Životní úspěch pro Javiera Palazóna

26.6.2019

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.
Opravu nádherný turnaj se stejně jako při loňské premiéře povedlo připravit organizátoru Kurtovi Ceulemansovi a jeho týmu. Osm stolů bylo v kasinu v Blankenbergu umístěno ve dvou místnostech. Hrálo se na stolech Gabriels model Rafale. Jejich design krásně zapadal do světelné show, při které hráči nastupovali ke svým zápasům. Na dva tábory se dělily názory ohledně vybrané hudby v herně. Někomu prostředí „diskotéky“ svědčilo, jiný ho až nesnášel.  n
Turnaje se zúčastnili i naši hráči. Irena Hambálková si po týdnu zopakovala cestu do Belgie. Prvně cestovala do této země na ženský turnaj, kde vypadala ve čtvrtfinále. Na World cupu byla nasazena do prvního dne kvalifikačních kol. Na domácí hráče Irena nestačila a oba zápasy prohrála. Honza Aleš hrál v úterý před-před kvalifikaci. Po vítězném zápase s domácím hráčem Coenen Honza nestačil v zápase o postup na Korejce Jeonga.
Fantastické tažení turnajem předvedl Belgičan Peter de Backer. Jelikož má Peter nedostatek bodů ve světovém žebříčku, tak byl nasazen již do prvního dne. V pondělí vyřadil Barta Ceulemanse, postup s GP 1,764. Úterý a výhra nad Turkem Basem a Dánem Dunchem. Středa. Postup s GP 2,000, série 11 a 9, výhra nad Papakonstantinou a Montesem. Do čtvrtku Peter postup nečekal a tak musel zavřít svůj obchod s kulečníkovým zbožím. Ale vyplatilo se :). V kvalifikaci porazil Palazóna i Uymaze a s GP 1,86 se po téměř osmi letech dostal do hlavní fáze turnaje. A své kvality Peter potvrdil i v této fázi. V prvním zápase porazil Buryho, ve druhém Trana. NIcméně před posledním zápasem s Blomdahlem neměl Peter jistotu postupu. V případě porážky potřeboval pomoc od Buryho, který nesměl prohrát s Tranem. A to mu vyšlo. Blomdahl de Backera porazil 40:25 na 18 náběhů a skupinu vyhrál. V případě, že by Tran porazil Buryho, tak by měl vyšší GP než de Backer. Nicméně Bury sehrál s vietnamským hráčem remízu na 19 náběhů a tak jízda Petera pokračovala. Až v sobotu vystavil de Backerovi stopku Marco Zanetti. Ital zvítězil 40:21 na 19 náběhů. De Backer na turnaji odehrál 12 zápasů, dva prohrál. Odehrál celkem 386 kvart na 249 náběhů. Generální průměr tedy činí 1,55. Velice slušný turnaj 🙂
Zpět ale k hlavní fázi turnaje – osmi skupinám po čtyřech. Tam se totiž hrál neskutečný trojband.
GP jedniček skupin: 1.997
GP dvojek skupin: 1.824
GP trojek skupin: 1.700
GP čtyřek skupin: 1.615
A hned skupina A. Vítěz Heang-Jik Kim GP 2,448. Druhý Jaspers GP 2,878 !!! Třetí Yuksel 1,702 a čtvrtý Morales s GP 1,764 ! Obhájce titulu z loňského roku zahrál první partii na 16 náběhů. Druhou prohrál s Kimem o dva body na 15 náběhů a ve třetí o postup s Moralesem Dick prohrával po 3. náběhu 10:23. Konečný stav ? 40:32 na 10 pro světovou jedničku. Poslední dva náběhy měly zápis 14 a 7 !
Skupinu B vyhrál domácí Frédéric Caudron. Neprohrál a zahrál GP 2,105. Zbylí hráči dosáhli na dva body. Rozhodoval tedy GP. Poslední Leppens s GP 1,896. Třetí Polychronopoulos s GP 1,978. Postup slavil Korejec Seo s GP 2,166 ! Ten hrál svůj životní turnaj. Jeho dosavadním nejvyšším umístěním bylo 37. místo z roku 2017.
