Dick Jaspers popáté evropským šampionem

8.5.2019

Snovou sezonu zažívá čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Aktuální světová jednička po říjnovém triumfu na světovém šampionátu přidala do své sbírky i titul konfederační. Jaspers ve finále evropského šampionátu porazil obhájce titulu Itala Marca Zanettiho po překrásném průběhu v poměru 40:31 na 16 náběhů a připisuje si svůj pátý titul šampiona evropského kontinentu. Jaspers má v novém vydání světového žebříčku více jak sto bodový náskok na druhého Caudrona.
Vlivem faktu, že se od roku 2013 koná evropský šampionát pouze jednou za dva roky, tak získat tento primát je složitější než vyhrát svět. Stejným systémem jako v předešlých edicích Brandenburgu se odehrál turnaj trojbandu na velkém stole i letos. Dle evropského žebříčku byla první 16 nasazena do hlavní soutěže. K nasazeným hráčům přibylo celkem 16 vítězů tříčlenných skupin. V kvalifikačních skupinách se hrálo do 30-ti bodů, hlavní KO fáze se hrála do 40-ti. Naši federaci reprezentovali tři hráči. Cílem bylo zejména udržet pozici zaručující nominaci našeho hráče na mistrovství světa. V překladu to znamenalo postup do hlavní fáze turnaje.
Los nebyl vstřícný k naší nasazené jedničce Radovanu Hájkovi. Na Radka v prvním zápase čekal vnuk Mistra 100 Raymonda Ceulemanse Peter a posléze rakouský mistr Arnim Kahofer. Radek se s Ceulemansem nemohl v zápase chytit. Jistota strku nebyla taková, aby mohl Radek pomýšlet na dobrý výkon. Zápas prohrál 30:19 na 24 náběhů. Začátek druhého zápasu s Kahoferem vypadal rovněž zle. Arnimovi se dařilo. V 10. náběhu měl 18 bodů, Radek byl na osmi. Po pauze se však vývoj zápasu úplně otočil. Hráč klubu BC Poruba konečně našel jistotu a Rakušana v druhé polovině úplně přejel a zvítězil 30:26 na 21 náběhů. Nicméně šance na postup byly malé. Radek potřeboval výhru Kahofera a to ještě navíc na více jak 30 náběhů. Debaty o postupu velmi záhy utnul Peter. Kahofera porazil na skvostných 10 náběhů a s GP 1,764 postupoval jako nasazená trojka do hlavní fáze turnaje. I přes to, že byl Radek Novák naší nasazenou trojkou, tak byl k němu los více než příznivý. Porazit Itala Longo a Maďara Vargu bylo jistě v silách kladenského hráče. Nicméně postupové myšlenky hned záhy dostaly zásadní trhlinu. Radek se v zápase s Italem protrápil k porážce o tři body na 34 náběhů. Novák tak k zachování šancí na postup potřeboval nutně výhru nad Vargou a to ještě na dobrý průměr. Radek nebyl na turnaji ve své kůži a i když Vargu porazil tušil, že výkon na 33 náběhů nebude stačit. V závěrečném zápase skupiny musel spoléhat na vítězství Vargy nad Longem a to ještě na více jak 35 náběhů. Maďar do zápasu vstoupil velice dobře. Na pět náběhů měl 15 bodů. A i když nastolené tempo udržet nedokázal, tak konečná výhra na 25 náběhů znamenala postup mezi posledních 32 a tudíž velký úspěch pro maďarský kulečník. Posledním želízkem v ohni, tak byl Martin Boháč. Brněnský hráč sehrál první zápas s Lucemburčanem Ludwigem. Hráč z malého západoevropského státu byl ve skupině do počtu a i přes špatný vstup Martina do zápasu se v druhé polovině vzchopil a i díky sérii deseti bodů zápas ve 21. náběhu ukončil. V zápase o potup čekal na Martina mladý španělský hráč Juan-David Zapata. Ten lucemburského soupeře porazil na 23 náběhů a tak Martin před samotným zápasem věděl, že mu k postupu stačí i remíza. Martinovi se na Španěly poměrně daří a jak jsme se po zápase dozvěděli od Daniho Sancheze, Zapata od něj dostal více než důsledné upozornění na kvality našeho hráče. Velmi koncentrovaný Martin sehrál se Zapatou velice dobrý zápas a navíc pro všechny české fanoušky s výborným koncem. Martin v zápase neustále vedl. Španěl sice dotahoval. V závěru ho však již svazovala nervozita a Martin si výkonem na 16 náběhů zajistil po čtyř letech postup do hlavní fáze ME.
