Sedmý světový titul pro Blomdahla

2.12.2019

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti. 

Završením pětiletého cyklu bylo pro dánskou federaci uspořádání světového šampionátu v trojbandu. 72. ročník tohoto nejprestižnějšího turnaje světové billiardové federace UMB se do Dánska vrátil po 17-ti letech. V roce 2002 rovněž v Randers zvítězil Marco Zanetti nad domácím Dionem Nelinem. Dánové po letech úpadku se před pěti lety znovu s velkou vervou pustili do obrody značky dánský trojband. S podporou sponzora se dánské federaci povedlo znovu zařadit do světového kolotoče jména jako Tony Carlsen, Thomas Andersen, Brian Knudsen, Zola Hansen, Jacob Haack Sorensen či později Dion Nelin. Co jméno to obrovský talent a postupem času neuvěřitelně osvěžili světovou scénu. V podstatě na každém World cupu je o Dánech velmi slyšet. Avšak pouze tři z nich měli tu obrovskou čest zahrát si na domácím šampionátu. K nasazenému Nelinovi dostali divokou kartu Sorensen s Andresenem. Stejně jako v roce 2002 se hrálo v tamním kulturním centru Vaerket. Byla připravena hala se čtyřmi stoly Soren Soogard s tribunami pro cca 400 diváků. Herní systém turnaje byl stejný jako v loňském roce. 48 hráčů 22 národností bylo rozděleno do 16-ti skupin po třech. První dva si zajistili postup do hlavní fáze turnaje. Hrálo se do 40-ti bodů.

Naši  federaci reprezentoval aktuální mistr Jan Aleš z Billiard clubu Kladno. Pro Honzu to byla jeho druhá účast na světovém šampionátu. V roce 2015 byl účastníkem Mistrovství světa ve francouzském Bordeaux. Dodávám, že vítězem se v tomto roce stal Torbjörn Blomdahl 🙂 Honza byl nalosován do skupiny s Francouzem Burym a Kolumbijcem Gonzalezem. Kladenský hráč nastoupil k prvnímu zápasu v úterý v 16:00 pro kolumbijskému soupeři. Bohužel zápas to byl z jeho strany nepovedený. Spíše to byla snaha srovnat se se stolem než bojovat se soupeřem. Kolumbijec navíc podal na novém herním materiálu velmi kvalitní výkon a zvítězil 40:13 na 26 náběhů.

