Swertz potřetí mistrem Evropy v kádru 71/2, Faus třetí

27.4.2019

Třicetiletý Holanďan Raymund Swertz ze čtyř edic Mistrovství Evropy všech disciplín v německém Brandenburgu potřetí vyhrává disciplínu kádr 71/2. Raymund ve finále porazil semifinálového přemožitele Marka Fause Němce Svena Daskeho v poměru 200:67 na 4 náběhy. Pro Swertze je to čtvrtý evropský seniorský titul. Marek Faus si na své konto připisuje již šestou individuální mezinárodní medaili.
Jako předešlé ročníky se v Brandenburgu hrají technické disciplíny formátem 24 hráčů rozdělených do osmi skupin po třech. A pouze vítěz si zajistí postup do čtvrtfinále. Skupinová fáze je při síle startovního pole neuvěřitelně náročná a často je třeba k postupu do vyřazovací části i velkého štěstí. Naši federaci reprezentovali díky vysokým pozicím v evropském žebříčku hned čtyři hráči. Marek Faus samozřejmě patřil k favoritům turnaje. Janis Ziogas, Adam Kozák a Adam Bača chtěli své soupeře zaskočit. Ve skupinách se hrálo do 150-ti bodů.
Na Adama Baču čekal ve skupině A obhájce titulu Španěl Raúl Cuenca a domácí Sven Daske. První zápasy se hrály hned v pátek ráno, tedy na úplně nově potažených stolech. Adam hrál nejdříve s Daskem. A i když nehrál žádný skvostný průměr, tak se v zápase dostal po 10. náběhu do vedení 16:118. Daske si vůbec nemohl poradit s dlouhými pozicemi, které Adam na stole nechával. Avšak v 10. náběhu Adam nechal prvně koule soupeři ve slušné postavě a hned z toho byl problém. Řeklo by se, že Daske už nemůže zápas zvrátit. Opak byl pravdou. Skvostná série 134 bodů znamenala dohrávku partie. Adam z dohrávky netrefil prvního, kterého hrál přes dva mantinely. Ve druhém zápas měl Adam zápas znovu velice dobře rozehraný. Nad obhájcem titulu vedl po 2. náběhu 90:25. Cuenca byl viditelně nervozní, dělal velké chyby. Avšak to co Adamovi na turnaji chybělo byla vyšší série. Adam posléze udělal dvě velké chyby a Španělovi se povedlo zápas zvrátit a nakonec našeho hráče porazil rozdílem 38 bodů na 5 náběhů. Adam obsadil konečné 19. místo s GP 14,38. Do čtvrtfinále postoupil domácí Daske. V závěrečném zápase Cuencu porazil 150:79 na 6 náběhů.
Marek Faus vstoupil do turnaje ve skupině B velmi dobře. Francouze Dessainta porazil na 5 náběhů v poměru 150:78. O tři náběhy více potřeboval proti Dessaintovi mladý Řek Kostas Antonopoulos. Marek se tak s Řekem utkal o postup, ke kterému mu stačila i remíza. Zápas se však pro našeho hráče nevyvíjel vůbec dobře. Řek hrál velice dobře a ve 4. náběhu zahrál sérii 102 bodů. Vynechal zhruba 15 bodů před koncem. Marek měl na svém kontě 48 bodů. Antonopoulos však velmi znervozněl a i přes nabídnuté šance se mu zápas nedařilo ukončit. Náběhy přibývaly, Markovi se také úplně nedařilo. Nicméně se postupně přibližoval. V 10. náběhu mohl Marek zápas dohrát, avšak vynechal 4 body před koncem. Kostas zápas v 11. náběhu konečně dohrál. Marek tak věděl, že musí z dohrávky udělat 4 body, aby se probojoval mezi posledních osm. Nepříjemný byl fakt, jak zahrát úvodní pozici. Většina hráčů volila po celý den řešení přes dva mantinely, přes tři byl většinou dlouhý. Marek navíc zhruba v osmém náběhu uspal koule a musel si nechat postavit zahajovací pozici, kterou přes tři udělal dlouhou. V dohrávce také zvolil řešení přes tři. Hrál co nejvíce do tempa a naštěstí si koule škrtla. Zbylé tři body Marek bez problémů zahrál a slavil postup.
