Odstartovala nová sezona !

10.9.2017

Včerejším dnem odstartovala nová sezona sekce karambol Českomoravského billiardového svazu. Co přinese ? Pojďme se na ni podívat v souhrnném článku.
Do nové sportovní sezony 2017/2018 vstupuje sekce karambol s novým vedením. Na červnové Valné hromadě si zástupci klubů zvolili staronového prezidenta svazu a sekce Aleše Šlambora, viceprezidenta Libora Baču, ambasadora trojbandu Štěpána Kohouta a ambasadora technických disciplín Jana Dvořáčka. Nove vedení je zvoleno na pětileté funkční období. Přejeme našim zástupců ve svých funkcích mnoho zdaru.
Závodní stůl
Nejenom změnu pojmenování stolu, na kterém se odehrávají všechny významné světové akce, si připravilo nové vedení sekce. Letošní boj o nejprestižnější titulu v trojbandu je omezen pouze pro 16 hráčů, kteří splní v průběhu sezony kvalifikační kritéria popsaná v soutěžním řádu. Pořadatelem 33. trojbandového šampionátu, které se uskuteční v dubnu, je klub TJ Sokol Žižkov. Obhájcem titulu je Jan Hudák z Jablonce nad Nisou.
Jednou z cest, jak se na republikový šampionát kvalifikovat je seriál Velkých cen v trojbandu. Stejně jako v minulé sezoně je v kalendáři celkem pět turnajů tohoto seriálu. Prvních šest hráčů celkového pořadí se kvalifikuje na MČR. Je zřejmé, že chuť po trojbandu na závodním stole v řadách hráčů stále stoupá. Důkazem tomu je celkem 36 přihlášených hráčů na první turnaj seriálu, který se odehraje následující víkend na Kladně. To je enormní nárust oproti loňské sezoně, kdy se do Prostějova přihlásilo nejvíce 24 hráčů. Změnily se také pravidla seriálu. Nově hraje hlavní soutěž celkem 12 hráčů rozdělených do 4 skupin po třech. První dva se pak kvalifikují do nedělního čtvrtfinále. Další podorobnosti najdete v soutěžním řádu seriálu. Obhájcem titulu je kladenský hráč Jan Aleš. Druhé pokračování seriálu je v říjnu v Prostějově. Následuje listopadové pokračování na Žižkově, na konci února hráči zavítají do Jablonce a v dubnu do Brna.
Mimo turnaje v trojbandu se stejně jako v minulé sezoně hraje dlouhodobá soutěž ve formátu čtyřčlenných družstev. Oproti loňským devíti týmům se do soutěže přihlásilo celkem 11 družstev, které v celkem 11 hracích víkendech odehrají 20 zápasů. Obhájcem titulu z loňské sezony je tým BK Ekvita Kladno. Velkou motivací letos bude soutěže vyhrát. Vítěz totiž pocestuje na Mistrovství Evropy klubových týmů do portugalského Porta. Šampionát, kde bude spojena kvalifikační a finálová část, je na programu zkraje června. V následující sezoně by se mělo v nejvyšší soutěži udržet pouze osm týmů. Cílem je udělat v trojbandu víceúrovňovou skladbu soutěží.
V technických disciplínách je nově na programu obdoba trojbandového seriálu Velkých cen s tím rozdílem, že se bude hrát jednoband. Celkem jsou na programu tři turnaje. Tento seriál bude kvalifikací na v pořadí 27. Mistrovství České republiky v jednobandu, které je na programu v květnu na Žižkově. Pořadatelem prvního turnaje seriálu Velkých cen v jednobandu je TJ Sokol Žižkov, druhého klub Vital sports. Pořadatel třetího turnaje zatím není znám. Dále jsou na programu republikové šampionáty v kádru 47/2, které se odehraje v Trmicích a kádru 71/2. Zde ještě není pořadatel upřesněn.