Martin se navíc s GP 1,621 zařadil na pátou nasazenou příčku. Bylo tak jasné, že se vyhne jménům jako Jaspers, Caudron, Merckx. Skvělý výkon v kvalifikační fázi podal Turek Birol Uymaz. Ten v úvodním zápase porazil Španěla Montese na 14 náběhů. Montes pak porazil Řeka Kokkorise na 15 náběhů. A závěrečný zápas vyhrál Uymaz na 11 náběhů. Slušná skupina :) Uymaz zahrál v obou zápasech sérii 13 a s GP 2,4 postupoval jako jednička. V součtu o čtyři náběhy hůře zahrál Řek Papakonstantinou. Průměr 2,068 byl ale ovšem více než dobrý.
V pátek v 9:00 tak začala hlavní fáze turnaje. Nasazení hráči měli k dispozici před jejich prvním zápasem deset minut tréninku. Nicméně při úrovni hráčů z kvalifikace byl nespornou výhodou fakt odehrání dvou zápasů. Bylo to ku příkladu vidět u obhájce titulu Zanettiho. Ten v prvním kole hrál s Maďarem Vargou. Varga hrál velmi dobře, Zanetti se trápil a dlouho to vypadalo na velké překvapení. Zanetti otočil zápas až v závěru zápasu a zvítězil o osm bodů na 32 náběhů. Domácí mladý Němec Jaeschke velmi potrápil Eddyho Merckxe. Belgičan nakonec zvítězil. Ale výhra o tři body byla velmi těsná. Dán Carlsen sehrál parádní zápas proti nasazené čtyřce Tasdemirovi. Nerozehraný Turek nemohl výkonu na 16 náběhů vzdorovat. Řek Kasidokostas porazil na 21 náběhů mladého nasazeného Španěla Martineze. Peter Ceulemans navázal na svůj tří průměrový zápas z kvalifikace a v prvním kole hlavní soutěže porazil dalšího Španěla Palazona na 13 náběhů. Po samé platilo pro Polychronopoulose, který prohrál s Nelinem na 19 náběhů. A na stejný počet náběhů prohrál nasazený Blomdahl s Holanďanem van Erpem. K nelibosti domácího publika se z turnajem hned v úvodu rozloučil Horn. Dlouho to vypadalo na jeho vítězství nad Legazpim. Španělovi se ale povedlo zápas sérií šesti bodů zremizovat. V rozstřelu pak domácí hráč netrefil zahajovací pozici a dal tak volnou cestu svému soupeři k dokonalému obratu zápasu. A snad největším překvapením bylo vypadnutí světové dvojky Belgičana Caudrona. Ten nestačil na Holanďana Hofmana v poměru 40:34 na 21 náběhů. No a velice blízko byl podobnému překvapení i Martin Boháč. Vstup do zápasu ? Exkluzivní ! Vyhrané tempo a série deseti bodů ! Coklu tak hned v prvním náběhu věděl, že ho lehká práce rozhodně nečeká. Bohužel pro další vývoj zápasu bylo rozhodující, že se Martinovi nepovedlo na úvodní náběh navázat. Míjel o kousek a tudíž nepřidával body. Hned ve druhém náběhu chybělo opravu málo a Martin by se znovu dostal do série. No a když v 7. náběhu měl na svém kontě Martin 11 bodů, tak to byla voda na mlýn pro tureckého soupeře. Coklu se uklidnil, skore srovnal a zápas začal od začátku. Coklu se poté snažil Martina hlídat, což přinášelo ovoce. Zápas definitivně rozhodl díky sérii osmi bodů. Na tu již Martin nedokázal reagovat a nakonec svému soupeři podlehl 40:28 na 23 náběhů. Nicméně jak po turnaji Martin prohlásil: „Na to kolik jsem toho letos natrénoval je konečné 24. místo s GP více jak 1,4 úspěchem“. Navíc v redukovaném pořadí národů jsme na desáté pozici, což znamená, že v listopadu budeme mít na světovém šampionátu v dánském Randers svého zástupce v podobě aktuálního mistra republiky Jana Aleše.