Ve skupině F narazil Adam Kozák na svého velkého soupeře z juniorské kategorie Holanďana Sama van Ettena. Sam na evropský šampionát přijel s cílem zisku medaile. Jeho výkony posledních let jsou skvostné. A Adam věděl, že to s Holanďanem nebude lehké. V prvním náběhu Adam zahrál 38. Nicméně pak už u stolu vládnul Sam a zápas dohrál ve 3. náběhu. Druhý zápas Adam sehrál s Francouzem Florentem. Oba hráči se nemohli dostat do krátké hry a celá partie byla roztahaná. Francouz nakonec zvítězil 150:111 na 13 náběhů. Adam turnaj zakončil na 23. místě s GP 9,31. Skupinu vyhrál van Etten. Florentovi zahrál drcovku – GP 75 !
Dobrého soupeře na úvod dostal do skupiny H Janis Ziogas. Maďar Otto Lipscher na turnaji neměl žádnou šanci a Janis ho porazil 150:29 na 12 náběhů. V zápase o postup s Holanďanem van Silfhoutem měl Janis ze začátku partie mnoho šancí. Chtělo to jednu sérii okolo 70-80 bodů a zápas by se vyvíjel jinak. V druhé polovině byl lepší van Silfhout a zaslouženě zvítězil 150:70 na 8. Janis obsadil 16. místo s GP 11.
Fenomenální byl výkon Raymunda Swertze. Holanďan porazil jak Gérimonta, tak Nockemana na 1 náběh ! Dále pak postoupili Christiani, Mata, Leppens.
Marek byl do sobotního čtvrtfinále nasazen jako sedmička a tak ho čekal zápas s van Ettenem. Sam v prvních dvou nábězích zaznamenal pouze 14 bodů. Marek hrál se žlutou a dostal se do série. Krásnou a zároveň nejvyšší sérií turnaje 196-ti bodů zápas dohrál. Medaile již byla jistá. Na ostatních stolech se hráči spíše trápili. Po Markovi dohrál Sven Daske. Povedlo se mu porazit o více jak 100 bodů Christianiho. Na zbylých dvou stolech byly k vidění velké dramata. Leppensovi se v zápase se Swertzem povedlo zápas v 9. náběhu sérií 40-ti bodů zremizovat. V rozstřelu do 20-ti bodů Raymund zahrál na jeden náběh. Eddymu se nepovedlo to samé jako v klasické dohrávce a sedmý strk vynechal. Dlouho to vypadalo na postup Španěla Esteve Maty nad van Silfhoutem. Esteve ale v závěru udělal pár chyb, které Michel potrestal a zajistil si postup do semifinále.
V něm pavouk proti sobě svedl oba Holanďany. Lépe se partie vyvíjela pro Michela van Silfhouta. Zahrál sérii 117 a vedl 144:77. Po pauze však Raymund zápas ve 3. náběhu dohrál sérií 123. Marek v zápase s Němcem Daskem vedl v 6. náběhu 130:89. Bohužel však k naší smůle se domácímu hráči povedlo dostat do série a zápas dohrál 111 body. Marek tak získává evropskou medaili po šesti letech. Naposled slavil stříbro právě v Brandenburgu, kdy podlehl ve finále Swertzovi. Bronz v disciplíně kádr 71/2 Marek získává podruhé v kariéře.
Finálový zápas byl specifický. Organizátoři ho totiž zařadili na TV stůl. To by samozřejmě nebylo nic zvláštního. Nicméně na těchto prvních 4 stolech se odehrál turnaj v artistickém kulečníku a tak musel být stůl na finále kádru nově potažen. Jak v pozápasovém rozhovoru Raymund prozradil, tak věděl, že tento fakt pro něj bude velkou výhodou. Raymund totiž dokáže hru více zavřít, udělat na malém prostoru více bodů a tím ho pak tolik netrápí nový herní materiál. Úvod byl z obou stran rozpačitý. Hráči koule po stole spíše lovili. Ve 4. náběhu za stavu 67:89 ale Raymund dostal koule pod kontrolu a body začaly přibývat ve vysoké frekvenci. Zkušeně si pohlídal pár krizovějších situací a zápas dovedl sérií 111 bodů do vítězného konce.
Raymund Swertz tak přes to, že poslední sezony věnuje drtivou většinu tréninku trojbandu, ukázal, že se taky naučil přechodu mezi disciplínami a technické hry dokáže stále hrát na neuvěřitelně vysoké úrovni. Hovoří o tom jasně generální průměr. Raymund zahrál 50 rovných. Vyjma van Ettena se zbytek startovního pole pohyboval okolo GP 25.
Další technická disciplína malý kádr začíná v 9:00.
Výsledky turnaje v kádru 71/2

