Swertz potřetí mistrem Evropy v kádru 71/2, Faus třetí

27.4.2019

Třicetiletý Holanďan Raymund Swertz ze čtyř edic Mistrovství Evropy všech disciplín v německém Brandenburgu potřetí vyhrává disciplínu kádr 71/2. Raymund ve finále porazil semifinálového přemožitele Marka Fause Němce Svena Daskeho v poměru 200:67 na 4 náběhy. Pro Swertze je to čtvrtý evropský seniorský titul. Marek Faus si na své konto připisuje již šestou individuální mezinárodní medaili.
Jako předešlé ročníky se v Brandenburgu hrají technické disciplíny formátem 24 hráčů rozdělených do osmi skupin po třech. A pouze vítěz si zajistí postup do čtvrtfinále. Skupinová fáze je při síle startovního pole neuvěřitelně náročná a často je třeba k postupu do vyřazovací části i velkého štěstí. Naši federaci reprezentovali díky vysokým pozicím v evropském žebříčku hned čtyři hráči. Marek Faus samozřejmě patřil k favoritům turnaje. Janis Ziogas, Adam Kozák a Adam Bača chtěli své soupeře zaskočit. Ve skupinách se hrálo do 150-ti bodů.
Na Adama Baču čekal ve skupině A obhájce titulu Španěl Raúl Cuenca a domácí Sven Daske. První zápasy se hrály hned v pátek ráno, tedy na úplně nově potažených stolech. Adam hrál nejdříve s Daskem. A i když nehrál žádný skvostný průměr, tak se v zápase dostal po 10. náběhu do vedení 16:118. Daske si vůbec nemohl poradit s dlouhými pozicemi, které Adam na stole nechával. Avšak v 10. náběhu Adam nechal prvně koule soupeři ve slušné postavě a hned z toho byl problém. Řeklo by se, že Daske už nemůže zápas zvrátit. Opak byl pravdou. Skvostná série 134 bodů znamenala dohrávku partie. Adam z dohrávky netrefil prvního, kterého hrál přes dva mantinely. Ve druhém zápas měl Adam zápas znovu velice dobře rozehraný. Nad obhájcem titulu vedl po 2. náběhu 90:25. Cuenca byl viditelně nervozní, dělal velké chyby. Avšak to co Adamovi na turnaji chybělo byla vyšší série. Adam posléze udělal dvě velké chyby a Španělovi se povedlo zápas zvrátit a nakonec našeho hráče porazil rozdílem 38 bodů na 5 náběhů. Adam obsadil konečné 19. místo s GP 14,38. Do čtvrtfinále postoupil domácí Daske. V závěrečném zápase Cuencu porazil 150:79 na 6 náběhů.
Marek Faus vstoupil do turnaje ve skupině B velmi dobře. Francouze Dessainta porazil na 5 náběhů v poměru 150:78. O tři náběhy více potřeboval proti Dessaintovi mladý Řek Kostas Antonopoulos. Marek se tak s Řekem utkal o postup, ke kterému mu stačila i remíza. Zápas se však pro našeho hráče nevyvíjel vůbec dobře. Řek hrál velice dobře a ve 4. náběhu zahrál sérii 102 bodů. Vynechal zhruba 15 bodů před koncem. Marek měl na svém kontě 48 bodů. Antonopoulos však velmi znervozněl a i přes nabídnuté šance se mu zápas nedařilo ukončit. Náběhy přibývaly, Markovi se také úplně nedařilo. Nicméně se postupně přibližoval. V 10. náběhu mohl Marek zápas dohrát, avšak vynechal 4 body před koncem. Kostas zápas v 11. náběhu konečně dohrál. Marek tak věděl, že musí z dohrávky udělat 4 body, aby se probojoval mezi posledních osm. Nepříjemný byl fakt, jak zahrát úvodní pozici. Většina hráčů volila po celý den řešení přes dva mantinely, přes tři byl většinou dlouhý. Marek navíc zhruba v osmém náběhu uspal koule a musel si nechat postavit zahajovací pozici, kterou přes tři udělal dlouhou. V dohrávce také zvolil řešení přes tři. Hrál co nejvíce do tempa a naštěstí si koule škrtla. Zbylé tři body Marek bez problémů zahrál a slavil postup.
