Merckx vyhrává 3CC Masters a 40000$

16.7.2018

Za svou mnohaletou kariéru si ještě nikdy Belgičan Eddy Merckx neodnesl šek v takové výši za turnajové vítězství. Eddy se stal vítězem první edice nové série turnajů 3-Cushion Challenge World Masters, když ve finále porazil svého krajana Eddyho Leppense v poměru 57:19. 24 hráčů turnaje si rozdělilo prize money ve výši 220 000$. Eddy jako vítěz obdržel šek na 40 000$.
A nejenom vysoké prize money přináší nová série turnajů Masters. První turnaj tohoto seriálu byl ukázkou dalšího posunu v organizaci turnaje pod vedením Kozoom International. Hrálo se v sedmém patře Imperial Palace Hotelu, který se nachází v nejluxusnější čtvrti Gangham-gu hlavního města Jižní Koreje Soulu. Před turnajem nechyběla tisková konference za účasti všech hráčů, vedení UMB, Kozoom. Naproti hlediště byla umístěna stage s velkoplošnými TV, na kterých ku příklady běžely krátké prezentační šoty hráčů. Vše samozřejmě doplněno o patřičné zvukové a světelné efekty. No a zejména probíhalo z turnaje živé vysílání na TV kanálu MBC sports, hlavního partnera této série turnajů. Kam až mohla sahat finanční náročnost této akce včetně této perfektní organizace ? Posun, co se týče výše rozpočtu akcí je v posledních letech neuvěřitelný.
Nejvíce diskutovanou části, tak byl samotný systém turnaje. Na 24 pozvaných hráčů, 20 dle světového žebříčku a 4 na základě divokých karet, čekal úplně nový zápasový formát. Ten se skládal z celkem 20-ti pozic. Zápas vždy začínal zahajovacím strkem. Následných 19 pozic vygeneroval a na stole laserem zaměřil systém MyWebsport. Odpadla tak strategie defenzivní hry. Hráč museli z každé pozice skorovat co možná nejvíce bodů s vědomím, že soupeř půjde ke stolu na úplně stejnou pozici. Po deseti odehraných pozicích byla pauze, po které se pořadí hráčů otočilo. Začínal tedy hrát hráč se žlutou koulí. Formát přinášel rozporuplné názory a také velké výkyvy ve výkonech hráčů. Vidět jsme tak mohli výkon odehraných 70-ti bodů, ale také bodů 13-ti.
Hráči byli rozděleni do osmi skupin po třech, první dva si zajistili postup do osmifinále. Hrálo se s časovým omezením 30-ti vteřin s možností čtyř timeoutů. Hráči hráli v polokošilích připravených organizátory. Novinkou také byla barva sukna. Hrálo se na Simonisu v šedé barvě.
Skupinová fáze přinesla spousty překvapení. Skončili v ní poslední dva vítězové World cupu Frédéric Caudron a Dick Jaspers. Oba zápasy rovněž prohrál Turek Semih Sayginer. Z domácích hráčů postoupil pouze Jung-Han Heo. O nejlepší výkon se postaral Marco Zanetti, který zahrál v zápase s Eddy Leppensem celkem 70 bodů. O druhý nejlepší výkon se postaral Tayfun Tasdemir. Ten zahrál v posledních dvou nábězích série 11 a 15. Dosáhl tak na 66 bodů. Soupeř Heo měl bodů 55. Pěkný zápas. O nejvyšší sérii se postaral Mural Naci Coklu. Ten v zápase s Španělem Martinezem zahrál v 17. náběhu sérii 16 ! Série již nebyla nikým překonána a Coklu tak obdržel prémii 5000$.
Ve vyřazovací části se znovu zadařilo Japonci Morimu. Mladý nadějný Yusuke, který strávil poslední rok tréninkem v Koreji s Jae-Ho Cho, hrál skvostný turnaj. Ve skupině porazil Caudrona a v osmifinále Egypťana Sidhoma. Až poslední 20. pozice rozhodovala v zápase Leppense a Sancheze. Eddy hrál jako první a za stavu 29:29 udělal 5 bodů. Sanchez zahrál pouze body tři a do čtvrtfinále postoupil Belgičan. Na výkony v Portu navázal Tasdemir. Hrál znovu skvostně a v osmifinále porazil Polychronopoulose. Až v rozsřelu zvítězil Martinez nad Heo. Korejci tak v turnaji neměli ani jednoho hráče ve čtvrtfinále. Zato Vietnamci mohli slavit. Nquyen porazil Coklu a Tran Blomdahla. Ve zbývající session byly v vidění nejlepší výkony. Zanetti zahrál 56 bodů proti dalšímu Vietnamci Ma a o nejlepší osmifinálový výkon se postaral Eddy Merckx, který na Buryho udělal 60 bodů.