Pro Honzu to tak znamenalo, že ve středu ve 12:00 nastoupil proti Burymu. Začátek zápasu byl znovu nelehký a Francouz se velice záhy dostal do komfortního vedení. Před a po pauze navíc Bury přidal po sobě série 5-5-4 a vedl již 33:13. Situace vypadala beznadějně. V ten moment jakoby vše z Honzy spadlo a během 4 náběhů zahrál 10 bodů. Bury trochu ztratil koncentraci a jistotu. Ve 26. náběhu šel Honza ke stolu za nepříznivého stavu 36:23. A ukázal, že i my umíme otáčet v podstatě prohrané zápasy. Zahrál skvostnou sérii 14-ti bodů a otočil na 36:37. Bury zápas dohrával po jedničkách. Honzu určitě doteď velice mrzí situace ve 28. náběhu, kdy měl jeden bod, tedy dva do konce a na stole byla obrácená kvarta. O kousek kratší. Tady si to žádalo zápas ukončit. A i v náběhu 30. byla výhra nesmírně blízko. Poslední bod nebyl o kousek. Bury nakonec dohrál ve 31. náběhu a Honza zápas zremizoval. Šance na postup byly opravdu malé. Bury poté vše spekulacím udělal rázný konec a zápas s panamerickým šampionem vyhrál 40:23 na 21 náběhů. Oba si tak zajistili postup do hlavní fáze turnaje. Podstatné je však to, že si Honza dokázal, že může odehrát na mezinárodní scéně kvalitní zápasy i proti naprosté špičce světa. Honza v poslední době dělá vše pro to, aby využil své pozice ve světovém žebříčku a snaží se odehrát co možná nejvíce turnajů světové série. Letos odehrál již svůj sedmý mezinárodní turnaj. Navíc ho ještě čeká World cup v Egyptě. To je již slušná porce. V následujícím roce navíc hodlá pokračovat a za to patří Honzovi obrovská poklona. Nejenom, že tato aktivita stojí nemalé finanční prostředky, ale hlavně polkne ohromnou spoustu času. 
Asi největším překvapením kvalifikační části bylo vyřazení Korejce Jung-Han Hea, kterého vyřadil Mexičan Javier Vera. Vera však v roce 2017 ukázal, že není žádným hráčem do počtu. V Bolívii skončil na MS na osmém místě. Na těžkou skupinu doplatil Španěl Rubén Legazpi a s průměrem 1,5 obsadil třetí místo. Vyhrál Tran, domácí Sorensen byl druhý. Podobně dopadl i Švéd Michael Nilsson. Ten měl po remíze s Sung Won Choiem průměr 1,581. Korejec však díky lepšímu výkon v zápase se Sanchezem postoupil s průměrem 1,681. Skončili také Holanďan Barry van Beers a ke smutnu domácích také Thomas Andrersen. Pro něj to byl nesmírně těžký turnaj, protože žije právě v dějišti šampionátu. Nejlepším hráče kvalifikační fáze byl Belgičan Eddy Merckx. Merckx byl na turnaj díky svým výsledkům z doby nedávné dobře naladěn a Portuglace Costu porazil na 13 náběhů (zahrál 18 sérii, která byla nejvyšší na turnaji) a Japonce Moriho na 19 náběhů. Celkem tedy 2,5 průměr. O náběh horší byl Tayfun Tasdemir a o další náběh zpět byl obhájce titulu Dick Jaspers. 

Ve  čtvrtek bylo na programu první kolo KO fáze. Posledních 32 hráčů. A diváci byli svědci historického počinu. Zápas Dion Nelin vs Jae-Ho Cho je vůbec nejlepší remízou co do počtu odehraných náběhů. 40:40 na 11 náběhů !!! Nelin zahrál 16 sérii, Cho 14. Dion zápas rozhodl v rozstřelu, kdy zahrál 5. Cho odpověděl pouze dvěma body. 
Záznam zápasu najdete na Facebooku. Vřele doporučuje Sir Raymond Ceulemans. Ten označil tento zápas za vůbec nejlepší jaký kdy viděl.
https://www.facebook.com/Kozoom/videos/2604457046451512/
A jak neskutečně blízko konci v turnaji byl Torbjörn Blomdahl ? Více v dalším videu na Facebooku. Cenet měl na svém kontě 33 bodů, aktuálně 6 sérii a tuto díru vymetl !
https://www.facebook.com/Kozoom/videos/527772334470483/
Zápas nakonec skončil remízou. Blomdahl ale v rozstřelu zahrál 8 a na to již Cenet nemohl najít odpověď.
Dalšími skvělými výkony byla partie na 13 náběhů v podání Daniho Sancheze. Přemožitel Jana Aleše Kolumbijec Gonzalez neměl šanci. O náběh hůře zahrál Řek Nikos Polychronopoulos a vyřadil Venezuala Javiera Terana. Pouze 15 náběhů nabídl Marco Zanetti Burymu. Sérii 17-ti bodů zahrál Dick Jaspers proti Němci Jaeschkemu. Životní šanci propásnul Rakušan Arnim Kahofer. Ten měl doslova na lopatě Vietnamce Nguyena Quoc Nguyena. Nakonec prohrál o tři body. Juniorský mistr světa Myung Woo Cho prohrál s Egypťanem Samehem Sidhomem. Eddy Merckx vyřadil doposud jediného korejského světového šampiona Sung Won Choie. Pro Korejce to vůbec nebyl dobrý turnaj. Vypadl také Heang-Jik Kim. Mezi posledních 16 se tak dostal pouze jeden a to nejméně známý Wan Young Choi. Turnaj také skončil pro druhého domácího hráče. Sorensen prohrál se Semihem Sayginerem. 
První session pátečního osmifinále ale byla co do dramatičnosti absolutním vrcholem celého šampionátu. V jeden okamžik byly totiž k vidění hned tři rozstřely ! Nejprve Roland Forthomme dohrál Sidhomovi dvě kvarty. Egypťan ale udělal z rozstřelu čtyři body, zatímco Belgičan pouze jednu. Poté domácí Dion Nelin dokázal zremizovat po celý průběh špatně se vyvíjející se zápas s Hornem. Němec navíc v rozstřelu nedal zahajovací pozici a tak domácímu hrdinovi ulehčil práci. Nelin nekomprosmisně trefil a dostal do neskutečného varu domácí publikum. To nejlepší ale mělo přijít. V ten moment měl totiž Torbjörn Blomdahl v dohrávce v rozstřelu na svém kontě jeden bod a na stole stála obrácená kvarta. Jeho soupeř Eddy Merckx ale udělal 7 bodů ! A tak na Švéda čekala nesmírně obtížná práce. Blomdahl musel na nějakou tu minutu odejít od stolu, protože podmínky v bouřící hale na maximální soustředění se na strk rozhodně nebyly. No ale v této dohrávce Blomdahl demostroval jakým neskutečným šampionem je. V odkazu se podívejte na šestou kvartu !
https://youtu.be/BhSN8eTSyPA?t=340 