Malý stůl
Včera se rozjely dlouhodobé soutěže v technických disciplínách na malém stole. Zde došlo ke změně systému soutěže. Namísto celostátní Extraligy je soutěž rozdělena na českou a moravskou část. První dva týmy se kvalifikují do play-off, které je na programu o Velikonocích. Play-off se bude hrát v moravských klubech. Poslední tři sezony nezná tato soutěž jiného vítěze než tým BC Ostrava. Bude se trofej stěhovat do jiného klubu ? Pod Extraligou zůstaly české a moravské národní ligy a síť regionálních soutěží, kde se hraje od 1. až 4. třídu. V Čechách je spojena středočeské, západočeská a severočeská oblast. Dále se pak hraje v početné východočeské oblasti. Na Moravě jsou to pak oblasti jihomoravská, středomoravská a severomoravská.
V trojbandu na malém stole se dlouhodobé soutěže hrají v oblastech. Vítězové si pak zajistí účast na republikovém šampionátu družstev.
Novinkou na poli republikových šampionátů je trojboj na malém stole. Přesné znění turnaje bude popsáno v soutěžním řádu. Avšak na turnaj se kvalifikují nejlepší hráči této sezony v disciplínách na malém stole. Dále se pak na poli jednotlivců bude hrát šampionát v kádru 52/2, který se uskuteční v lednu v Trmicích, kádr 52/1, jehož pořadatel není znám, jednoband, který se odehraje v dubnu v Bohumíně a trojbandu, kde také není pořadatel určen.
V kalendáři také najdeme dva termíny pro turnaje pro zvané. V prosinci se odehraje jubilejní 15. ročník Turnaje mistrů města Bohumína a na konci dubna 3. ročník Ponětovického trojbandu.

Mezinárodní akce
V této sportovní sezoně se nekoná Mistrovství Evropy všech disciplín v německém Brandenburgu a tak se na mezinárodní scéně odehrají v podstatě výhradně turnaje v trojbandu. V kalendáři světové billiardové federace je sedm World cupů. V listopadu bude špička bojovat o světový titul v bolivijském Santa Cruz. Naši zemi bude reprezentovat aktuální mistr jalonecký Jan Hudák. Z důvodů změny nominačních pravidel se naši reprezentanti nedostanou na tradiční světový šampionát dvojic v německém Viersenu. Jak již bylo napsáno, tak vítěz čtyřčlenných družtev pojede v červnu na Mistrovství Evropy klubových týmů do Porta. Evropská billiardová federace změnila formát mládežnických turnajů. Hráči mládežnických kategorií všech disciplín se o Velikonocích sjedou do francouzského Ronchin. Milan Ettel nás bude reprezentovat v trojbandu na malém stole v kategorii kadetů (jeho poslední účast v této kategorii) a v trojbandu na velkém stole.

Výbonný výbor sekce karambol přeje více jak 550-ti aktivním hráčům co nejúspěšnější sportovní sezonu 2017 / 2018 !

Kalendář sekce karambol

Další top zprávy

Martin Boháč – 35 bodů na 12 náběhů

21.5.2018

Nenechte si ujít rekordní výkon Martin Boháče ze čtvrtfinálového zápasu proti Radkovi Novákovi z letošního 33. Mistrovství ČR v trojbandu na závodním stole.

Reprízu finálového zápasu zvládlo lépe Kladno

20.5.2018

Kladenský tým ve složení Štěpán Kohout, Jan Aleš a Marek Váša vrátil porážku bohumínskému družstvu v repríze finálového zápasu Mistrovství republiky družstev v trojbandu na malém stole z minulé sportovní sezony a z Bohumína si tak trofej odváží na Kladno.

Finále Bačů ovládl havířovský Mirek

15.5.2018

Finále Mistrovství České republiky Bača versus Bača ? Tak to tu ještě nebylo. A přesně toto složení finálového zápasu bylo k vidění o upynulé neděli na Žižkově, kde se domácí Adam postavil havířovskému Mirkovi u příležitosti 27. Mistrovství České republiky v jednobandu na závodním stole. Finálový zápas nebyl na kdovíjaké výkonnostní úrovni. Nicméně byl dramatický až do samotného konce. Mistrovský titul si nakonec připsal Mirek, když Adama porazil o pouhé dva body !

Ivo Gazdoš obhajuje titul v novém českém rekordu

7.5.2018

Osmadvacátý ročník republikového šampionátu v trojbandu na malém stole byl na programu o uplynulém víkendu v kladenském klubu. A již neuvěřitelný osmnáctý republikový titul si po vítězství 40:30 na 15 náběhů nad Radovanem Hájkem připsal hráč klubu BC Havířov Ivo Gazdoš. Titul měl navíc podtitul rekordního výkonu. Ivo zahrál jako první hráč historie generální průměr z turnaje přes 2. Konkrétně 2,318, čímž posunul svůj výkon z minulého roku, kdy v Broumově zahrál GP 1,934.

