Odstartovala nová sezona !

10.9.2017

Včerejším dnem odstartovala nová sezona sekce karambol Českomoravského billiardového svazu. Co přinese ? Pojďme se na ni podívat v souhrnném článku.
Do nové sportovní sezony 2017/2018 vstupuje sekce karambol s novým vedením. Na červnové Valné hromadě si zástupci klubů zvolili staronového prezidenta svazu a sekce Aleše Šlambora, viceprezidenta Libora Baču, ambasadora trojbandu Štěpána Kohouta a ambasadora technických disciplín Jana Dvořáčka. Nove vedení je zvoleno na pětileté funkční období. Přejeme našim zástupců ve svých funkcích mnoho zdaru.
Závodní stůl
Nejenom změnu pojmenování stolu, na kterém se odehrávají všechny významné světové akce, si připravilo nové vedení sekce. Letošní boj o nejprestižnější titulu v trojbandu je omezen pouze pro 16 hráčů, kteří splní v průběhu sezony kvalifikační kritéria popsaná v soutěžním řádu. Pořadatelem 33. trojbandového šampionátu, které se uskuteční v dubnu, je klub TJ Sokol Žižkov. Obhájcem titulu je Jan Hudák z Jablonce nad Nisou.
Jednou z cest, jak se na republikový šampionát kvalifikovat je seriál Velkých cen v trojbandu. Stejně jako v minulé sezoně je v kalendáři celkem pět turnajů tohoto seriálu. Prvních šest hráčů celkového pořadí se kvalifikuje na MČR. Je zřejmé, že chuť po trojbandu na závodním stole v řadách hráčů stále stoupá. Důkazem tomu je celkem 36 přihlášených hráčů na první turnaj seriálu, který se odehraje následující víkend na Kladně. To je enormní nárust oproti loňské sezoně, kdy se do Prostějova přihlásilo nejvíce 24 hráčů. Změnily se také pravidla seriálu. Nově hraje hlavní soutěž celkem 12 hráčů rozdělených do 4 skupin po třech. První dva se pak kvalifikují do nedělního čtvrtfinále. Další podorobnosti najdete v soutěžním řádu seriálu. Obhájcem titulu je kladenský hráč Jan Aleš. Druhé pokračování seriálu je v říjnu v Prostějově. Následuje listopadové pokračování na Žižkově, na konci února hráči zavítají do Jablonce a v dubnu do Brna.
Mimo turnaje v trojbandu se stejně jako v minulé sezoně hraje dlouhodobá soutěž ve formátu čtyřčlenných družstev. Oproti loňským devíti týmům se do soutěže přihlásilo celkem 11 družstev, které v celkem 11 hracích víkendech odehrají 20 zápasů. Obhájcem titulu z loňské sezony je tým BK Ekvita Kladno. Velkou motivací letos bude soutěže vyhrát. Vítěz totiž pocestuje na Mistrovství Evropy klubových týmů do portugalského Porta. Šampionát, kde bude spojena kvalifikační a finálová část, je na programu zkraje června. V následující sezoně by se mělo v nejvyšší soutěži udržet pouze osm týmů. Cílem je udělat v trojbandu víceúrovňovou skladbu soutěží.
V technických disciplínách je nově na programu obdoba trojbandového seriálu Velkých cen s tím rozdílem, že se bude hrát jednoband. Celkem jsou na programu tři turnaje. Tento seriál bude kvalifikací na v pořadí 27. Mistrovství České republiky v jednobandu, které je na programu v květnu na Žižkově. Pořadatelem prvního turnaje seriálu Velkých cen v jednobandu je TJ Sokol Žižkov, druhého klub Vital sports. Pořadatel třetího turnaje zatím není znám. Dále jsou na programu republikové šampionáty v kádru 47/2, které se odehraje v Trmicích a kádru 71/2. Zde ještě není pořadatel upřesněn.