Nakonec přidal i sedmou a osmou a pro smějící se ho Eddyho Merckxe to znamenalo konec v turnaji. Neskutečná atmosféra v kulturním centru Vaerket !
Posledním postupujícím se stal Řek Polychronopoulos. Zvítězil, řeklo by se v této session o parník. 40:33 na 27 proti Nguyenovi. 
Ve druhé session již žádný rozstřel k vidění nebyl. Vietnamec Tran vyřadil i posledního Korejce Wan Young Choie. Pro Korejce to tedy bylo neskutečné zklamání a daleko je předčili vietnamští hráči. Protože krom Trana postoupil také Duc Anh Chien Nguyen. Ten zahrál v zápase se Sanchezem za stavu 16:15 sérii 13-ti bodů. Nguyen zápas ve 31. náběhu dohrál a španělský čtyřnásobný mistr světa potřeboval 12 bodů na remízu. No nebyl úplně daleko. Dani zahrál osm bodů. Dvě po sobě jdoucí série 5 za stavu 25:26 rozhodly o postupu Tayfuna Tasdemira přes Marca Zanettiho. Konečný stav 27:40 na 21 náběhů. 17:0 na 5 náběhů vedl Dick Jaspers nad Semihem Sayginerem. Vše tak vypadalo na snadný postup obhájce titulu. Sayginer se však skvostně do zápasu vrátil. Zahrál 6-5-0-10. V 8. náběhu již vedl 20:21. Nevídaně špatně hrál holandský šampion po pauze. Jaspers zahrál pouze 9 bodů ve 13-ti nábězích. Zato Turek trefoval a nakonec zvítězil 29:40 na 20 náběhů. 
V pátek v podvečer bylo na programu i čtvrtfinále. V něm na sebe narazili oba seveřani. Blomdahl byl v podstatě brán také jako domácí hráč. A tak, když Nelinovi zahrál ve 3. náběhu sérii 13-ti bodů a šlo se do pauzy za stavu 20:4, bylo jasné komu bude publikum v Randers nejvíce v následujícím průběhu fandit. Nelin byl bez šance a Blomdahl slavil postoup do semifinále po výhře 40:19 na 17 náběhů. Špatně do zápasu o jistotu medaile vstoupil Polychronopoulos. Nedal zahajovací pozici a vše bylo proti němu. Sidhom se tak dostal v 15. náběhu do vedení 12:30. Zápas nakonec ve 28. náběhu dohrál a zvítězil o 13 bodů. Pro Egypťana životní úspěch a prokázal i přes nepřesvědčivé výsledky na World cupech svůj herní progres. 