Ze skupiny C postoupil Javier Palazón a domácí Roland Forthomme. Španěl neprohrál a zahrál GP 1,967. Rolanda do osmifinále poslala výhra v závěrečném zápase nad Jae-Ho Cho. Ten skončil bez výhry na posledním místě s GP 1,716. Třetí byl Vietnamec Ngo.
Skupina D a postup Martina Horna z prvního místa. Martin fenomenálně začal v posledním zápase proti Myung-Woo Cho. Z výkopu 15, druhý náběh 6. Cho mocně dotahoval, ale Horn nakonec zvítězil o deset bodů na 15 náběhů. Horn dosáhl na GP 2,115. Pro mladého Korejce to znamenalo konec v turnaji. Obsadil třetí místo s GP 1,842 ! Postup do osmifinále si i přes závěrečnou porážku se Sidhomem zajistil Semih Sayginer. Sidhom skončil poslední s GP 1,75 !
Ze skupiny E postoupili Dani Sanchez (GP 2) a Jung Han Heo (GP 1,883). Třetí byl Tasdemir, čtvrtý Minh Cam Ma (GP 1,901). Z již zmíněné skupiny E postoupil Blomdahl s de Backerem. Skupinu G vyhrál Marco Zanetti s GP 2,352. Druhý Murat Naci Coklu s GP 2,26. Třetí mladý Francouz Gwendal Marechal s GP 1,732. A poslední skupina H byla výkonnostně „nejslabší“. Vítěz Sung Won Choi GP 1,69. Druhý Turek Cenet s GP 1,575. K nelibosti domácího publika nepostoupil Eddy Merckx a také Vietnamec Nguyen Quoc.
Sobotní osmifinále přineslo další zlepšení pro Korejce Chang Hoon Seo. Ten vyřadil svého slavného krajana Heang-Jik Kima 40:30 na 19 náběhů. Blomdahl i přes nedávné zdravotní patálie v Blankenbergu prokazoval, že do starého železa rozhodně nepatří. V rozstřelu vyřadil obhájce titulu a aktuální světovou jedničku Dicka Jasperse. Roland Forthomme sehrál krásný zápas se Sung Won Choiem. Bohužel pro místní diváky prohrál o tři body na 20 náběhů. Nejhorší partii odehrál Palazón s Cenetem. Španěl postoupil do čtvtfinále po výhře 40:33 na 34 náběhů. Skvělý výkon předvedl Jung Han Heo. Ten porazil Sancheze 40:20 na 14 náběhů. Stejný počet náběhů potřeboval také Martin Horn. Turek Coklu neměl šanci. V již zmíněném zápase měl Zanetti navrch nad de Backerem. Nicméně vrcholný výkon celého turnaje předvedl Frédéric Caudron. Semih Sayginer dohrál zápas v 17. náběhu. Caudron měl na svém kontě 28 bodů a šel na dohrávku. Frédéricovi se dařilo řešit nepříjemné strky a světě div se potřebných 12 bodů bylo během chvíle zahráno. I když. U Caudrona se nemůžete divit ničemu. Minulý rok dělal v Blankenbergu z dohrávky pro Zapatovi sérii 15-ti bodů. Následoval tedy rozstřel. Sayginer nedal druhý bod, kdy hrál sextu. Caudron nezahrál úplně ideálně úvodní pozici. Nicméně druhý strk koule krátký-dlouhý-dlouhý do tempa trefil. Kasino v Blankenbergu šílelo !
Až Torbjorn Blomdahl dokázal zastavit skvostné tažení Korejce Seo. 28. násobný mistr Švédska v trojbandu porazil Korejce 40:34 na 21 náběhů. Pozdě se díky sérii deseti bodů do zápasu vrátil Sung-Won Choi. Palazón si vedení 35:19 nenechal ujít a nakonec zvítězil 40:36. Horn rozhodl zápas se Zanettim sérií deseti bodů. Ital odehrál špatný zápas a prohrál 40:23 na 22 náběhů. Do pauzy se šlo v zápase Heo vs Caudron v 9. náběhu za stavu 9:21 pro domácího hráče. Po pauze však přišel úplně jiný hráč a Heo postupně zahrál 3-7-12-1-2-0-5-1. Během těchto sedmi náběhů partii dohrál ! Caudron měl na svém kontě 26 bodů a šel na dohrávku. No a znovu. Dostal se do série a přidával bod po bodu. Měl deset. Postavil se mu obtížný strk. Hrál od presu. Trefil to fantasticky. Nicméně trojka byla trochu dále od rohu a Frédéric smolně trefil neuvěřitelnou díru. Lehký oliz a stála tam obrácená kvarta. Naprosto fenomenální výkony !