Malý stůl
Včera se rozjely dlouhodobé soutěže v technických disciplínách na malém stole. Zde došlo ke změně systému soutěže. Namísto celostátní Extraligy je soutěž rozdělena na českou a moravskou část. První dva týmy se kvalifikují do play-off, které je na programu o Velikonocích. Play-off se bude hrát v moravských klubech. Poslední tři sezony nezná tato soutěž jiného vítěze než tým BC Ostrava. Bude se trofej stěhovat do jiného klubu ? Pod Extraligou zůstaly české a moravské národní ligy a síť regionálních soutěží, kde se hraje od 1. až 4. třídu. V Čechách je spojena středočeské, západočeská a severočeská oblast. Dále se pak hraje v početné východočeské oblasti. Na Moravě jsou to pak oblasti jihomoravská, středomoravská a severomoravská.
V trojbandu na malém stole se dlouhodobé soutěže hrají v oblastech. Vítězové si pak zajistí účast na republikovém šampionátu družstev.
Novinkou na poli republikových šampionátů je trojboj na malém stole. Přesné znění turnaje bude popsáno v soutěžním řádu. Avšak na turnaj se kvalifikují nejlepší hráči této sezony v disciplínách na malém stole. Dále se pak na poli jednotlivců bude hrát šampionát v kádru 52/2, který se uskuteční v lednu v Trmicích, kádr 52/1, jehož pořadatel není znám, jednoband, který se odehraje v dubnu v Bohumíně a trojbandu, kde také není pořadatel určen.
V kalendáři také najdeme dva termíny pro turnaje pro zvané. V prosinci se odehraje jubilejní 15. ročník Turnaje mistrů města Bohumína a na konci dubna 3. ročník Ponětovického trojbandu.

Mezinárodní akce
V této sportovní sezoně se nekoná Mistrovství Evropy všech disciplín v německém Brandenburgu a tak se na mezinárodní scéně odehrají v podstatě výhradně turnaje v trojbandu. V kalendáři světové billiardové federace je sedm World cupů. V listopadu bude špička bojovat o světový titul v bolivijském Santa Cruz. Naši zemi bude reprezentovat aktuální mistr jalonecký Jan Hudák. Z důvodů změny nominačních pravidel se naši reprezentanti nedostanou na tradiční světový šampionát dvojic v německém Viersenu. Jak již bylo napsáno, tak vítěz čtyřčlenných družtev pojede v červnu na Mistrovství Evropy klubových týmů do Porta. Evropská billiardová federace změnila formát mládežnických turnajů. Hráči mládežnických kategorií všech disciplín se o Velikonocích sjedou do francouzského Ronchin. Milan Ettel nás bude reprezentovat v trojbandu na malém stole v kategorii kadetů (jeho poslední účast v této kategorii) a v trojbandu na velkém stole.

Výbonný výbor sekce karambol přeje více jak 550-ti aktivním hráčům co nejúspěšnější sportovní sezonu 2017 / 2018 !

Kalendář sekce karambol

Další top zprávy

Suverénní Boháč vítězí v Prostějově

16.10.2017

Ne příliš často máme možnost sledovat Martina Boháče u kulečníkového stolu při národních turnajích. Jakmile se ale účastní, tak to stojí za to. Svoji kvalitu Martin potvrdil v Prostějově, kde se odehrála 2. Velká cena v trojbandu. Až ve finálovém zápase se dokázal dostat jeho soupeř na „přijatelný“ odstup. Štěpán Kohout vzdoroval, ale Martinovi podlehl v poměru 35:31 na 30 náběhů. Generální průměr 1,381 v podání Martina daleko převyšoval výkony zbytku startovního pole.

Extraliga v trojbandu – 2. hrací kolo

8.10.2017

O uplynulém víkendu bylo na programu druhé hrací kolo Extraligy čtyřčlenných družstev v trojbandu na závodním stole. Šlágrem kola byl sobotní zápas kladenského Áčka s Jabloncem. K vidění ale byla spousta zajímavých výkonů v čele v podání Martina Vedrala, Jirky Přečka a Ireny Hambálkové.

Kladno rázně vykročilo za obhajobou titulu

26.9.2017

O uplynulém víkendu odstartovala celostátní soutěž čtyřčlenných družstev v trojbandu na závodním stole. Soutěže se účastní celkem 11 družstev a na programu je celkem 11 hracích víkendů. Je pevně stanoven hrací čas. V sobotu se hraje od 14:00 a v neděli od 11:00. V prvním kole, kdy nastupují třetí a čtvrtí hráči týmů se hraje do 30-ti bodů na 40 náběhů. Ve druhém kole, kde se utkávají jedničky a dvojky týmů se hraje do 40-ti bodů na 40 náběhů. Hráči jsou nasazováni na jednotlivé pozice dle aktuálního generálního průměru ze soutěže. Vítěz soutěže se kvalifikuje na evropský šampionát družstev, který je na programu v červnu v Portu.