Závěr finálové série Raymunda a pozápasový rozhovor

« 1 z 4 »

Další top zprávy

SK ČMBS – pozvánka

19.9.2019

Vážení sportovní přátelé,

dovolte mi, abych Vás jménem pana Petra Bušanského pozval na první jednání Sportovní komise Českomoravského billiardového svazu. Vše podstatné najdete v přiložené pozvánce. Prosím Vás o šíření mezi celou členskou základnu našeho spolku.

Vkládám i program jednání:

Postup SK bude následující. 

1. zasedání –

úvod – sdružení poznatku, zkušenosti a návrhů-

strategie SK

– sestavení kompletní komise

– zpráva VV 

2. zasedání 

– krátkodobé cíle 2019 – 2020

– dlouhodobé cíle 2021 – 2023

– odsouhlasení strategického plánu SK 

– plán prací pro jednotlivé odvětví 

S pozdravem

František Nejedlo

GS ČMBS

Proběhl třetí tréninkový kemp s Eddy Leppensem

12.8.2019

Celkem 42 odtrénovaných hodin v sedmi dnech. To byla letošní porce pro Belgičana Eddyho Leppense. Povedlo se tak navázat na roky 2016, 2018 a tedy letošní tréninkový kemp s Eddym byl již třetím celkem.
Eddy se se svojí manželkou Andreou cítí v naší zemi jako doma. Vždyť jsme se dopočítali již jeho desáté návštěvy naší země od roku 2012. Je třeba zmínit nesporné kvality tohoto mnohonásobného mistra Belgie, mistra Evropy a vicemistra světa jakožto lektora karambolového kulečníku. Jeho neuvěřitelná vášen pro hru se promítá i v pozici trenéra. Eddy se vždy chce podělit o každou svoji znalost. Vysvětluje zaníceně, neúnavně. Prostě a jednoduše chce v daný moment svému žákovi předat co nejvíce. K tomu jeho neuvěřitelná trpělivost. Je to vždy ohromný zážitek být součástí takovýchto momentů.
Stejně jako v loni měl na programu Eddy celkem sedm tréninkových dnů. Po šest dnů se v Praze na Žižkově věnoval celkem 11-ti našim hráčům. Minulý rok Eddy přijal pozvání pana Skriby do trmického klubu. Letos se povedlo zrealizovat jeho pozvání do jabloneckého klubu v čele s Petrem Bušanským. Pro většinu jabloneckých hráčů to bylo první setkání s hráčem takového věhlasu. Ovšem je třeba dodat, že v podstatě ihned nastala pracovní atmosféra a jablonečtí hráči s velkým zanícením kladli Eddymu jednu otázku za druhou. A stejně jako loni v Trmicích, tak i letos v Jablonci nad Nisou měl z průběhu celého dne Eddy velkou radost.
Sázka na pomoc od Eddyho v roce 2016 s rozvojem trojbandu u nás se čím dál tím více ukazuje jako nejlepší možná. Věřme, že o tuto aktivitu bude zájem i nadále a snad Eddy zavítá i do našich dalších klubů.
Díky Eddy !
Závěrem patří velké poděkování panu Jaroslavu Kubínovi, který stejně jako v předešlých letech zajistil možnost stravování jeho Billiard clubu Řipská. A rovněž také Petru Bušanskému. A to nejenom za jeho aktivitu pozvat Eddyho do jabloneckého klubu 🙂

