Zanetti vítězí v Egyptě s GP 2,718 !

15.12.2019

Životní turnaj odehrál sedmapadesátiletý rodák z italského Bolzana Marco Zanetti. Počtvrté v kariéře se v egyptském Sharm El Sheikhu radoval z vítězství na turnaji světové série. A vítězství to nebylo ledajaké. Zanetti vyhrál všech sedm zápasů. Jeho nejhorším výkonem byla skupinová partie s domácím Nadym na 21 náběhů. Zbytek zápasů hrál přes dva průměr, celkem čtyři přes tři průměr ! Celkem zahrál osm sérií více než 10 ! Sečteno podtrženo na 280 kvart potřeboval 103 náběhů. Tento generální průměr 2,718 sice o kousek není oficiálním světovým rekordem. Avšak Zanetti oproti Sanchezovi, který zahrál GP 2,777 odehrál o dva zápasy více, tedy musel zahrál dalších 80 kvart. Je tak až neuvěřitelné, že poslední dva velké turnaje ovládli dva nejstarší hráči užší světové špičky. Blomdahl a Zanetti.


Po mnoha a mnoha letech se závěrečný turnaj kalendářního roku neodehrál v tradičním egyptském letovisku Hurghada ale tento rok nově v letovisku Sharm El Sheikh. Titul z loňského roku obhajoval Dick Jaspers, který loni ve finále porazil Frédérica Caudrona. Hrálo se rovněž o celkového vítěze seriálu World cupů pro letošní rok. Ve hře byli Tasdemir, Merckx, Jaspers, Cenet a Heang-Jik Kim. 


Turnaje v Egyptu se tradičně účastní i naši hráči. Tentokrát do Sharm El Sheikhu cestovali Jan Aleš, Radek Novák a Ivo Gazdoš. Honza s Radkem byli nasazeni až do před-kvalifikace. Ivoš začínal v před-před kvalifikaci. Los byl pro Ivoše příznivý a po výhrách nad domácím Mohamedem a Němcem Haberzettlem postoupil do další fáze. Po dlouhé době jsme tak měli tři zástupce v před kvalifikační části. Papírově nejtěžší los měl úřadující republikový šampion Honza Aleš. Šance proti Belgičanu Brantsovi a Turkovi Minaoglu byly. Honza sice prohrál s Brantsem o tři body na 31 náběhů. Ve druhém zápasem ale v případě výhry nad Turkem do 30-ti náběhů by skupinu na průměr vyhrál. Honzovi se však zápas tolik nepovedl a prohrál 30:22 na 30 náběhů. Radek Novák moc dobře věděl, že první zápas s Turkem Cavusoglu bude klíčovým v boji o postup. Třetím soupeřem jim byl domácí Ragay Henry, který je papírově slabším hráčem. Zápas s Turkem se ale Radovi vůbec nepovedl. Soupeř měl výhodu čtyř zápasů z předešlých fází a to možná rozhodlo. Radek se vůbec nedokázal dostat do hry a prohrál 30:14 na 20 náběhů. Ve druhém zápase sice Radek domácího Henryho porazil na 29 náběhů. Turek si ale postup s přehledem pohlídal. Velmi dobrý los znovu měl Ivo Gazdoš. Portugalský soupeř Soares a jordánský Abu Tayeh jsou při dnešní úrovni doslova ideálním losem v před kvalifikaci. Ivoš nejprve porazil Soarese na 24 náběhů. Jordánec ale rovněž zahrál na 24 náběhů a tak musel být Ivoš na pozoru. Vzájemný zápas ale jordánskému soupeři nevyšel a Ivoš i díky sérii deseti bodů zvítězil 30:12 na 27 náběhů. Po třech letech tak Ivoš postoupil do závěrečné části kvalifikačních kol. Bohužel se Ivošovi oba zápasy v kvalifikaci vůbec nepovedly. Dlouho ho bude mrzet první zápas s Korejcem Wan Young Choiem. Korejec hrál tak špatně. Bohužel pro nás, Ivošovi to (ne)šlo ještě hůře. Konečný stav 40:29 na 45 náběhů. Druhý zápas s Turkem Lutfi Cenetem byl jednostrannou záležitostí a Turek zvítězil 40:14 na 20 náběhů. Havířovský hráč tak obsadil konečné 53. místo. 