Turnaj v pátek odpoledne pokračoval osmifinálem. Zápasy to byly skvostné. Zanetti si pohlídal nebezpečného Uymaze a porazil ho na 19 náběhů. Merckx ve vypjatém zápase porazil Buryho o pět bodů. Coklu vs Carlsen. Výsledek 40:25 na 13 náběhů pro Turka netřeba dalšího komentáře. Další turecká hráč sultán Sayginer zahrál na Kasidokostase nejvyšší sérii celého turnaje. 19 bodů v pravý moment rozhodlo o jeho výhře na 14 náběhů. Výhra nad Caudronem povzbudila Hofmana. V tomto kole vyřadil Sancheze na 17 náběhů ! Glen útočil na zopakování svého nejlepší výkonu na ME. V roce 2013 byl třetí. Španělskou vlajku na turnaji dobře hájil Rubén Legazpi. V těžkém zápase porazil van Erpa o pět bodů na 31 náběhů. Zajímavý byl zápas mezi Leppensem a Nelinem. Neuvěřitelně vyrovnanou partii nakonec do vítězného konce dotáhnul Dán. Zvítězil o čtyři body na 24 náběhů. No a dlouho to vypadalo, že Peter Ceulemans se rozhodl turnaj dohrát na tři průměr. V úvodu zápasu s Jaspersem si vypracoval velký náskok a Dick se ocitnul ve svízelné situaci. Ale porazit Jasperse opravdu není jednoduché. Po pauze již Ceulemans nehrál tak dobře a Jaspers nakonec vyhrál o sedm bodů na 19 náběhů. Nicméně pro Petera skvělý turnaj. Skončil na 10. místě s GP 2,015 !
Náročný páteční den gradoval večerním čtvrtfinálovým kolem. Eddy Merckx se vůbec nechytil v zápase se Zanettim a prohrál na 16 náběhů. Turecký souboj Coklu vs Sayginer byl nesmírně dramatický až do úplného závěru. Z postupu do semifinále a jistoty evropské medaile se nakonec o dva body radoval přemožitel Martina Boháče Murat Naci Coklu. Pikantní byl také zápas mezi Jaspersem a Nelinem. Týmoví kolegové z nedalekého Magdeburgu, kde letos slavili německý titul, za přítomnosti mnoha domácích diváků sehráli krásný zápas. Jaspers šel do pauzy s bodovým mankem. Pekelně soustředěným výkonem ale zápas zvrátil na svou stranu a Diona o tři body na 21 náběhů porazil. Až na Španěla Legazpiho nestačil Glenn Hofman. Ruben potřeboval na 40 bodů pouze 21 náběhů. Holanďan se moc do zápasu nedostal, zahrál pouze 24 bodů a s GP 1,556 obsadil konečné osmé místo.
Kdo z diváků propásnul sobotní semifinále hrané od 10:00 dlouho litoval. „Totální“ kulečník na obou stolech. Chudák Rubén Legazpi. Jaspersovi ve všech zápasech nevyšel úvod. Dokonce to se slovy: „Musím se v úvodu partie zlepšit“, komentoval i v rozhovoru na Kozoom po vítězného zápase s Nelinem. No a tak se zlepšil. A nejenom, že se mu povedl začátek. On hrál dobře po celý průběh partie. Pravda. Slovní spojení celý průběh v tomto případě znamenalo celých osm náběhů ! A i starý italský lišák Marco byl v ráži. Zanetti zápas dohrál na 15 náběhů. Coklu zahrál 28 bodů. Murat Naci se z turnajem rozloučil na třetí příčce s GP 1,873.
Velkou výhodu měl Jaspers před finálovým zápasem se Zanettim. Ihned po semifinále se totiž rozjel i turnaj národních dvojic hraný systémem scotch double. No a Ital musel hrát nebo spíše vyučoval svého partnera juniora D Agatu. To ho jistě stálo spoustu sil. Před a po zápase neměl mnoho času si odpočinout a to finálový zápas rozhodlo. Po pauze byl stav zápasu 20:9 na 9 náběhů pro holandského hráče. Ital vypadal, že toho již v zápase mnoho neukáže. Nicméně série 16 všechny přesvědčila o opaku. Marco se najednou ujal vedení o pět bodů. Ale Jaspers se postupně oklepal a dotáhnul skore na 30:30. V 15. náběhu navíc zahrál rozhodující sérii osmi bodů. Zanetti nedal. Dick v 16 náběhu dvěma body zápas dohrává. Marco z dohrávky zahraje pouze jeden bod.
Skvostný finálový den, kdy hrál průměr 3,333, přináší Jaspersovi zisk jeho páté evropského titulu. V historickém žebříčku se tak osamostatňuje na čtvrté příčce. Nedostižný Raymunod Ceulemans je se ziskem 23 evropských titulů na čele. Za ním jsou z devíti triumfy Blomdahl a Vingerhoedt. Dick na turnaji zahrál generální průměr 2,352 a jen o pět náběhů zaostal za evropským rekordem, který má hodnotu 2,5 a z roku 2013 ho drží právě poražený finalista Zanetti.