Caudron vyhrává v Antalyi s průměrem 2,739

30.4.2018

Padesátiletý Frédéric Caudron vstoupil do nové éry trojbandového kulečníku vskutku náramně. Stejně jako minulý rok, kdy na prvním World cupu sezony porazil ve finále Dicka Japerse ve světovém rekordu (40/7), vládl v Turecku i letos. Ve finále porazil domácího Murata Naci Coklu taktéž po skvělém výkonu v poměru 40:23 na 13 a zejména byl pouze jeden náběh od vyrovnání světového rekordu Daniho Sancheze v generálním průměru z turnaje. Caudron na svých 200 bodů potřeboval 73 náběhů. Sanchez stejnou porci zvládnul minulý rok v Luxoru na 72 náběhů. Z Antalye si Belgičan odváží prémii 16 000€ a v novém vydání světového žebříčku má na první pozici před svým krajanem Eddy Merkcxem náskok neuvěřitelných 133 bodů !

Ivo Gazdoš obhajuje v Ponětovicích vítězství

30.4.2018

Stejně jako v minulém roce se z vítězství na 3. ročníku Ponětovického trojbandu radoval havířovský hráč Ivo Gazdoš. Ivo poté, co se v turnaji zachránil díky nejvyššímu průměru jakožto poražený čtvrtfinalista, dokázal ve finále porazit hráče BK Ekvita Kladno Štěpána Kohouta 39:30 na 30 náběhů. Ivo si navíc k odměně 15 000,- za první místo připsal další prémii ve výši 5 000,- za nejvyšší sérii.

Radovan Hájek republikovým šampionem v trojbandu

23.4.2018

Jedno z nejlepších finálových klání, možná nejlepší vůbec, bylo k vidění na uplynulém 33. Mistrovství České republiky v trojbandu, které se konalo v klubu TJ Sokol Žižkov. Začátkem května minulého roku slavil titul mistra Evropy, letos na konci dubna po brilantním vstupu do finálového zápasu si Radovan Hájek připisuje svůj druhý republikový triumf v trojbandu na závodním stole. Iva Gazdoše porazil 40:26 na 23 náběhů. Radek nás díky této výhře bude reprezentovat na říjnovém Mistrovství světa.

Faus získává první mistrovský titul na malém stole

15.4.2018

Na kontě má celkem šestapadesát republikových titulů, ale do uplynulého víkendu nebyl ani jeden na malém stole. Až ve třiačtyřiceti letech se povedlo Markovi Fausovi získat republikový primát na malém stole. Ve finále 25. Mistrovství České republiky v jednobandu porazil svého největšího jednobandového konkurenta posledních let havířovského Mirka Baču v poměru 120:38 na 5 náběhů.

Martin Boháč vítězí na domácích stolech

9.4.2018

Naprosto stejnou bilanci jako v minulé sezoně má brněnský hráč Martin Boháč před republikovým šampionátem v trojbandu. Martin v této sezoně zasáhl do dvaceti zápasů, neodešel poražen a na jeho průměrové kartě svítí u generálního průměru číslo 1,313. Úplně stejně na tom byl Martin i v sezoně minulé. Jeho vítěznou jízdu zastavil až v pětadvacátém zápase sezony v semifinále republikového šampionátu Mirek Bača v poměru 40:37 na 30 náběhů. Zastaví Martina někdo letos ? Roli největšího favorita na zisk titulu znovu prokázal o uplynulém víkendu. Na domácích stolech nedal svým soupeřům šanci a stal se vítězem letošní poslední Velké ceny. Ve finále porazil stejně jako na podzim v Prostějově Štěpána Kohouta. Boháč vyhrál 35:26 na 31 náběhů.

Další zpravodajství

Martin Boháč – 35 bodů na 12 náběhů

21.5.2018

Nenechte si ujít rekordní výkon Martin Boháče ze čtvrtfinálového zápasu proti Radkovi Novákovi z letošního 33. Mistrovství ČR v trojbandu na závodním stole.

Reprízu finálového zápasu zvládlo lépe Kladno

20.5.2018

Kladenský tým ve složení Štěpán Kohout, Jan Aleš a Marek Váša vrátil porážku bohumínskému družstvu v repríze finálového zápasu Mistrovství republiky družstev v trojbandu na malém stole z minulé sportovní sezony a z Bohumína si tak trofej odváží na Kladno.

1. MČR v trojboji MS

17.5.2018

12 nejlepších hráčů sezony 2017/2018 změří síly na historicky prvním MČR v trojboji na malém stole.