ruhá  polovina pavouka byla vietnamsko-turecká. A tak byly možné tři varianty. Semifinále čistě turecké či čistě vietnamské a nebo mix. A třetí varianta byla tou správnou. Krásnou bitvu sehrál Tran se Sayginerem. Semih zahrál za stavu 21:28 sérii 8. Tran okamžitě odpověděl sérií devíti bodů. Sayginer zahrává hned 4. Tran nula. Sayginer 4. Tran 4. Sayginer 1. Turek vede 34:37. V 17. náběhu srovnává Tran na 37:37. Sayginer ale okamžitě zápas třemi body ukončuje a stejně jako před rokem slaví postup do semifinále. Zejména špatný začátek Tasdemira rozhodnul o senzačním postupu Duc Anh Chien Nguyena do semifinále. Po 17. náběhu vedl vietnamský hráč 14:29. Tayfun se sice i díky sériím 6 a 7 dokázal dotáhnout na 33:36. Nguyen v ten moment ale zápas čtyřmi body ukončuje.
Sobotní finálový den otevřel nejlepší výkon celého turnaje. Torbjörn Blomdahl začal zápas se Samehem Sidhomem sérií 12-ti bodů. Do pauzy se šlo za stavu 23:0 na 4 náběhy ! V 10. náběhu za stavu 29:16 zahrál Švéd sérii 11 a zápas ukončil !!! Neskutečný frmol 🙂 Druhý zápas byl o poznání vyrovnanější. Semih Sayginer ale po celý zápas svého vietnamského soupeře dotahoval. V 18. náběhu díky sérii 5 srovnal na 33:33. Nguyen ale zahrál 3 a pak čtyřmi dohrál. Sayginer nic nezahrál a tak musel z dohrávky dělat sedm bodů na remízu. Zahrál pouze tři a Vietnamci mohli slavit historický úspěch v podobě první finálové účasti na světovém šampionátu. 
A zdálo se, že na Duc Anh Chien Nguyena dolehla tíha okamžiku. Zpočátku totiž vypadalo finále na jednoznačnou záležitost. Vietnamec zahrál první body až v 6. náběhu. Do pauzy se šlo v 10. náběhu za stavu 22:2 ! Po 13. náběhu vedl Blomdahl 27:7. Pak se ovšem začaly dít věci. Znovu se ukázalo, jak jsou dnešní hráči psychicky odolní a umí se vypořádat s téměř jakoukoliv situací. Zápis Nguyena totiž v následujících pěti nábězích vypadal následovně: 5-6-3-3-3. A stav byl najednou 30:27 ! Ve 21. náběhu vedl Švéd již pouze o dva body a to 31:29. Pak ale přišel definitivní atak od Blomdahla. Zahrál 6 a hned na to 3. Zápas ve 22. náběhu ukončil. Na Nguyena čekala složitá práce. Deset na remízu je dost. No ale Vietnamec dostal diváky v Randers naposledy do velkého napětí. Přidával bod po bodu až měl na svém kontě sedm a rozhodčí hlásí poslední tři body. Osmý hratelný strk ale trochu přetahuje a naplno tak propuká ohromná radost Torbjörna Blomdahla.