Hvězdou závěrečné části kvalifikace byl Vietnamec Dinh Nai Ngo. První zápas zahrál na 17 náběhů. Druhý s Turkem Orakem skončil 40:28 na 8 náběhů ! Celkem tedy 80 kvart na 25 náběhů a průměr 3,2 ! O devět náběhů horší byl Myung Woo Cho, zahrál GP 2,352. Jako poslední lucky looser postoupil Vietnamec Xuan Cuong Ma. Dosáhl na dva body s průměrem 2,387 ! První a druhý lucky looser Korejec Wan Young Choi a Vietnamec Do Nguyen postoupili díky třem získaným bodům. V kvalifikaci vypadli jména jako Polychronopoulos, Nelin, Forthomme, Montes, van Beers.  


Jak je trojband zrádný ukázal právě nejlepší hráč kvalifikace Dinh Nai Ngo. Ve skupině B získal jeden bod a zahrál průměr 1,338. Jaký to rozdíl oproti průměru 3,2 z předešlého dne. Právě v této skupině řádil Marco Zanetti. Ital nejprve porazil Nadyho na 21 náběhů. Pak exceloval proti Ngo a dohrál v 11. náběhu. Skupinu uzavřel třetím vítězstvím nad Do Nguyenem na 18 náběhů. Zanetti zahrál série 12, 15 a 15  a postoupil s průměrem 2,400 ! Druhým postupujícím byl Do Nguyen. Ještě lepší výkon než Marco Zanetti podal Korejec Sung Won Choi. Jediný korejský mistr světa v trojbandu porazil na 17 náběhů jak Heang Jik Kima, tak Petera de Backera. Třetí zápas proti Jae-Ho Cho dokonce zahrál na 11 náběhů. Choi tak na 120 kvart potřeboval 45 náběhů, celkový průměr tedy 2,666 !! V zápase s De Backerem zahrál sérii 18-ti bodů. Druhé postupové místo si zajistil právě Belgičan Peter de Backer a poslal domů korejské hráče Haeng Jik Kima a Jae Ho Cho. Skupinu A vyhrál mladý Myung Woo Cho. Neprohrál a postoupil s GP 1,666. Druhé postupové místo si zajistil Holanďan Dick Jaspers. Ve skupině C o výhře rozhodoval až průměr. nejlepší byl Tasdemir s GP 2,115, jako druhý postoupil čerstvý mistr světa Blomdahl. Švéd zahrál GP 1,838, třetí Korejec Wan Young Choi GP 1,5. Skupinu D vyhrál Korejec Jung Han Heo před Semihem Sayginerem. Z Éčka postoupili Evropani Martin Horn a Eddy Merckx. Skupinu G vyhrál Vietnamec Tran. O druhém postupujícím rozhodl přímý zápas mezi Burym a Cenetem. Francouz zahrál limit 40-ti bodů na 12 náběhů ! Cenet měl 27 bodů. A konečně skupinu H vyhrál mladý Korejec Jun Tae Kim a to s průměrem přes 2. Kim se vůbec neměl do hlavní fáze dostat. Dvakrát postoupil do další fáze jako lucky looser, protože dva nasazení hráči do vyšší fáze museli zrušit svoji účast. Jako druhý postoupil Murat Naci Coklu. Poslední místo obsadil medailista z nedávného MS Sameh Sidhom. Měl dva body a GP 1,677 ! 


Nejzajímavějším zápasem osmifinálové části byl souboj mezi Tasdemirem a Merckxem o celkové vítězství v letošním seriálu World cupů. Na dálku vše sledoval Jaspers, který byl rovněž ve hře. A zůstal po ní i po osmifinále. Jaspers vyřadil Jun Tae Kima 40:24 na 25 náběhů. Důležitý krok za celkovém triumfem udělal Tasdemir. Ten porazil Merckxe o tři body na 27 náběhů. S turnajem se rozloučil Blomdahl. Prohrál s Myung Woo Cho 40:32 na 20 náběhů. Martin Horn vyřadil Semiha Sayginera a to po výhře 40:30 na 20. Sung Won Choi pokračoval ve skvělých výkonech. Vietnamce Do Nguyena porazil 40:23 na 19 náběhů. Vietnamci ale mezi osmi zastoupení měli. Tran vyřadil Petera de Backera 40:33 na 30 náběhů. Pro Belgičana, který hraje na mezinárodní scéně sporadicky, to byl velmi dobrý turnaj. Francouz Bury navázal na svůj závěrečný skupinový zápas a Korejce Heo porazil 40:24 na 14 náběhů. No a ještě lepší byl zápas mezi Zanettim a Coklu. Ital vyhrál 40:30 na 13 náběhů. 