V nedělním semifinále se nejprve utkal Blomdahl s Palazónem. Švéd hrál po většinu partie lépe a v 17. náběhu vedl 33:19.Pak však přišla série šesti čar a Španěl vývoj zápasu otočil. Zahrál postupně 2-7-0-3-5 a stav byl 33:36. Blomdahl kontroval sérií pěti bodů. Javier srovnal dvěma body na 38:38. Blomdahl míjí a Javier nabídnutou šanci proměňuje ! První finále World cupy kariéry. Druhý semifinálový zápas byl nesmírně vyrovnaný. Horn se sice po sedmém náběhu ujal vedení 21:9. Heo se však díky sérii deseti bodů dotáhnul na 22:19. Horn poté v 15. náběhu vedl 29:24. Heo však zahrál sedm bodů a ujal se vedení. Horn ihned kontruje šesti body a bere si vedení zpět na svoji stranu. V 18. náběhu zahrává Horn tři body. Vede 38:31. Heo stahuje třemi body. Horn vynechává. Heo znovu tři body. Ve 20. náběhu se Němci povede zápas ukončit. Heo potřebuje tři body na remízu. Třetí těžký buzar vynechává.
Složení finálového zápasu bylo poměrně překvapivé. Nicméně oba hráči mají ohromné kvality. Favoritem zápasu z hlediska zkušeností byl jistě Němec Martin Horn. V kariéře již dva World cupy vyhrál a ten poslední se datuje v říjnu loňského roku. Horn se po návratu na mezinárodní scénu dostal do velké formy. Palazon však měl ve finálovém zápasu více sil a touhy po celkovém primátu. Javier odskočil svému německému soupeři v 10. náběhu, kdy za nepříznivého stavu 11:8 zahrál sérii jedenácti bodů. Horn úplně vypadl ze zápasu a Javier se postupně dostal do vedení 16:34. Horn zahrál celkem 7 čar po sobě. Ve 22. náběhu se Martinovi povedlo zahrát sérii deseti bodů. Ale na to něco udělat z celkovým průběhem zápasu bylo již pozdě. Javier o náběh později zápas pěti body dohrál a slaví tak svůj první titul na turnaji světové série.
Palazón postoupil do hlavní fáze turnaje po porážce ve kvalifikaci s de Backerem jako lucky looser. Avšak od té doby již přemožitele nenašel a zaslouženě turnaj ovládl. Zajímavý je jeho generální průměr z vyřazovací části turnaje. Javier zahrál 1,495. Nejlepší byla jeho finálová partie na 23 náběhů. A tak je vidět, že někdy není třeba hrát neustále přes dva. Palazón v novém vydání světového žebříčku poskočil ze 48. místa na 22. Finalista Horn se po dlouhé době propracoval do chráněné TOP 14, aktuálně je na 12. příčce. Čtrnáctý je Blomdahl. Nicméně to stále jasněji vypadá, že vítězi turnaje bude 80-ti bodový zisk do světového žebříčku k ničemu. Palazón jakožto hráč nové organizace PBA jistě stejně jako ostatní doufal v dohodu s UMB. I přes několik schůzek mezi zástupci obou stran k ní nedošlo a tak k 15. červenci dojde k suspendaci všech 128. hráčů okruhu PBA. A to na všech úrovních. Hráči tedy nebudou moci hrát ani národní ligové soutěže, Grand prix. Prostě nic pod hlavičkou UMB, CEB a svého národního svazu. Posledním turnajem, kde uvidíme celou světovou špičku pohromadě bude World cup v Portu, který začíná v pondělí.
Výsledky zápasů turnaje
Výsledky i se zápisy jednotlivých zápasů na CueSco
Fotogalerie
Videogalerie
Světový žebříček

