Odstartovala nová sezona !

10.9.2017

Včerejším dnem odstartovala nová sezona sekce karambol Českomoravského billiardového svazu. Co přinese ? Pojďme se na ni podívat v souhrnném článku.
Do nové sportovní sezony 2017/2018 vstupuje sekce karambol s novým vedením. Na červnové Valné hromadě si zástupci klubů zvolili staronového prezidenta svazu a sekce Aleše Šlambora, viceprezidenta Libora Baču, ambasadora trojbandu Štěpána Kohouta a ambasadora technických disciplín Jana Dvořáčka. Nove vedení je zvoleno na pětileté funkční období. Přejeme našim zástupců ve svých funkcích mnoho zdaru.
Závodní stůl
Nejenom změnu pojmenování stolu, na kterém se odehrávají všechny významné světové akce, si připravilo nové vedení sekce. Letošní boj o nejprestižnější titulu v trojbandu je omezen pouze pro 16 hráčů, kteří splní v průběhu sezony kvalifikační kritéria popsaná v soutěžním řádu. Pořadatelem 33. trojbandového šampionátu, které se uskuteční v dubnu, je klub TJ Sokol Žižkov. Obhájcem titulu je Jan Hudák z Jablonce nad Nisou.
Jednou z cest, jak se na republikový šampionát kvalifikovat je seriál Velkých cen v trojbandu. Stejně jako v minulé sezoně je v kalendáři celkem pět turnajů tohoto seriálu. Prvních šest hráčů celkového pořadí se kvalifikuje na MČR. Je zřejmé, že chuť po trojbandu na závodním stole v řadách hráčů stále stoupá. Důkazem tomu je celkem 36 přihlášených hráčů na první turnaj seriálu, který se odehraje následující víkend na Kladně. To je enormní nárust oproti loňské sezoně, kdy se do Prostějova přihlásilo nejvíce 24 hráčů. Změnily se také pravidla seriálu. Nově hraje hlavní soutěž celkem 12 hráčů rozdělených do 4 skupin po třech. První dva se pak kvalifikují do nedělního čtvrtfinále. Další podorobnosti najdete v soutěžním řádu seriálu. Obhájcem titulu je kladenský hráč Jan Aleš. Druhé pokračování seriálu je v říjnu v Prostějově. Následuje listopadové pokračování na Žižkově, na konci února hráči zavítají do Jablonce a v dubnu do Brna.
Mimo turnaje v trojbandu se stejně jako v minulé sezoně hraje dlouhodobá soutěž ve formátu čtyřčlenných družstev. Oproti loňským devíti týmům se do soutěže přihlásilo celkem 11 družstev, které v celkem 11 hracích víkendech odehrají 20 zápasů. Obhájcem titulu z loňské sezony je tým BK Ekvita Kladno. Velkou motivací letos bude soutěže vyhrát. Vítěz totiž pocestuje na Mistrovství Evropy klubových týmů do portugalského Porta. Šampionát, kde bude spojena kvalifikační a finálová část, je na programu zkraje června. V následující sezoně by se mělo v nejvyšší soutěži udržet pouze osm týmů. Cílem je udělat v trojbandu víceúrovňovou skladbu soutěží.
V technických disciplínách je nově na programu obdoba trojbandového seriálu Velkých cen s tím rozdílem, že se bude hrát jednoband. Celkem jsou na programu tři turnaje. Tento seriál bude kvalifikací na v pořadí 27. Mistrovství České republiky v jednobandu, které je na programu v květnu na Žižkově. Pořadatelem prvního turnaje seriálu Velkých cen v jednobandu je TJ Sokol Žižkov, druhého klub Vital sports. Pořadatel třetího turnaje zatím není znám. Dále jsou na programu republikové šampionáty v kádru 47/2, které se odehraje v Trmicích a kádru 71/2. Zde ještě není pořadatel upřesněn.

