Tayfun Tasdemir vítězí v domácím prostředí

19.2.2019

Třiačtyřicetiletý Tayfun Tasdemir získal o uplynulém víkendu svůj druhý titul ze série World cup turnajů. V domácím prostředí v letovisku Antalya se Tayfunovi povedlo ve finále porazit korejského hráče Jae-Ho Cho v poměru 40:21 na 21 náběhů. Tasdemir se z vítězství na mezinárodní scéně radoval téměř po čtyřech letech. V roce 2015 turecký hráč triumfoval v Ho Či minově městě. Nevedlo se absolutní světové špičce. Caudron, Jaspers, Merckx prohráli mezi posledními šestnácti hráči.
První World cup nového kalendářního roku přinesl nejenom změnu formátu hlavní soutěže, ale hlavně také tvrdé dohady a velkou bouři ohledně nové korejské profesionální ligy. A možná to také sehrálo roli ve výkonu nejlepších evropských hráčů. Prezident UMB Barki totiž velice tvrdě vystoupil proti této nové finančně bohaté soutěži, která není schválená vedením UMB. Barki pohrozil hráčům, kteří se do této soutěže zapojí, okamžitou mnohaletou suspendací na turnaje pod hlavičkou UMB. Dostáváme se tedy do stejné éry jako byla před lety s organizací BWA ? Již tento čtvrtek proběhne v Soulu tisková konference, kde bude tato nová soutěž uvedena. A mezi činovníky UMB a CEB panuje velké napětí. Tato aktivita, podpořená miliony euro, totiž může úplně rozvrátit stávající pořádky. Pro hráče na vrcholu jako je Caudron, Jaspers, Sanchez, Merckx je to jedinečná šance jak se finančně zabezpečit a tomu se bude dá těžko odolávat. Doufejme, že UMB se svým mediálním partnerem Kozoom najde s novým korejským investorem společnou řeč a profitovat bude trojbandový kulečník jako celek.
Změnou oproti minulým World cupům byl systém hlavní fáze turnaje. Mezi posledními 32 hráči se totiž nehrálo okamžité KO, nýbrž hráči byli rozděleni do osmi skupin po čtyřech, kdy první dva si zajistili postup do osmifinále. V pátek se tak bylo opravdu na co dívat. Turnaje se zúčastnili i čtyři naši hráči. A bohužel se jim mnoho nevedlo. Jan Aleš s Jardou Korcem vypadli hned první den kvalifikační části turnaje. Radkovi Novákovi nevyšel první zápas s domácím Serdarem Basem, ve kterém prohrál o tři body. Turnaj pro něj také velmi záhy skončil. Ivo Gazdoš podal z našich hráčů průměrově nejlepší výkon. Avšak jeho výhra nad mladým francouzským talentem Gwendalem Marechalem mu k postupu nestačila. Ivo skončil ve skupině na třetí příčce s GP 1,152.
Fenomenální výkon podal na turnaji Radkův soupeř Turek Serdar Bas. Ten se z před-před-před kvalifikace dostal až mezi posledních 32 ! Až tady jeho spanilé tažení turnajem skončilo. Nicméně porazil mladého Korejce Myung-Woo Cho, s Američanem Piedrabuenou sehrál remízu na 27 náběhů a s Jaspersem prohrál 40:32 na 13 náběhů. Bas sehrál na turnaji 11 zápasů a zaznamenal série 16, 13 a 12 ! V konečném účtování obsadil skvostné 17. místo !
V kvalifikaci byli nejlepší hráči Nikos Polychronopoulos a Myung Woo Cho. Oba zahráli své zápasy na 14 a 13 náběhů ! GP 2,962 ! Řek zahrál během těchto dvou zápasů série 15,13 a 12. Martin Horn dohrál zápas Kasidokostasovi sérií 18 !
Divák Kozoomu v pátek opravdu nevěděl, který stůl dřív sledovat. K vidění byla spousta skvělých zápasů a to zejména v podání evropských hráčů a vše vypadalo na tradiční průběh. Nejlepším hráčem pátečního dne byl Belgičan Frédéric Caudron. Svou skupinu vyhrál s GP 2,448 ! Následovali ho Sanchez (GP 2,033), Blomdahl. Skvělý turnaj hrál mladý Španěl David Martinez. Skupinu s Burym, Forthommem a Nguyenem vyhrál bez ztráty bodu s GP 1,846. Španěla následoval Horn, Merckx, Piedrabuena a Tasdemir. Z druhých míst postoupil Jaspers s GP 2,382. Vietnamci Tran a Ngo, Turci Coklu a Cenet, Korejci Sung Won Choi a Jae-Ho Cho. Šestnáctku doplnil Roland Forthomme. Tady je třeba zmínit jeho zápas s Francouzem Burym. Belgičan vedl 28:10 na 12 náběhů. Bury však zahrál během dvou náběhů, kdy Forthomme nedal, série 8 a 11 ! Dostal se do vedení o bod. Roland však ihned za tohoto stavu zápas sérií 12-ti bodů dohrál !