Čtvrtfinále závěrečného World cupu sezony přineslo skvostnou podívanou. „Nejhorší“ zápasy předvedli Horn s Burym. Své zápasy vyhráli na 20 náběhů. Němec vyřadil mladého Cho o pouhé čtyři body. O šest bodů zvítězil Bury nad Tranem, Skvostný výkon předvedl Dick Jaspers. Obhájce titulu, světová jednička a toho času bojující také o celkový triumf na World cupech zahrál proti na turnaji skvěle hrajícímu Sung Won Choiovi ve 4. náběhu sérii 23 bodů. V sedmém náběhu pak přidal sérii devíti bodů a v osmém náběhu zápas ukončil ! Jaspers tak do své sbírky přidal další zápas na průměr 5+. Nutno dodat, že na 3 náběhy měl pouze dva body a nedal zahajovací strk ! Jaspers tak touto výhrou také dostal pod tlak Tasdemira, s kterým na dálku bojoval o vítězství v celkovém pořadí. A Jaspersovi i tak trochu pomohla forma Itala Zanettiho. Právě ten hrál s Tasdemirem a zvítězil 40:29 na 13 náběhů. Turek ale stále živil naději. Jaspers totiž potřeboval postoupit do finále, aby se bodově dostal před Tasdemira. 
A právě zápas Jasperse s Hornem byl prvním kláním závěrečného sobotního dne. O obou byla cítit nervozita. Chvílemi oba vynechávali hratelné pozice. Jaspers se dostal do pauzy do vedení 24:19. Horn se ještě v 19. náběhu dotáhnul na 28:25. Ale to bylo z jeho strany vše. Jaspers zápas ve 24. náběhu ukončil a zvítězil 40:25. Jaspers tak pošesté ve své bohaté kariéře vyhrává celkové pořadí World cupů. 
Již třetí zápas v řadě na 13 náběhů zahrál Marco Zanetti. Burymu za stavu 17:17 zahrál v devátém náběhu sérii 11 karambolů. Poté přidal 6 a vedl 17:34. Bury ale bojoval a zahrál série 6 a 5. Snížil na 28:35. Zanetti však ve 13. náběhu zápas ukončil sérií pěti bodů !
Snad všichni přáli před finále Zanettimu, aby svůj skvostný turnaj dotáhnul do vítězného konce. Ital předváděl absolutní kulečník. Nikdy nehrál lépe. Zanetti do finálového zápasu vstoupil sérií 9. V 7. náběhu ale stejně vysokou sérií kontroval Jaspers. Stav byl 16:12 pro Holanďana. Že by se schylovalo k taktické bitvě ? Ani náhodou. Zanetti zahrál další devítku a do pauzy šel ve vedení 16:21. Jaspers zahrál po pauze tři. Zanetti ale okamžitě zahrál sérii 10 ! Po 9. náběhu vedl Ital 19:31. Na tři náběhy zahrál 28 bodů. Jaspers nadále trefoval, ale chyběla mu vyšší série. Ve 13. náběhu prohrával 29:35. Marco ale hned zahrál 2. Ve 14. Dick vynechal a Ital třemi body zápas ukončil !