V  pořadí tak již svůj sedmý světový titul získává v dánském Randers sedmapadesátiletý švédský fenomén této hry. Pro Blomdahla je to ohromné zadostiučinění, kdy se přes všemožné zdravotní patálie znovu dokázal vrátit na světový kulečníkový trůn. A to vše za přítomnosti jeho 80-ti letého tatínka Lenarta Blomdahla, s kterým dvakrát slavil titul mistrů světa dvojic v německém Viersenu. Další naprosto neuvěřitelný příběh. Neuvěřitelnou poklonu si zaslouží poražený finalista. Před dvěma lety o sobě dal trochu více vědět. Skončil totiž pátý na Verhoeven Open. Letošní sezona zdá se být pro D.A.C. Nguyena zlomová. V říjnu byl třetí na World cupu v holandském Veghelu, teď slaví stříbro ze světového šampionátu. Je naprosto neuvěřitelné jakým tempem se asijští hráči zlepšují. Nguyenovi je 36 let a s trojbandem začínal před deseti lety ! Předtím se věnoval ve Vietnamu tak populárním technickým disciplínám. Blomdahl se v novém vydání světového žebříčku posunul na třetí místo. Nguyen se prvně dostal mezi TOP 14. Začátkem roku byl na 56. pozici. Ohromný skok !
Příští rok se světový šampionát uskuteční v Turecku. V tomto kalendářním roce ale zdaleka není velkým turnajům konec. V neděli začíná v egyptském Sharm El Sheikhu závěrečný sedmý World cup. Další víkend tedy 20. – 22. prosince se v Soulu uskuteční Continental cup – střetnutí evropských a asijských hráčů.
Závěrem patří poklona dánským organizátorům. Těm se povedlo uspořádat skvělý turnaj, který byl navíc živě vysílán v dánské národní TV. Dánové mají v plánu pořádat velký světový turnaj každý rok a zpropagovat tak kulečník po celé zemi.

Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Výsledky i se zápisy na Cuesco
Fotoreportáž magazínu Touch
Světový žebříček

Nejvyšší série turnaje 18 v podání Eddy Merckxe

Sestřih toho nejlepšího z MS

Další top zprávy

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666

15.1.2020

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži – Dick Jaspers !

Zajímavé výsledky 4. hracího víkendu Extraligy 3B

15.12.2019

Závěrečný čtvrtý hrací víkend podzimní části sezony přinesl velmi zajímavé výsledky. Na programu byly pouze čtyři utkání.

Zanetti vítězí v Egyptě s GP 2,718 !

15.12.2019

Životní turnaj odehrál sedmapadesátiletý rodák z italského Bolzana Marco Zanetti. Počtvrté v kariéře se v egyptském Sharm El Sheikhu radoval z vítězství na turnaji světové série. A vítězství to nebylo ledajaké. Zanetti vyhrál všech sedm zápasů. Jeho nejhorším výkonem byla skupinová partie s domácím Nadym na 21 náběhů. Zbytek zápasů hrál přes dva průměr, celkem čtyři přes tři průměr ! Celkem zahrál osm sérií více než 10 ! Sečteno podtrženo na 280 kvart potřeboval 103 náběhů. Tento generální průměr 2,718 sice o kousek není oficiálním světovým rekordem. Avšak Zanetti oproti Sanchezovi, který zahrál GP 2,777 odehrál o dva zápasy více, tedy musel zahrál dalších 80 kvart. Je tak až neuvěřitelné, že poslední dva velké turnaje ovládli dva nejstarší hráči užší světové špičky. Blomdahl a Zanetti.

Miroslav Andrejovský potřetí vítězem Turnaje mistrů města Bohumína

8.12.2019

Dlouhých devět ročníků čekala domácí hvězda a zároveň také hlavní organizátor Miroslav Andrejovský na další v pořadí již třetí triumf na Turnaji mistrů města Bohumína. Ve finále 17. ročníku domácí Mirek dokonale otočil zápas s favorizovaným Markem Fausem. Po prohře v kádru 52/2, který Faus zahrál na drc, se povedlo Andrejovskému zvítězit v jednobandu a trojbandu. K velké radosti početných bohumínských podporovatelů tak vylepšil své loňské druhé místo, kdy prohrál s Holanďanem Michelem van Silfhoutem. 