Ve skupině F narazil Adam Kozák na svého velkého soupeře z juniorské kategorie Holanďana Sama van Ettena. Sam na evropský šampionát přijel s cílem zisku medaile. Jeho výkony posledních let jsou skvostné. A Adam věděl, že to s Holanďanem nebude lehké. V prvním náběhu Adam zahrál 38. Nicméně pak už u stolu vládnul Sam a zápas dohrál ve 3. náběhu. Druhý zápas Adam sehrál s Francouzem Florentem. Oba hráči se nemohli dostat do krátké hry a celá partie byla roztahaná. Francouz nakonec zvítězil 150:111 na 13 náběhů. Adam turnaj zakončil na 23. místě s GP 9,31. Skupinu vyhrál van Etten. Florentovi zahrál drcovku – GP 75 !
Dobrého soupeře na úvod dostal do skupiny H Janis Ziogas. Maďar Otto Lipscher na turnaji neměl žádnou šanci a Janis ho porazil 150:29 na 12 náběhů. V zápase o postup s Holanďanem van Silfhoutem měl Janis ze začátku partie mnoho šancí. Chtělo to jednu sérii okolo 70-80 bodů a zápas by se vyvíjel jinak. V druhé polovině byl lepší van Silfhout a zaslouženě zvítězil 150:70 na 8. Janis obsadil 16. místo s GP 11.
Fenomenální byl výkon Raymunda Swertze. Holanďan porazil jak Gérimonta, tak Nockemana na 1 náběh ! Dále pak postoupili Christiani, Mata, Leppens.
Marek byl do sobotního čtvrtfinále nasazen jako sedmička a tak ho čekal zápas s van Ettenem. Sam v prvních dvou nábězích zaznamenal pouze 14 bodů. Marek hrál se žlutou a dostal se do série. Krásnou a zároveň nejvyšší sérií turnaje 196-ti bodů zápas dohrál. Medaile již byla jistá. Na ostatních stolech se hráči spíše trápili. Po Markovi dohrál Sven Daske. Povedlo se mu porazit o více jak 100 bodů Christianiho. Na zbylých dvou stolech byly k vidění velké dramata. Leppensovi se v zápase se Swertzem povedlo zápas v 9. náběhu sérií 40-ti bodů zremizovat. V rozstřelu do 20-ti bodů Raymund zahrál na jeden náběh. Eddymu se nepovedlo to samé jako v klasické dohrávce a sedmý strk vynechal. Dlouho to vypadalo na postup Španěla Esteve Maty nad van Silfhoutem. Esteve ale v závěru udělal pár chyb, které Michel potrestal a zajistil si postup do semifinále.
V něm pavouk proti sobě svedl oba Holanďany. Lépe se partie vyvíjela pro Michela van Silfhouta. Zahrál sérii 117 a vedl 144:77. Po pauze však Raymund zápas ve 3. náběhu dohrál sérií 123. Marek v zápase s Němcem Daskem vedl v 6. náběhu 130:89. Bohužel však k naší smůle se domácímu hráči povedlo dostat do série a zápas dohrál 111 body. Marek tak získává evropskou medaili po šesti letech. Naposled slavil stříbro právě v Brandenburgu, kdy podlehl ve finále Swertzovi. Bronz v disciplíně kádr 71/2 Marek získává podruhé v kariéře.
Finálový zápas byl specifický. Organizátoři ho totiž zařadili na TV stůl. To by samozřejmě nebylo nic zvláštního. Nicméně na těchto prvních 4 stolech se odehrál turnaj v artistickém kulečníku a tak musel být stůl na finále kádru nově potažen. Jak v pozápasovém rozhovoru Raymund prozradil, tak věděl, že tento fakt pro něj bude velkou výhodou. Raymund totiž dokáže hru více zavřít, udělat na malém prostoru více bodů a tím ho pak tolik netrápí nový herní materiál. Úvod byl z obou stran rozpačitý. Hráči koule po stole spíše lovili. Ve 4. náběhu za stavu 67:89 ale Raymund dostal koule pod kontrolu a body začaly přibývat ve vysoké frekvenci. Zkušeně si pohlídal pár krizovějších situací a zápas dovedl sérií 111 bodů do vítězného konce.
Raymund Swertz tak přes to, že poslední sezony věnuje drtivou většinu tréninku trojbandu, ukázal, že se taky naučil přechodu mezi disciplínami a technické hry dokáže stále hrát na neuvěřitelně vysoké úrovni. Hovoří o tom jasně generální průměr. Raymund zahrál 50 rovných. Vyjma van Ettena se zbytek startovního pole pohyboval okolo GP 25.
Další technická disciplína malý kádr začíná v 9:00.
Výsledky turnaje v kádru 71/2

