Ondřej Hošek mistr Evropy ve volné hře juniorů – Kodaň (DK)

24.5.2016

Nesmazatelně se jednadvacetiletý Ondra Hošek zapsal o uplynulém víkendu do historie českého kulečníku. Svůj poslední juniorský turnaj na mezinárodní scéně totiž promělil v zisk nejcennějšího zlatého kovu. Ve finále juniorského šampionátu ve volné hře na velkém stole v dánském hlavním městě Kodani po urputném boji porazil největší hvězdu juniorské kategorie posledních let Holanďana Sama van Ettena. Po remíze 300:300 na jeden náběh, dokázal Ondra zdolat Sama až ve třetím rozstřelu ! Je to třetí zlato z tohoto turnaje pro český kulečník. V roce 1994 vyhrál v Brně Marek Faus, v roce 2000 v holandském Grubbenvorstu Slávek Tauterman a po dlouhých 16-ti telech se to nyní povedlo Ondrovi.
Celkem devět hráčů se účastnilo letošního Mistrovství Evropy ve volné hře juniorů na velkém stole. Organizátorem turnaje byl kodańský klub Københavns Billard Klub – Billardklubben Nordvest. Klub, který má přes 100 členů, je vybaven čtyřmi stoly Verhoeven a dalšími osmi stoly Søren Søgaard, na kterých se hraje v Dánsku nejpopulárnější kulečníková hra s kuželkami. Tato hra má jiné pravidla než u nás v Česku nebo hra, která se hraje pod hlavičkou CEB. Nicméně z 9000 registrovaných hráčů pod dánskou billiardovou federací jich plných 8000 hraje právě tuto hru.
Původně se mělo turnaje účastnit celkem 10 hráčů, z nepochopiletných důvodů na turnaj neodcestoval velký favorit Holanďan Ferry Jong. Ale i tak bylo pole nesmírně silné. Jednotlivé federace vyslaly svou nejlepší reprezentaci a šest hráčů mohlo pomýšlet na zisk titulu. Skupina A tedy byla po odstoupení Jonga pouze ve čtyřech hráčích a všichni tak postoupili do čtvrtfinále, hrálo se tedy pouze o nasazení. Skupina B bylo pětičlenná včetně našeho druhého zástupce Radka Štoka. Ten ale věděl, že bude mít velmi obtížnou práci postoupit dále turnajem.
Všichni aktéři dorazili do dějiště již ve čtvrtek. Každý hráč dostal možnost tréninku deset minut na každém stole. Stoly byly nepříjemné. Reakce z mantinelu byla velmi zvláštní. Koule se po nárazu do mantinelu výrazně zpomalovaly a tak bylo třeba koule strkem velmi přitlačit. Koule se často vávely a bylo třeba si dávat pozor na uspání pozice. Navíc stoly byly samozřejmě díky novému potažení dlouhé a tak úvodní pozice, která je pro volnou nesmírně důlěžitá, byla těžko hratelná.
Turnaj začal v pátek v 10:30 slavnostním zahájením. V 11:00 byly na programu první zápasy skupinové části turnaje. Na Ondru čekal Němec Simon Blondeel. Vstup do zápasu byl z Ondrovi strany dobrý. Měl okolo 180 bodů po třetím náběhu. Pak ale přišla neuvěřitelná krize. S dlouhými pozicemi si hráči jen velmi zřídka dokázali poradit, navíc se k tomu přidaly chyby v krátké hře. Simon se nakonec se zápasem dokázal vypořádat lépe a vyhrál 250:213 na 13 náběhů. Druhý zápas Ondra sehrál ihned po skončení dlouhého zápasu s Blondeelem s Francouzem Pierrem Martorym. Ondra nebyl v ideálním rozpoložení. Navíc Pierre hned v prvním náběhu zahrál sérii 91. Ve třetím náběhu se ale Ondrovi povedla postavil americké řada. To byl jeden z důležitých momentů turnaje. Ondra se dostal do svého tempa a získal jistotu. Zápas sérií 229 dohrál. Francouz měl ale dohrávku a velmi pěknou hrou zápas zremizoval sérií 143. To pro Ondru znamenalo v podstatě jistotu třetího místa ze skupiny a rýsoval se velmi obtížný soupeř pro čtvrtfinále.
Ve skupině B totiž Sam van Etten prohrál s domácím Andersem Henriksenem v poměru 250:166 na 3 náběhy a vypadalo to, že Ondra narazí právě na silného Holanďana.
