Dick Jaspers popáté evropským šampionem

8.5.2019

Snovou sezonu zažívá čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Aktuální světová jednička po říjnovém triumfu na světovém šampionátu přidala do své sbírky i titul konfederační. Jaspers ve finále evropského šampionátu porazil obhájce titulu Itala Marca Zanettiho po překrásném průběhu v poměru 40:31 na 16 náběhů a připisuje si svůj pátý titul šampiona evropského kontinentu. Jaspers má v novém vydání světového žebříčku více jak sto bodový náskok na druhého Caudrona.
Vlivem faktu, že se od roku 2013 koná evropský šampionát pouze jednou za dva roky, tak získat tento primát je složitější než vyhrát svět. Stejným systémem jako v předešlých edicích Brandenburgu se odehrál turnaj trojbandu na velkém stole i letos. Dle evropského žebříčku byla první 16 nasazena do hlavní soutěže. K nasazeným hráčům přibylo celkem 16 vítězů tříčlenných skupin. V kvalifikačních skupinách se hrálo do 30-ti bodů, hlavní KO fáze se hrála do 40-ti. Naši federaci reprezentovali tři hráči. Cílem bylo zejména udržet pozici zaručující nominaci našeho hráče na mistrovství světa. V překladu to znamenalo postup do hlavní fáze turnaje.
Los nebyl vstřícný k naší nasazené jedničce Radovanu Hájkovi. Na Radka v prvním zápase čekal vnuk Mistra 100 Raymonda Ceulemanse Peter a posléze rakouský mistr Arnim Kahofer. Radek se s Ceulemansem nemohl v zápase chytit. Jistota strku nebyla taková, aby mohl Radek pomýšlet na dobrý výkon. Zápas prohrál 30:19 na 24 náběhů. Začátek druhého zápasu s Kahoferem vypadal rovněž zle. Arnimovi se dařilo. V 10. náběhu měl 18 bodů, Radek byl na osmi. Po pauze se však vývoj zápasu úplně otočil. Hráč klubu BC Poruba konečně našel jistotu a Rakušana v druhé polovině úplně přejel a zvítězil 30:26 na 21 náběhů. Nicméně šance na postup byly malé. Radek potřeboval výhru Kahofera a to ještě navíc na více jak 30 náběhů. Debaty o postupu velmi záhy utnul Peter. Kahofera porazil na skvostných 10 náběhů a s GP 1,764 postupoval jako nasazená trojka do hlavní fáze turnaje. I přes to, že byl Radek Novák naší nasazenou trojkou, tak byl k němu los více než příznivý. Porazit Itala Longo a Maďara Vargu bylo jistě v silách kladenského hráče. Nicméně postupové myšlenky hned záhy dostaly zásadní trhlinu. Radek se v zápase s Italem protrápil k porážce o tři body na 34 náběhů. Novák tak k zachování šancí na postup potřeboval nutně výhru nad Vargou a to ještě na dobrý průměr. Radek nebyl na turnaji ve své kůži a i když Vargu porazil tušil, že výkon na 33 náběhů nebude stačit. V závěrečném zápase skupiny musel spoléhat na vítězství Vargy nad Longem a to ještě na více jak 35 náběhů. Maďar do zápasu vstoupil velice dobře. Na pět náběhů měl 15 bodů. A i když nastolené tempo udržet nedokázal, tak konečná výhra na 25 náběhů znamenala postup mezi posledních 32 a tudíž velký úspěch pro maďarský kulečník. Posledním želízkem v ohni, tak byl Martin Boháč. Brněnský hráč sehrál první zápas s Lucemburčanem Ludwigem. Hráč z malého západoevropského státu byl ve skupině do počtu a i přes špatný vstup Martina do zápasu se v druhé polovině vzchopil a i díky sérii deseti bodů zápas ve 21. náběhu ukončil. V zápase o potup čekal na Martina mladý španělský hráč Juan-David Zapata. Ten lucemburského soupeře porazil na 23 náběhů a tak Martin před samotným zápasem věděl, že mu k postupu stačí i remíza. Martinovi se na Španěly poměrně daří a jak jsme se po zápase dozvěděli od Daniho Sancheze, Zapata od něj dostal více než důsledné upozornění na kvality našeho hráče. Velmi koncentrovaný Martin sehrál se Zapatou velice dobrý zápas a navíc pro všechny české fanoušky s výborným koncem. Martin v zápase neustále vedl. Španěl sice dotahoval. V závěru ho však již svazovala nervozita a Martin si výkonem na 16 náběhů zajistil po čtyř letech postup do hlavní fáze ME.