V šestnáctce se však pouť většiny tradičních evropských kalibrů zakončila. Caudron prohrál s Cenetem, kdy hrál jedna průměr. Dlouho nebyl takový zápas v podání nejúspěšnějšího hráče z posledních 20-ti World cup turnajů, kdy jich celkem 5 vyhrál, k vidění. Blomdahl vypadl s Korejcem Choi 40:36 na 22 náběhů. Merckx nestačil na Trana 40:28 na 22 náběhů. Jaspers prohrál stejně jako ve skupině s Američanem Piedrabuenou. Tentokrát v poměru 40:36 na 33 náběhů. Jae-Ho Cho zejména díky sérii 15-ti bodů v 7. náběhu doslova zničil Daniho Sancheze. Zvítězil 40:23 na 20 náběhů. Těsný zápas odehrál Martinez s domácím Muratem Naci Coklu. Nakonec prohrál o šest bodů na 18 náběhů. Španěl však zanechal na turnaji skvělý dojem. Konečné deváté místo a GP 1,888 je na šestadvacetiletého Španěla bravurní počin. Jeho nejlepší turnaj světové série dosavadní kariéry. Martin Horn v čistě evropském souboji porazil Rolanda Forthomma 40:31 na 23 náběhů. A k radosti domácího publika postoupil do čtvrtfinále Tasdemir po výhře nad Vietnamcem Ngo o šest bodů na 25 náběhů.
V horní polovině pavouka byly ve čtvrtfinálové fázi turnaje hned tři domácí hráči. Dva – Cenet s Tasdemirem se utkali ve vzájemném souboji. O sedm bodů na 18 náběhů zvítězil druhý jmenovaný. Murat Naci Coklu ve stejné session porazil Němce Horna a domácí měli jistotu, že ve finále turnaje bude jejich zástupce. Coklu se totiž s Tasdemirem měli potkat v semifinále. V nejlepším čtvrtfinálovém zápase dokázal Vietnamec Tran porazit Sung-Won Choie 40:24 na 14 náběhů. Dramatický zápas odehrál Jae-Ho Cho s Piedrabuenou. Korejec zápas otočil díky sérii osmi bodů ze stavu 27:32 na 35:32. Zápas pak ve 33. náběhu dohrál. Perdo potřeboval zápas zremizovat pěti body. Měl čtyři a nedal poslední pátý bod krátký-dlouhý-krátký.
Turecké semifinále mělo dramatický závěr. Tasdemir vedl sice nedal ve 22. náběhu poslední bod, ale komfortně vedl v poměru 24:39. Pak ovšem přišly v jeho podání čtyři minely a Coklu se dotáhnul díky dvěma sériím pět až na stav 37:39. V pravý moment se však povedlo Tayfunovi zápas ukončit a radoval se z postupu do svého šestého finále. Ve druhém semifinálovém zápase se do vedení ani jednou nedostal Vietnamec Tran. Jae-Ho Cho zápas v 19. náběhu ukončil sérií sedmi bodů.
Finálový zápas byl zpočátku velmi nervozní. Oběma hráčům se nedařilo a stav po 13-ti nábězích byl 12:14 pro Korejce. Oba hráči měli před tímto finále na kontě jedno vítězství na World cupu. A oba na to druhé čekají velmi podobnou dobu. Cho vyhrál v roce 2014 právě v Turecku. Nicméně finálový zápas rozhodly následující tři náběhy. Tasdemir zahrál série 7-7-6 ! Rázem se tak dostal do vedení 32:19, které již nepustil. Tayfun dohrál ve 21. náběhu. Jae-Ho Cho již ani netrefil zahajovací pozici a na svém kontě měl pouhých 21 bodů.
Oba finalisté se v novém vydání světového žebříčku posunuli do TOP 5. Korejec Cho je třetí, Tasdemir je pátý. Zhruba 150-ti bodový náskok mají před zbytkem pole na čele Jaspers s Caudronem. Caudron však na dalším World cupu v Ho Či minově městě, který je na programu v květnu, bude obhajovat 80 bodů za vítězství na loňském turnaji v Antalyi. Jaspers obhajuje pouhých osm bodů a tak může svůj náskok na čele ještě navýšit.
Nicméně uvidíme, co přinesou další týdny pro světový trojband. Strhnout se může opravdu velká bouře.
Výsledky zápasů turnaje
Výsledky i se zápisy jednotlivých zápasů na CueSco
Fotogalerie
Videogalerie
Světový žebříček