V sobotu hrál Ondra až druhé kolo od 12:30. Soupeřem mu byl Lucemburčan Maxime Schreiner. Ondra byl jasným favoritem a hlavním cílem zápasu bylo, aby se dostal do co největší pohody před následujícím čtvtrfinále. Zápas se ale vyvíjel z našeho pohledu tragicky. Trápení Ondry bylo neuvěřitelné. V 10. náběhu bylo skore vyrovnané okolo 40 bodů. Pak naštěstí přišla série 206, kterou Ondra zápas sice nedohrál, ale v podstatě rozhodl. O náběh později to již bylo definitvní. Rozpoložení Ondry ale mělo do ideálu daleko.
Jedno přání se ale splnilo. Naštěstí se povedlo ve čtvrtfinále vyhnout Samovi. Henriksen totiž prohrál s dalším Holanďanem Jimem van er Zalmem v poměru 250:2 na 2 náběhy. Sam pak byl v sobotu bezchybný a porazil Belgičana Stefa van Heese i našeho Radka na jeden náběh. Skupinu B tak vyhrál se šesti body a generálním průměrem 114,5. Druhý Anders Henriksen měl GP 62,66, třetí van der Zalm 32,52, čtvrtý van Hees 20,72. Pátému Radkovi soupeři moc šancí nedali. Skupinu A vyhrál Martory s pěti body a GP 37,50, druhý byl Blondeel (18,51), třetí Ondra (25,39) a čtvrtý Schreiner (5,36)
Čtvrtfinálové dvojice tedy vypadaly následovně – Martory – van Hees, Henriksen – Hošek, Blondeel – van der Zalm, van Etten – Schreiner
Ondra sice nehrál s van Ettenem, ale domácí Henriksen byl při chuti a hrál velmi pěkně. Tento zápas byl z našeho hlediska v podstatě dokonalý. Důležité bylo, že Ondra byl odhodlaný. Vyhrál tempo a suverénně řekl rozhodčímu, že začne. Ideálně trefil první karambol, šestým strkem postavil ameriku a za třicet minut publikum tleskalo za sérii 300. Viditelně rozladěný Henriksen pak dohrávku, kterou hrál přes dva mantinely, neudělal. Medaile je doma !
Úroveň čtvrtfinálových zápasů byla neuvěřitelná. Jen chvilku po Ondrovi diváci tleskali znovu. Martory dohrává také na jeden náběh, van Etten ve druhém sérií rovněž 300. Napínavé bylo poslední čtvrtfinále. Dlouho to vypadalo na jasné vítězství van der Zalma. Ten ale slepil ameriku 51 bodů před koncem a nedal úvodní pozici. Blondeel sice nezareagoval hned, ale o dva náběhy pozdějí zápas sérií 230 dohrál.
Z pavouku bylo zřejmé, že Ondra se s obávaným Samem může potkat až ve finále. Nedělní semifinálový zápas tedy sehrál se svým soupeřem ze skupiny Martorym. Možná trocha nervozity svazovala hráče na začátku zápasu. Oba hráči dělaly obrovské chyby a byla otázka času, kdo první soupeřovu chybu potrestá. Naštěstí to byl Ondra, který se jako první dostal do série. A navíc se mu zápas povedlo 265 dohrát. Pierre pak nedal úvodní pozici. Stejně jako Henriksen ji hrál přes dva mantinely. Van Etten dle předpokladů jasně porazil Blondeela 300:2 na 2 náběhy. Zápas dohrál sérií 299.
Následovala zhruba dvouhodinová pauza. Favoritem zápasu byl jednoznačně van Etten. I když mladší, nasbíral těchto finálových zápasů daleko více. Ale i v rozhovoru před finále musel vyjádřit své obavy ze hry Ondry. Ameriku hráli na tomto turnaji tito dva nejlépe. Ne že by byl Ondra úplně v klidu, ale byla cítit jeho odhodlanost. Zajímavý byl trénink hráčů před zápasem. Ondra začínal. A než si Sam odskočil na záchod pozoroval, jak Ondra nemůže ani jedenkrát ze tří pokusů trefit úvodní pozici. Sam pak vyhrál tempo a možná i na základě toho co vypozoroval nechal Ondru začít. Na turnaji mu to již několikrát vyšlo. Ondra však úvodní pozici velmi dobře trefuje a dostává se do série. 14 strkem si staví americkou sérii, za 25 minut dohrává 300. Samovi taktika sice nevyšla, ale bylo neuvěřitelné pozorovat jeho ledový klid. Jakoby z něj sálalo – ještě nekončíme pánové. A taky že ne. Poslední rady trenéra a pak skvěle trefená úvodní pozice, ameriku sice nepostavil na první pokus, ale to ho nemohlo rozhodit. Za 30 minut rozhodčí hlásí 300 a jdeme na rozstřel.
