Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Aleši, jak se Ti z pozice prezidenta sekce karambol hodnotí končící sportovní sezona ?
Hodnocení je samozřejmě pozitivní. Tato sezona je co do počtu uskutečnění sportovních událostí tou nejrozsáhlejší pod mým vedením. Ustálená členská základna více jak 600 aktivních hráčů organizovaných v 55 klubech odehrála na všech výkonnostních úrovních téměř 30 dlouhodobých soutěží a 60 turnajů jednotlivců. To je v součtu téměř 10 tisíc odehraných sportovních zápasů. Když k tomu přičteme podporované klubové a privátní akce, aktivity protagonistů amatérského kulečníku, které postupně také mapujeme, tak karambol jako sport zmíněnou hranici daleko překročil.

Jaké sportovní akce či kroky vedení sekce za poslední dobu by jsi jako prezident vyzdvihnul ?
Při pohledu na kalendář sekce je zřejmé, že v podstatě od poloviny září až do konce června, se neustále něco děje. Obrovské uspokojení a zadostiučinění pociťuji zejména z faktu, že pořádané akce sezonu od sezony nabývají na organizační a společenské úrovni, ale to je zejména tvá zásluha. Kluby věnují organizaci vyšší pozornost. Ruku v ruce s tím souvisí zlepšující se příprava našich hráčů na tyto akce. A to zejména ve stále populárnější trojbandové disciplíně. To je pro rozvoj našeho sportu nejzásadnější. Samozřejmě mi velkou radost udělal návrat juniorského mistrovství do našeho kalendáře. Navazovat na něj bude tréninkový kemp. Dále pak své ovoce přinesla myšlenka ženského šampionátu a v neposlední řadě rovněž uspořádané tréninkové kempy pro reprezentaci s Eddy Leppensem a Dionem Nelinem.
MČR juniorů - únor 2019 - TJ Sokol Žižkovtomu přidejme informovanost členské základny o všech těchto nejenom domácích, ale i mezinárodních akcích prostřednictvím článků na našem webu a potažmo na sociálních sítích, tvá práce. Navíc se povedlo spustit projekt livescore na všech MČR a od této sezony se dokonce poměrně dost našich vrcholných akcí živě přenášelo na YouTube. Naše komunita dostala v posledních letech potřebný impuls a mám ohromnou radost, že se v poslední době objevuje stále více dalších nadšenců, kteří mají nové nápady a zároveň chuť je realizovat.

Před pár dny jsi byl přítomen na evropském šampionátu v německém Brandenburgu. Jaké je tvé hodnocení dosažených úspěchů naší reprezentace ?
Před dvěma lety jsme na medailový úspěch čekali poměrně dlouho. Samozřejmě hned zlatá medaile v podání Radovana Hájka byla senzační. Tentokrát jsme slavili již třetí den, kdy Marek Faus vybojoval bronz v kádru 71/2. V momentu, kdy nemáme tak silnou mládežnickou reprezentaci, tak se naše medailová pozornost upírá zejména na výkony Marka a našich hráčů na malém stole. Na malém stole se letos potvrdilo, jak skvělým úspěchem bylo zlato Radka. Při pohledu na výsledky trojbandu jednotlivců a klubových dvojic je patrné, že ve vyřazovací části je úroveň nesmírně vysoká. A tak zisk tří medailí je fantastickým výsledkem. Obzvláště mám radost a moc jsem přál úspěch Ivo Gazdošovi na domácí scéně dominující a neskutečný bojovník, potvrdil své kvality na malém stole a z ME si odvezl hned dvě medaile.

Škoda, že Marek Faus neproměnil své další dvě čtvrtfinálové účasti v další medaile …
Marek jezdí na šampionáty vždy dobře připravený, pozitivně naladěný, jistě mohli jsme pomýšlet i na vyšší počet získaných medailí. Marek hrál na turnaji opravdu skvěle, scházelo maličko štístka. Obzvláště v kádru 47/2 neuvěřitelně zabojoval. Čtvrtfinále v kádru 47/2 a jednobandu mu nesedlo, tak jako ve velkém kádru. Medaile je úspěch a dobrá umístění ho řadí mezi naše největší hráčské persóny.

A samozřejmě historicky první ženská medaile v karambolu …
NuMČR žen v 3B - březen 2019 BC Vítkov… co říci, dlouhá cesta a zasloužený úspěch Ireny, má můj obdiv. Po narození dětí se Irena vrátila ke kulečníku se vší vervou. Za poslední sezony se snažila odehrát co možná nejvíce zápasů. Iniciovala národní ženský šampionát, který pro ni byl v obou případech nesmírně náročný na psychiku. A i to určitě pomohlo, že se ji povedlo v Brandenburgu prodat svůj um ve správný moment a získat svou první mezinárodní medaili.