Závěr finálové série Raymunda a pozápasový rozhovor

« 1 z 4 »

Další top zprávy

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Caudron s Merckxem vyhrávají scotch double

8.5.2019

Zřejmě na dlouhou dobu poslední turnaj národních dvojic hraných systémem scotch double vyhrála belgická dvojice Frédéric Caudron – Eddy Merckx. Belgičani ve finále porazil po skvostném výkonu Španěle Sancheze s Legazpim v poměru 40:20 na 12 náběhů. Od příští sezony se bude hrát zpět klasických způsobem, kdy každý hraje za sebe. Pouze v momentu remízy ve vyřazovací části by se hrál rozhodující set do 15-ti bodů systémem scotch double. 

Dick Jaspers popáté evropským šampionem

8.5.2019

Snovou sezonu zažívá čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Aktuální světová jednička po říjnovém triumfu na světovém šampionátu přidala do své sbírky i titul konfederační. Jaspers ve finále evropského šampionátu porazil obhájce titulu Itala Marca Zanettiho po překrásném průběhu v poměru 40:31 na 16 náběhů a připisuje si svůj pátý titul šampiona evropského kontinentu. Jaspers má v novém vydání světového žebříčku více jak sto bodový náskok na druhého Caudrona.

Kladno s Havířovem slaví evropský bronz

7.5.2019

Stejně jako před dvěma lety si naše reprezentace odváží z evropského šampionátu klubových družstev v trojbandu na malém stole bronzovou medaili. Na medailový počin dvojice Boháč-Hájek letos dokonce navázaly hned dva týmy. Kladenskou dvojici Jan Aleš a Štěpán Kohout na podiu doplnili havířovští hráči Ivo Gazdoš a Vladimír Stareček. Z titulu se po neuvěřitelně dramatickém finále radovali obhájci titulu z Belgie tým BC De Goeie Queue. Sestava Jerrry Hermans a Frédéric Caudron porazila na vyšší průměr tureckou dvojici Omer Karakurt a Serdar Bas.

Maxime Panaia juniorským šampionem s GP 1,363

6.5.2019

Až druhý rozstřel rozhodl finále juniorského evropského šampionátu v trojbandu. V něm se utkali dva nejsilnější hráči turnaje 17-ti letý Rakušan Nikolaus Kogelbauer a 18-ti letý Francouz Maxime Panaia. Poté, co Rakušan zremizoval vyrovnávacím náběhem dvěma body, zvítězil Francouz v rozstřelu 3:1. Pro Panaiu je to jeho již čtvrtý individuální evropský titul a při faktu, že ho v juniorské kategorii čekají ještě tři roky je velkým příslibem evropského trojbandu. 

Dave Christiani mistrem Evropy v jednobandu

6.5.2019

Dlouhých 16 let čekal brzy čtyřicetiletý Holanďan Dave Christiani na svůj druhý evropský triumf. Povedlo se mu to až o uplynulém týdnu v německém Brandenburgu, kde ve finále jednobandu porazil Belgičana Eddy Leppense v poměru 120:111. Překvapením turnaje bylo vypadnutí největšího favorita Jean-Paula de Bruijna již ve čtvrtfinále.

Další zpravodajství

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Došťouch sezóny BC Řipská

18.5.2019

Přijměte pozvání na kvartový nebo 9 ball turnaj Došťouch sezóny do BC Řipská s finanční dotací 40 000 Kč!

Podrobnosti naleznete zde.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Caudron s Merckxem vyhrávají scotch double

8.5.2019

Zřejmě na dlouhou dobu poslední turnaj národních dvojic hraných systémem scotch double vyhrála belgická dvojice Frédéric Caudron – Eddy Merckx. Belgičani ve finále porazil po skvostném výkonu Španěle Sancheze s Legazpim v poměru 40:20 na 12 náběhů. Od příští sezony se bude hrát zpět klasických způsobem, kdy každý hraje za sebe. Pouze v momentu remízy ve vyřazovací části by se hrál rozhodující set do 15-ti bodů systémem scotch double. 

Dick Jaspers popáté evropským šampionem

8.5.2019

Snovou sezonu zažívá čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Aktuální světová jednička po říjnovém triumfu na světovém šampionátu přidala do své sbírky i titul konfederační. Jaspers ve finále evropského šampionátu porazil obhájce titulu Itala Marca Zanettiho po překrásném průběhu v poměru 40:31 na 16 náběhů a připisuje si svůj pátý titul šampiona evropského kontinentu. Jaspers má v novém vydání světového žebříčku více jak sto bodový náskok na druhého Caudrona.

Kladno s Havířovem slaví evropský bronz

7.5.2019

Stejně jako před dvěma lety si naše reprezentace odváží z evropského šampionátu klubových družstev v trojbandu na malém stole bronzovou medaili. Na medailový počin dvojice Boháč-Hájek letos dokonce navázaly hned dva týmy. Kladenskou dvojici Jan Aleš a Štěpán Kohout na podiu doplnili havířovští hráči Ivo Gazdoš a Vladimír Stareček. Z titulu se po neuvěřitelně dramatickém finále radovali obhájci titulu z Belgie tým BC De Goeie Queue. Sestava Jerrry Hermans a Frédéric Caudron porazila na vyšší průměr tureckou dvojici Omer Karakurt a Serdar Bas.

Maxime Panaia juniorským šampionem s GP 1,363

6.5.2019

Až druhý rozstřel rozhodl finále juniorského evropského šampionátu v trojbandu. V něm se utkali dva nejsilnější hráči turnaje 17-ti letý Rakušan Nikolaus Kogelbauer a 18-ti letý Francouz Maxime Panaia. Poté, co Rakušan zremizoval vyrovnávacím náběhem dvěma body, zvítězil Francouz v rozstřelu 3:1. Pro Panaiu je to jeho již čtvrtý individuální evropský titul a při faktu, že ho v juniorské kategorii čekají ještě tři roky je velkým příslibem evropského trojbandu.