Rozstřel v technických disciplínách CEB změnil. Ještě donedávna se hrála klasická zkrácená partie do 10% limitu partie s tempem. Nyní se hraje rozstřel stejným způsobem jako v trojbandu. Tudíž, kdo udělá více karambolů z úvodní pozice, maximálně do 10% limitu partie a začíná hráč, který začínal i v partii. To byla jednozančná výhoda pro van Ettena. Ondra včetně přestávek 40 minut seděl a bylo jasné, že se s tou situací může vypořádat velmi těžko. A to se také stalo. Trefil strašně málo dvojku a strk byl dlouhý. Viditelně povzbuzený Sam, pak chtěl zahrát prvního na jistotu a tak hrál silně. Navíc zahrál hodně do koule. Chtěl se vyhnout tomu, aby strk neudělal dlouhý. Nicméně se stal naprostý opak. Sam udělal první strk o milimetr krátký. Jdeme dál. Druhý rozstřel Ondra zahájil skvěle. Lépe trefit prvního nemohl. Patým strkem amerika, bez problémů dohrává potřebných 30 bodů. Sam ale znovu jako by se nic nedělo. Prvního sice netrefil tak dobře jako Ondra. Z lehce obtížnější situace se dostává a také bez problémů dohrává 30 bodů. Třetí rozstřel. Ondra znovu skvěle trefuje první pozici. Druhým strem si ale staví zákryt musí hrát massé přes dlouhý mantinel. Jak sám po finále přiznal nedal úderem strku to co potřeboval a míjí. Sam jde počtvrté na vyrovnácí náběh. Prvního hrál viditelněji silněji něž Ondra a to se mu vymstilo. První pozici udělal dlouhou a naplno tak mohla propuknout naše obrovská radost.
Bylo to jedno z nejhezčích a nejnapínavějších finále vůbec. To co oba hráči předváděli bylo neuvěřitelné. Rozhodovaly milimetry u prvního karambolu a štěstí stálo na naší straně. Je třeba smeknout před mentální odolností Sama. To jakým způsobem zápas zremizoval byl skvělý zážitek. Jednoznačně potvrdil roli nejsilnějšího hráče v průběhu turnaje. Jeho hra je na jeho věk neuvěřitelně vyspělá a je to obrovský šampion. Konečný generální průměr 139,69 hovoří za vše. Ale volná hra je na všech úrovních nevyzpytatelná disciplína a Ondra ukázal, že i přes nevyrovnané výkony, může porazit kohokoliv.
Je to neuvěřitelný úspěch českého kulečníku. Ondra na tomto turnaji naplno prodal svou osmiletou obrovskou píli, jejíž hlavním pilířem je americká série. Neuvěřitelná jistota v této dovednosti mu z největší části vyhrála tento evropský titul. Ondra je od roku 2006 teprve druhý hráč, který dokázal přerušit nadvládu holandských hráčů. Pouze v roce 2010 vyhrál Němec Hilger. Mezi lety 2007 – 2010 se nepovedlo Pavlovi Bohmovi porazit Raymunda Swertze. Pak mezi lety 2011 – 2015 byly blízko Adamové. Kozák byl dvakrát třetí (2013, 2015), Bača byl druhý (2014). Až Ondra na svém posledním turnaji přemohl tuto holandskou nadvládu.
Titul má nesmírnou symboliku. Je to totiž na den přesně, kdy zlatá trojice Hošek, Bača, Kozák dokázala vybojovat první titul družstev v holandském Woubrugge. Psala se neděle 22. května 2011. Obrovský šok, který nachystali domácím. Titul, který otevřel klukům oči, motivoval je dostat se na mezinárodní scénu a být tam úspěšný. Přesně o pět let později Ondra získává poslední kov, který nám chybí a vyhrává titul v jednotlivcích. No není to nádhera ?
Bilance této trojice je přímo skvostná. Celkem za těchto pět let dovezli devět cenných kovů. Ondra má nyní doma tři zlaté a jednu bronzovou. Adam Bača dvě zlaté a tři stříbrné a Adam Kozák dvě zlaté, jednu stříbrnou a dvě bronzové. Juniorskou kategorii má za sebou, dolovím si tvrdit, nejlepší generace vůbec. Pánové smekám !