Libore, dovolím si také jednu otázku. Určitě je vhodné seznámit čtenáře s prací vedoucího výpravy české reprezentace …
Jako viceprezidentu sekce mi práce kolem účasti na ME začíná již plánováním nejméně rok dopředu kalendářem sekce, kde je potřeba nastavit termíny nominačních mistrovství republiky, společně s ambasadory kvaret a technických disciplín nastavit pravidla a s tebou pak ekonomiku. Zajištění vlastní účasti, ubytování, dopravy se operativně upravuje tři, čtyři měsíce před konáním s ohledem na počet účastníků, kteří v národním týmu mají potvrzenu účast. Vlastní mistrovství je dobře organizované, tak je potřeba jen vše pečlivě sledovat a reagovat na případné změny. V dějišti mám jako zástupce svazu možnost se pohybovat volně po sportovišti a v kuloáru mistrovství. Dostávám se tak k zajímavým různorodým informacím, o kterých se snažím buď s našimi hráči, anebo čtenáři skrze články a sociální sítě podělit. Zpravodajství s tolika úspěchy je opravdu radost a věřím, že těší i čtenáře.
Je BC Vítkov - duben 2016 - TJ Sokol Žižkovto zásadní sportovní a společenská událost. Mám velkou radost, že se mi povedlo navázat na vybudované kontakty panem Jiřím Vítkem a Martinem Hartmannem. A to ať už s vedením CEB, pracovníky firmy Kozoom a nebo s hráči, kteří se zúčastnili turnajů pořádaných v nedávné době v naší republice. Málokdo u nás si uvědomuje, jak jsou tyto kontakty nesmírně cenné a jaký další rozměr přinesl entuziasmus pana Vítka. A mám tak velkou radost, že zvuk českého kulečníku v Evropě stále více a více rezonuje.

Společně jsme se zúčastnili druhého sympozia a pravidelného kongresu federací evropské biliardové federace (CEB). Jaké jsou tvé postřehy z těchto jednání ?
Velkou radost a to jistě nejenom já mám z myšlenky otevřených schůzek zástupců jednotlivých členských federací CEB. Obzvláště pro nás jako malou federaci je zásadní mít kontakt s prací, myšlenkami a dalším směřování velkých kulečníkových svazů jako je Francie, Holandsko, Německo, Španělsko. Stávající vedení CEB je otevřeno všem nápadům a všichni mohou dostat prostor k prezentaci. Viz. vystoupení Chorvata Domagoje Huma ohledně současnosti a budoucnosti karambolového kulečníku ve východní a střední Evropě.
Zajímavé bylo i vystoupení prezidenta francouzské federace prezentované panem Sinanianem ohledně nového partnerství FFB se společností Decathlon. Obě strany pracují na společném projektu umístění malých kulečníkových stolů do prodejen firmy Decathlon po celé Francii. Protože je pravdou, že kulečník obecně je schován v klubech a na veřejnosti není mnoho vidět. A navíc tato spolupráce může mít i mezinárodní přesah.

CEB chce být také více vidět a přišel s návrhem konání evropských šampionátů v každé sportovní sezoně.
Vedení Evropské billiardové federace CEBnásledující sportovní sezoně chce navíc CEB podpořit potencionální pořadatele ME odpuštěním organizačních poplatků. Vypadá to, že se povede uspořádat evropské šampionáty v trojbandu na závodním stole. Jednotlivci, národní dvojice hrané klasickým způsobem, ženy. Uvidíme, zdali se najdou pořadatelé i na další disciplíny. Pohled výboru CEB, že pokud budou pořádat jednu akci za dva roky, tak nebudou nikdy pro média, potencionální sponzory zajímaví je samozřejmě nepopíratelným faktem.
Pak je tu navíc i navázaná spolupráce s Eurosportem (společně s UMB), tréninkové kempy pro mládež a ženy, spolupráce na kampani Paris2024 a s tím související World team trophy. Za dva roky udělal nový výbor CEB opravdu spoustu práce, mám v ně plnou důvěru a věřím, že se povede v Evropě dostat karambol do většího povědomí.