 

Další top zprávy

Ondřej Hošek mistrem v kádru 47/2

23.2.2020

První seniorský titul mistra republiky si o uplynulém víkendu připsal hráč BC Ponětovice Ondřej Hošek. Juniorský mistr Evropy ve volné hře z roku 2016 ve finále udolal přerovského Miloše Hávu v poměru 109:99. 

Soustředění talentované mládeže

23.2.2020

V jabloneckém klubu o uplynulém víkendu proběhlo soustředění mládežníků vedené pod sekcí karambol ČMBS. Povedlo se tak navázat na soustředění z loňského června, kde se naši nejmladší hráči sjeli do Chlumce nad Cidlinou.
V Jablonci nad Nisou se soustředění zúčastnilo celkem 14 hráčů. Ti byli rozděleni do celkem čtyř skupin. Na programu byly celkem tři vyučovací bloky. Účastníkům soustředění se věnovalo celkem pět lektorů. Adam Bača se zaměřoval na technické disciplíny, Jan Hudák na trojband, Vít Pechman a Václav Dvořáček na 5-pins a Petr Bušanský na základy psychologie. 
Nejpočetnější zastoupení měl domácí klub s osmi účastníky. Nováčky byli tři kluci z Újezdečku. Dále pak Matouš Kuchař z Čermné nad Orlicí, Matyáš Rybáček z Chlumce nad Cidlinou a Theo Krajčí z Nýřan.
V průběhu Velikonoc se Bruselu koná evropský mládežnický šampionát. Naši federaci budou reprezentovat tři hráči. Milan Ettel s Matějem Nápravníkem budou hrát juniorský turnaj v trojbandu na závodním stole. Společně pak nový turnaj dvojic tzv. Biathlon – kombinace trojbandu a 5-pins. Matěj je také přihlášen do turnaje ve 5-pins. Třetím účastníkem je Theo Krajčí. Ten se jakožto nejmladší zúčastní turnajů kadetů a to ve volné hře a trojbandu na malém stole.

Nadále platí výzva VV sekce karambol, aby činovníci klubů registrovali své kadety, juniory do ČMBS. Na výkonnosti nezáleží. Cílem těchto akcí je kluky sblížit a v novém prostředí jim kulečník představit. 

Poděkování patří pořádajícímu jabloneckému klubu a to zejména jeho místopředsedovi Petru Bušanskému. Tomu se na akci povedlo zajistit záštitu náměstka primátora Jablonce nad Nisou pana Mgr. Davida Mánka. S tím souvisí propagace akce na sociálních sítí statutárního města Jablonce nad Nisou. Dále také v libereckém kraji o soustředění informoval mediální partner akce Radio Contact Liberec. 

Fotogalerie

Španělé mistry Evropy ve dvojicích

16.2.2020

Zcela po zásluze se španělská dvojice Daniel Sanchez a Rubén Legazpi stala mistry Evropy prr tuto sportovní sezonu. Španělé se ve finále utkali s domácímu Turky. Utkání skončilo nerozhodně 2:2 a tak následoval rozhodující set do 15-ti bodů ve scotch double. V něm domácí hráči nenašli odpověď na skvělou hru soupeřů. Sanchez z Legazpim set stylově dohráli sérií sedmi bodů v 5. náběhu a radují se ze zisku evropského titulu. Naši reprezentanti Martin Boháč s Janem Alešem obsadili konečné velice slušné 12. místo. 