Malý stůl
Včera se rozjely dlouhodobé soutěže v technických disciplínách na malém stole. Zde došlo ke změně systému soutěže. Namísto celostátní Extraligy je soutěž rozdělena na českou a moravskou část. První dva týmy se kvalifikují do play-off, které je na programu o Velikonocích. Play-off se bude hrát v moravských klubech. Poslední tři sezony nezná tato soutěž jiného vítěze než tým BC Ostrava. Bude se trofej stěhovat do jiného klubu ? Pod Extraligou zůstaly české a moravské národní ligy a síť regionálních soutěží, kde se hraje od 1. až 4. třídu. V Čechách je spojena středočeské, západočeská a severočeská oblast. Dále se pak hraje v početné východočeské oblasti. Na Moravě jsou to pak oblasti jihomoravská, středomoravská a severomoravská.
V trojbandu na malém stole se dlouhodobé soutěže hrají v oblastech. Vítězové si pak zajistí účast na republikovém šampionátu družstev.
Novinkou na poli republikových šampionátů je trojboj na malém stole. Přesné znění turnaje bude popsáno v soutěžním řádu. Avšak na turnaj se kvalifikují nejlepší hráči této sezony v disciplínách na malém stole. Dále se pak na poli jednotlivců bude hrát šampionát v kádru 52/2, který se uskuteční v lednu v Trmicích, kádr 52/1, jehož pořadatel není znám, jednoband, který se odehraje v dubnu v Bohumíně a trojbandu, kde také není pořadatel určen.
V kalendáři také najdeme dva termíny pro turnaje pro zvané. V prosinci se odehraje jubilejní 15. ročník Turnaje mistrů města Bohumína a na konci dubna 3. ročník Ponětovického trojbandu.

Mezinárodní akce
V této sportovní sezoně se nekoná Mistrovství Evropy všech disciplín v německém Brandenburgu a tak se na mezinárodní scéně odehrají v podstatě výhradně turnaje v trojbandu. V kalendáři světové billiardové federace je sedm World cupů. V listopadu bude špička bojovat o světový titul v bolivijském Santa Cruz. Naši zemi bude reprezentovat aktuální mistr jalonecký Jan Hudák. Z důvodů změny nominačních pravidel se naši reprezentanti nedostanou na tradiční světový šampionát dvojic v německém Viersenu. Jak již bylo napsáno, tak vítěz čtyřčlenných družtev pojede v červnu na Mistrovství Evropy klubových týmů do Porta. Evropská billiardová federace změnila formát mládežnických turnajů. Hráči mládežnických kategorií všech disciplín se o Velikonocích sjedou do francouzského Ronchin. Milan Ettel nás bude reprezentovat v trojbandu na malém stole v kategorii kadetů (jeho poslední účast v této kategorii) a v trojbandu na velkém stole.

Výbonný výbor sekce karambol přeje více jak 550-ti aktivním hráčům co nejúspěšnější sportovní sezonu 2017 / 2018 !

Kalendář sekce karambol

Další top zprávy

Týden s Eddym

17.8.2018

Celý uplynulý týden strávil vicemistr světa v trojbandu z roku 2010 Belgičan Eddy Leppens v České republice. Od pátku do středy odtrénoval celkem 36 hodin s našimi vybranými dvanácti hráči. Čtvrteční odpoledne strávil Eddy v trmickém klubu, kde na pozvání pana Jiřího Skriby a za účasti primátorky statutárního města Ústí nad Labem Ing. Věry Nechybové, postupně trénoval domácí nejlepší hráče, předvedl ukázku technických disciplín a nakonec odehrál tři přátelské partie a předvedl několik exhibičních strků.

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

25.7.2018

Po roční odmlce se znovu povedl dotáhnout ke zdárnému konci tréninkový kemp se zahraničním trenérem. Stejně jako v červenci 2016 do Česka zavítá aktuální osmnáctý hráč světového žebříčku Belgičan Eddy Leppens. Eddy u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká, na pozvání pana Skriby, exhibiční vystoupení v trmickém klubu.

Merckx vyhrává 3CC Masters a 40000$

16.7.2018

Za svou mnohaletou kariéru si ještě nikdy Belgičan Eddy Merckx neodnesl šek v takové výši za turnajové vítězství. Eddy se stal vítězem první edice nové série turnajů 3-Cushion Challenge World Masters, když ve finále porazil svého krajana Eddyho Leppense v poměru 57:19. 24 hráčů turnaje si rozdělilo prize money ve výši 220 000$. Eddy jako vítěz obdržel šek na 40 000$.

Frédéric Caudron je vládcem světového trojbandu

9.7.2018

Slaví zisk jubilejního dvacátého World cupu. Je úřadující mistr světa, vicemistr Evropy, letos vyhrál dva World cupy ze čtyř, je první ve světovém žebříčku o dva parníky před zbytkem pole a celkové vítězství v letošním seriálu World cupů mu uteče jen velmi těžce. Řeč je o padesátiletém jedinečném Mr. E.T. Belgičanu Frédéricu Caudronovi, který bez pochyby zažívá nejlepší období své hráčské kariéry.