To nejlepší z WC v Antalyi

Další top zprávy

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Caudron s Merckxem vyhrávají scotch double

8.5.2019

Zřejmě na dlouhou dobu poslední turnaj národních dvojic hraných systémem scotch double vyhrála belgická dvojice Frédéric Caudron – Eddy Merckx. Belgičani ve finále porazil po skvostném výkonu Španěle Sancheze s Legazpim v poměru 40:20 na 12 náběhů. Od příští sezony se bude hrát zpět klasických způsobem, kdy každý hraje za sebe. Pouze v momentu remízy ve vyřazovací části by se hrál rozhodující set do 15-ti bodů systémem scotch double. 

Dick Jaspers popáté evropským šampionem

8.5.2019

Snovou sezonu zažívá čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Aktuální světová jednička po říjnovém triumfu na světovém šampionátu přidala do své sbírky i titul konfederační. Jaspers ve finále evropského šampionátu porazil obhájce titulu Itala Marca Zanettiho po překrásném průběhu v poměru 40:31 na 16 náběhů a připisuje si svůj pátý titul šampiona evropského kontinentu. Jaspers má v novém vydání světového žebříčku více jak sto bodový náskok na druhého Caudrona.

Kladno s Havířovem slaví evropský bronz

7.5.2019

Stejně jako před dvěma lety si naše reprezentace odváží z evropského šampionátu klubových družstev v trojbandu na malém stole bronzovou medaili. Na medailový počin dvojice Boháč-Hájek letos dokonce navázaly hned dva týmy. Kladenskou dvojici Jan Aleš a Štěpán Kohout na podiu doplnili havířovští hráči Ivo Gazdoš a Vladimír Stareček. Z titulu se po neuvěřitelně dramatickém finále radovali obhájci titulu z Belgie tým BC De Goeie Queue. Sestava Jerrry Hermans a Frédéric Caudron porazila na vyšší průměr tureckou dvojici Omer Karakurt a Serdar Bas.