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Ivo Gazdoš zářil ve třetím hracím víkendu Extraligy trojbandu

19.11.2019

Výkonnostně velice kvalitní byl třetí hrací víkend Extraligy v trojbandu. Fantastické výkony předvedl Ivo Gazdoš. V sobotu porazil na 19 náběhů Němce v barvách Kladna A Markuse Schönhoffa a postaral se o dosavadní nejlepší výkon této sezony. V neděli pak porazil Ferahliho na 30 náběhů a to v součtu z celého víkendu znamená průměr 1,632 ! Druhý dvouprůměrový výkon přidal v nedělním zápase s Pavlem Domanským Radek Novák, když zvítězil 40:27 na 20 náběhů ! Radek zahrál o víkendu průměr 1,479 ! No a skvěle zahrál i Pavel Škop. Ten porazil Galíčka a Boháče a jeho průměr činil 1,45 ! Celkem bylo zahráno 17 výkonů na jedna a více průměr. Přes jedna průměr o víkendu zahráli další čtyři hráči. Adam Bača měl průměr 1,25, Mirek Bača 1,143, Jan Aleš 1,095 a Zdeněk Galíček rovných 1. Čelo tabulky Extraligy je nesmírně vyrovnané. O pořadí prvních tří týmů rozhoduje skore a průměr, čtvrtá Poruba ztrácí bod.

Merckx znovu potvrdil finálovou dominanci

12.11.2019

Ta statistika je až neuvěřitelná. Dvanáct finálových účastí, jedenáct výher. Rodiče Eddyho Merckxe pojmenovali svého syna po slavném cyklistovi s přezdívkou kanibal velmi správně. Tentokrát při příležitosti letošního šestého World cupu v korejském Guri neměl ve finále šanci Francouz Jérémy Bury. Eddy zvítězil 40:16 na 16 náběhů a z Jižní Koreji si odváží prémii 16 000€. Jediná finálová porážka Merckxe na turnaji World cupu se datuje do roku 2008, kdy prohrál se Sanchezem 3:0 na sety.

Nápravník s Ettelem si rozdělili juniorské tituly

11.11.2019

Třetí akci v průběhu tohoto kalendářního roku se povedlo uspořádat pro nejmladší členy naší karambolové sekce. Stejně jako v únoru se v klubu TJ Sokol Žižkov uskutečnil dvoudenní juniorský šampionát na malém stole. Sobotní volné hry se zúčastnilo dvanáct hráčů, nedělního trojbandu osm hráčů. A jelikož se náš nejlepší junior Milan Ettel neúčastnil volné hry, tak byla šance na zisk mistrovského titulu i pro ostatní hráče. Nakonec tuto šanci ukořistil Matěj Nápravník reprezentující klub TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou, který porazil Matouše Kuchaře z Čermné nad Orlicí. Matěj se do finále probojoval i v neděli. Chvíli to vypadalo, že by mohl zaskočit favorita turnaje Milana Ettela. Vedení 3:9 se však během čtyř náběhů rozplynulo a Milan svého soupeře porazil 15:12 na 13 náběhů. 