O sobotním večeru bylo v Soulu na programu čtvrtfinále. Velké drama přinesl zápas Tran Martinez. V posledním náběhu šel mladý Španěl ke stolu za nepříznivého stavu 22:23. David ale udělal sérii tří bodů a dostal se do vedení. Tran ovšem zahrál rovněž tři body a bylo jasné, že postoupí právě on. Leppens si zejména díky povedenému startu poradil s Vietnamcem Nquyenem. Snový turnaj Japonce Moriho ukončil až Tasdemir. Turek zvítězil v poměru 39:22. Velkou bitvu přinesl zápas Zanetti Merckx. Eddy šel na 17. pozici, stav byl vyrovnaný 37:37. Zahrál sérii v pravý moment mnohdy rozhodne zápas a to se přesně povedlo belgické světové dvojce. Na 12 bodovou sérii již Ital odpověď nenašel. Konečný stav 53:41.
Nevyzpytatelnost a záživnost tohoto systému byla dokonale k vidění v semifinálových bojích. Nejprve sehrál Leppens s Tasdemirem velmi pohledný zápas. Eddy zahrál v první polovině série 11 a 10 a po deseti pozicích měl na svém kontě 30 bodů. Tayfun se však na Eddyho nebezpečně dotahoval. Na Eddym bylo vidět, že se až moc zajímá o počitadlo a svůj náskok. Na 15 náběhů měl 50, na 20 náběhů 52. Tayfun nakonec Leppense nedotáhnul a prohrál 52:46. V tomto zápase bylo také vidět, že na kvalitě zápasu ohromně záleží, jaké pozice hráčům systém MyWebsport vylosuje. Tayfun s Eddym chodili ke stolu na velmi příznivé strky. Zatímco v jiných zápasech se hráči brodili v opravdových špecích. Druhý semifinálový zápas přinesl velice špatný výkon Vietnamce Trana. Vítěz letošního druhého World cupu zahrál z 20-ti pozic pouze 13 bodů ! Merckx také nehrál dle svých představ, ale 26 bodů v jeho podání na Trana bohatě stačilo.
No a jestliže druhému semifinálovému zápasu chybělo napětí, tak ve finále tomu bylo taktéž. Belgický souboj Eddy vs. Eddy byl ve znamení brilantního startu úspěšnějšího z dvojice jmenovců. Merckx zahrál v prvních pěti nábězích série 2-1-7-5-3 a vedl 6:18. Leppens se snažil, bojoval ale vůbec se nedokázal dostat do tempa a zahrát vyšší sérii. Merckx zápas uzavřel bodovou smrští 6-9-3 a zvítězil v poměru 19:57 !
Jak Eddy Merckx po zápas poznamenal: „Vyhrát Mistrovství světa je skvělý pocit. Ale po tom, co jsem doma udělal párty na oslavu titulu, tak mi z obdržených prize-money mnoho nezbylo. O těchto prize-money, které jsem na tomto turnaji vyhrál, se nám mohlo před pár lety pouze zdát.“
Poražený finalista Eddy Leppens obdržel poloviční sumu tedy 20000$. Semifinalisti Tran a Tasdemir dostali 15000$ a čtvrtfinalisti 10000$. Oceněný byl také nejvyšší generální průměr. Marco Zanetti zahrál 2,437 !
Seriál turnajů 3-Cushion Challenge World Masters bude letos pokračovat dalšími dvěma turnaji. Pro následující rok 2019 je již nyní počítáno s pěti turnaji. Ovšem tento průběh zápasu jsme viděli naposled. Organizátoři chtějí větší jistotu zápasového napětí a tak to prozatím vypadá na systém setů, kdy v každém bude odehráno pět pozic.
Naprosto zásadní zprávou ale bylo oznámení, že konečně došlo k ukončení nesváru mezi UMB a KBF. Prezident UMB Barki a prezident KBF Nam podepsali prohlášení o následující spolupráci. Do kalendáře světové federace se tak vrací turnaj LG U+ 3-cushion Masters a turnaj světové série. Korejským hráčům je znovu dovoleno účastnit se turnajů pod hlavičkou UMB. Tak již snad nic nebrání snové budoucnosti trojbandového kulečníku.
Většina hráčů se nyní přesune do Ameriky. Již v pondělí totiž v New Yorku začíná tradiční Verhoeven open. Začátkem srpna nás pak čeká opravdová bomba. Na Long Islandu se bude hrát McCreery Champion of Champions s celkovou dotací 608 000$ – vítěz obdrží 150 000$.
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Fotogalerie
Videogalerie
Web turnaje