Nenechte si ujít hodinový sestřih z turnaje trojbandu v pondělí 13. května od 20:00 na Eurosportu 2

Výsledky zápasů turnaje

« 1 z 4 »

Další top zprávy

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Caudron s Merckxem vyhrávají scotch double

8.5.2019

Zřejmě na dlouhou dobu poslední turnaj národních dvojic hraných systémem scotch double vyhrála belgická dvojice Frédéric Caudron – Eddy Merckx. Belgičani ve finále porazil po skvostném výkonu Španěle Sancheze s Legazpim v poměru 40:20 na 12 náběhů. Od příští sezony se bude hrát zpět klasických způsobem, kdy každý hraje za sebe. Pouze v momentu remízy ve vyřazovací části by se hrál rozhodující set do 15-ti bodů systémem scotch double. 

Kladno s Havířovem slaví evropský bronz

7.5.2019

Stejně jako před dvěma lety si naše reprezentace odváží z evropského šampionátu klubových družstev v trojbandu na malém stole bronzovou medaili. Na medailový počin dvojice Boháč-Hájek letos dokonce navázaly hned dva týmy. Kladenskou dvojici Jan Aleš a Štěpán Kohout na podiu doplnili havířovští hráči Ivo Gazdoš a Vladimír Stareček. Z titulu se po neuvěřitelně dramatickém finále radovali obhájci titulu z Belgie tým BC De Goeie Queue. Sestava Jerrry Hermans a Frédéric Caudron porazila na vyšší průměr tureckou dvojici Omer Karakurt a Serdar Bas.

Maxime Panaia juniorským šampionem s GP 1,363

6.5.2019

Až druhý rozstřel rozhodl finále juniorského evropského šampionátu v trojbandu. V něm se utkali dva nejsilnější hráči turnaje 17-ti letý Rakušan Nikolaus Kogelbauer a 18-ti letý Francouz Maxime Panaia. Poté, co Rakušan zremizoval vyrovnávacím náběhem dvěma body, zvítězil Francouz v rozstřelu 3:1. Pro Panaiu je to jeho již čtvrtý individuální evropský titul a při faktu, že ho v juniorské kategorii čekají ještě tři roky je velkým příslibem evropského trojbandu. 