Martin se navíc s GP 1,621 zařadil na pátou nasazenou příčku. Bylo tak jasné, že se vyhne jménům jako Jaspers, Caudron, Merckx. Skvělý výkon v kvalifikační fázi podal Turek Birol Uymaz. Ten v úvodním zápase porazil Španěla Montese na 14 náběhů. Montes pak porazil Řeka Kokkorise na 15 náběhů. A závěrečný zápas vyhrál Uymaz na 11 náběhů. Slušná skupina 🙂 Uymaz zahrál v obou zápasech sérii 13 a s GP 2,4 postupoval jako jednička. V součtu o čtyři náběhy hůře zahrál Řek Papakonstantinou. Průměr 2,068 byl ale ovšem více než dobrý.
V pátek v 9:00 tak začala hlavní fáze turnaje. Nasazení hráči měli k dispozici před jejich prvním zápasem deset minut tréninku. Nicméně při úrovni hráčů z kvalifikace byl nespornou výhodou fakt odehrání dvou zápasů. Bylo to ku příkladu vidět u obhájce titulu Zanettiho. Ten v prvním kole hrál s Maďarem Vargou. Varga hrál velmi dobře, Zanetti se trápil a dlouho to vypadalo na velké překvapení. Zanetti otočil zápas až v závěru zápasu a zvítězil o osm bodů na 32 náběhů. Domácí mladý Němec Jaeschke velmi potrápil Eddyho Merckxe. Belgičan nakonec zvítězil. Ale výhra o tři body byla velmi těsná. Dán Carlsen sehrál parádní zápas proti nasazené čtyřce Tasdemirovi. Nerozehraný Turek nemohl výkonu na 16 náběhů vzdorovat. Řek Kasidokostas porazil na 21 náběhů mladého nasazeného Španěla Martineze. Peter Ceulemans navázal na svůj tří průměrový zápas z kvalifikace a v prvním kole hlavní soutěže porazil dalšího Španěla Palazona na 13 náběhů. Po samé platilo pro Polychronopoulose, který prohrál s Nelinem na 19 náběhů. A na stejný počet náběhů prohrál nasazený Blomdahl s Holanďanem van Erpem. K nelibosti domácího publika se z turnajem hned v úvodu rozloučil Horn. Dlouho to vypadalo na jeho vítězství nad Legazpim. Španělovi se ale povedlo zápas sérií šesti bodů zremizovat. V rozstřelu pak domácí hráč netrefil zahajovací pozici a dal tak volnou cestu svému soupeři k dokonalému obratu zápasu. A snad největším překvapením bylo vypadnutí světové dvojky Belgičana Caudrona. Ten nestačil na Holanďana Hofmana v poměru 40:34 na 21 náběhů. No a velice blízko byl podobnému překvapení i Martin Boháč. Vstup do zápasu ? Exkluzivní ! Vyhrané tempo a série deseti bodů ! Coklu tak hned v prvním náběhu věděl, že ho lehká práce rozhodně nečeká. Bohužel pro další vývoj zápasu bylo rozhodující, že se Martinovi nepovedlo na úvodní náběh navázat. Míjel o kousek a tudíž nepřidával body. Hned ve druhém náběhu chybělo opravu málo a Martin by se znovu dostal do série. No a když v 7. náběhu měl na svém kontě Martin 11 bodů, tak to byla voda na mlýn pro tureckého soupeře. Coklu se uklidnil, skore srovnal a zápas začal od začátku. Coklu se poté snažil Martina hlídat, což přinášelo ovoce. Zápas definitivně rozhodl díky sérii osmi bodů. Na tu již Martin nedokázal reagovat a nakonec svému soupeři podlehl 40:28 na 23 náběhů. Nicméně jak po turnaji Martin prohlásil: „Na to kolik jsem toho letos natrénoval je konečné 24. místo s GP více jak 1,4 úspěchem“. Navíc v redukovaném pořadí národů jsme na desáté pozici, což znamená, že v listopadu budeme mít na světovém šampionátu v dánském Randers svého zástupce v podobě aktuálního mistra republiky Jana Aleše.