Fotogalerie za Jablonce

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

18.7.2019

Již potřetí zavítá Belgičan Eddy Leppens do České republiky za  účelem tréninkového kempu. Aktuální dvacátý hráč světového žebříčku u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká denní trénink v klubu TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou.

Španělská škola

15.7.2019

Týdenní tréninkový kurz absolvovali naši hráči Ondřej Hošek a Adam Bača u věhlasného španělského trenéra José Maria Quetglase. Kurz probíhal ve španělském městě Los Alcázares v tamní sportovním kampusu CAR – Centro de Technificatión Deportiva. 

BC Ostrava obhájila triumf na Dunajském poháru

14.7.2019

Po sobě jdoucí pěti násobný mistr české Extraligové soutěže v technických disciplínách BC Ostrava obhájil na již desátém ročníku Dunajského poháru v domácím prostředí fulnecké herny triumf z minulé sezony. Pro sestavu Rostislav Skořupa, Heřman Onderka, Jan Dvořáček a Radovan Hájek je to již celkové třetí vítězství v tomto klání mistrů České republiky, Rakouska a Německa. 

25. World cup pro Dicka Jasperse

9.7.2019

Fenomenální období své kariéry zažívá brzy čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Pohled na světový žebříček hovoří jasně. 140 bodů náskok na druhého Frédérica Caudrona a 240 bodů náskok na třetího Itala Marca Zanettiho. Jaspers za poslední třičtvrtě rok vyhrál titul mistra světa, mistra Evropy a k tomu dva World cupy. V prosinci v Hurghadě a o uplynulém víkendu v portugalském Portu. Dick předvedl ohromnou bojovnost. Otočil osmifinálový zápas s Leppensem, v semifinále porazil Ceneta v rozstřelu a ve finále byl silnější v závěru s mladým Korejcem Haeng-Jik Kimem. Pro Jasperse je to již 25. vítězství na turnaji světové série. V historickém žebříčku je na druhé pozici za nedostižným Blomdahlem.

La Baule vítězem ME klubových týmů

1.7.2019

Francouzský tým La Baule získal svůj premiérový evropský titul v trojbandu klubových družstev. Ve finále šampionátu porazili domácí F.C. Porto, když své partie vyhrál Frédéric Caudron a Jean-Paul de Bruijn. V ten moment bylo jasné, že ani případné výhry domácích hráčů by díky vyššímu počtu odehraných karambolů nic nemohly změnit na celkovém triumfu La Baule. Třetí místo obsadil dánský Grondal a obhájce titulu turecký FBN Tekstil BSK. V poli 23 účastníků obsadil náš tým z Poruby 11. místo a Kladno 17. místo.

Thomas Primon vítězem Kladno 5-pins Event2019

1.7.2019

Italský hráč Thomas Primon se stal vítězem vůbec prvního mezinárodního turnaje ve 5-pins na našem území. V prostorech kladenského klubu porazil ve finále mladého německého hráče Maxe Gabela 3:1 na sety. Třetí skončil Ital Rocco Suma a Švýcar Raviele Battista.

Životní úspěch pro Javiera Palazóna

26.6.2019

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.