Jan Aleš vykročil za obhajobou – 1. Velká cena 3B

17.9.2017

Obhájce loňského celkového vítězství v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole Jan Aleš vstoupil do nové sezony triumfem v prvním turnaji nové sezony na domácích stolech na Kladně. Honza ve finále porazil trmického hráče Adama Kozáka v poměru 30:20 na 31 náběhů.

Daniel Sanchez potřetí vítězem Světových her – Vratislav

31.7.2017

Mistr světa, vítěz Super cupu, hráč roku 2016, vítěz World cupu v Luxoru, světový hráč číslo jedna a vítěz Světových her. Toho v této sezoně v dnešní extrémně velké konkurenci dokázal dosáhnout barcelonský rodák Daniel Sanchez. Možná jeho nejlepší sezona vůbec. Ve finále Světových her dokázal Dani vstát z mrtvých, když dokonale otočil průběh partie s obhájcem titulu Italem Marcem Zanettim. 

Heang-Jik Kim vyhrává poprvé World cup

10.7.2017

Nejúspěšnější junior se ziskem čtyř světových triumfů Heang-Jik Kim o uplynulém víkendu dokráčel ke svému prvnímu velkému mezinárodnímu triumfu v seniorské kategoii. Letošní čtvrtý World cup, který se odehrál v Portu, měl snad prvně v historii asijské finále. Kim porazil vietnamského soupeře Nguyen Quoc Nquyena v poměru 40:34 na 23 náběhů.

Kompletní přehled mistrů ČR a rekordů

2.7.2017

Věděli jste, že celkem 87 národních šampionů eviduje sekce karambol Českomoravského billardového svazu. A nebo že 117 titulů vybojovali jednotlivci pro brněnský klub AKK. Tyto a další mnohé statistiky eviduje nový dokument sekce karambol, ve kterém najdete komplexní přehled všech republikových šampionátů, jejich vítězů, rekordmanů.

David Martinez završil svoji snovou sezonu

25.6.2017

Španělský titul a 3. místo na Mistrovství Evropy v dvaceti pěti letech ? Ano, to je sezona Davida Martineze ! Ten o uplynulém víkendu ukončil pětileté domácí panování Daniho Sancheze a získal tak svůj první seniorský španělský titul.

Klompenhouwer obhájila triumf z Evropského poháru žen

19.6.2017

Poté, co nedávno přožila Holanďanka Therese Klompenhouwer nezdar na ženském Mistrovství světa, spravila si chuť o uplynulém víkendu na druhém ročníku ženského Evropského poháru v holandském Rosmalenu. Domácí hráčka přesvědčivě ovládla vyřazovací část turnaje a potvrdila svoji nezdolnou dominanci na evropském kontinentu. Naše zástupkyně Irena Hambálková obsadila osmé místo.

BC Bohumím mistrem družstev v trojbandu na malém stole

4.6.2017

Bohumínské družstvo se stalo letošním šampionem v trojbandu na malém stole. Ve finálovém klání bohumínští porazili obhájce titulu BK Ekvitu Kladno v poměru 4:2.

Další zpravodajství

MČR KÁDR 47/2 – BC LakoPlast Trmice

17.10.2017

Srdečně zveme na Mistrovství ČR v kádru 47/2 na závodním stole.

Datum konání 11. – 12. listopadu

Uzávěrka přihlášek je v neděli 29. října ve 20:00

Suverénní Boháč vítězí v Prostějově

16.10.2017

Ne příliš často máme možnost sledovat Martina Boháče u kulečníkového stolu při národních turnajích. Jakmile se ale účastní, tak to stojí za to. Svoji kvalitu Martin potvrdil v Prostějově, kde se odehrála 2. Velká cena v trojbandu. Až ve finálovém zápase se dokázal dostat jeho soupeř na „přijatelný“ odstup. Štěpán Kohout vzdoroval, ale Martinovi podlehl v poměru 35:31 na 30 náběhů. Generální průměr 1,381 v podání Martina daleko převyšoval výkony zbytku startovního pole.