Komentář delegáta:

Měl jsem možnost pozorovat Ondru v podstatě na všech domácích turnajích na velkém stole. Musím říci, že se mi jeho výkony moc nelíbily. Pak ale nastal zlom na MČR juniorů ve volné hře a jednobandu. Nevím přesně, co Ondra změnil nebo nezměnil. V jeho hře na turnaji ale prodával vše co se doposud naučil. Hrál uvolněně, v klidu, pomáhal si klidně i kvartami, k tomu samozřejmě dobrá krátká hra. To mi dodávalo jistotu, že se na Mistrovství Evropy bude prezentovat kvalitní hrou. Stejně jako minulý rok v Brandenburgu byl vstup do turnaje byl špatný. Ale Ondra již tam ukázal, že se umí z této situace dostat. To se ukázalo při druhém zápase s Martorym. Musím přiznat, že velké vrásky mi čele mi ale udělal v partii s Lucemburčanem. Ondra ten zápas podcenil, navíc hned po něm následovalo čtvrtfinále. Tam se naštěstí domácí hráč nedostal do hry, zato Ondra ze sebe vše shodil a ukázal co umí v plné parádě. Začátek semifinále byl slabší, ale důležité bylo, že to znovu nezklouzlo do 10-ti a více náběhů. K finále není moc co dodat. To bylo úžasné představení.
Ondra hrál ve vyřazovací části generální průměr 150 (900 / 6), van Etten dokonce 180. Tady se ukazuje jak zlatá medaile vysí vysoko. Po turnaji za mnou přišel francouzský trenér Louis Edelin, který samozřejmě vysekl poklonu Ondrovi, ale hlavně zdůraznil, že Ondrovi až tak nevyhrála titul amerika, nýbrž hlavně provedení úvodní pozice. Ve čtvrtek po tréninku jsme s Ondou velmi probírali, jak hrát prvního. Edelin nám po turnaji potvrdil, že vsadit na co nejlepší tempo bylo dobré řešení.
Měl jsem možnost absolvovat nádhernou debatu s holandským trenérem Pietem Adrichenem. Každému kulečníkovému nadšenci bych něco podobného doporučoval. Pro české hráče je kulečník takové skládání poznatků do mozaiky. Rozdíl mezi námi a ať už Holandskem, Belgií, Německem či Francií je, že oni již mají mozaiku kompletní. Proto holandský systém dokáže vychovat v devatenáctiletého kluka, který vyhraje pětiboj. Proto Sam na turnaji v podstatě nezaváhá a hraje daleko přes 100 průměr. Piet Ondru samozřejmě pochválil, ale také samozřejmě vidí ten obrovský potenciál pro zlepšení. Doslova mi řekl za půl roku z něj udělám úplně jiného hráče. Sebejistě, ale ne nafoukaně. Dodal, že je vidět, že u nás nemáme trenéry. Je to o tom, že my nedokážeme z hráče s takovým talentem jako je van Etten vychovat šampiona. Oni by z Ondry šampiona udělali. Sešla se nám generace neuvěřitelně talentovaných hráčů. I v minulosti generace okolo Boháče, Hájka, Tauterman, Bači, Ziogase atd. byla nesmírně talentovaná, ale umění je využít dokonale jejich potenciál. To je hlavní úkol, na kterém musíme začít pracovat. Je to hlavně o informacích, kvalitní hráči je potřebují dostávat. Ti se je musejí naučit vstřebat a pak následně vhodně předat mladým hráčům.
Dovotle, abych na závěr poděkoval pár lidem. Obrovské dočinění s těmito úspěchy má samozřejmě pan Vítek. Díky jeho vytvořeným podmínkám, turnajům jak národních, tak mezinárodních se mohly tyto úspěchy povést. Dále pak panu Kubínovi, který také tuto vizi velmi podporuje. Mateřským klubům všech kluků. A v neposlední řadě samozřejmě svazu – Aleši Šlamborovi a Frantovi Nejedlovi. Tito dva rovněž za poslední roky vytvořili podmínky, aby se vůbec těchto turnajů mohli naši hráči zúčastňovat. 