Dave Christiani mistrem Evropy v jednobandu

6.5.2019

Dlouhých 16 let čekal brzy čtyřicetiletý Holanďan Dave Christiani na svůj druhý evropský triumf. Povedlo se mu to až o uplynulém týdnu v německém Brandenburgu, kde ve finále jednobandu porazil Belgičana Eddy Leppense v poměru 120:111. Překvapením turnaje bylo vypadnutí největšího favorita Jean-Paula de Bruijna již ve čtvrtfinále.

Xavier Gretillat počtvrté evropským šampionem v kádru 47/2

6.5.2019

Šestačtyřicetiletý Švýcar Xavier Gretillat se stal počtvrté evropským šampionem v kádru 47/2. Ve finále porazil svého francouzského týmového kolegu ze Chartres Williho Gérimonta v poměru 250:0 na 3 náběhy. Pro Xaviera je to již jeho pátý evropský titul. Pro Gérimonta to je jeho první evropská medaile.

Další zpravodajství

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Došťouch sezóny BC Řipská

18.5.2019

Přijměte pozvání na kvartový nebo 9 ball turnaj Došťouch sezóny do BC Řipská s finanční dotací 40 000 Kč!

Podrobnosti naleznete zde.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Caudron s Merckxem vyhrávají scotch double

8.5.2019

Zřejmě na dlouhou dobu poslední turnaj národních dvojic hraných systémem scotch double vyhrála belgická dvojice Frédéric Caudron – Eddy Merckx. Belgičani ve finále porazil po skvostném výkonu Španěle Sancheze s Legazpim v poměru 40:20 na 12 náběhů. Od příští sezony se bude hrát zpět klasických způsobem, kdy každý hraje za sebe. Pouze v momentu remízy ve vyřazovací části by se hrál rozhodující set do 15-ti bodů systémem scotch double. 

Kladno s Havířovem slaví evropský bronz

7.5.2019

Stejně jako před dvěma lety si naše reprezentace odváží z evropského šampionátu klubových družstev v trojbandu na malém stole bronzovou medaili. Na medailový počin dvojice Boháč-Hájek letos dokonce navázaly hned dva týmy. Kladenskou dvojici Jan Aleš a Štěpán Kohout na podiu doplnili havířovští hráči Ivo Gazdoš a Vladimír Stareček. Z titulu se po neuvěřitelně dramatickém finále radovali obhájci titulu z Belgie tým BC De Goeie Queue. Sestava Jerrry Hermans a Frédéric Caudron porazila na vyšší průměr tureckou dvojici Omer Karakurt a Serdar Bas.

Maxime Panaia juniorským šampionem s GP 1,363

6.5.2019

Až druhý rozstřel rozhodl finále juniorského evropského šampionátu v trojbandu. V něm se utkali dva nejsilnější hráči turnaje 17-ti letý Rakušan Nikolaus Kogelbauer a 18-ti letý Francouz Maxime Panaia. Poté, co Rakušan zremizoval vyrovnávacím náběhem dvěma body, zvítězil Francouz v rozstřelu 3:1. Pro Panaiu je to jeho již čtvrtý individuální evropský titul a při faktu, že ho v juniorské kategorii čekají ještě tři roky je velkým příslibem evropského trojbandu. 

Dave Christiani mistrem Evropy v jednobandu

6.5.2019

Dlouhých 16 let čekal brzy čtyřicetiletý Holanďan Dave Christiani na svůj druhý evropský triumf. Povedlo se mu to až o uplynulém týdnu v německém Brandenburgu, kde ve finále jednobandu porazil Belgičana Eddy Leppense v poměru 120:111. Překvapením turnaje bylo vypadnutí největšího favorita Jean-Paula de Bruijna již ve čtvrtfinále.