Turnaj v pátek odpoledne pokračoval osmifinálem. Zápasy to byly skvostné. Zanetti si pohlídal nebezpečného Uymaze a porazil ho na 19 náběhů. Merckx ve vypjatém zápase porazil Buryho o pět bodů. Coklu vs Carlsen. Výsledek 40:25 na 13 náběhů pro Turka netřeba dalšího komentáře. Další turecká hráč sultán Sayginer zahrál na Kasidokostase nejvyšší sérii celého turnaje. 19 bodů v pravý moment rozhodlo o jeho výhře na 14 náběhů. Výhra nad Caudronem povzbudila Hofmana. V tomto kole vyřadil Sancheze na 17 náběhů ! Glen útočil na zopakování svého nejlepší výkonu na ME. V roce 2013 byl třetí. Španělskou vlajku na turnaji dobře hájil Rubén Legazpi. V těžkém zápase porazil van Erpa o pět bodů na 31 náběhů. Zajímavý byl zápas mezi Leppensem a Nelinem. Neuvěřitelně vyrovnanou partii nakonec do vítězného konce dotáhnul Dán. Zvítězil o čtyři body na 24 náběhů. No a dlouho to vypadalo, že Peter Ceulemans se rozhodl turnaj dohrát na tři průměr. V úvodu zápasu s Jaspersem si vypracoval velký náskok a Dick se ocitnul ve svízelné situaci. Ale porazit Jasperse opravdu není jednoduché. Po pauze již Ceulemans nehrál tak dobře a Jaspers nakonec vyhrál o sedm bodů na 19 náběhů. Nicméně pro Petera skvělý turnaj. Skončil na 10. místě s GP 2,015 !
Náročný páteční den gradoval večerním čtvrtfinálovým kolem. Eddy Merckx se vůbec nechytil v zápase se Zanettim a prohrál na 16 náběhů. Turecký souboj Coklu vs Sayginer byl nesmírně dramatický až do úplného závěru. Z postupu do semifinále a jistoty evropské medaile se nakonec o dva body radoval přemožitel Martina Boháče Murat Naci Coklu. Pikantní byl také zápas mezi Jaspersem a Nelinem. Týmoví kolegové z nedalekého Magdeburgu, kde letos slavili německý titul, za přítomnosti mnoha domácích diváků sehráli krásný zápas. Jaspers šel do pauzy s bodovým mankem. Pekelně soustředěným výkonem ale zápas zvrátil na svou stranu a Diona o tři body na 21 náběhů porazil. Až na Španěla Legazpiho nestačil Glenn Hofman. Ruben potřeboval na 40 bodů pouze 21 náběhů. Holanďan se moc do zápasu nedostal, zahrál pouze 24 bodů a s GP 1,556 obsadil konečné osmé místo.
Kdo z diváků propásnul sobotní semifinále hrané od 10:00 dlouho litoval. „Totální“ kulečník na obou stolech. Chudák Rubén Legazpi. Jaspersovi ve všech zápasech nevyšel úvod. Dokonce to se slovy: „Musím se v úvodu partie zlepšit“, komentoval i v rozhovoru na Kozoom po vítězného zápase s Nelinem. No a tak se zlepšil. A nejenom, že se mu povedl začátek. On hrál dobře po celý průběh partie. Pravda. Slovní spojení celý průběh v tomto případě znamenalo celých osm náběhů ! A i starý italský lišák Marco byl v ráži. Zanetti zápas dohrál na 15 náběhů. Coklu zahrál 28 bodů. Murat Naci se z turnajem rozloučil na třetí příčce s GP 1,873.
Velkou výhodu měl Jaspers před finálovým zápasem se Zanettim. Ihned po semifinále se totiž rozjel i turnaj národních dvojic hraný systémem scotch double. No a Ital musel hrát nebo spíše vyučoval svého partnera juniora D Agatu. To ho jistě stálo spoustu sil. Před a po zápase neměl mnoho času si odpočinout a to finálový zápas rozhodlo. Po pauze byl stav zápasu 20:9 na 9 náběhů pro holandského hráče. Ital vypadal, že toho již v zápase mnoho neukáže. Nicméně série 16 všechny přesvědčila o opaku. Marco se najednou ujal vedení o pět bodů. Ale Jaspers se postupně oklepal a dotáhnul skore na 30:30. V 15. náběhu navíc zahrál rozhodující sérii osmi bodů. Zanetti nedal. Dick v 16 náběhu dvěma body zápas dohrává. Marco z dohrávky zahraje pouze jeden bod.
Skvostný finálový den, kdy hrál průměr 3,333, přináší Jaspersovi zisk jeho páté evropského titulu. V historickém žebříčku se tak osamostatňuje na čtvrté příčce. Nedostižný Raymunod Ceulemans je se ziskem 23 evropských titulů na čele. Za ním jsou z devíti triumfy Blomdahl a Vingerhoedt. Dick na turnaji zahrál generální průměr 2,352 a jen o pět náběhů zaostal za evropským rekordem, který má hodnotu 2,5 a z roku 2013 ho drží právě poražený finalista Zanetti.