Další top zprávy

Dudák Cup

16.1.2019

Dne 28.12.2018 byl odehrán třetí  ročník Dudák Cupu.

Skvělý výkon týmu Poruby

14.1.2019

Do jarní části soutěže Extraligy v trojbandu perfektním způsobem vykročilo družstvo Poruby. Porubští, posilněni o brněnského Martina Boháče, hostili o pátém hracím víkendu vedoucí tým z Kladna a Trmice. A právě v sobotním šlágru tohoto kola předvedl ostravský tým nejlepší výkon sezony. Vedoucí Kladno přijeli 8:0 a zahráli generální průměr družstva 1,106 ! Pro kladenské to byl černý víkend. V neděli totiž remizovali s Prostějovem a jejich náskok na čele tabulky se ze čtyř bodů smrsknul na pouhý bod. 

Reportáž ČT o historii kulečníku v Praze

12.1.2019

Tvůrci pořadu Z metropole České televize zpracovali hezkou reportáž o historii kulečníku v Praze. Nedílnou součástí této historie je i žižkovský klub, který slaví v tomto roce 50. výročí působnosti v prostorech Tělocvičné jednoty Sokola Žižkov I.
První část reportáže začíná v čase 9:00. Druhá část věnovaná žižkovskému klubu v čase 21:10.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288835-z-metropole/219411058230002/

Velké poděkování panu Sojkovi a jeho týmu za zpracování reportáže a panu Pencovi, který sepisuje knížku o historii kulečníku. Jak zaznělo v reportáži, tak případné materiály týkající se historie kulečníku zasílejte na jeho adresu info@ceskykulecnik.cz

Jaspers prvně v kariéře vítězí v Hurghadě

10.12.2018

Dva nejlepší hráči sezony se střetli ve finále posledního World cupu roku 2018. Světová jednička, vítěz dvou World cupů, vítěz celkového seriálu World cupů již před posledním turnajem v Hurghadě čelil aktuálnímu mistru světa, vítězi jednoho World cupu a nového světového rekordmana, který jako první zahrál deset průměr v oficiálním zápase trojbandu do 40-ti bodů. To byl finálový zápas sedmého World cupu sezony mezi Frédéricem Caudronem a Dickem Jaspersem. Jako vítěz odešel o tři roky starší Holanďan Dick Jaspers. Vystřídal tak po téměř 13-ti měsících svého finálového protivníka na pozici číslo jedna světového žebříčku.

Extraliga v trojbandu – 4. hrací víkend

10.12.2018

Kladenský celek v sestavě Novák, Aleš, Kohout, Váša a náhradníky Markupem a Korecem je podzimním mistrem extraligové soutěže v trojbandu čtyřčlenných družstev. Pěti násobní obhájci titul uv podzimní části sezony neprohráli, mají skore 47:9 a náskok čtyř bodů před druhou Porubou. O uplynulém víkendu bylo na programu poslední kolo podzimní části sezony, kdy byl na programu pouze jeden zápas pro každý tým. Vlivem příjezdu našich hráčů z World cupu z Hurghady byly zápasy Kladna s Trmicemi a Poruby s Prostějovem odehrány v neděli.

