Ondřej Hošek mistr Evropy ve volné hře juniorů – Kodaň (DK)

24.5.2016

Nesmazatelně se jednadvacetiletý Ondra Hošek zapsal o uplynulém víkendu do historie českého kulečníku. Svůj poslední juniorský turnaj na mezinárodní scéně totiž promělil v zisk nejcennějšího zlatého kovu. Ve finále juniorského šampionátu ve volné hře na velkém stole v dánském hlavním městě Kodani po urputném boji porazil největší hvězdu juniorské kategorie posledních let Holanďana Sama van Ettena. Po remíze 300:300 na jeden náběh, dokázal Ondra zdolat Sama až ve třetím rozstřelu ! Je to třetí zlato z tohoto turnaje pro český kulečník. V roce 1994 vyhrál v Brně Marek Faus, v roce 2000 v holandském Grubbenvorstu Slávek Tauterman a po dlouhých 16-ti telech se to nyní povedlo Ondrovi.
Celkem devět hráčů se účastnilo letošního Mistrovství Evropy ve volné hře juniorů na velkém stole. Organizátorem turnaje byl kodańský klub Københavns Billard Klub – Billardklubben Nordvest. Klub, který má přes 100 členů, je vybaven čtyřmi stoly Verhoeven a dalšími osmi stoly Søren Søgaard, na kterých se hraje v Dánsku nejpopulárnější kulečníková hra s kuželkami. Tato hra má jiné pravidla než u nás v Česku nebo hra, která se hraje pod hlavičkou CEB. Nicméně z 9000 registrovaných hráčů pod dánskou billiardovou federací jich plných 8000 hraje právě tuto hru.
Původně se mělo turnaje účastnit celkem 10 hráčů, z nepochopiletných důvodů na turnaj neodcestoval velký favorit Holanďan Ferry Jong. Ale i tak bylo pole nesmírně silné. Jednotlivé federace vyslaly svou nejlepší reprezentaci a šest hráčů mohlo pomýšlet na zisk titulu. Skupina A tedy byla po odstoupení Jonga pouze ve čtyřech hráčích a všichni tak postoupili do čtvrtfinále, hrálo se tedy pouze o nasazení. Skupina B bylo pětičlenná včetně našeho druhého zástupce Radka Štoka. Ten ale věděl, že bude mít velmi obtížnou práci postoupit dále turnajem.
Všichni aktéři dorazili do dějiště již ve čtvrtek. Každý hráč dostal možnost tréninku deset minut na každém stole. Stoly byly nepříjemné. Reakce z mantinelu byla velmi zvláštní. Koule se po nárazu do mantinelu výrazně zpomalovaly a tak bylo třeba koule strkem velmi přitlačit. Koule se často vávely a bylo třeba si dávat pozor na uspání pozice. Navíc stoly byly samozřejmě díky novému potažení dlouhé a tak úvodní pozice, která je pro volnou nesmírně důlěžitá, byla těžko hratelná.
Turnaj začal v pátek v 10:30 slavnostním zahájením. V 11:00 byly na programu první zápasy skupinové části turnaje. Na Ondru čekal Němec Simon Blondeel. Vstup do zápasu byl z Ondrovi strany dobrý. Měl okolo 180 bodů po třetím náběhu. Pak ale přišla neuvěřitelná krize. S dlouhými pozicemi si hráči jen velmi zřídka dokázali poradit, navíc se k tomu přidaly chyby v krátké hře. Simon se nakonec se zápasem dokázal vypořádat lépe a vyhrál 250:213 na 13 náběhů. Druhý zápas Ondra sehrál ihned po skončení dlouhého zápasu s Blondeelem s Francouzem Pierrem Martorym. Ondra nebyl v ideálním rozpoložení. Navíc Pierre hned v prvním náběhu zahrál sérii 91. Ve třetím náběhu se ale Ondrovi povedla postavil americké řada. To byl jeden z důležitých momentů turnaje. Ondra se dostal do svého tempa a získal jistotu. Zápas sérií 229 dohrál. Francouz měl ale dohrávku a velmi pěknou hrou zápas zremizoval sérií 143. To pro Ondru znamenalo v podstatě jistotu třetího místa ze skupiny a rýsoval se velmi obtížný soupeř pro čtvrtfinále.
Ve skupině B totiž Sam van Etten prohrál s domácím Andersem Henriksenem v poměru 250:166 na 3 náběhy a vypadalo to, že Ondra narazí právě na silného Holanďana.