Nenechte si ujít hodinový sestřih z turnaje trojbandu v pondělí 13. května od 20:00 na Eurosportu 2

Výsledky zápasů turnaje

« 2 z 4 »

Další top zprávy

Sedmý světový titul pro Blomdahla

2.12.2019

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti.

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Ivo Gazdoš zářil ve třetím hracím víkendu Extraligy trojbandu

19.11.2019

Výkonnostně velice kvalitní byl třetí hrací víkend Extraligy v trojbandu. Fantastické výkony předvedl Ivo Gazdoš. V sobotu porazil na 19 náběhů Němce v barvách Kladna A Markuse Schönhoffa a postaral se o dosavadní nejlepší výkon této sezony. V neděli pak porazil Ferahliho na 30 náběhů a to v součtu z celého víkendu znamená průměr 1,632 ! Druhý dvouprůměrový výkon přidal v nedělním zápase s Pavlem Domanským Radek Novák, když zvítězil 40:27 na 20 náběhů ! Radek zahrál o víkendu průměr 1,479 ! No a skvěle zahrál i Pavel Škop. Ten porazil Galíčka a Boháče a jeho průměr činil 1,45 ! Celkem bylo zahráno 17 výkonů na jedna a více průměr. Přes jedna průměr o víkendu zahráli další čtyři hráči. Adam Bača měl průměr 1,25, Mirek Bača 1,143, Jan Aleš 1,095 a Zdeněk Galíček rovných 1. Čelo tabulky Extraligy je nesmírně vyrovnané. O pořadí prvních tří týmů rozhoduje skore a průměr, čtvrtá Poruba ztrácí bod.

Merckx znovu potvrdil finálovou dominanci

12.11.2019

Ta statistika je až neuvěřitelná. Dvanáct finálových účastí, jedenáct výher. Rodiče Eddyho Merckxe pojmenovali svého syna po slavném cyklistovi s přezdívkou kanibal velmi správně. Tentokrát při příležitosti letošního šestého World cupu v korejském Guri neměl ve finále šanci Francouz Jérémy Bury. Eddy zvítězil 40:16 na 16 náběhů a z Jižní Koreji si odváží prémii 16 000€. Jediná finálová porážka Merckxe na turnaji World cupu se datuje do roku 2008, kdy prohrál se Sanchezem 3:0 na sety.

Nápravník s Ettelem si rozdělili juniorské tituly

11.11.2019

Třetí akci v průběhu tohoto kalendářního roku se povedlo uspořádat pro nejmladší členy naší karambolové sekce. Stejně jako v únoru se v klubu TJ Sokol Žižkov uskutečnil dvoudenní juniorský šampionát na malém stole. Sobotní volné hry se zúčastnilo dvanáct hráčů, nedělního trojbandu osm hráčů. A jelikož se náš nejlepší junior Milan Ettel neúčastnil volné hry, tak byla šance na zisk mistrovského titulu i pro ostatní hráče. Nakonec tuto šanci ukořistil Matěj Nápravník reprezentující klub TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou, který porazil Matouše Kuchaře z Čermné nad Orlicí. Matěj se do finále probojoval i v neděli. Chvíli to vypadalo, že by mohl zaskočit favorita turnaje Milana Ettela. Vedení 3:9 se však během čtyř náběhů rozplynulo a Milan svého soupeře porazil 15:12 na 13 náběhů. 