Van Silfhout vítězí v Bohumíně

3.12.2018

Mnohonásobný mistr Holandska Michel van Silfhout se stal vítězem 16. ročníku tradičního turnaje mistrů města Bohumína. Holanďan o svém celkovém vítězství rozhodnul poté, co v rozhodující třetí disciplíně trojbandu za stavu 12:3 dohrál domácímu hráči Miroslavu Andrejovskému zápas sérií 12-ti bodů. Michel tak vylepšil svůj výsledek z loňského roku, kdy ve finále podlehl Rakušanovi Arnimu Kahoferovi a raduje se ze svého premiérového bohumínského vítězství.

O Novákově vítězství rozhodnul druhý rozstřel

26.11.2018

Neuvěřitelně dramatický závěr mělo finále v pořadí již letošní 3. Velké ceny v trojbandu, která se uskutečnila o u plynulém víkendu v Praze na Žižkově. Vítěz předešlých dvou turnajů havířovský Ivo Gazdoš zremizoval zápas Radku Novákovi sérií tří bodů. O vítězi, tak po dlouhé době rozhodoval rozstřel. A na Žižkově byly k vidění hned dva. Ten první totiž skončil v poměru 2:2. Ivo byl velmi blízko třetímu bodu. Lehká tuž v Ivošův neprospěch ale poslala hráče do druhého rozstřelu. V něm zahrál Radek znovu dva body. Ivo nedobře zahrál zahajovací pozici a druhý strk vynechal. Radek tak oplatil Ivovi porážku o jeden bod ze zářijové Velké ceny na Kladně. 

Jedenáctkrát účast ve finále, z toho deset vítězství

19.11.2018

Padesátiletý Belgičan Eddy Merkcx jubilejně podesáté v kariéře vyhrál turnaj světové série v trojbandu  Ve finále letošního šestého World cupu sezony jasně porazil Řeka Filippose Kasidokostase v poměru 40:19: na 19 náběhů. Eddy se pyšní fantastickou statistikou finálových účastí na World cupu. Z jedenácti účastí prohrál pouze jednou a historickém medailovém žebříčku se posunul na páté místo před Raymonda Ceulemanse. Po tomto turnaji je také jasno o celkovém vítězi seriálu World cupů tohoto kalendářního roku. Frédéric Caudron je před posledním World cupem, který je na programu v prosinci v Hurghadě, v nedostižném vedení právě před jeho krajanem Merckxem.

Extraliga v trojbandu – 3. hrací víkend

18.11.2018

Zaváhání Poruby v Jablonci byl největším překvapením třetího hracího víkendu Extraligy v trojbandu čtyřčlenných družstev. Kladno znovu neztratilo ani bod a tak vede tabulky již o čtyři body. O nejlepší výkon se postaral Zdenek Galíček, který v nedělním zápase v Jablonci porazil Pavla Škopa v poměru 40:31 na 28 náběhů. Na stejném stole byl v sobotu Radek Hájek znovu proti Pavlovi Škopovi o náběh horší.

Marek Faus podesáté mistrem republiky v jednobandu

11.11.2018

Jubilejní desátý mistrovský titul v disciplíně jednoband na závodním stole vybojoval o uplynulém víkendu hráč SK Billard Centra Praha Marek Faus. Ve finále porazil domácího Mirka Baču na náběhy 112:97. Faus tak v této sezoně zvítězil na všech technických MČR a zajistil si tak start na dubnovém evropském šampionátu. 

Další zpravodajství

MČR jednoband MS

16.1.2019

Přijměte pozvání na 26. Mistrovství České republiky v jednobandu na malém stole.

Termín konání 8. – 10. února v klubu Vital Sports z.s.

Turnaj je kvalifikační na republikový šampionát v trojboji.

Dudák Cup

16.1.2019

Dne 28.12.2018 byl odehrán třetí  ročník Dudák Cupu.

Skvělý výkon týmu Poruby

14.1.2019

Do jarní části soutěže Extraligy v trojbandu perfektním způsobem vykročilo družstvo Poruby. Porubští, posilněni o brněnského Martina Boháče, hostili o pátém hracím víkendu vedoucí tým z Kladna a Trmice. A právě v sobotním šlágru tohoto kola předvedl ostravský tým nejlepší výkon sezony. Vedoucí Kladno přijeli 8:0 a zahráli generální průměr družstva 1,106 ! Pro kladenské to byl černý víkend. V neděli totiž remizovali s Prostějovem a jejich náskok na čele tabulky se ze čtyř bodů smrsknul na pouhý bod. 