V bohaté kariéře Itala je to teprve čtvrté vítězství na turnaji světové série. Nicméně jeho brilantní výkony si celkovou výhru více než zasloužily. Marco předvedl skvostnou hru, dokonale své soupeře dostával pod tlak vysokými sériemi. A ta neuvěřitelná vyrovnanost výkonů. Ze zápasů KO fáze zahrál Zanetti průměr 3,018 ! Neuvěřitelné ! Generální průměr 2,718 se rovněž zapisuje zlatým písmem do historických záznamů trojbandového kulečníku. A to 280 zahraných kvart je opravdu velká porce. Ku příkladu nejlepší Jaspersův výkon je GP 2,622. A to když odehrál šest zápasů do 50-ti bodů. Označit tedy nejlepší výkon v generálním průměru historie je tak vždy ošemetné.
Celkové pořadí World cupů tedy ovládnul Dick Japsers a to o 10 bodů před Tasdemirem Tayfunem. Na třetí místo se posunul Marco Zanetti o šest bodů před Merckxe. Zanetti se také posunul na druhé místo ve světovém žebříčku. Na prvního Jasperse ale ztrácí 102 bodů. Třetí je Torbjorn Blomdahl, čtvrtý Eddy Merckx. 
Sezona 2019 ale na mezinárodní scéně nekončí. V korejském Soulu v pátek začíná druhý ročník Continental cupu – tedy střetnutí výběru Evropy proti výběru Asie. Sledujte živě na Kozoom.
V nadcházející sezoně 2020 je na programu znovu sedm World cupů. Avšak uvidíme, jak se vše bude vyvíjet a zda-li nás nečeká nějaké to překvapení. 

Výsledky zápasů turnaje
Výsledky i se zápisy jednotlivých zápasů na CueSco
Videogalerie
Světový žebříček
Pořadí seriálu World cupů

Další top zprávy

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666

15.1.2020

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži – Dick Jaspers !

Zajímavé výsledky 4. hracího víkendu Extraligy 3B

15.12.2019

Závěrečný čtvrtý hrací víkend podzimní části sezony přinesl velmi zajímavé výsledky. Na programu byly pouze čtyři utkání.

Miroslav Andrejovský potřetí vítězem Turnaje mistrů města Bohumína

8.12.2019

Dlouhých devět ročníků čekala domácí hvězda a zároveň také hlavní organizátor Miroslav Andrejovský na další v pořadí již třetí triumf na Turnaji mistrů města Bohumína. Ve finále 17. ročníku domácí Mirek dokonale otočil zápas s favorizovaným Markem Fausem. Po prohře v kádru 52/2, který Faus zahrál na drc, se povedlo Andrejovskému zvítězit v jednobandu a trojbandu. K velké radosti početných bohumínských podporovatelů tak vylepšil své loňské druhé místo, kdy prohrál s Holanďanem Michelem van Silfhoutem. 

Sedmý světový titul pro Blomdahla

2.12.2019

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti.

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Ivo Gazdoš zářil ve třetím hracím víkendu Extraligy trojbandu

19.11.2019

Výkonnostně velice kvalitní byl třetí hrací víkend Extraligy v trojbandu. Fantastické výkony předvedl Ivo Gazdoš. V sobotu porazil na 19 náběhů Němce v barvách Kladna A Markuse Schönhoffa a postaral se o dosavadní nejlepší výkon této sezony. V neděli pak porazil Ferahliho na 30 náběhů a to v součtu z celého víkendu znamená průměr 1,632 ! Druhý dvouprůměrový výkon přidal v nedělním zápase s Pavlem Domanským Radek Novák, když zvítězil 40:27 na 20 náběhů ! Radek zahrál o víkendu průměr 1,479 ! No a skvěle zahrál i Pavel Škop. Ten porazil Galíčka a Boháče a jeho průměr činil 1,45 ! Celkem bylo zahráno 17 výkonů na jedna a více průměr. Přes jedna průměr o víkendu zahráli další čtyři hráči. Adam Bača měl průměr 1,25, Mirek Bača 1,143, Jan Aleš 1,095 a Zdeněk Galíček rovných 1. Čelo tabulky Extraligy je nesmírně vyrovnané. O pořadí prvních tří týmů rozhoduje skore a průměr, čtvrtá Poruba ztrácí bod.

Merckx znovu potvrdil finálovou dominanci

12.11.2019

Ta statistika je až neuvěřitelná. Dvanáct finálových účastí, jedenáct výher. Rodiče Eddyho Merckxe pojmenovali svého syna po slavném cyklistovi s přezdívkou kanibal velmi správně. Tentokrát při příležitosti letošního šestého World cupu v korejském Guri neměl ve finále šanci Francouz Jérémy Bury. Eddy zvítězil 40:16 na 16 náběhů a z Jižní Koreji si odváží prémii 16 000€. Jediná finálová porážka Merckxe na turnaji World cupu se datuje do roku 2008, kdy prohrál se Sanchezem 3:0 na sety.