Marek Faus pojedenácté mistrem ČR v jednobandu

11.11.2019

Marek Faus, hráč SK Billiard Centra Praha, zvítězil o uplynulém víkendu na republikovém šampionátu v jednobandu na závodním stole, který se uskutečnil v trmickém klubu. Ve finále porazil domácího hráče Martina Vedrala zejména díky skvostné sérii 70-ti bodů. Pro Marka se jedná o jeho 11. republikový titul v této disciplíně.
Osm hráčů ve dvou skupinách po čtyřech se utkalo o letošní republikový titul v jednobandu. V sobotu byla na programu skupinová část, kdy se hrálo do sta bodů na maximálně 25 náběhů. 
Ve skupině A neprohrál Marek Faus. Domácího Tautermana porazil na 15 náběhů, rovněž domácího Kozáka na 18 náběhů a Friedu na 10 náběhů. Marek postoupil s GP 6,97. Druhé postupové místo si zajistil Adam Kozák. Ten se v závěrečném zápase o postup utkal s Tautermanem a porazil ho na náběhy v poměru 79:59.
Skupinu B rovněž bez ztráty bodu ovládl domácí Martin Vedral. O druhé postupové místo se v přímém zápase, závěrečném kole sobotního dne utkal Ziogas s Ráčkem. Podprůměrný zápas vyhrál Ráček 50:34 a postoupil do nedělního semifinále.
V něm Milan Ráček dlouho držel krok s favoritem turnaje Fausem. Ve 14. náběhu prohrával hráč bohumínského klubu o pouhé tři body 50:53. Nicméně závěr zápasu měl lepší Faus. Odskočil sériemi 11 a 14. Ve 22. náběhu dohrál sérií 33 bodů. Sériemi 16 a 15 se do náskoku dostal Martin Vedral nad Adamem Kozákem. A tento třicetibodový náskok v podstatě rozhodl celý zápas. Adam se nedostal do vyšší série a prohrál 116:78.
Finálový zápas rozhodla série sedmdesáti bodů ve 4. náběhu v podání Marka Fause. Marek se tak ujal vedení 5:81. Martin nutně potřeboval zahrát vyšší sérii. Ta však nepřicházela. Marek Faus dohrál zápas ve 13. náběhu a zvítězil v poměru 70:120.
Marek Faus zakončil turnaj s generálním průměrem 6,92 a jedná se tak o jeho 11. mistrovský titul v této disciplíně. V polovině května nás bude Marek reprezentovat na evropském šampionátu v této disciplíně ve španělské Paiportě. 
Poděkování patří trmickému klubu za organizaci republikového šampionátu, jehož slavnostního ukončení se zúčastnili primátor statutárního města Ústí nad Labem pan Petr Nedvědický společně s paní Věrou Nechybovou, 1. náměstkyní primátora.
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Záznamy zápasů na Youtube

Reportáž ústecké regionální TV

Další zpravodajství

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666

15.1.2020

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži – Dick Jaspers !

Zajímavé výsledky 4. hracího víkendu Extraligy 3B

15.12.2019

Závěrečný čtvrtý hrací víkend podzimní části sezony přinesl velmi zajímavé výsledky. Na programu byly pouze čtyři utkání.

Zanetti vítězí v Egyptě s GP 2,718 !

15.12.2019

Životní turnaj odehrál sedmapadesátiletý rodák z italského Bolzana Marco Zanetti. Počtvrté v kariéře se v egyptském Sharm El Sheikhu radoval z vítězství na turnaji světové série. A vítězství to nebylo ledajaké. Zanetti vyhrál všech sedm zápasů. Jeho nejhorším výkonem byla skupinová partie s domácím Nadym na 21 náběhů. Zbytek zápasů hrál přes dva průměr, celkem čtyři přes tři průměr ! Celkem zahrál osm sérií více než 10 ! Sečteno podtrženo na 280 kvart potřeboval 103 náběhů. Tento generální průměr 2,718 sice o kousek není oficiálním světovým rekordem. Avšak Zanetti oproti Sanchezovi, který zahrál GP 2,777 odehrál o dva zápasy více, tedy musel zahrál dalších 80 kvart. Je tak až neuvěřitelné, že poslední dva velké turnaje ovládli dva nejstarší hráči užší světové špičky. Blomdahl a Zanetti.

Světová jednička Dick Jaspers na Žižkově

12.12.2019

Vážení fanoušci karambolového kulečníku,

přijměte pozvání na událost sezony ! Aktuální světová jednička, čtyřnásobný mistr světa, pětinásobný mistr Evropy, vítěz pětadvaceti World cupů v trojbandu Holanďan Dick Jaspers nastoupí v barvách týmu BC Vítkov – Sokol Žižkov do utkání české extraligové soutěže.