V sobotu hrál Ondra až druhé kolo od 12:30. Soupeřem mu byl Lucemburčan Maxime Schreiner. Ondra byl jasným favoritem a hlavním cílem zápasu bylo, aby se dostal do co největší pohody před následujícím čtvtrfinále. Zápas se ale vyvíjel z našeho pohledu tragicky. Trápení Ondry bylo neuvěřitelné. V 10. náběhu bylo skore vyrovnané okolo 40 bodů. Pak naštěstí přišla série 206, kterou Ondra zápas sice nedohrál, ale v podstatě rozhodl. O náběh později to již bylo definitvní. Rozpoložení Ondry ale mělo do ideálu daleko.
Jedno přání se ale splnilo. Naštěstí se povedlo ve čtvrtfinále vyhnout Samovi. Henriksen totiž prohrál s dalším Holanďanem Jimem van er Zalmem v poměru 250:2 na 2 náběhy. Sam pak byl v sobotu bezchybný a porazil Belgičana Stefa van Heese i našeho Radka na jeden náběh. Skupinu B tak vyhrál se šesti body a generálním průměrem 114,5. Druhý Anders Henriksen měl GP 62,66, třetí van der Zalm 32,52, čtvrtý van Hees 20,72. Pátému Radkovi soupeři moc šancí nedali. Skupinu A vyhrál Martory s pěti body a GP 37,50, druhý byl Blondeel (18,51), třetí Ondra (25,39) a čtvrtý Schreiner (5,36)
Čtvrtfinálové dvojice tedy vypadaly následovně – Martory – van Hees, Henriksen – Hošek, Blondeel – van der Zalm, van Etten – Schreiner
Ondra sice nehrál s van Ettenem, ale domácí Henriksen byl při chuti a hrál velmi pěkně. Tento zápas byl z našeho hlediska v podstatě dokonalý. Důležité bylo, že Ondra byl odhodlaný. Vyhrál tempo a suverénně řekl rozhodčímu, že začne. Ideálně trefil první karambol, šestým strkem postavil ameriku a za třicet minut publikum tleskalo za sérii 300. Viditelně rozladěný Henriksen pak dohrávku, kterou hrál přes dva mantinely, neudělal. Medaile je doma !
Úroveň čtvrtfinálových zápasů byla neuvěřitelná. Jen chvilku po Ondrovi diváci tleskali znovu. Martory dohrává také na jeden náběh, van Etten ve druhém sérií rovněž 300. Napínavé bylo poslední čtvrtfinále. Dlouho to vypadalo na jasné vítězství van der Zalma. Ten ale slepil ameriku 51 bodů před koncem a nedal úvodní pozici. Blondeel sice nezareagoval hned, ale o dva náběhy pozdějí zápas sérií 230 dohrál.
Z pavouku bylo zřejmé, že Ondra se s obávaným Samem může potkat až ve finále. Nedělní semifinálový zápas tedy sehrál se svým soupeřem ze skupiny Martorym. Možná trocha nervozity svazovala hráče na začátku zápasu. Oba hráči dělaly obrovské chyby a byla otázka času, kdo první soupeřovu chybu potrestá. Naštěstí to byl Ondra, který se jako první dostal do série. A navíc se mu zápas povedlo 265 dohrát. Pierre pak nedal úvodní pozici. Stejně jako Henriksen ji hrál přes dva mantinely. Van Etten dle předpokladů jasně porazil Blondeela 300:2 na 2 náběhy. Zápas dohrál sérií 299.
Následovala zhruba dvouhodinová pauza. Favoritem zápasu byl jednoznačně van Etten. I když mladší, nasbíral těchto finálových zápasů daleko více. Ale i v rozhovoru před finále musel vyjádřit své obavy ze hry Ondry. Ameriku hráli na tomto turnaji tito dva nejlépe. Ne že by byl Ondra úplně v klidu, ale byla cítit jeho odhodlanost. Zajímavý byl trénink hráčů před zápasem. Ondra začínal. A než si Sam odskočil na záchod pozoroval, jak Ondra nemůže ani jedenkrát ze tří pokusů trefit úvodní pozici. Sam pak vyhrál tempo a možná i na základě toho co vypozoroval nechal Ondru začít. Na turnaji mu to již několikrát vyšlo. Ondra však úvodní pozici velmi dobře trefuje a dostává se do série. 14 strkem si staví americkou sérii, za 25 minut dohrává 300. Samovi taktika sice nevyšla, ale bylo neuvěřitelné pozorovat jeho ledový klid. Jakoby z něj sálalo – ještě nekončíme pánové. A taky že ne. Poslední rady trenéra a pak skvěle trefená úvodní pozice, ameriku sice nepostavil na první pokus, ale to ho nemohlo rozhodit. Za 30 minut rozhodčí hlásí 300 a jdeme na rozstřel.