Marek Faus pojedenácté mistrem ČR v jednobandu

11.11.2019

Marek Faus, hráč SK Billiard Centra Praha, zvítězil o uplynulém víkendu na republikovém šampionátu v jednobandu na závodním stole, který se uskutečnil v trmickém klubu. Ve finále porazil domácího hráče Martina Vedrala zejména díky skvostné sérii 70-ti bodů. Pro Marka se jedná o jeho 11. republikový titul v této disciplíně.
Osm hráčů ve dvou skupinách po čtyřech se utkalo o letošní republikový titul v jednobandu. V sobotu byla na programu skupinová část, kdy se hrálo do sta bodů na maximálně 25 náběhů. 
Ve skupině A neprohrál Marek Faus. Domácího Tautermana porazil na 15 náběhů, rovněž domácího Kozáka na 18 náběhů a Friedu na 10 náběhů. Marek postoupil s GP 6,97. Druhé postupové místo si zajistil Adam Kozák. Ten se v závěrečném zápase o postup utkal s Tautermanem a porazil ho na náběhy v poměru 79:59.
Skupinu B rovněž bez ztráty bodu ovládl domácí Martin Vedral. O druhé postupové místo se v přímém zápase, závěrečném kole sobotního dne utkal Ziogas s Ráčkem. Podprůměrný zápas vyhrál Ráček 50:34 a postoupil do nedělního semifinále.
V něm Milan Ráček dlouho držel krok s favoritem turnaje Fausem. Ve 14. náběhu prohrával hráč bohumínského klubu o pouhé tři body 50:53. Nicméně závěr zápasu měl lepší Faus. Odskočil sériemi 11 a 14. Ve 22. náběhu dohrál sérií 33 bodů. Sériemi 16 a 15 se do náskoku dostal Martin Vedral nad Adamem Kozákem. A tento třicetibodový náskok v podstatě rozhodl celý zápas. Adam se nedostal do vyšší série a prohrál 116:78.
Finálový zápas rozhodla série sedmdesáti bodů ve 4. náběhu v podání Marka Fause. Marek se tak ujal vedení 5:81. Martin nutně potřeboval zahrát vyšší sérii. Ta však nepřicházela. Marek Faus dohrál zápas ve 13. náběhu a zvítězil v poměru 70:120.
Marek Faus zakončil turnaj s generálním průměrem 6,92 a jedná se tak o jeho 11. mistrovský titul v této disciplíně. V polovině května nás bude Marek reprezentovat na evropském šampionátu v této disciplíně ve španělské Paiportě. 
Poděkování patří trmickému klubu za organizaci republikového šampionátu, jehož slavnostního ukončení se zúčastnili primátor statutárního města Ústí nad Labem pan Petr Nedvědický společně s paní Věrou Nechybovou, 1. náměstkyní primátora.
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Záznamy zápasů na Youtube

Reportáž ústecké regionální TV

Eddy Leppens hvězdou druhého hracího víkendu

4.11.2019

O uplynulém víkendu pokračovala extraligová soutěž v trojbandu svým druhým hracím víkendem. Toto hrací kolo bylo okořeněno účastí dvou zahraničních hráčů. Za tým BC Vítkov – Sokol Žižkov nastoupil Belgičan Eddy Leppens, za kladenské Áčko německý hráč Michael Puse. Severomoravské týmy Poruby a Havířova čekaly zápasy v Jablonci a s kladenským Béčkem. Šlágrem kola ale byl nedělní zápas na Žižkově, kde domácí hostili vedoucí Kladno A.

Haeng-Jik Kim vyhrává potřetí World cup

29.10.2019

Hráčské >složení finálového dne letošního pátého World cupu v holandském Veghelu by tipoval málokdo. Antonio Montes, Duc Ahn Chien Nquyen a k nim známější Lutfi Cenet a Haeng Jik Kim. Poslední dva jmenovaní si zahráli o triumf na tomto krásném turnaji. Turek Cenet ani přes vedení 24:3 po 5. náběhu nedokázat stát prvně vítězem turnajem World cupu. Korejský čtyřnásobný juniorský mistr světa Kim zápas i přes ne úplně závratně vysoké série otočil a potřetí se raduje ze zisku trofeje pro vítěze turnaje světové série. Domácí Dick Jaspers vyrovnal v osmifinále světový rekord ve výši série na turnaji World cupu. Proti Nquyenovi zahrál sérii 24 bodů !