Nápravník s Ettelem si rozdělili juniorské tituly

11.11.2019

Třetí akci v průběhu tohoto kalendářního roku se povedlo uspořádat pro nejmladší členy naší karambolové sekce. Stejně jako v únoru se v klubu TJ Sokol Žižkov uskutečnil dvoudenní juniorský šampionát na malém stole. Sobotní volné hry se zúčastnilo dvanáct hráčů, nedělního trojbandu osm hráčů. A jelikož se náš nejlepší junior Milan Ettel neúčastnil volné hry, tak byla šance na zisk mistrovského titulu i pro ostatní hráče. Nakonec tuto šanci ukořistil Matěj Nápravník reprezentující klub TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou, který porazil Matouše Kuchaře z Čermné nad Orlicí. Matěj se do finále probojoval i v neděli. Chvíli to vypadalo, že by mohl zaskočit favorita turnaje Milana Ettela. Vedení 3:9 se však během čtyř náběhů rozplynulo a Milan svého soupeře porazil 15:12 na 13 náběhů. 

Marek Faus pojedenácté mistrem ČR v jednobandu

11.11.2019

Marek Faus, hráč SK Billiard Centra Praha, zvítězil o uplynulém víkendu na republikovém šampionátu v jednobandu na závodním stole, který se uskutečnil v trmickém klubu. Ve finále porazil domácího hráče Martina Vedrala zejména díky skvostné sérii 70-ti bodů. Pro Marka se jedná o jeho 11. republikový titul v této disciplíně.
Osm hráčů ve dvou skupinách po čtyřech se utkalo o letošní republikový titul v jednobandu. V sobotu byla na programu skupinová část, kdy se hrálo do sta bodů na maximálně 25 náběhů. 
Ve skupině A neprohrál Marek Faus. Domácího Tautermana porazil na 15 náběhů, rovněž domácího Kozáka na 18 náběhů a Friedu na 10 náběhů. Marek postoupil s GP 6,97. Druhé postupové místo si zajistil Adam Kozák. Ten se v závěrečném zápase o postup utkal s Tautermanem a porazil ho na náběhy v poměru 79:59.
Skupinu B rovněž bez ztráty bodu ovládl domácí Martin Vedral. O druhé postupové místo se v přímém zápase, závěrečném kole sobotního dne utkal Ziogas s Ráčkem. Podprůměrný zápas vyhrál Ráček 50:34 a postoupil do nedělního semifinále.
V něm Milan Ráček dlouho držel krok s favoritem turnaje Fausem. Ve 14. náběhu prohrával hráč bohumínského klubu o pouhé tři body 50:53. Nicméně závěr zápasu měl lepší Faus. Odskočil sériemi 11 a 14. Ve 22. náběhu dohrál sérií 33 bodů. Sériemi 16 a 15 se do náskoku dostal Martin Vedral nad Adamem Kozákem. A tento třicetibodový náskok v podstatě rozhodl celý zápas. Adam se nedostal do vyšší série a prohrál 116:78.
Finálový zápas rozhodla série sedmdesáti bodů ve 4. náběhu v podání Marka Fause. Marek se tak ujal vedení 5:81. Martin nutně potřeboval zahrát vyšší sérii. Ta však nepřicházela. Marek Faus dohrál zápas ve 13. náběhu a zvítězil v poměru 70:120.
Marek Faus zakončil turnaj s generálním průměrem 6,92 a jedná se tak o jeho 11. mistrovský titul v této disciplíně. V polovině května nás bude Marek reprezentovat na evropském šampionátu v této disciplíně ve španělské Paiportě. 
Poděkování patří trmickému klubu za organizaci republikového šampionátu, jehož slavnostního ukončení se zúčastnili primátor statutárního města Ústí nad Labem pan Petr Nedvědický společně s paní Věrou Nechybovou, 1. náměstkyní primátora.
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Záznamy zápasů na Youtube

Reportáž ústecké regionální TV

Další zpravodajství

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666

15.1.2020

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži – Dick Jaspers !

Zajímavé výsledky 4. hracího víkendu Extraligy 3B

15.12.2019

Závěrečný čtvrtý hrací víkend podzimní části sezony přinesl velmi zajímavé výsledky. Na programu byly pouze čtyři utkání.