Reportáž ČT o historii kulečníku v Praze

12.1.2019

Tvůrci pořadu Z metropole České televize zpracovali hezkou reportáž o historii kulečníku v Praze. Nedílnou součástí této historie je i žižkovský klub, který slaví v tomto roce 50. výročí působnosti v prostorech Tělocvičné jednoty Sokola Žižkov I.
První část reportáže začíná v čase 9:00. Druhá část věnovaná žižkovskému klubu v čase 21:10.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288835-z-metropole/219411058230002/

Velké poděkování panu Sojkovi a jeho týmu za zpracování reportáže a panu Pencovi, který sepisuje knížku o historii kulečníku. Jak zaznělo v reportáži, tak případné materiály týkající se historie kulečníku zasílejte na jeho adresu info@ceskykulecnik.cz

MČR juniorů

7.1.2019

Českomoravský billiardový svaz a pořádající klub TJ Sokol Žižkov vás srdečně zvou na republikový šampionát juniorů na malých stolech.

V sobotu 9. února se uskuteční volná hra, v neděli 10. února se odehraje trojband.

 

Jaspers prvně v kariéře vítězí v Hurghadě

10.12.2018

Dva nejlepší hráči sezony se střetli ve finále posledního World cupu roku 2018. Světová jednička, vítěz dvou World cupů, vítěz celkového seriálu World cupů již před posledním turnajem v Hurghadě čelil aktuálnímu mistru světa, vítězi jednoho World cupu a nového světového rekordmana, který jako první zahrál deset průměr v oficiálním zápase trojbandu do 40-ti bodů. To byl finálový zápas sedmého World cupu sezony mezi Frédéricem Caudronem a Dickem Jaspersem. Jako vítěz odešel o tři roky starší Holanďan Dick Jaspers. Vystřídal tak po téměř 13-ti měsících svého finálového protivníka na pozici číslo jedna světového žebříčku.

Extraliga v trojbandu – 4. hrací víkend

10.12.2018

Kladenský celek v sestavě Novák, Aleš, Kohout, Váša a náhradníky Markupem a Korecem je podzimním mistrem extraligové soutěže v trojbandu čtyřčlenných družstev. Pěti násobní obhájci titul uv podzimní části sezony neprohráli, mají skore 47:9 a náskok čtyř bodů před druhou Porubou. O uplynulém víkendu bylo na programu poslední kolo podzimní části sezony, kdy byl na programu pouze jeden zápas pro každý tým. Vlivem příjezdu našich hráčů z World cupu z Hurghady byly zápasy Kladna s Trmicemi a Poruby s Prostějovem odehrány v neděli.

Van Silfhout vítězí v Bohumíně

3.12.2018

Mnohonásobný mistr Holandska Michel van Silfhout se stal vítězem 16. ročníku tradičního turnaje mistrů města Bohumína. Holanďan o svém celkovém vítězství rozhodnul poté, co v rozhodující třetí disciplíně trojbandu za stavu 12:3 dohrál domácímu hráči Miroslavu Andrejovskému zápas sérií 12-ti bodů. Michel tak vylepšil svůj výsledek z loňského roku, kdy ve finále podlehl Rakušanovi Arnimu Kahoferovi a raduje se ze svého premiérového bohumínského vítězství.

Vánoční turnaj BC Řipská 2018

28.11.2018

Přijměte pozvání na tradiční Vánoční turnaje BC Řipská 2018.

V karambolu se budou hrát kvarty, v poolu devítka. Celý turnaj Vám jako každý rok zpříjemní vánoční menu, skvělá  atmosféra a v neposlední řadě také nemalé finanční výhry a další ceny. Akce je dotována částkou 25 100 Kč!
Podrobnosti naleznete zde.
Těšíme se na Vaši účast!

Vánoční turnaj BK Ekvita Kladno

28.11.2018

Billiard klub Ekvita Kladno

Karambol: Trojband MS
Pool: 9-ball
Šipky: 501 DO

Občerstvení v ceně startovného, od 20 hodin tradiční country