Disciplíny: kádr 52/2, jednoband a trojband

Hráči turnaje:

1. Ivo Gazdoš, 2. Miroslav Bača, 3. Marek Faus, 4. Adam Kozák, 5. Miroslav Andrejovský, 6. Jan Frieda, 7. Heřman Onderka, 8. Jan Dvořáček, 9. Pavel Stareček, 10. Marek Hejlik, 11. Vladimír Stareček, 12. Pavel Domanský

Místo konání:

Jerlochovice 133, 742 45 Fulnek

Všichni příznivci kulečníku jsou srdečně zváni

Finále Bačů ovládl havířovský Mirek

15.5.2018

Finále Mistrovství České republiky Bača versus Bača ? Tak to tu ještě nebylo. A přesně toto složení finálového zápasu bylo k vidění o upynulé neděli na Žižkově, kde se domácí Adam postavil havířovskému Mirkovi u příležitosti 27. Mistrovství České republiky v jednobandu na závodním stole. Finálový zápas nebyl na kdovíjaké výkonnostní úrovni. Nicméně byl dramatický až do samotného konce. Mistrovský titul si nakonec připsal Mirek, když Adama porazil o pouhé dva body !

Došťouch sezóny BC Řipská

15.5.2018

Přijměte pozvání na kvartový nebo 9 ball turnaj Došťouch sezóny do BC Řipská s finanční dotací 40 000 Kč!

Podrobnosti naleznete zde.

MČR 3B D3 MS

15.5.2018

Srdečně zveme na Mistrovství ČR v trojbandu družstev na malém stole.

Pořadatel BC Bohumín z.s. a BC Havířov z.s.

Datum konání 18. – 20. května

Propozice, výsledky turnaje

Ivo Gazdoš obhajuje titul v novém českém rekordu

7.5.2018

Osmadvacátý ročník republikového šampionátu v trojbandu na malém stole byl na programu o uplynulém víkendu v kladenském klubu. A již neuvěřitelný osmnáctý republikový titul si po vítězství 40:30 na 15 náběhů nad Radovanem Hájkem připsal hráč klubu BC Havířov Ivo Gazdoš. Titul měl navíc podtitul rekordního výkonu. Ivo zahrál jako první hráč historie generální průměr z turnaje přes 2. Konkrétně 2,318, čímž posunul svůj výkon z minulého roku, kdy v Broumově zahrál GP 1,934.

Caudron vyhrává v Antalyi s průměrem 2,739

30.4.2018

Padesátiletý Frédéric Caudron vstoupil do nové éry trojbandového kulečníku vskutku náramně. Stejně jako minulý rok, kdy na prvním World cupu sezony porazil ve finále Dicka Japerse ve světovém rekordu (40/7), vládl v Turecku i letos. Ve finále porazil domácího Murata Naci Coklu taktéž po skvělém výkonu v poměru 40:23 na 13 a zejména byl pouze jeden náběh od vyrovnání světového rekordu Daniho Sancheze v generálním průměru z turnaje. Caudron na svých 200 bodů potřeboval 73 náběhů. Sanchez stejnou porci zvládnul minulý rok v Luxoru na 72 náběhů. Z Antalye si Belgičan odváží prémii 16 000€ a v novém vydání světového žebříčku má na první pozici před svým krajanem Eddy Merkcxem náskok neuvěřitelných 133 bodů !

Ivo Gazdoš obhajuje v Ponětovicích vítězství

30.4.2018

Stejně jako v minulém roce se z vítězství na 3. ročníku Ponětovického trojbandu radoval havířovský hráč Ivo Gazdoš. Ivo poté, co se v turnaji zachránil díky nejvyššímu průměru jakožto poražený čtvrtfinalista, dokázal ve finále porazit hráče BK Ekvita Kladno Štěpána Kohouta 39:30 na 30 náběhů. Ivo si navíc k odměně 15 000,- za první místo připsal další prémii ve výši 5 000,- za nejvyšší sérii.

Radovan Hájek republikovým šampionem v trojbandu

23.4.2018

Jedno z nejlepších finálových klání, možná nejlepší vůbec, bylo k vidění na uplynulém 33. Mistrovství České republiky v trojbandu, které se konalo v klubu TJ Sokol Žižkov. Začátkem května minulého roku slavil titul mistra Evropy, letos na konci dubna po brilantním vstupu do finálového zápasu si Radovan Hájek připisuje svůj druhý republikový triumf v trojbandu na závodním stole. Iva Gazdoše porazil 40:26 na 23 náběhů. Radek nás díky této výhře bude reprezentovat na říjnovém Mistrovství světa.