Rozstřel v technických disciplínách CEB změnil. Ještě donedávna se hrála klasická zkrácená partie do 10% limitu partie s tempem. Nyní se hraje rozstřel stejným způsobem jako v trojbandu. Tudíž, kdo udělá více karambolů z úvodní pozice, maximálně do 10% limitu partie a začíná hráč, který začínal i v partii. To byla jednozančná výhoda pro van Ettena. Ondra včetně přestávek 40 minut seděl a bylo jasné, že se s tou situací může vypořádat velmi těžko. A to se také stalo. Trefil strašně málo dvojku a strk byl dlouhý. Viditelně povzbuzený Sam, pak chtěl zahrát prvního na jistotu a tak hrál silně. Navíc zahrál hodně do koule. Chtěl se vyhnout tomu, aby strk neudělal dlouhý. Nicméně se stal naprostý opak. Sam udělal první strk o milimetr krátký. Jdeme dál. Druhý rozstřel Ondra zahájil skvěle. Lépe trefit prvního nemohl. Patým strkem amerika, bez problémů dohrává potřebných 30 bodů. Sam ale znovu jako by se nic nedělo. Prvního sice netrefil tak dobře jako Ondra. Z lehce obtížnější situace se dostává a také bez problémů dohrává 30 bodů. Třetí rozstřel. Ondra znovu skvěle trefuje první pozici. Druhým strem si ale staví zákryt musí hrát massé přes dlouhý mantinel. Jak sám po finále přiznal nedal úderem strku to co potřeboval a míjí. Sam jde počtvrté na vyrovnácí náběh. Prvního hrál viditelněji silněji něž Ondra a to se mu vymstilo. První pozici udělal dlouhou a naplno tak mohla propuknout naše obrovská radost.
Bylo to jedno z nejhezčích a nejnapínavějších finále vůbec. To co oba hráči předváděli bylo neuvěřitelné. Rozhodovaly milimetry u prvního karambolu a štěstí stálo na naší straně. Je třeba smeknout před mentální odolností Sama. To jakým způsobem zápas zremizoval byl skvělý zážitek. Jednoznačně potvrdil roli nejsilnějšího hráče v průběhu turnaje. Jeho hra je na jeho věk neuvěřitelně vyspělá a je to obrovský šampion. Konečný generální průměr 139,69 hovoří za vše. Ale volná hra je na všech úrovních nevyzpytatelná disciplína a Ondra ukázal, že i přes nevyrovnané výkony, může porazit kohokoliv.
Je to neuvěřitelný úspěch českého kulečníku. Ondra na tomto turnaji naplno prodal svou osmiletou obrovskou píli, jejíž hlavním pilířem je americká série. Neuvěřitelná jistota v této dovednosti mu z největší části vyhrála tento evropský titul. Ondra je od roku 2006 teprve druhý hráč, který dokázal přerušit nadvládu holandských hráčů. Pouze v roce 2010 vyhrál Němec Hilger. Mezi lety 2007 – 2010 se nepovedlo Pavlovi Bohmovi porazit Raymunda Swertze. Pak mezi lety 2011 – 2015 byly blízko Adamové. Kozák byl dvakrát třetí (2013, 2015), Bača byl druhý (2014). Až Ondra na svém posledním turnaji přemohl tuto holandskou nadvládu.
Titul má nesmírnou symboliku. Je to totiž na den přesně, kdy zlatá trojice Hošek, Bača, Kozák dokázala vybojovat první titul družstev v holandském Woubrugge. Psala se neděle 22. května 2011. Obrovský šok, který nachystali domácím. Titul, který otevřel klukům oči, motivoval je dostat se na mezinárodní scénu a být tam úspěšný. Přesně o pět let později Ondra získává poslední kov, který nám chybí a vyhrává titul v jednotlivcích. No není to nádhera ?
Bilance této trojice je přímo skvostná. Celkem za těchto pět let dovezli devět cenných kovů. Ondra má nyní doma tři zlaté a jednu bronzovou. Adam Bača dvě zlaté a tři stříbrné a Adam Kozák dvě zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové. Juniorskou kategorii má za sebou, dolovím si tvrdit, nejlepší generace vůbec. Pánové smekám !