Byli jsme svědky i vystoupení pana Farouka Barkiho, prezidenta UMB, ohledně sporu mezi PBA (Professional Billiard association) a UMB. Jaký je tvůj pocit ?
Pan Barki měl poměrně dlouhé vystoupení na toto téma. Bohužel to vypadá, že k dohodě zatím nedojde. Nastalá situace mě velmi mrzí. Maličko mi přijde, že syndromem nedocenění netrpí jen čeští pamětníci. Je velkou otázkou, jak mohou vedle sebe existovat tyto dvě organizace. K 15. červenci by mělo UMB suspendovat hráče, kteří v červnu nastoupí k prvnímu turnaji PBA. CEB plně podporuje UMB a tak se distanc dotkne hráčů i ve svých zemích, kde nebudou moci nastoupit k žádným oficiálním zápasům. Korejský trh je ohromný, kulečník hraje 10 milionů občanů. PBA se prezentuje jako profesionální organizace se silným zázemím velké společnosti Bravo&New. Ohledně suspendace hrozí PBA soudními spory. Jsem optimista a nehledě na možné spory trojband jde nahoru. Tlak financí PBA je obrovský a dohoda bude jediné řešení. Hráči dostali šanci a určitě ji využijí, je potřeba hledat cestu. Bojkoty a zákazy vždy poškodily zejména ty, co trénují a vynakládají úsilí být nejlepší. Připravit sportovce v době jeho nejvyšší výkonnosti o účast na jakékoli akci považuji za degradaci sportu, byť se bavíme ve své podstatě o byznysu.

Je ještě něco, co tě v Brandenburgu zaujalo ?
Určitě je to situace ohledně mládežnického kulečníku. Mladých hráčů je nedostatek a federace posílají na kategorii kadetů někdy i úplné začátečníky. To je ponaučení i pro nás. Setkávám se totiž s názorem, že až bude hrát kluk 5 průměr, tak ho někam pošleme. Tady je vidět, že na 5 průměr se dá v kategorii kadetů vyhrát medaile. Nicméně velký výkonnostní skok je patrný v trojbandu. Příkladem je finále v trojbandu na závodním stole, kdy 18-ti letý vítěz hrál GP 1,3, 17-ti letý finalista 1.

Závěrem, Aleši, prozraď, jaké jsou plány výboru sekce karambol v nejbližší budoucnosti ?
Ano,Medailová tabulka ME Brandenburg 2019 máš naprostou pravdu. Plnění krátkodobých cílů, to je cesta k dosažení vizí. Svazově nastavené dlouhodobé cíle pro karambol vždy někde ztroskotávají. Musíme tedy být lídři, jít vlastní cestou a nabídnout spolupráci ostatním. Karambol je 60-70% svazu, tak je potřeba se i chovat. První krok, zapojení nových tváří s novým elánem a chutí posunout nás dále. Karambol se rozšířil o další disciplínu 5-PINS, vzniká SKSK sportovní komise sekce karambol, multifunkční a komplexní struktura pro rozhodčí, trenéry, mládež, privátní sektor. Bude spuštěn nový Výsledkový servis, rozjela se Archivace historických dat. Co bude navazovat? Určitě naše cesta kopíruje nabídnuté možnosti, nejsem snílek a nestavím nemožné. Pořádek, transparentnost a stejná práva, jsou základní kameny. Pragmatismus, praxe a kreativita pak základní prostředky. Co skřípe je elementární znalost demokracie, slušnosti a respektu, to je téma pro všechny. Jakou cestou půjdeme dál je zejména na rozhodnutí delegátů klubů na VH svazu a VH sekce 23.6.2019. Osobně budu pokračovat jen s důvěrou a podporou. Plénum valné hromady je tím, kdo bude hodnotit naši společnou a mou práci. To je milník pro nejbližší budoucnost.

Otázky kladl Libor Bača

Další top zprávy

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666

15.1.2020

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži – Dick Jaspers !

Zajímavé výsledky 4. hracího víkendu Extraligy 3B

15.12.2019

Závěrečný čtvrtý hrací víkend podzimní části sezony přinesl velmi zajímavé výsledky. Na programu byly pouze čtyři utkání.

Zanetti vítězí v Egyptě s GP 2,718 !

15.12.2019

Životní turnaj odehrál sedmapadesátiletý rodák z italského Bolzana Marco Zanetti. Počtvrté v kariéře se v egyptském Sharm El Sheikhu radoval z vítězství na turnaji světové série. A vítězství to nebylo ledajaké. Zanetti vyhrál všech sedm zápasů. Jeho nejhorším výkonem byla skupinová partie s domácím Nadym na 21 náběhů. Zbytek zápasů hrál přes dva průměr, celkem čtyři přes tři průměr ! Celkem zahrál osm sérií více než 10 ! Sečteno podtrženo na 280 kvart potřeboval 103 náběhů. Tento generální průměr 2,718 sice o kousek není oficiálním světovým rekordem. Avšak Zanetti oproti Sanchezovi, který zahrál GP 2,777 odehrál o dva zápasy více, tedy musel zahrál dalších 80 kvart. Je tak až neuvěřitelné, že poslední dva velké turnaje ovládli dva nejstarší hráči užší světové špičky. Blomdahl a Zanetti.