BC Ostrava podruhé vítězí na Dunajském poháru

3.7.2018

Po sobě jdoucí čtyřnásobný mistr české extraligové soutěže v technických disciplínách tým Billiard club Ostrava se stal letošním vítězem již devátého ročníku Dunajského poháru. Turnaje se účastní mistři Česka, Rakouska a Německa. Tentokrát se turnaj odehrál v německém Kemptenu. Družstvo Ostravy v tradičním složení Rostislav Skořupa, Heřman Onderka, Jan Dvořáček a Radovan Hájek zvítězilo v obou zápasech a svou čtvrtou účast na Dunajském poháru přetavilo ve druhé vítězství.

1. sympozium federací C.E.B.

26.6.2018

Místo konání – Porto – Estádio do Dragão F.C. Porto
Datum konání – 9. června 2018
Účastnící: Rakousko, Belgie, Česká republika, Francie, Německo, Holandsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko 

Dick Jaspers po dvou letech triumfuje na World cupu

20.6.2018

Před turnajem obhajoval ve světovém žebříčku 54 bodů. Případná porážka v prvním kole by ho posunula na hranici světové čtrnáctky a nebezpečí pádů do kvalifikačních kol turnajů světové série. V pravý moment ale holandská stálice světové trojbandové scény Dick Jaspers zabral a to navíc takovým způsobem, že dokázal celý turnaj ovládnout. Jaspers po čtyřech prohraných finále World cupu v řadě, jeho poslední výhra se datuje na začátek roku 2016, porazil v belgickém Blankenberge Turka Semiha Sayginera 40:33 na 17 náběhů. Tento triumf Holanďana posunul zpět do klidných vod popředí světového žebříčku a do žil se mu vlila jeho pověstná jistota.

FBN Tekstil SBK vítězem ME klubových týmů v trojbandu

17.6.2018

Jubilejní 60. ročník Mistrovství Evropy čtyřčlenných týmů v trojbandu, který hostil obhájce titulu z loňského roku F.C. Porto, vyhrál turecký tým FBN Tekstil SBK hrající v sestavě Tayfun Tasdemir, Murat Naci Coklu, Can Capak a Gokhan Salman. Turci ve finále porazili holandský tým S.I.S. Schoonmaak v poměru 4:4, když se poslední zápas mezi jedničkami týmů Hofmanem a Tasdemirem nedohrál, protože Turci již v tu dobu měli vyšší průměr. Turecký tým tak vyhrává tuto soutěž podruhé za poslední tři roky. Před třemi lety vyhráli i díky pomoci Frédérica Caudrona. V minulém roce podlehli ve finále portugalskému F.C. Porto, za které hrál Blomdahl se Sanchezem.

Gülsen Degener si připisuje první mezinárodní vítězství

16.6.2018

Od roku 2005 nebyla holandská hráčka Therese Klompenhouwer na evropské scéně poražena. Celkem se od zmíněného roku jednalo o osm turnajů. Až o uplynulém víkendu podlehla tato suverénně nejlepší ženská hráčka světa Turkyni Gülsen Degener. Gegener byla po celý průběh zápasu ve vedení, které dokázala dotáhnout až do vítězného konce poměrem 30:24 na 28 náběhů.

Scotch doublu vládla dvojice Gazdoš – Stareček

4.6.2018

Havířovští hráči Ivo Gazdoš a Vladimír Stareček se stali historicky prvními vítězi republikového šampionátu v trojbandu hraným systémem scotch double. Tedy formátu hry, kdy se hráči u stolu střídají po strku. Ve finále porazili zejména díky brilantnímu začátku zápasu dvojici z Poruby Radovana Hájka a Pavla Domanského v poměru 35:18 na 40 náběhů.

Další zpravodajství

Týden s Eddym

17.8.2018

Celý uplynulý týden strávil vicemistr světa v trojbandu z roku 2010 Belgičan Eddy Leppens v České republice. Od pátku do středy odtrénoval celkem 36 hodin s našimi vybranými dvanácti hráči. Čtvrteční odpoledne strávil Eddy v trmickém klubu, kde na pozvání pana Jiřího Skriby a za účasti primátorky statutárního města Ústí nad Labem Ing. Věry Nechybové, postupně trénoval domácí nejlepší hráče, předvedl ukázku technických disciplín a nakonec odehrál tři přátelské partie a předvedl několik exhibičních strků.

Länderkampf 2018

4.8.2018

BC Kladno vs. Sachsen-Aanhalt

Tradiční turnaj v trojbandu mezi hráči klubu BC Ekvita Kladno a výběrem spolkové země Sasko-Anhaltsko.

Hlavní hvězdou je přední světový hráč, mistr Dánska a finalista mistrovství světa Dion Nelin.