Extraliga v trojbandu – 2. hrací kolo

8.10.2017

O uplynulém víkendu bylo na programu druhé hrací kolo Extraligy čtyřčlenných družstev v trojbandu na závodním stole. Šlágrem kola byl sobotní zápas kladenského Áčka s Jabloncem. K vidění ale byla spousta zajímavých výkonů v čele v podání Martina Vedrala, Jirky Přečka a Ireny Hambálkové.

Kladno rázně vykročilo za obhajobou titulu

26.9.2017

O uplynulém víkendu odstartovala celostátní soutěž čtyřčlenných družstev v trojbandu na závodním stole. Soutěže se účastní celkem 11 družstev a na programu je celkem 11 hracích víkendů. Je pevně stanoven hrací čas. V sobotu se hraje od 14:00 a v neděli od 11:00. V prvním kole, kdy nastupují třetí a čtvrtí hráči týmů se hraje do 30-ti bodů na 40 náběhů. Ve druhém kole, kde se utkávají jedničky a dvojky týmů se hraje do 40-ti bodů na 40 náběhů. Hráči jsou nasazováni na jednotlivé pozice dle aktuálního generálního průměru ze soutěže. Vítěz soutěže se kvalifikuje na evropský šampionát družstev, který je na programu v červnu v Portu.

Jan Aleš vykročil za obhajobou – 1. Velká cena 3B

17.9.2017

Obhájce loňského celkového vítězství v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole Jan Aleš vstoupil do nové sezony triumfem v prvním turnaji nové sezony na domácích stolech na Kladně. Honza ve finále porazil trmického hráče Adama Kozáka v poměru 30:20 na 31 náběhů.

Daniel Sanchez potřetí vítězem Světových her – Vratislav

31.7.2017

Mistr světa, vítěz Super cupu, hráč roku 2016, vítěz World cupu v Luxoru, světový hráč číslo jedna a vítěz Světových her. Toho v této sezoně v dnešní extrémně velké konkurenci dokázal dosáhnout barcelonský rodák Daniel Sanchez. Možná jeho nejlepší sezona vůbec. Ve finále Světových her dokázal Dani vstát z mrtvých, když dokonale otočil průběh partie s obhájcem titulu Italem Marcem Zanettim. 

Heang-Jik Kim vyhrává poprvé World cup

10.7.2017

Nejúspěšnější junior se ziskem čtyř světových triumfů Heang-Jik Kim o uplynulém víkendu dokráčel ke svému prvnímu velkému mezinárodnímu triumfu v seniorské kategoii. Letošní čtvrtý World cup, který se odehrál v Portu, měl snad prvně v historii asijské finále. Kim porazil vietnamského soupeře Nguyen Quoc Nquyena v poměru 40:34 na 23 náběhů.

Kompletní přehled mistrů ČR a rekordů

2.7.2017

Věděli jste, že celkem 87 národních šampionů eviduje sekce karambol Českomoravského billardového svazu. A nebo že 117 titulů vybojovali jednotlivci pro brněnský klub AKK. Tyto a další mnohé statistiky eviduje nový dokument sekce karambol, ve kterém najdete komplexní přehled všech republikových šampionátů, jejich vítězů, rekordmanů.

David Martinez završil svoji snovou sezonu

25.6.2017

Španělský titul a 3. místo na Mistrovství Evropy v dvaceti pěti letech ? Ano, to je sezona Davida Martineze ! Ten o uplynulém víkendu ukončil pětileté domácí panování Daniho Sancheze a získal tak svůj první seniorský španělský titul.

Klompenhouwer obhájila triumf z Evropského poháru žen

19.6.2017

Poté, co nedávno přožila Holanďanka Therese Klompenhouwer nezdar na ženském Mistrovství světa, spravila si chuť o uplynulém víkendu na druhém ročníku ženského Evropského poháru v holandském Rosmalenu. Domácí hráčka přesvědčivě ovládla vyřazovací část turnaje a potvrdila svoji nezdolnou dominanci na evropském kontinentu. Naše zástupkyně Irena Hambálková obsadila osmé místo.