Komentář delegáta:

Měl jsem možnost pozorovat Ondru v podstatě na všech domácích turnajích na velkém stole. Musím říci, že se mi jeho výkony moc nelíbily. Pak ale nastal zlom na MČR juniorů ve volné hře a jednobandu. Nevím přesně, co Ondra změnil nebo nezměnil. V jeho hře na turnaji ale prodával vše co se doposud naučil. Hrál uvolněně, v klidu, pomáhal si klidně i kvartami, k tomu samozřejmě dobrá krátká hra. To mi dodávalo jistotu, že se na Mistrovství Evropy bude prezentovat kvalitní hrou. Stejně jako minulý rok v Brandenburgu byl vstup do turnaje byl špatný. Ale Ondra již tam ukázal, že se umí z této situace dostat. To se ukázalo při druhém zápase s Martorym. Musím přiznat, že velké vrásky mi čele mi ale udělal v partii s Lucemburčanem. Ondra ten zápas podcenil, navíc hned po něm následovalo čtvrtfinále. Tam se naštěstí domácí hráč nedostal do hry, zato Ondra ze sebe vše shodil a ukázal co umí v plné parádě. Začátek semifinále byl slabší, ale důležité bylo, že to znovu nezklouzlo do 10-ti a více náběhů. K finále není moc co dodat. To bylo úžasné představení.
Ondra hrál ve vyřazovací části generální průměr 150 (900 / 6), van Etten dokonce 180. Tady se ukazuje jak zlatá medaile vysí vysoko. Po turnaji za mnou přišel francouzský trenér Louis Edelin, který samozřejmě vysekl poklonu Ondrovi, ale hlavně zdůraznil, že Ondrovi až tak nevyhrála titul amerika, nýbrž hlavně provedení úvodní pozice. Ve čtvrtek po tréninku jsme s Ondou velmi probírali, jak hrát prvního. Edelin nám po turnaji potvrdil, že vsadit na co nejlepší tempo bylo dobré řešení.
Měl jsem možnost absolvovat nádhernou debatu s holandským trenérem Pietem Adrichenem. Každému kulečníkovému nadšenci bych něco podobného doporučoval. Pro české hráče je kulečník takové skládání poznatků do mozaiky. Rozdíl mezi námi a ať už Holandskem, Belgií, Německem či Francií je, že oni již mají mozaiku kompletní. Proto holandský systém dokáže vychovat v devatenáctiletého kluka, který vyhraje pětiboj. Proto Sam na turnaji v podstatě nezaváhá a hraje daleko přes 100 průměr. Piet Ondru samozřejmě pochválil, ale také samozřejmě vidí ten obrovský potenciál pro zlepšení. Doslova mi řekl za půl roku z něj udělám úplně jiného hráče. Sebejistě, ale ne nafoukaně. Dodal, že je vidět, že u nás nemáme trenéry. Je to o tom, že my nedokážeme z hráče s takovým talentem jako je van Etten vychovat šampiona. Oni by z Ondry šampiona udělali. Sešla se nám generace neuvěřitelně talentovaných hráčů. I v minulosti generace okolo Boháče, Hájka, Tauterman, Bači, Ziogase atd. byla nesmírně talentovaná, ale umění je využít dokonale jejich potenciál. To je hlavní úkol, na kterém musíme začít pracovat. Je to hlavně o informacích, kvalitní hráči je potřebují dostávat. Ti se je musejí naučit vstřebat a pak následně vhodně předat mladým hráčům.
Dovotle, abych na závěr poděkoval pár lidem. Obrovské dočinění s těmito úspěchy má samozřejmě pan Vítek. Díky jeho vytvořeným podmínkám, turnajům jak národních, tak mezinárodních se mohly tyto úspěchy povést. Dále pak panu Kubínovi, který také tuto vizi velmi podporuje. Mateřským klubům všech kluků. A v neposlední řadě samozřejmě svazu – Aleši Šlamborovi a Frantovi Nejedlovi. Tito dva rovněž za poslední roky vytvořili podmínky, aby se vůbec těchto turnajů mohli naši hráči zúčastňovat. 