Maxime Panaia juniorským šampionem s GP 1,363

6.5.2019

Až druhý rozstřel rozhodl finále juniorského evropského šampionátu v trojbandu. V něm se utkali dva nejsilnější hráči turnaje 17-ti letý Rakušan Nikolaus Kogelbauer a 18-ti letý Francouz Maxime Panaia. Poté, co Rakušan zremizoval vyrovnávacím náběhem dvěma body, zvítězil Francouz v rozstřelu 3:1. Pro Panaiu je to jeho již čtvrtý individuální evropský titul a při faktu, že ho v juniorské kategorii čekají ještě tři roky je velkým příslibem evropského trojbandu. 

Dave Christiani mistrem Evropy v jednobandu

6.5.2019

Dlouhých 16 let čekal brzy čtyřicetiletý Holanďan Dave Christiani na svůj druhý evropský triumf. Povedlo se mu to až o uplynulém týdnu v německém Brandenburgu, kde ve finále jednobandu porazil Belgičana Eddy Leppense v poměru 120:111. Překvapením turnaje bylo vypadnutí největšího favorita Jean-Paula de Bruijna již ve čtvrtfinále.

Další zpravodajství

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Došťouch sezóny BC Řipská

18.5.2019

Přijměte pozvání na kvartový nebo 9 ball turnaj Došťouch sezóny do BC Řipská s finanční dotací 40 000 Kč!

Podrobnosti naleznete zde.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Caudron s Merckxem vyhrávají scotch double

8.5.2019

Zřejmě na dlouhou dobu poslední turnaj národních dvojic hraných systémem scotch double vyhrála belgická dvojice Frédéric Caudron – Eddy Merckx. Belgičani ve finále porazil po skvostném výkonu Španěle Sancheze s Legazpim v poměru 40:20 na 12 náběhů. Od příští sezony se bude hrát zpět klasických způsobem, kdy každý hraje za sebe. Pouze v momentu remízy ve vyřazovací části by se hrál rozhodující set do 15-ti bodů systémem scotch double. 

Dick Jaspers popáté evropským šampionem

8.5.2019

Snovou sezonu zažívá čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Aktuální světová jednička po říjnovém triumfu na světovém šampionátu přidala do své sbírky i titul konfederační. Jaspers ve finále evropského šampionátu porazil obhájce titulu Itala Marca Zanettiho po překrásném průběhu v poměru 40:31 na 16 náběhů a připisuje si svůj pátý titul šampiona evropského kontinentu. Jaspers má v novém vydání světového žebříčku více jak sto bodový náskok na druhého Caudrona.

Kladno s Havířovem slaví evropský bronz

7.5.2019

Stejně jako před dvěma lety si naše reprezentace odváží z evropského šampionátu klubových družstev v trojbandu na malém stole bronzovou medaili. Na medailový počin dvojice Boháč-Hájek letos dokonce navázaly hned dva týmy. Kladenskou dvojici Jan Aleš a Štěpán Kohout na podiu doplnili havířovští hráči Ivo Gazdoš a Vladimír Stareček. Z titulu se po neuvěřitelně dramatickém finále radovali obhájci titulu z Belgie tým BC De Goeie Queue. Sestava Jerrry Hermans a Frédéric Caudron porazila na vyšší průměr tureckou dvojici Omer Karakurt a Serdar Bas.

Maxime Panaia juniorským šampionem s GP 1,363

6.5.2019

Až druhý rozstřel rozhodl finále juniorského evropského šampionátu v trojbandu. V něm se utkali dva nejsilnější hráči turnaje 17-ti letý Rakušan Nikolaus Kogelbauer a 18-ti letý Francouz Maxime Panaia. Poté, co Rakušan zremizoval vyrovnávacím náběhem dvěma body, zvítězil Francouz v rozstřelu 3:1. Pro Panaiu je to jeho již čtvrtý individuální evropský titul a při faktu, že ho v juniorské kategorii čekají ještě tři roky je velkým příslibem evropského trojbandu.