Světová jednička Dick Jaspers na Žižkově

12.12.2019

Vážení fanoušci karambolového kulečníku,

přijměte pozvání na událost sezony ! Aktuální světová jednička, čtyřnásobný mistr světa, pětinásobný mistr Evropy, vítěz pětadvaceti World cupů v trojbandu Holanďan Dick Jaspers nastoupí v barvách týmu BC Vítkov – Sokol Žižkov do utkání české extraligové soutěže.

11. ledna od 14:00 proti týmu BC Poruba – Dick Jaspers se utká s jediným českým seniorským mistrem Evropy Radovanem Hájkem
12. ledna od 11:00 proti týmu BC Havířov – Jaspersův soupeř bude bronzový medailista z posledního ME Ivo Gazdoš

Nenechte si ujít tuto jedinečnou šanci vidět Dicka Jasperse naživo a přijďte osobně do klubu na Žižkově
TJ Sokol Žižkov 
Koněvova 19, Praha 3

Zápasy budou rovněž živě vysílány na Youtube kanálech žižkovského klubu.

Miroslav Andrejovský potřetí vítězem Turnaje mistrů města Bohumína

8.12.2019

Dlouhých devět ročníků čekala domácí hvězda a zároveň také hlavní organizátor Miroslav Andrejovský na další v pořadí již třetí triumf na Turnaji mistrů města Bohumína. Ve finále 17. ročníku domácí Mirek dokonale otočil zápas s favorizovaným Markem Fausem. Po prohře v kádru 52/2, který Faus zahrál na drc, se povedlo Andrejovskému zvítězit v jednobandu a trojbandu. K velké radosti početných bohumínských podporovatelů tak vylepšil své loňské druhé místo, kdy prohrál s Holanďanem Michelem van Silfhoutem. 

Sedmý světový titul pro Blomdahla

2.12.2019

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti.

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Smutná zpráva

22.11.2019

Se zármutkem oznamujeme, že dne 21.11 2019 zemřel zakládající člen a člen výboru BC Ponětovice pan Jiří Chudáček.

Po smutečním obřadu proběhne pohoštění v herně BC Ponětovice.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Ivo Gazdoš zářil ve třetím hracím víkendu Extraligy trojbandu

19.11.2019

Výkonnostně velice kvalitní byl třetí hrací víkend Extraligy v trojbandu. Fantastické výkony předvedl Ivo Gazdoš. V sobotu porazil na 19 náběhů Němce v barvách Kladna A Markuse Schönhoffa a postaral se o dosavadní nejlepší výkon této sezony. V neděli pak porazil Ferahliho na 30 náběhů a to v součtu z celého víkendu znamená průměr 1,632 ! Druhý dvouprůměrový výkon přidal v nedělním zápase s Pavlem Domanským Radek Novák, když zvítězil 40:27 na 20 náběhů ! Radek zahrál o víkendu průměr 1,479 ! No a skvěle zahrál i Pavel Škop. Ten porazil Galíčka a Boháče a jeho průměr činil 1,45 ! Celkem bylo zahráno 17 výkonů na jedna a více průměr. Přes jedna průměr o víkendu zahráli další čtyři hráči. Adam Bača měl průměr 1,25, Mirek Bača 1,143, Jan Aleš 1,095 a Zdeněk Galíček rovných 1. Čelo tabulky Extraligy je nesmírně vyrovnané. O pořadí prvních tří týmů rozhoduje skore a průměr, čtvrtá Poruba ztrácí bod.

Merckx znovu potvrdil finálovou dominanci

12.11.2019

Ta statistika je až neuvěřitelná. Dvanáct finálových účastí, jedenáct výher. Rodiče Eddyho Merckxe pojmenovali svého syna po slavném cyklistovi s přezdívkou kanibal velmi správně. Tentokrát při příležitosti letošního šestého World cupu v korejském Guri neměl ve finále šanci Francouz Jérémy Bury. Eddy zvítězil 40:16 na 16 náběhů a z Jižní Koreji si odváží prémii 16 000€. Jediná finálová porážka Merckxe na turnaji World cupu se datuje do roku 2008, kdy prohrál se Sanchezem 3:0 na sety.

Novinky z ostatních sekcí