Fotogalerie pořadajícího klubu KBK/BNV

Výsledky skupin
Výsledky vyřazovací části
Konečné pořadí

1. Ondrej Hošek (CZ) 47,38

2. Sam van Etten (NL) 139,69

3. Pierre Martory (Fr) 43,52

3. Simon Blondeel (DE) 23,58

5. Anders Henriksen (DK) 57,85

6. Jim van de Zalm (NL) 36,25

7. Stef van Hees (BE) 19,92

8. Maxime Schreiner (LUX) 5,11

9. Radek Štok (CZ) 2,92

« 1 z 5 »

Záznam semifinálových zápasů
Záznam finále

Další top zprávy

Proběhl třetí tréninkový kemp s Eddy Leppensem

12.8.2019

Celkem 42 odtrénovaných hodin v sedmi dnech. To byla letošní porce pro Belgičana Eddyho Leppense. Povedlo se tak navázat na roky 2016, 2018 a tedy letošní tréninkový kemp s Eddym byl již třetím celkem.
Eddy se se svojí manželkou Andreou cítí v naší zemi jako doma. Vždyť jsme se dopočítali již jeho desáté návštěvy naší země od roku 2012. Je třeba zmínit nesporné kvality tohoto mnohonásobného mistra Belgie, mistra Evropy a vicemistra světa jakožto lektora karambolového kulečníku. Jeho neuvěřitelná vášen pro hru se promítá i v pozici trenéra. Eddy se vždy chce podělit o každou svoji znalost. Vysvětluje zaníceně, neúnavně. Prostě a jednoduše chce v daný moment svému žákovi předat co nejvíce. K tomu jeho neuvěřitelná trpělivost. Je to vždy ohromný zážitek být součástí takovýchto momentů.
Stejně jako v loni měl na programu Eddy celkem sedm tréninkových dnů. Po šest dnů se v Praze na Žižkově věnoval celkem 11-ti našim hráčům. Minulý rok Eddy přijal pozvání pana Skriby do trmického klubu. Letos se povedlo zrealizovat jeho pozvání do jabloneckého klubu v čele s Petrem Bušanským. Pro většinu jabloneckých hráčů to bylo první setkání s hráčem takového věhlasu. Ovšem je třeba dodat, že v podstatě ihned nastala pracovní atmosféra a jablonečtí hráči s velkým zanícením kladli Eddymu jednu otázku za druhou. A stejně jako loni v Trmicích, tak i letos v Jablonci nad Nisou měl z průběhu celého dne Eddy velkou radost.
Sázka na pomoc od Eddyho v roce 2016 s rozvojem trojbandu u nás se čím dál tím více ukazuje jako nejlepší možná. Věřme, že o tuto aktivitu bude zájem i nadále a snad Eddy zavítá i do našich dalších klubů.
Díky Eddy !
Závěrem patří velké poděkování panu Jaroslavu Kubínovi, který stejně jako v předešlých letech zajistil možnost stravování jeho Billiard clubu Řipská. A rovněž také Petru Bušanskému. A to nejenom za jeho aktivitu pozvat Eddyho do jabloneckého klubu 🙂