Program turnaje

program

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

25.7.2018

Po roční odmlce se znovu povedl dotáhnout ke zdárnému konci tréninkový kemp se zahraničním trenérem. Stejně jako v červenci 2016 do Česka zavítá aktuální osmnáctý hráč světového žebříčku Belgičan Eddy Leppens. Eddy u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká, na pozvání pana Skriby, exhibiční vystoupení v trmickém klubu.

Merckx vyhrává 3CC Masters a 40000$

16.7.2018

Za svou mnohaletou kariéru si ještě nikdy Belgičan Eddy Merckx neodnesl šek v takové výši za turnajové vítězství. Eddy se stal vítězem první edice nové série turnajů 3-Cushion Challenge World Masters, když ve finále porazil svého krajana Eddyho Leppense v poměru 57:19. 24 hráčů turnaje si rozdělilo prize money ve výši 220 000$. Eddy jako vítěz obdržel šek na 40 000$.

Frédéric Caudron je vládcem světového trojbandu

9.7.2018

Slaví zisk jubilejního dvacátého World cupu. Je úřadující mistr světa, vicemistr Evropy, letos vyhrál dva World cupy ze čtyř, je první ve světovém žebříčku o dva parníky před zbytkem pole a celkové vítězství v letošním seriálu World cupů mu uteče jen velmi těžce. Řeč je o padesátiletém jedinečném Mr. E.T. Belgičanu Frédéricu Caudronovi, který bez pochyby zažívá nejlepší období své hráčské kariéry.

BC Ostrava podruhé vítězí na Dunajském poháru

3.7.2018

Po sobě jdoucí čtyřnásobný mistr české extraligové soutěže v technických disciplínách tým Billiard club Ostrava se stal letošním vítězem již devátého ročníku Dunajského poháru. Turnaje se účastní mistři Česka, Rakouska a Německa. Tentokrát se turnaj odehrál v německém Kemptenu. Družstvo Ostravy v tradičním složení Rostislav Skořupa, Heřman Onderka, Jan Dvořáček a Radovan Hájek zvítězilo v obou zápasech a svou čtvrtou účast na Dunajském poháru přetavilo ve druhé vítězství.

1. sympozium federací C.E.B.

26.6.2018

Místo konání – Porto – Estádio do Dragão F.C. Porto
Datum konání – 9. června 2018
Účastnící: Rakousko, Belgie, Česká republika, Francie, Německo, Holandsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko 

Dick Jaspers po dvou letech triumfuje na World cupu

20.6.2018

Před turnajem obhajoval ve světovém žebříčku 54 bodů. Případná porážka v prvním kole by ho posunula na hranici světové čtrnáctky a nebezpečí pádů do kvalifikačních kol turnajů světové série. V pravý moment ale holandská stálice světové trojbandové scény Dick Jaspers zabral a to navíc takovým způsobem, že dokázal celý turnaj ovládnout. Jaspers po čtyřech prohraných finále World cupu v řadě, jeho poslední výhra se datuje na začátek roku 2016, porazil v belgickém Blankenberge Turka Semiha Sayginera 40:33 na 17 náběhů. Tento triumf Holanďana posunul zpět do klidných vod popředí světového žebříčku a do žil se mu vlila jeho pověstná jistota.

FBN Tekstil SBK vítězem ME klubových týmů v trojbandu

17.6.2018

Jubilejní 60. ročník Mistrovství Evropy čtyřčlenných týmů v trojbandu, který hostil obhájce titulu z loňského roku F.C. Porto, vyhrál turecký tým FBN Tekstil SBK hrající v sestavě Tayfun Tasdemir, Murat Naci Coklu, Can Capak a Gokhan Salman. Turci ve finále porazili holandský tým S.I.S. Schoonmaak v poměru 4:4, když se poslední zápas mezi jedničkami týmů Hofmanem a Tasdemirem nedohrál, protože Turci již v tu dobu měli vyšší průměr. Turecký tým tak vyhrává tuto soutěž podruhé za poslední tři roky. Před třemi lety vyhráli i díky pomoci Frédérica Caudrona. V minulém roce podlehli ve finále portugalskému F.C. Porto, za které hrál Blomdahl se Sanchezem.

Gülsen Degener si připisuje první mezinárodní vítězství

16.6.2018

Od roku 2005 nebyla holandská hráčka Therese Klompenhouwer na evropské scéně poražena. Celkem se od zmíněného roku jednalo o osm turnajů. Až o uplynulém víkendu podlehla tato suverénně nejlepší ženská hráčka světa Turkyni Gülsen Degener. Gegener byla po celý průběh zápasu ve vedení, které dokázala dotáhnout až do vítězného konce poměrem 30:24 na 28 náběhů.

Petice kulečník na OH 2024

BILLIARDS2024.PARIS