Juniorský tréninkový kemp

16.6.2019

Ve výborné atmosféře se v Chlumci nad Cidlinou uskutečnilo třídenní soustředění našich juniorských hráčů. Kluci byli vedeni našimi veleúspěšnými hráči z juniorské kategorie Adamem Kozákem, Ondřejem Hoškem a Adamem Bačou. Byly probírány základy kulečníkové hry, zejména s velkým důrazem na postoj a provedení úderu. Bylo krásně vidět, že pod dobrým vedením kluci velmi záhy odstraňovali zlozvyky a dokázali zahrát pozice požadovaným způsobem. Nejpodstatnější pro další rozvoj jejich hry je neustálá práce v klubech a snad se rovněž povede pro kluky navázat častější kontakt s našimi špičkovými hráči.  

Další zpravodajství

SK ČMBS – pozvánka

19.9.2019

Vážení sportovní přátelé,

dovolte mi, abych Vás jménem pana Petra Bušanského pozval na první jednání Sportovní komise Českomoravského billiardového svazu. Vše podstatné najdete v přiložené pozvánce. Prosím Vás o šíření mezi celou členskou základnu našeho spolku.

Vkládám i program jednání:

Postup SK bude následující. 

1. zasedání –

úvod – sdružení poznatku, zkušenosti a návrhů-

strategie SK

– sestavení kompletní komise

– zpráva VV 

2. zasedání 

– krátkodobé cíle 2019 – 2020

– dlouhodobé cíle 2021 – 2023

– odsouhlasení strategického plánu SK 

– plán prací pro jednotlivé odvětví 

S pozdravem

František Nejedlo

GS ČMBS

Proběhl třetí tréninkový kemp s Eddy Leppensem

12.8.2019

Celkem 42 odtrénovaných hodin v sedmi dnech. To byla letošní porce pro Belgičana Eddyho Leppense. Povedlo se tak navázat na roky 2016, 2018 a tedy letošní tréninkový kemp s Eddym byl již třetím celkem.
Eddy se se svojí manželkou Andreou cítí v naší zemi jako doma. Vždyť jsme se dopočítali již jeho desáté návštěvy naší země od roku 2012. Je třeba zmínit nesporné kvality tohoto mnohonásobného mistra Belgie, mistra Evropy a vicemistra světa jakožto lektora karambolového kulečníku. Jeho neuvěřitelná vášen pro hru se promítá i v pozici trenéra. Eddy se vždy chce podělit o každou svoji znalost. Vysvětluje zaníceně, neúnavně. Prostě a jednoduše chce v daný moment svému žákovi předat co nejvíce. K tomu jeho neuvěřitelná trpělivost. Je to vždy ohromný zážitek být součástí takovýchto momentů.
Stejně jako v loni měl na programu Eddy celkem sedm tréninkových dnů. Po šest dnů se v Praze na Žižkově věnoval celkem 11-ti našim hráčům. Minulý rok Eddy přijal pozvání pana Skriby do trmického klubu. Letos se povedlo zrealizovat jeho pozvání do jabloneckého klubu v čele s Petrem Bušanským. Pro většinu jabloneckých hráčů to bylo první setkání s hráčem takového věhlasu. Ovšem je třeba dodat, že v podstatě ihned nastala pracovní atmosféra a jablonečtí hráči s velkým zanícením kladli Eddymu jednu otázku za druhou. A stejně jako loni v Trmicích, tak i letos v Jablonci nad Nisou měl z průběhu celého dne Eddy velkou radost.
Sázka na pomoc od Eddyho v roce 2016 s rozvojem trojbandu u nás se čím dál tím více ukazuje jako nejlepší možná. Věřme, že o tuto aktivitu bude zájem i nadále a snad Eddy zavítá i do našich dalších klubů.
Díky Eddy !
Závěrem patří velké poděkování panu Jaroslavu Kubínovi, který stejně jako v předešlých letech zajistil možnost stravování jeho Billiard clubu Řipská. A rovněž také Petru Bušanskému. A to nejenom za jeho aktivitu pozvat Eddyho do jabloneckého klubu 🙂

Fotogalerie za Jablonce

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

18.7.2019

Již potřetí zavítá Belgičan Eddy Leppens do České republiky za  účelem tréninkového kempu. Aktuální dvacátý hráč světového žebříčku u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká denní trénink v klubu TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou.