Therese Klompenhouwer poosmé v řadě mistryní Evropy

13.2.2020

Splnila, co před turnajem prohlásila. „V současné formě mě nikdo na evropském šampionátu nemůže porazit.“ Sedmatřicetiletá Holanďanka Therese Klompenhouwer znovu dokázala, že je v ženské kategorii v evropském měřítku nedostižná. Ve finále se utkala se svojí krajankou Karinou Jetten. Klompenhouwer rozhodla zápas za stavu 12:11 ve 13. náběhu, když zahrála sérii jedenácti bodů. Zápas nakonec skončil 20:30 na 21 náběhů. Jedná se tak o již osmý evropský titul v řadě pro Therese. Poražená finalista Jetten vyřadila naši hráčku Irenu Hambálkovou ve čtvrtfinále a Irena tak obsadila konečné osmé místo. 

Galapředstavení Diona Nelina v Extralize trojbandu

13.2.2020

Třicet minut. Za tuto dobu dokáže Raymund Swertz zahrát v mistrovském zápase sérii 250-ti bodů v kádru 47/2. Srovnávat tempo hry v technických disciplínách a trojbandu je složité. Nicméně výkon dánského hráče Diona Nelina v nedělním utkání Extraligové soutěže v trojbandu byl dost podobný tomu, co dokáže Swertz předvádět v kádrech. Neuvěřitelná jistota skloubená s neuvěřitelným přehledem a rychlostí odehrávání jednotlivých strků. Ve druhém náběhu zahraná série 18-ti bodů diváky přítomné a celosvětové u svých televizí, notebooku, tabletů a telefonů úplně pohltila. Dion u nás předvedl svůj nejlepší možný um, jehož výsledkem byl výkon na 10 náběhů ! Nejlepší v historii na našem území. Bylo to zkrátka galapředstavení jednoho z největších talentů karambolového kulečníku historie.

Dion Nelin v české Extralize trojbandu

4.2.2020

Třiačtyřicetiletá světová dvaadvacítka, nejlepší dánský hráč současnosti Dion Nelin se prvně ve své kariéře představí o tomto víkendu v barvách týmu BC Vítkov – Sokol Žižkov v české extraligové soutěží čtyřčlenných družstev v trojbandu. 

Mezinárodní školení rozhodčích v Praze

27.1.2020

V termínu 4. dubna proběhne v pražském klubu TJ Sokol Žižkov mezinárodní školení rozhodčích pod záštitou evropské billiardové federace CEB. Kurzu se zúčastní celkem 13 uchazečů ze čtyř evropských států. Snahou CEB je pomoci těmto federacím vybudovat národní strukturu rozhodcovského stavu.

Martin Vedral poprvé mistrem ČR v kádru 52/1

26.1.2020

Roli největšího favorita na zisk mistrovského titulu potvrdil o uplynulém víkendu hráč klubu BC LakoPlast Trmice Martin Vedral v kulečníkovém klubu v Týništi nad Orlicí při příležitosti 7. republikového šampionátu v kádru 52/1. Martin měl do turnaje nasazen GP 18,44 a i přes špatný vstup do turnaje dokázal svoji roli favorita potvrdit. Ve finále porazil žižkovského Vladimíra Hambálka 135:105. 

Radek Novák s předstihem vítězem seriálu Velkých cen

22.1.2020

Již třetí turnaj seriálu Velké ceny v trojbandu na závodním stole této sezony ovládl hráč kladenského klubu Radek Novák. A díky tomu, že jeho největší rival v boji o celkové vítězství Ivo Gazdoš vypadl ve 4. zastávce tohoto seriálu, která byla na programu o uplynulém víkendu v Jablonci nad Nisou, již ve čtvrtfinále, tak si Novák v celkovém pořadí vypracoval před posledním turnajem nedostižný náskok 53 bodů. Ve finále jablonecké Velké ceny porazil Novák svého klubového kolegu Štěpána Kohouta v poměru 35:17 na 20 náběhů. Třetí místo obsadili domácí Jan Hudák a premiérově žižkovský Marcel Dirn.