Fotogalerie pořadajícího klubu KBK/BNV

Výsledky skupin
Výsledky vyřazovací části
Konečné pořadí

1. Ondrej Hošek (CZ) 47,38

2. Sam van Etten (NL) 139,69

3. Pierre Martory (Fr) 43,52

3. Simon Blondeel (DE) 23,58

5. Anders Henriksen (DK) 57,85

6. Jim van de Zalm (NL) 36,25

7. Stef van Hees (BE) 19,92

8. Maxime Schreiner (LUX) 5,11

9. Radek Štok (CZ) 2,92

« 1 z 5 »

Záznam semifinálových zápasů
Záznam finále

Další top zprávy

Radek Novák s předstihem vítězem seriálu Velkých cen

22.1.2020

Již třetí turnaj seriálu Velké ceny v trojbandu na závodním stole této sezony ovládl hráč kladenského klubu Radek Novák. A díky tomu, že jeho největší rival v boji o celkové vítězství Ivo Gazdoš vypadl ve 4. zastávce tohoto seriálu, která byla na programu o uplynulém víkendu v Jablonci nad Nisou, již ve čtvrtfinále, tak si Novák v celkovém pořadí vypracoval před posledním turnajem nedostižný náskok 53 bodů. Ve finále jablonecké Velké ceny porazil Novák svého klubového kolegu Štěpána Kohouta v poměru 35:17 na 20 náběhů. Třetí místo obsadili domácí Jan Hudák a premiérově žižkovský Marcel Dirn.

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666

15.1.2020

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži – Dick Jaspers !

Zajímavé výsledky 4. hracího víkendu Extraligy 3B

15.12.2019

Závěrečný čtvrtý hrací víkend podzimní části sezony přinesl velmi zajímavé výsledky. Na programu byly pouze čtyři utkání.

Zanetti vítězí v Egyptě s GP 2,718 !