Miroslav Andrejovský potřetí vítězem Turnaje mistrů města Bohumína

8.12.2019

Dlouhých devět ročníků čekala domácí hvězda a zároveň také hlavní organizátor Miroslav Andrejovský na další v pořadí již třetí triumf na Turnaji mistrů města Bohumína. Ve finále 17. ročníku domácí Mirek dokonale otočil zápas s favorizovaným Markem Fausem. Po prohře v kádru 52/2, který Faus zahrál na drc, se povedlo Andrejovskému zvítězit v jednobandu a trojbandu. K velké radosti početných bohumínských podporovatelů tak vylepšil své loňské druhé místo, kdy prohrál s Holanďanem Michelem van Silfhoutem. 

Sedmý světový titul pro Blomdahla

2.12.2019

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti.

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Ivo Gazdoš zářil ve třetím hracím víkendu Extraligy trojbandu

19.11.2019

Výkonnostně velice kvalitní byl třetí hrací víkend Extraligy v trojbandu. Fantastické výkony předvedl Ivo Gazdoš. V sobotu porazil na 19 náběhů Němce v barvách Kladna A Markuse Schönhoffa a postaral se o dosavadní nejlepší výkon této sezony. V neděli pak porazil Ferahliho na 30 náběhů a to v součtu z celého víkendu znamená průměr 1,632 ! Druhý dvouprůměrový výkon přidal v nedělním zápase s Pavlem Domanským Radek Novák, když zvítězil 40:27 na 20 náběhů ! Radek zahrál o víkendu průměr 1,479 ! No a skvěle zahrál i Pavel Škop. Ten porazil Galíčka a Boháče a jeho průměr činil 1,45 ! Celkem bylo zahráno 17 výkonů na jedna a více průměr. Přes jedna průměr o víkendu zahráli další čtyři hráči. Adam Bača měl průměr 1,25, Mirek Bača 1,143, Jan Aleš 1,095 a Zdeněk Galíček rovných 1. Čelo tabulky Extraligy je nesmírně vyrovnané. O pořadí prvních tří týmů rozhoduje skore a průměr, čtvrtá Poruba ztrácí bod.

Merckx znovu potvrdil finálovou dominanci

12.11.2019

Ta statistika je až neuvěřitelná. Dvanáct finálových účastí, jedenáct výher. Rodiče Eddyho Merckxe pojmenovali svého syna po slavném cyklistovi s přezdívkou kanibal velmi správně. Tentokrát při příležitosti letošního šestého World cupu v korejském Guri neměl ve finále šanci Francouz Jérémy Bury. Eddy zvítězil 40:16 na 16 náběhů a z Jižní Koreji si odváží prémii 16 000€. Jediná finálová porážka Merckxe na turnaji World cupu se datuje do roku 2008, kdy prohrál se Sanchezem 3:0 na sety.

Nápravník s Ettelem si rozdělili juniorské tituly

11.11.2019

Třetí akci v průběhu tohoto kalendářního roku se povedlo uspořádat pro nejmladší členy naší karambolové sekce. Stejně jako v únoru se v klubu TJ Sokol Žižkov uskutečnil dvoudenní juniorský šampionát na malém stole. Sobotní volné hry se zúčastnilo dvanáct hráčů, nedělního trojbandu osm hráčů. A jelikož se náš nejlepší junior Milan Ettel neúčastnil volné hry, tak byla šance na zisk mistrovského titulu i pro ostatní hráče. Nakonec tuto šanci ukořistil Matěj Nápravník reprezentující klub TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou, který porazil Matouše Kuchaře z Čermné nad Orlicí. Matěj se do finále probojoval i v neděli. Chvíli to vypadalo, že by mohl zaskočit favorita turnaje Milana Ettela. Vedení 3:9 se však během čtyř náběhů rozplynulo a Milan svého soupeře porazil 15:12 na 13 náběhů. 

Další zpravodajství

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666

15.1.2020

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži – Dick Jaspers !

Zajímavé výsledky 4. hracího víkendu Extraligy 3B

15.12.2019

Závěrečný čtvrtý hrací víkend podzimní části sezony přinesl velmi zajímavé výsledky. Na programu byly pouze čtyři utkání.