Fotogalerie za Jablonce

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

18.7.2019

Již potřetí zavítá Belgičan Eddy Leppens do České republiky za  účelem tréninkového kempu. Aktuální dvacátý hráč světového žebříčku u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká denní trénink v klubu TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou.

Španělská škola

15.7.2019

Týdenní tréninkový kurz absolvovali naši hráči Ondřej Hošek a Adam Bača u věhlasného španělského trenéra José Maria Quetglase. Kurz probíhal ve španělském městě Los Alcázares v tamní sportovním kampusu CAR – Centro de Technificatión Deportiva. 

BC Ostrava obhájila triumf na Dunajském poháru

14.7.2019

Po sobě jdoucí pěti násobný mistr české Extraligové soutěže v technických disciplínách BC Ostrava obhájil na již desátém ročníku Dunajského poháru v domácím prostředí fulnecké herny triumf z minulé sezony. Pro sestavu Rostislav Skořupa, Heřman Onderka, Jan Dvořáček a Radovan Hájek je to již celkové třetí vítězství v tomto klání mistrů České republiky, Rakouska a Německa. 

25. World cup pro Dicka Jasperse

9.7.2019

Fenomenální období své kariéry zažívá brzy čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Pohled na světový žebříček hovoří jasně. 140 bodů náskok na druhého Frédérica Caudrona a 240 bodů náskok na třetího Itala Marca Zanettiho. Jaspers za poslední třičtvrtě rok vyhrál titul mistra světa, mistra Evropy a k tomu dva World cupy. V prosinci v Hurghadě a o uplynulém víkendu v portugalském Portu. Dick předvedl ohromnou bojovnost. Otočil osmifinálový zápas s Leppensem, v semifinále porazil Ceneta v rozstřelu a ve finále byl silnější v závěru s mladým Korejcem Haeng-Jik Kimem. Pro Jasperse je to již 25. vítězství na turnaji světové série. V historickém žebříčku je na druhé pozici za nedostižným Blomdahlem.

La Baule vítězem ME klubových týmů

1.7.2019

Francouzský tým La Baule získal svůj premiérový evropský titul v trojbandu klubových družstev. Ve finále šampionátu porazili domácí F.C. Porto, když své partie vyhrál Frédéric Caudron a Jean-Paul de Bruijn. V ten moment bylo jasné, že ani případné výhry domácích hráčů by díky vyššímu počtu odehraných karambolů nic nemohly změnit na celkovém triumfu La Baule. Třetí místo obsadil dánský Grondal a obhájce titulu turecký FBN Tekstil BSK. V poli 23 účastníků obsadil náš tým z Poruby 11. místo a Kladno 17. místo.

Thomas Primon vítězem Kladno 5-pins Event2019

1.7.2019

Italský hráč Thomas Primon se stal vítězem vůbec prvního mezinárodního turnaje ve 5-pins na našem území. V prostorech kladenského klubu porazil ve finále mladého německého hráče Maxe Gabela 3:1 na sety. Třetí skončil Ital Rocco Suma a Švýcar Raviele Battista.

Životní úspěch pro Javiera Palazóna

26.6.2019

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.