15.12.2019

Životní turnaj odehrál sedmapadesátiletý rodák z italského Bolzana Marco Zanetti. Počtvrté v kariéře se v egyptském Sharm El Sheikhu radoval z vítězství na turnaji světové série. A vítězství to nebylo ledajaké. Zanetti vyhrál všech sedm zápasů. Jeho nejhorším výkonem byla skupinová partie s domácím Nadym na 21 náběhů. Zbytek zápasů hrál přes dva průměr, celkem čtyři přes tři průměr ! Celkem zahrál osm sérií více než 10 ! Sečteno podtrženo na 280 kvart potřeboval 103 náběhů. Tento generální průměr 2,718 sice o kousek není oficiálním světovým rekordem. Avšak Zanetti oproti Sanchezovi, který zahrál GP 2,777 odehrál o dva zápasy více, tedy musel zahrál dalších 80 kvart. Je tak až neuvěřitelné, že poslední dva velké turnaje ovládli dva nejstarší hráči užší světové špičky. Blomdahl a Zanetti.

Miroslav Andrejovský potřetí vítězem Turnaje mistrů města Bohumína

8.12.2019

Dlouhých devět ročníků čekala domácí hvězda a zároveň také hlavní organizátor Miroslav Andrejovský na další v pořadí již třetí triumf na Turnaji mistrů města Bohumína. Ve finále 17. ročníku domácí Mirek dokonale otočil zápas s favorizovaným Markem Fausem. Po prohře v kádru 52/2, který Faus zahrál na drc, se povedlo Andrejovskému zvítězit v jednobandu a trojbandu. K velké radosti početných bohumínských podporovatelů tak vylepšil své loňské druhé místo, kdy prohrál s Holanďanem Michelem van Silfhoutem. 

Sedmý světový titul pro Blomdahla

2.12.2019

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti.

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Ivo Gazdoš zářil ve třetím hracím víkendu Extraligy trojbandu

19.11.2019

Výkonnostně velice kvalitní byl třetí hrací víkend Extraligy v trojbandu. Fantastické výkony předvedl Ivo Gazdoš. V sobotu porazil na 19 náběhů Němce v barvách Kladna A Markuse Schönhoffa a postaral se o dosavadní nejlepší výkon této sezony. V neděli pak porazil Ferahliho na 30 náběhů a to v součtu z celého víkendu znamená průměr 1,632 ! Druhý dvouprůměrový výkon přidal v nedělním zápase s Pavlem Domanským Radek Novák, když zvítězil 40:27 na 20 náběhů ! Radek zahrál o víkendu průměr 1,479 ! No a skvěle zahrál i Pavel Škop. Ten porazil Galíčka a Boháče a jeho průměr činil 1,45 ! Celkem bylo zahráno 17 výkonů na jedna a více průměr. Přes jedna průměr o víkendu zahráli další čtyři hráči. Adam Bača měl průměr 1,25, Mirek Bača 1,143, Jan Aleš 1,095 a Zdeněk Galíček rovných 1. Čelo tabulky Extraligy je nesmírně vyrovnané. O pořadí prvních tří týmů rozhoduje skore a průměr, čtvrtá Poruba ztrácí bod.

Merckx znovu potvrdil finálovou dominanci

12.11.2019

Ta statistika je až neuvěřitelná. Dvanáct finálových účastí, jedenáct výher. Rodiče Eddyho Merckxe pojmenovali svého syna po slavném cyklistovi s přezdívkou kanibal velmi správně. Tentokrát při příležitosti letošního šestého World cupu v korejském Guri neměl ve finále šanci Francouz Jérémy Bury. Eddy zvítězil 40:16 na 16 náběhů a z Jižní Koreji si odváží prémii 16 000€. Jediná finálová porážka Merckxe na turnaji World cupu se datuje do roku 2008, kdy prohrál se Sanchezem 3:0 na sety.

Další zpravodajství

Radek Novák s předstihem vítězem seriálu Velkých cen

22.1.2020

Již třetí turnaj seriálu Velké ceny v trojbandu na závodním stole této sezony ovládl hráč kladenského klubu Radek Novák. A díky tomu, že jeho největší rival v boji o celkové vítězství Ivo Gazdoš vypadl ve 4. zastávce tohoto seriálu, která byla na programu o uplynulém víkendu v Jablonci nad Nisou, již ve čtvrtfinále, tak si Novák v celkovém pořadí vypracoval před posledním turnajem nedostižný náskok 53 bodů. Ve finále jablonecké Velké ceny porazil Novák svého klubového kolegu Štěpána Kohouta v poměru 35:17 na 20 náběhů. Třetí místo obsadili domácí Jan Hudák a premiérově žižkovský Marcel Dirn.