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666

15.1.2020

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži – Dick Jaspers !

Další zpravodajství

Ondřej Hošek mistrem v kádru 47/2

23.2.2020

První seniorský titul mistra republiky si o uplynulém víkendu připsal hráč BC Ponětovice Ondřej Hošek. Juniorský mistr Evropy ve volné hře z roku 2016 ve finále udolal přerovského Miloše Hávu v poměru 109:99. 

Soustředění talentované mládeže

23.2.2020

V jabloneckém klubu o uplynulém víkendu proběhlo soustředění mládežníků vedené pod sekcí karambol ČMBS. Povedlo se tak navázat na soustředění z loňského června, kde se naši nejmladší hráči sjeli do Chlumce nad Cidlinou.
V Jablonci nad Nisou se soustředění zúčastnilo celkem 14 hráčů. Ti byli rozděleni do celkem čtyř skupin. Na programu byly celkem tři vyučovací bloky. Účastníkům soustředění se věnovalo celkem pět lektorů. Adam Bača se zaměřoval na technické disciplíny, Jan Hudák na trojband, Vít Pechman a Václav Dvořáček na 5-pins a Petr Bušanský na základy psychologie. 
Nejpočetnější zastoupení měl domácí klub s osmi účastníky. Nováčky byli tři kluci z Újezdečku. Dále pak Matouš Kuchař z Čermné nad Orlicí, Matyáš Rybáček z Chlumce nad Cidlinou a Theo Krajčí z Nýřan.
V průběhu Velikonoc se Bruselu koná evropský mládežnický šampionát. Naši federaci budou reprezentovat tři hráči. Milan Ettel s Matějem Nápravníkem budou hrát juniorský turnaj v trojbandu na závodním stole. Společně pak nový turnaj dvojic tzv. Biathlon – kombinace trojbandu a 5-pins. Matěj je také přihlášen do turnaje ve 5-pins. Třetím účastníkem je Theo Krajčí. Ten se jakožto nejmladší zúčastní turnajů kadetů a to ve volné hře a trojbandu na malém stole.

Nadále platí výzva VV sekce karambol, aby činovníci klubů registrovali své kadety, juniory do ČMBS. Na výkonnosti nezáleží. Cílem těchto akcí je kluky sblížit a v novém prostředí jim kulečník představit. 

Poděkování patří pořádajícímu jabloneckému klubu a to zejména jeho místopředsedovi Petru Bušanskému. Tomu se na akci povedlo zajistit záštitu náměstka primátora Jablonce nad Nisou pana Mgr. Davida Mánka. S tím souvisí propagace akce na sociálních sítí statutárního města Jablonce nad Nisou. Dále také v libereckém kraji o soustředění informoval mediální partner akce Radio Contact Liberec. 

Fotogalerie

Soustředění talentované mládeže

18.2.2020

Talent | Soustředění talentované mládeže ve dnech 22. 2 až 23. 2. 2020. 

– Účastní se 14 juniorů

– Disciplíny: Technické, 3band a 5Pins. 

– Celkem 5 lektorů a jeden celý víkend 🙂 

Nad akcí převzal záštitu náměstek primátora Jablonce nad Nisou pan Mgr. David Mánek – obor humanitní

Více v propozicích.

Španělé mistry Evropy ve dvojicích

16.2.2020

Zcela po zásluze se španělská dvojice Daniel Sanchez a Rubén Legazpi stala mistry Evropy prr tuto sportovní sezonu. Španělé se ve finále utkali s domácímu Turky. Utkání skončilo nerozhodně 2:2 a tak následoval rozhodující set do 15-ti bodů ve scotch double. V něm domácí hráči nenašli odpověď na skvělou hru soupeřů. Sanchez z Legazpim set stylově dohráli sérií sedmi bodů v 5. náběhu a radují se ze zisku evropského titulu. Naši reprezentanti Martin Boháč s Janem Alešem obsadili konečné velice slušné 12. místo. 