Juniorský tréninkový kemp

16.6.2019

Ve výborné atmosféře se v Chlumci nad Cidlinou uskutečnilo třídenní soustředění našich juniorských hráčů. Kluci byli vedeni našimi veleúspěšnými hráči z juniorské kategorie Adamem Kozákem, Ondřejem Hoškem a Adamem Bačou. Byly probírány základy kulečníkové hry, zejména s velkým důrazem na postoj a provedení úderu. Bylo krásně vidět, že pod dobrým vedením kluci velmi záhy odstraňovali zlozvyky a dokázali zahrát pozice požadovaným způsobem. Nejpodstatnější pro další rozvoj jejich hry je neustálá práce v klubech a snad se rovněž povede pro kluky navázat častější kontakt s našimi špičkovými hráči.  

Heřman Onderka republikovým mistrem v trojboji

3.6.2019

Historicky druhý republikový šampionát v trojboji na malém stole ovládl hráč Billiard clubu Ostrava Heřman Onderka. Ve finále porazil svého týmového kolegu Radovana Hájka 4:2. Hájek skore zkorigoval až v trojbandu, kdy již bylo o titulu Onderky rozhodnuto. Turnaj se za účasti 12-ti hráčů odehrál ve fulnecké herně. 

Další zpravodajství

Proběhl třetí tréninkový kemp s Eddy Leppensem

12.8.2019

Celkem 42 odtrénovaných hodin v sedmi dnech. To byla letošní porce pro Belgičana Eddyho Leppense. Povedlo se tak navázat na roky 2016, 2018 a tedy letošní tréninkový kemp s Eddym byl již třetím celkem.
Eddy se se svojí manželkou Andreou cítí v naší zemi jako doma. Vždyť jsme se dopočítali již jeho desáté návštěvy naší země od roku 2012. Je třeba zmínit nesporné kvality tohoto mnohonásobného mistra Belgie, mistra Evropy a vicemistra světa jakožto lektora karambolového kulečníku. Jeho neuvěřitelná vášen pro hru se promítá i v pozici trenéra. Eddy se vždy chce podělit o každou svoji znalost. Vysvětluje zaníceně, neúnavně. Prostě a jednoduše chce v daný moment svému žákovi předat co nejvíce. K tomu jeho neuvěřitelná trpělivost. Je to vždy ohromný zážitek být součástí takovýchto momentů.
Stejně jako v loni měl na programu Eddy celkem sedm tréninkových dnů. Po šest dnů se v Praze na Žižkově věnoval celkem 11-ti našim hráčům. Minulý rok Eddy přijal pozvání pana Skriby do trmického klubu. Letos se povedlo zrealizovat jeho pozvání do jabloneckého klubu v čele s Petrem Bušanským. Pro většinu jabloneckých hráčů to bylo první setkání s hráčem takového věhlasu. Ovšem je třeba dodat, že v podstatě ihned nastala pracovní atmosféra a jablonečtí hráči s velkým zanícením kladli Eddymu jednu otázku za druhou. A stejně jako loni v Trmicích, tak i letos v Jablonci nad Nisou měl z průběhu celého dne Eddy velkou radost.
Sázka na pomoc od Eddyho v roce 2016 s rozvojem trojbandu u nás se čím dál tím více ukazuje jako nejlepší možná. Věřme, že o tuto aktivitu bude zájem i nadále a snad Eddy zavítá i do našich dalších klubů.
Díky Eddy !
Závěrem patří velké poděkování panu Jaroslavu Kubínovi, který stejně jako v předešlých letech zajistil možnost stravování jeho Billiard clubu Řipská. A rovněž také Petru Bušanskému. A to nejenom za jeho aktivitu pozvat Eddyho do jabloneckého klubu 🙂

Fotogalerie za Jablonce

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

18.7.2019

Již potřetí zavítá Belgičan Eddy Leppens do České republiky za  účelem tréninkového kempu. Aktuální dvacátý hráč světového žebříčku u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká denní trénink v klubu TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou.

Španělská škola

15.7.2019

Týdenní tréninkový kurz absolvovali naši hráči Ondřej Hošek a Adam Bača u věhlasného španělského trenéra José Maria Quetglase. Kurz probíhal ve španělském městě Los Alcázares v tamní sportovním kampusu CAR – Centro de Technificatión Deportiva. 