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666

15.1.2020

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži – Dick Jaspers !

Zajímavé výsledky 4. hracího víkendu Extraligy 3B

15.12.2019

Závěrečný čtvrtý hrací víkend podzimní části sezony přinesl velmi zajímavé výsledky. Na programu byly pouze čtyři utkání.

Zanetti vítězí v Egyptě s GP 2,718 !

15.12.2019

Životní turnaj odehrál sedmapadesátiletý rodák z italského Bolzana Marco Zanetti. Počtvrté v kariéře se v egyptském Sharm El Sheikhu radoval z vítězství na turnaji světové série. A vítězství to nebylo ledajaké. Zanetti vyhrál všech sedm zápasů. Jeho nejhorším výkonem byla skupinová partie s domácím Nadym na 21 náběhů. Zbytek zápasů hrál přes dva průměr, celkem čtyři přes tři průměr ! Celkem zahrál osm sérií více než 10 ! Sečteno podtrženo na 280 kvart potřeboval 103 náběhů. Tento generální průměr 2,718 sice o kousek není oficiálním světovým rekordem. Avšak Zanetti oproti Sanchezovi, který zahrál GP 2,777 odehrál o dva zápasy více, tedy musel zahrál dalších 80 kvart. Je tak až neuvěřitelné, že poslední dva velké turnaje ovládli dva nejstarší hráči užší světové špičky. Blomdahl a Zanetti.

Světová jednička Dick Jaspers na Žižkově

12.12.2019

Vážení fanoušci karambolového kulečníku,

přijměte pozvání na událost sezony ! Aktuální světová jednička, čtyřnásobný mistr světa, pětinásobný mistr Evropy, vítěz pětadvaceti World cupů v trojbandu Holanďan Dick Jaspers nastoupí v barvách týmu BC Vítkov – Sokol Žižkov do utkání české extraligové soutěže.

11. ledna od 14:00 proti týmu BC Poruba – Dick Jaspers se utká s jediným českým seniorským mistrem Evropy Radovanem Hájkem
12. ledna od 11:00 proti týmu BC Havířov – Jaspersův soupeř bude bronzový medailista z posledního ME Ivo Gazdoš

Nenechte si ujít tuto jedinečnou šanci vidět Dicka Jasperse naživo a přijďte osobně do klubu na Žižkově
TJ Sokol Žižkov 
Koněvova 19, Praha 3

Zápasy budou rovněž živě vysílány na Youtube kanálech žižkovského klubu.

Miroslav Andrejovský potřetí vítězem Turnaje mistrů města Bohumína

8.12.2019

Dlouhých devět ročníků čekala domácí hvězda a zároveň také hlavní organizátor Miroslav Andrejovský na další v pořadí již třetí triumf na Turnaji mistrů města Bohumína. Ve finále 17. ročníku domácí Mirek dokonale otočil zápas s favorizovaným Markem Fausem. Po prohře v kádru 52/2, který Faus zahrál na drc, se povedlo Andrejovskému zvítězit v jednobandu a trojbandu. K velké radosti početných bohumínských podporovatelů tak vylepšil své loňské druhé místo, kdy prohrál s Holanďanem Michelem van Silfhoutem. 

Sedmý světový titul pro Blomdahla

2.12.2019

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti.

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Smutná zpráva

22.11.2019

Se zármutkem oznamujeme, že dne 21.11 2019 zemřel zakládající člen a člen výboru BC Ponětovice pan Jiří Chudáček.

Po smutečním obřadu proběhne pohoštění v herně BC Ponětovice.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Novinky z ostatních sekcí