Miroslav Andrejovský mistrem ČR v kádru 52/2

22.10.2019

Po třiatřiceti letech se do Zlína vrátil tuzemský šampionát v karambolovém kulečníku. V šestaosmdesátém roce v při příležitosti 32. ročníku republikového šampionátu v kádru 52/2 triumfoval za účasti osmi hráčů v tehdejším Gottwaldově přerovský Ladislav Fuksa. V této sportovní sezony se na republikový šampionát přihlásilo celkem sedm hráčů. V systému každý s každým byl neporažen bohumínský hráč Miroslav Andrejovský a po zásluze si tak připisuje svůj jubilejní desátý mistrovský titul, pátý v této disciplíně. 

Další zpravodajství

Sedmý světový titul pro Blomdahla

2.12.2019

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti.

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Smutná zpráva

22.11.2019

Se zármutkem oznamujeme, že dne 21.11 2019 zemřel zakládající člen a člen výboru BC Ponětovice pan Jiří Chudáček.

Po smutečním obřadu proběhne pohoštění v herně BC Ponětovice.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Ivo Gazdoš zářil ve třetím hracím víkendu Extraligy trojbandu

19.11.2019

Výkonnostně velice kvalitní byl třetí hrací víkend Extraligy v trojbandu. Fantastické výkony předvedl Ivo Gazdoš. V sobotu porazil na 19 náběhů Němce v barvách Kladna A Markuse Schönhoffa a postaral se o dosavadní nejlepší výkon této sezony. V neděli pak porazil Ferahliho na 30 náběhů a to v součtu z celého víkendu znamená průměr 1,632 ! Druhý dvouprůměrový výkon přidal v nedělním zápase s Pavlem Domanským Radek Novák, když zvítězil 40:27 na 20 náběhů ! Radek zahrál o víkendu průměr 1,479 ! No a skvěle zahrál i Pavel Škop. Ten porazil Galíčka a Boháče a jeho průměr činil 1,45 ! Celkem bylo zahráno 17 výkonů na jedna a více průměr. Přes jedna průměr o víkendu zahráli další čtyři hráči. Adam Bača měl průměr 1,25, Mirek Bača 1,143, Jan Aleš 1,095 a Zdeněk Galíček rovných 1. Čelo tabulky Extraligy je nesmírně vyrovnané. O pořadí prvních tří týmů rozhoduje skore a průměr, čtvrtá Poruba ztrácí bod.

Merckx znovu potvrdil finálovou dominanci

12.11.2019

Ta statistika je až neuvěřitelná. Dvanáct finálových účastí, jedenáct výher. Rodiče Eddyho Merckxe pojmenovali svého syna po slavném cyklistovi s přezdívkou kanibal velmi správně. Tentokrát při příležitosti letošního šestého World cupu v korejském Guri neměl ve finále šanci Francouz Jérémy Bury. Eddy zvítězil 40:16 na 16 náběhů a z Jižní Koreji si odváží prémii 16 000€. Jediná finálová porážka Merckxe na turnaji World cupu se datuje do roku 2008, kdy prohrál se Sanchezem 3:0 na sety.

Nápravník s Ettelem si rozdělili juniorské tituly

11.11.2019

Třetí akci v průběhu tohoto kalendářního roku se povedlo uspořádat pro nejmladší členy naší karambolové sekce. Stejně jako v únoru se v klubu TJ Sokol Žižkov uskutečnil dvoudenní juniorský šampionát na malém stole. Sobotní volné hry se zúčastnilo dvanáct hráčů, nedělního trojbandu osm hráčů. A jelikož se náš nejlepší junior Milan Ettel neúčastnil volné hry, tak byla šance na zisk mistrovského titulu i pro ostatní hráče. Nakonec tuto šanci ukořistil Matěj Nápravník reprezentující klub TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou, který porazil Matouše Kuchaře z Čermné nad Orlicí. Matěj se do finále probojoval i v neděli. Chvíli to vypadalo, že by mohl zaskočit favorita turnaje Milana Ettela. Vedení 3:9 se však během čtyř náběhů rozplynulo a Milan svého soupeře porazil 15:12 na 13 náběhů. 