Španělská škola

15.7.2019

Týdenní tréninkový kurz absolvovali naši hráči Ondřej Hošek a Adam Bača u věhlasného španělského trenéra José Maria Quetglase. Kurz probíhal ve španělském městě Los Alcázares v tamní sportovním kampusu CAR – Centro de Technificatión Deportiva. 

BC Ostrava obhájila triumf na Dunajském poháru

14.7.2019

Po sobě jdoucí pěti násobný mistr české Extraligové soutěže v technických disciplínách BC Ostrava obhájil na již desátém ročníku Dunajského poháru v domácím prostředí fulnecké herny triumf z minulé sezony. Pro sestavu Rostislav Skořupa, Heřman Onderka, Jan Dvořáček a Radovan Hájek je to již celkové třetí vítězství v tomto klání mistrů České republiky, Rakouska a Německa. 

25. World cup pro Dicka Jasperse

9.7.2019

Fenomenální období své kariéry zažívá brzy čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Pohled na světový žebříček hovoří jasně. 140 bodů náskok na druhého Frédérica Caudrona a 240 bodů náskok na třetího Itala Marca Zanettiho. Jaspers za poslední třičtvrtě rok vyhrál titul mistra světa, mistra Evropy a k tomu dva World cupy. V prosinci v Hurghadě a o uplynulém víkendu v portugalském Portu. Dick předvedl ohromnou bojovnost. Otočil osmifinálový zápas s Leppensem, v semifinále porazil Ceneta v rozstřelu a ve finále byl silnější v závěru s mladým Korejcem Haeng-Jik Kimem. Pro Jasperse je to již 25. vítězství na turnaji světové série. V historickém žebříčku je na druhé pozici za nedostižným Blomdahlem.

La Baule vítězem ME klubových týmů

1.7.2019

Francouzský tým La Baule získal svůj premiérový evropský titul v trojbandu klubových družstev. Ve finále šampionátu porazili domácí F.C. Porto, když své partie vyhrál Frédéric Caudron a Jean-Paul de Bruijn. V ten moment bylo jasné, že ani případné výhry domácích hráčů by díky vyššímu počtu odehraných karambolů nic nemohly změnit na celkovém triumfu La Baule. Třetí místo obsadil dánský Grondal a obhájce titulu turecký FBN Tekstil BSK. V poli 23 účastníků obsadil náš tým z Poruby 11. místo a Kladno 17. místo.

Thomas Primon vítězem Kladno 5-pins Event2019

1.7.2019

Italský hráč Thomas Primon se stal vítězem vůbec prvního mezinárodního turnaje ve 5-pins na našem území. V prostorech kladenského klubu porazil ve finále mladého německého hráče Maxe Gabela 3:1 na sety. Třetí skončil Ital Rocco Suma a Švýcar Raviele Battista.

Životní úspěch pro Javiera Palazóna

26.6.2019

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.

BC Kladno 5-pins Event2019

25.6.2019

Přijměte pozvání na historicky první mezinárodní turnaj na našem území v disciplíně 5-pins.

Turnaje se účastní celkem 40 hráčů z devíti evropských států.

Sledujte živý přenos na Youtube kanálu pořádajícího kladenského klubu. Stůl 1stůl 2

Krátké video se seznámením s pravidly disciplíny 5-pins

Turnaj začíná ve čtvrtek v 9:30

Harmonogram a výsledky

Novinky z ostatních sekcí