Therese Klompenhouwer poosmé v řadě mistryní Evropy

13.2.2020

Splnila, co před turnajem prohlásila. „V současné formě mě nikdo na evropském šampionátu nemůže porazit.“ Sedmatřicetiletá Holanďanka Therese Klompenhouwer znovu dokázala, že je v ženské kategorii v evropském měřítku nedostižná. Ve finále se utkala se svojí krajankou Karinou Jetten. Klompenhouwer rozhodla zápas za stavu 12:11 ve 13. náběhu, když zahrála sérii jedenácti bodů. Zápas nakonec skončil 20:30 na 21 náběhů. Jedná se tak o již osmý evropský titul v řadě pro Therese. Poražená finalista Jetten vyřadila naši hráčku Irenu Hambálkovou ve čtvrtfinále a Irena tak obsadila konečné osmé místo. 

Galapředstavení Diona Nelina v Extralize trojbandu

13.2.2020

Třicet minut. Za tuto dobu dokáže Raymund Swertz zahrát v mistrovském zápase sérii 250-ti bodů v kádru 47/2. Srovnávat tempo hry v technických disciplínách a trojbandu je složité. Nicméně výkon dánského hráče Diona Nelina v nedělním utkání Extraligové soutěže v trojbandu byl dost podobný tomu, co dokáže Swertz předvádět v kádrech. Neuvěřitelná jistota skloubená s neuvěřitelným přehledem a rychlostí odehrávání jednotlivých strků. Ve druhém náběhu zahraná série 18-ti bodů diváky přítomné a celosvětové u svých televizí, notebooku, tabletů a telefonů úplně pohltila. Dion u nás předvedl svůj nejlepší možný um, jehož výsledkem byl výkon na 10 náběhů ! Nejlepší v historii na našem území. Bylo to zkrátka galapředstavení jednoho z největších talentů karambolového kulečníku historie.

Dion Nelin v české Extralize trojbandu

4.2.2020

Třiačtyřicetiletá světová dvaadvacítka, nejlepší dánský hráč současnosti Dion Nelin se prvně ve své kariéře představí o tomto víkendu v barvách týmu BC Vítkov – Sokol Žižkov v české extraligové soutěží čtyřčlenných družstev v trojbandu. 

Mezinárodní školení rozhodčích v Praze

27.1.2020

V termínu 4. dubna proběhne v pražském klubu TJ Sokol Žižkov mezinárodní školení rozhodčích pod záštitou evropské billiardové federace CEB. Kurzu se zúčastní celkem 13 uchazečů ze čtyř evropských států. Snahou CEB je pomoci těmto federacím vybudovat národní strukturu rozhodcovského stavu.

Martin Vedral poprvé mistrem ČR v kádru 52/1

26.1.2020

Roli největšího favorita na zisk mistrovského titulu potvrdil o uplynulém víkendu hráč klubu BC LakoPlast Trmice Martin Vedral v kulečníkovém klubu v Týništi nad Orlicí při příležitosti 7. republikového šampionátu v kádru 52/1. Martin měl do turnaje nasazen GP 18,44 a i přes špatný vstup do turnaje dokázal svoji roli favorita potvrdit. Ve finále porazil žižkovského Vladimíra Hambálka 135:105. 

Radek Novák s předstihem vítězem seriálu Velkých cen

22.1.2020

Již třetí turnaj seriálu Velké ceny v trojbandu na závodním stole této sezony ovládl hráč kladenského klubu Radek Novák. A díky tomu, že jeho největší rival v boji o celkové vítězství Ivo Gazdoš vypadl ve 4. zastávce tohoto seriálu, která byla na programu o uplynulém víkendu v Jablonci nad Nisou, již ve čtvrtfinále, tak si Novák v celkovém pořadí vypracoval před posledním turnajem nedostižný náskok 53 bodů. Ve finále jablonecké Velké ceny porazil Novák svého klubového kolegu Štěpána Kohouta v poměru 35:17 na 20 náběhů. Třetí místo obsadili domácí Jan Hudák a premiérově žižkovský Marcel Dirn.

Novinky z ostatních sekcí