Marek Faus pojedenácté mistrem ČR v jednobandu

11.11.2019

Marek Faus, hráč SK Billiard Centra Praha, zvítězil o uplynulém víkendu na republikovém šampionátu v jednobandu na závodním stole, který se uskutečnil v trmickém klubu. Ve finále porazil domácího hráče Martina Vedrala zejména díky skvostné sérii 70-ti bodů. Pro Marka se jedná o jeho 11. republikový titul v této disciplíně.
Osm hráčů ve dvou skupinách po čtyřech se utkalo o letošní republikový titul v jednobandu. V sobotu byla na programu skupinová část, kdy se hrálo do sta bodů na maximálně 25 náběhů. 
Ve skupině A neprohrál Marek Faus. Domácího Tautermana porazil na 15 náběhů, rovněž domácího Kozáka na 18 náběhů a Friedu na 10 náběhů. Marek postoupil s GP 6,97. Druhé postupové místo si zajistil Adam Kozák. Ten se v závěrečném zápase o postup utkal s Tautermanem a porazil ho na náběhy v poměru 79:59.
Skupinu B rovněž bez ztráty bodu ovládl domácí Martin Vedral. O druhé postupové místo se v přímém zápase, závěrečném kole sobotního dne utkal Ziogas s Ráčkem. Podprůměrný zápas vyhrál Ráček 50:34 a postoupil do nedělního semifinále.
V něm Milan Ráček dlouho držel krok s favoritem turnaje Fausem. Ve 14. náběhu prohrával hráč bohumínského klubu o pouhé tři body 50:53. Nicméně závěr zápasu měl lepší Faus. Odskočil sériemi 11 a 14. Ve 22. náběhu dohrál sérií 33 bodů. Sériemi 16 a 15 se do náskoku dostal Martin Vedral nad Adamem Kozákem. A tento třicetibodový náskok v podstatě rozhodl celý zápas. Adam se nedostal do vyšší série a prohrál 116:78.
Finálový zápas rozhodla série sedmdesáti bodů ve 4. náběhu v podání Marka Fause. Marek se tak ujal vedení 5:81. Martin nutně potřeboval zahrát vyšší sérii. Ta však nepřicházela. Marek Faus dohrál zápas ve 13. náběhu a zvítězil v poměru 70:120.
Marek Faus zakončil turnaj s generálním průměrem 6,92 a jedná se tak o jeho 11. mistrovský titul v této disciplíně. V polovině května nás bude Marek reprezentovat na evropském šampionátu v této disciplíně ve španělské Paiportě. 
Poděkování patří trmickému klubu za organizaci republikového šampionátu, jehož slavnostního ukončení se zúčastnili primátor statutárního města Ústí nad Labem pan Petr Nedvědický společně s paní Věrou Nechybovou, 1. náměstkyní primátora.
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Záznamy zápasů na Youtube

Reportáž ústecké regionální TV

Eddy Leppens hvězdou druhého hracího víkendu

4.11.2019

O uplynulém víkendu pokračovala extraligová soutěž v trojbandu svým druhým hracím víkendem. Toto hrací kolo bylo okořeněno účastí dvou zahraničních hráčů. Za tým BC Vítkov – Sokol Žižkov nastoupil Belgičan Eddy Leppens, za kladenské Áčko německý hráč Michael Puse. Severomoravské týmy Poruby a Havířova čekaly zápasy v Jablonci a s kladenským Béčkem. Šlágrem kola ale byl nedělní zápas na Žižkově, kde domácí hostili vedoucí Kladno A.

Turnaj mistrů města Bohumína

30.10.2019

BC Bohumín z.s. si Vás dovoluje pozvat k návštěvě 17. ročníku prestižního mezinárodního kulečníkového turnaje

Turnaj mistrů města Bohumína

Turnaj se odehraje 6. – 8. prosince v herně BC Bohumín /Čáslavská 1067/

Garantem turnaje je senátor a starosta města Bohumína Petr Vícha.

Vstup zdarma

Pozvánkapropozice turnaje

Více na www.bcbohumin.cz

Novinky z ostatních sekcí