11. ledna od 14:00 proti týmu BC Poruba – Dick Jaspers se utká s jediným českým seniorským mistrem Evropy Radovanem Hájkem
12. ledna od 11:00 proti týmu BC Havířov – Jaspersův soupeř bude bronzový medailista z posledního ME Ivo Gazdoš

Nenechte si ujít tuto jedinečnou šanci vidět Dicka Jasperse naživo a přijďte osobně do klubu na Žižkově
TJ Sokol Žižkov 
Koněvova 19, Praha 3

Zápasy budou rovněž živě vysílány na Youtube kanálech žižkovského klubu.

Miroslav Andrejovský potřetí vítězem Turnaje mistrů města Bohumína

8.12.2019

Dlouhých devět ročníků čekala domácí hvězda a zároveň také hlavní organizátor Miroslav Andrejovský na další v pořadí již třetí triumf na Turnaji mistrů města Bohumína. Ve finále 17. ročníku domácí Mirek dokonale otočil zápas s favorizovaným Markem Fausem. Po prohře v kádru 52/2, který Faus zahrál na drc, se povedlo Andrejovskému zvítězit v jednobandu a trojbandu. K velké radosti početných bohumínských podporovatelů tak vylepšil své loňské druhé místo, kdy prohrál s Holanďanem Michelem van Silfhoutem. 

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Smutná zpráva

22.11.2019

Se zármutkem oznamujeme, že dne 21.11 2019 zemřel zakládající člen a člen výboru BC Ponětovice pan Jiří Chudáček.

Po smutečním obřadu proběhne pohoštění v herně BC Ponětovice.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Ivo Gazdoš zářil ve třetím hracím víkendu Extraligy trojbandu

19.11.2019

Výkonnostně velice kvalitní byl třetí hrací víkend Extraligy v trojbandu. Fantastické výkony předvedl Ivo Gazdoš. V sobotu porazil na 19 náběhů Němce v barvách Kladna A Markuse Schönhoffa a postaral se o dosavadní nejlepší výkon této sezony. V neděli pak porazil Ferahliho na 30 náběhů a to v součtu z celého víkendu znamená průměr 1,632 ! Druhý dvouprůměrový výkon přidal v nedělním zápase s Pavlem Domanským Radek Novák, když zvítězil 40:27 na 20 náběhů ! Radek zahrál o víkendu průměr 1,479 ! No a skvěle zahrál i Pavel Škop. Ten porazil Galíčka a Boháče a jeho průměr činil 1,45 ! Celkem bylo zahráno 17 výkonů na jedna a více průměr. Přes jedna průměr o víkendu zahráli další čtyři hráči. Adam Bača měl průměr 1,25, Mirek Bača 1,143, Jan Aleš 1,095 a Zdeněk Galíček rovných 1. Čelo tabulky Extraligy je nesmírně vyrovnané. O pořadí prvních tří týmů rozhoduje skore a průměr, čtvrtá Poruba ztrácí bod.

Merckx znovu potvrdil finálovou dominanci

12.11.2019

Ta statistika je až neuvěřitelná. Dvanáct finálových účastí, jedenáct výher. Rodiče Eddyho Merckxe pojmenovali svého syna po slavném cyklistovi s přezdívkou kanibal velmi správně. Tentokrát při příležitosti letošního šestého World cupu v korejském Guri neměl ve finále šanci Francouz Jérémy Bury. Eddy zvítězil 40:16 na 16 náběhů a z Jižní Koreji si odváží prémii 16 000€. Jediná finálová porážka Merckxe na turnaji World cupu se datuje do roku 2008, kdy prohrál se Sanchezem 3:0 na sety.

Novinky z ostatních sekcí