Zanetti vítězí v Egyptě s GP 2,718 !

15.12.2019

Životní turnaj odehrál sedmapadesátiletý rodák z italského Bolzana Marco Zanetti. Počtvrté v kariéře se v egyptském Sharm El Sheikhu radoval z vítězství na turnaji světové série. A vítězství to nebylo ledajaké. Zanetti vyhrál všech sedm zápasů. Jeho nejhorším výkonem byla skupinová partie s domácím Nadym na 21 náběhů. Zbytek zápasů hrál přes dva průměr, celkem čtyři přes tři průměr ! Celkem zahrál osm sérií více než 10 ! Sečteno podtrženo na 280 kvart potřeboval 103 náběhů. Tento generální průměr 2,718 sice o kousek není oficiálním světovým rekordem. Avšak Zanetti oproti Sanchezovi, který zahrál GP 2,777 odehrál o dva zápasy více, tedy musel zahrál dalších 80 kvart. Je tak až neuvěřitelné, že poslední dva velké turnaje ovládli dva nejstarší hráči užší světové špičky. Blomdahl a Zanetti.

Světová jednička Dick Jaspers na Žižkově

12.12.2019

Vážení fanoušci karambolového kulečníku,

přijměte pozvání na událost sezony ! Aktuální světová jednička, čtyřnásobný mistr světa, pětinásobný mistr Evropy, vítěz pětadvaceti World cupů v trojbandu Holanďan Dick Jaspers nastoupí v barvách týmu BC Vítkov – Sokol Žižkov do utkání české extraligové soutěže.

11. ledna od 14:00 proti týmu BC Poruba – Dick Jaspers se utká s jediným českým seniorským mistrem Evropy Radovanem Hájkem
12. ledna od 11:00 proti týmu BC Havířov – Jaspersův soupeř bude bronzový medailista z posledního ME Ivo Gazdoš

Nenechte si ujít tuto jedinečnou šanci vidět Dicka Jasperse naživo a přijďte osobně do klubu na Žižkově
TJ Sokol Žižkov 
Koněvova 19, Praha 3

Zápasy budou rovněž živě vysílány na Youtube kanálech žižkovského klubu.

Miroslav Andrejovský potřetí vítězem Turnaje mistrů města Bohumína

8.12.2019

Dlouhých devět ročníků čekala domácí hvězda a zároveň také hlavní organizátor Miroslav Andrejovský na další v pořadí již třetí triumf na Turnaji mistrů města Bohumína. Ve finále 17. ročníku domácí Mirek dokonale otočil zápas s favorizovaným Markem Fausem. Po prohře v kádru 52/2, který Faus zahrál na drc, se povedlo Andrejovskému zvítězit v jednobandu a trojbandu. K velké radosti početných bohumínských podporovatelů tak vylepšil své loňské druhé místo, kdy prohrál s Holanďanem Michelem van Silfhoutem. 

Sedmý světový titul pro Blomdahla

2.12.2019

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti.

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Smutná zpráva

22.11.2019

Se zármutkem oznamujeme, že dne 21.11 2019 zemřel zakládající člen a člen výboru BC Ponětovice pan Jiří Chudáček.

Po smutečním obřadu proběhne pohoštění v herně BC Ponětovice.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Ivo Gazdoš zářil ve třetím hracím víkendu Extraligy trojbandu

19.11.2019

Výkonnostně velice kvalitní byl třetí hrací víkend Extraligy v trojbandu. Fantastické výkony předvedl Ivo Gazdoš. V sobotu porazil na 19 náběhů Němce v barvách Kladna A Markuse Schönhoffa a postaral se o dosavadní nejlepší výkon této sezony. V neděli pak porazil Ferahliho na 30 náběhů a to v součtu z celého víkendu znamená průměr 1,632 ! Druhý dvouprůměrový výkon přidal v nedělním zápase s Pavlem Domanským Radek Novák, když zvítězil 40:27 na 20 náběhů ! Radek zahrál o víkendu průměr 1,479 ! No a skvěle zahrál i Pavel Škop. Ten porazil Galíčka a Boháče a jeho průměr činil 1,45 ! Celkem bylo zahráno 17 výkonů na jedna a více průměr. Přes jedna průměr o víkendu zahráli další čtyři hráči. Adam Bača měl průměr 1,25, Mirek Bača 1,143, Jan Aleš 1,095 a Zdeněk Galíček rovných 1. Čelo tabulky Extraligy je nesmírně vyrovnané. O pořadí prvních tří týmů rozhoduje skore a průměr, čtvrtá Poruba ztrácí bod.

Novinky z ostatních sekcí