BC Ostrava obhájila triumf na Dunajském poháru

14.7.2019

Po sobě jdoucí pěti násobný mistr české Extraligové soutěže v technických disciplínách BC Ostrava obhájil na již desátém ročníku Dunajského poháru v domácím prostředí fulnecké herny triumf z minulé sezony. Pro sestavu Rostislav Skořupa, Heřman Onderka, Jan Dvořáček a Radovan Hájek je to již celkové třetí vítězství v tomto klání mistrů České republiky, Rakouska a Německa. 

25. World cup pro Dicka Jasperse

9.7.2019

Fenomenální období své kariéry zažívá brzy čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Pohled na světový žebříček hovoří jasně. 140 bodů náskok na druhého Frédérica Caudrona a 240 bodů náskok na třetího Itala Marca Zanettiho. Jaspers za poslední třičtvrtě rok vyhrál titul mistra světa, mistra Evropy a k tomu dva World cupy. V prosinci v Hurghadě a o uplynulém víkendu v portugalském Portu. Dick předvedl ohromnou bojovnost. Otočil osmifinálový zápas s Leppensem, v semifinále porazil Ceneta v rozstřelu a ve finále byl silnější v závěru s mladým Korejcem Haeng-Jik Kimem. Pro Jasperse je to již 25. vítězství na turnaji světové série. V historickém žebříčku je na druhé pozici za nedostižným Blomdahlem.

La Baule vítězem ME klubových týmů

1.7.2019

Francouzský tým La Baule získal svůj premiérový evropský titul v trojbandu klubových družstev. Ve finále šampionátu porazili domácí F.C. Porto, když své partie vyhrál Frédéric Caudron a Jean-Paul de Bruijn. V ten moment bylo jasné, že ani případné výhry domácích hráčů by díky vyššímu počtu odehraných karambolů nic nemohly změnit na celkovém triumfu La Baule. Třetí místo obsadil dánský Grondal a obhájce titulu turecký FBN Tekstil BSK. V poli 23 účastníků obsadil náš tým z Poruby 11. místo a Kladno 17. místo.

Thomas Primon vítězem Kladno 5-pins Event2019

1.7.2019

Italský hráč Thomas Primon se stal vítězem vůbec prvního mezinárodního turnaje ve 5-pins na našem území. V prostorech kladenského klubu porazil ve finále mladého německého hráče Maxe Gabela 3:1 na sety. Třetí skončil Ital Rocco Suma a Švýcar Raviele Battista.

Životní úspěch pro Javiera Palazóna

26.6.2019

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.

BC Kladno 5-pins Event2019

25.6.2019

Přijměte pozvání na historicky první mezinárodní turnaj na našem území v disciplíně 5-pins.

Turnaje se účastní celkem 40 hráčů z devíti evropských států.

Sledujte živý přenos na Youtube kanálu pořádajícího kladenského klubu. Stůl 1stůl 2

Krátké video se seznámením s pravidly disciplíny 5-pins

Turnaj začíná ve čtvrtek v 9:30

Harmonogram a výsledky

Juniorský tréninkový kemp

16.6.2019

Ve výborné atmosféře se v Chlumci nad Cidlinou uskutečnilo třídenní soustředění našich juniorských hráčů. Kluci byli vedeni našimi veleúspěšnými hráči z juniorské kategorie Adamem Kozákem, Ondřejem Hoškem a Adamem Bačou. Byly probírány základy kulečníkové hry, zejména s velkým důrazem na postoj a provedení úderu. Bylo krásně vidět, že pod dobrým vedením kluci velmi záhy odstraňovali zlozvyky a dokázali zahrát pozice požadovaným způsobem. Nejpodstatnější pro další rozvoj jejich hry je neustálá práce v klubech a snad se rovněž povede pro kluky navázat častější kontakt s našimi špičkovými hráči.  

Novinky z ostatních sekcí