Merckx vyhrává 3CC Masters a 40000$

16.7.2018

Za svou mnohaletou kariéru si ještě nikdy Belgičan Eddy Merckx neodnesl šek v takové výši za turnajové vítězství. Eddy se stal vítězem první edice nové série turnajů 3-Cushion Challenge World Masters, když ve finále porazil svého krajana Eddyho Leppense v poměru 57:19. 24 hráčů turnaje si rozdělilo prize money ve výši 220 000$. Eddy jako vítěz obdržel šek na 40 000$.
A nejenom vysoké prize money přináší nová série turnajů Masters. První turnaj tohoto seriálu byl ukázkou dalšího posunu v organizaci turnaje pod vedením Kozoom International. Hrálo se v sedmém patře Imperial Palace Hotelu, který se nachází v nejluxusnější čtvrti Gangham-gu hlavního města Jižní Koreje Soulu. Před turnajem nechyběla tisková konference za účasti všech hráčů, vedení UMB, Kozoom. Naproti hlediště byla umístěna stage s velkoplošnými TV, na kterých ku příklady běžely krátké prezentační šoty hráčů. Vše samozřejmě doplněno o patřičné zvukové a světelné efekty. No a zejména probíhalo z turnaje živé vysílání na TV kanálu MBC sports, hlavního partnera této série turnajů. Kam až mohla sahat finanční náročnost této akce včetně této perfektní organizace ? Posun, co se týče výše rozpočtu akcí je v posledních letech neuvěřitelný.
Nejvíce diskutovanou části, tak byl samotný systém turnaje. Na 24 pozvaných hráčů, 20 dle světového žebříčku a 4 na základě divokých karet, čekal úplně nový zápasový formát. Ten se skládal z celkem 20-ti pozic. Zápas vždy začínal zahajovacím strkem. Následných 19 pozic vygeneroval a na stole laserem zaměřil systém MyWebsport. Odpadla tak strategie defenzivní hry. Hráč museli z každé pozice skorovat co možná nejvíce bodů s vědomím, že soupeř půjde ke stolu na úplně stejnou pozici. Po deseti odehraných pozicích byla pauze, po které se pořadí hráčů otočilo. Začínal tedy hrát hráč se žlutou koulí. Formát přinášel rozporuplné názory a také velké výkyvy ve výkonech hráčů. Vidět jsme tak mohli výkon odehraných 70-ti bodů, ale také bodů 13-ti.
Hráči byli rozděleni do osmi skupin po třech, první dva si zajistili postup do osmifinále. Hrálo se s časovým omezením 30-ti vteřin s možností čtyř timeoutů. Hráči hráli v polokošilích připravených organizátory. Novinkou také byla barva sukna. Hrálo se na Simonisu v šedé barvě.
Skupinová fáze přinesla spousty překvapení. Skončili v ní poslední dva vítězové World cupu Frédéric Caudron a Dick Jaspers. Oba zápasy rovněž prohrál Turek Semih Sayginer. Z domácích hráčů postoupil pouze Jung-Han Heo. O nejlepší výkon se postaral Marco Zanetti, který zahrál v zápase s Eddy Leppensem celkem 70 bodů. O druhý nejlepší výkon se postaral Tayfun Tasdemir. Ten zahrál v posledních dvou nábězích série 11 a 15. Dosáhl tak na 66 bodů. Soupeř Heo měl bodů 55. Pěkný zápas. O nejvyšší sérii se postaral Mural Naci Coklu. Ten v zápase s Španělem Martinezem zahrál v 17. náběhu sérii 16 ! Série již nebyla nikým překonána a Coklu tak obdržel prémii 5000$.
Ve vyřazovací části se znovu zadařilo Japonci Morimu. Mladý nadějný Yusuke, který strávil poslední rok tréninkem v Koreji s Jae-Ho Cho, hrál skvostný turnaj. Ve skupině porazil Caudrona a v osmifinále Egypťana Sidhoma. Až poslední 20. pozice rozhodovala v zápase Leppense a Sancheze. Eddy hrál jako první a za stavu 29:29 udělal 5 bodů. Sanchez zahrál pouze body tři a do čtvrtfinále postoupil Belgičan. Na výkony v Portu navázal Tasdemir. Hrál znovu skvostně a v osmifinále porazil Polychronopoulose. Až v rozsřelu zvítězil Martinez nad Heo. Korejci tak v turnaji neměli ani jednoho hráče ve čtvrtfinále. Zato Vietnamci mohli slavit. Nquyen porazil Coklu a Tran Blomdahla. Ve zbývající session byly v vidění nejlepší výkony. Zanetti zahrál 56 bodů proti dalšímu Vietnamci Ma a o nejlepší osmifinálový výkon se postaral Eddy Merckx, který na Buryho udělal 60 bodů.
O sobotním večeru bylo v Soulu na programu čtvrtfinále. Velké drama přinesl zápas Tran Martinez. V posledním náběhu šel mladý Španěl ke stolu za nepříznivého stavu 22:23. David ale udělal sérii tří bodů a dostal se do vedení. Tran ovšem zahrál rovněž tři body a bylo jasné, že postoupí právě on. Leppens si zejména díky povedenému startu poradil s Vietnamcem Nquyenem. Snový turnaj Japonce Moriho ukončil až Tasdemir. Turek zvítězil v poměru 39:22. Velkou bitvu přinesl zápas Zanetti Merckx. Eddy šel na 17. pozici, stav byl vyrovnaný 37:37. Zahrál sérii v pravý moment mnohdy rozhodne zápas a to se přesně povedlo belgické světové dvojce. Na 12 bodovou sérii již Ital odpověď nenašel. Konečný stav 53:41.
Nevyzpytatelnost a záživnost tohoto systému byla dokonale k vidění v semifinálových bojích. Nejprve sehrál Leppens s Tasdemirem velmi pohledný zápas. Eddy zahrál v první polovině série 11 a 10 a po deseti pozicích měl na svém kontě 30 bodů. Tayfun se však na Eddyho nebezpečně dotahoval. Na Eddym bylo vidět, že se až moc zajímá o počitadlo a svůj náskok. Na 15 náběhů měl 50, na 20 náběhů 52. Tayfun nakonec Leppense nedotáhnul a prohrál 52:46. V tomto zápase bylo také vidět, že na kvalitě zápasu ohromně záleží, jaké pozice hráčům systém MyWebsport vylosuje. Tayfun s Eddym chodili ke stolu na velmi příznivé strky. Zatímco v jiných zápasech se hráči brodili v opravdových špecích. Druhý semifinálový zápas přinesl velice špatný výkon Vietnamce Trana. Vítěz letošního druhého World cupu zahrál z 20-ti pozic pouze 13 bodů ! Merckx také nehrál dle svých představ, ale 26 bodů v jeho podání na Trana bohatě stačilo.
No a jestliže druhému semifinálovému zápasu chybělo napětí, tak ve finále tomu bylo taktéž. Belgický souboj Eddy vs. Eddy byl ve znamení brilantního startu úspěšnějšího z dvojice jmenovců. Merckx zahrál v prvních pěti nábězích série 2-1-7-5-3 a vedl 6:18. Leppens se snažil, bojoval ale vůbec se nedokázal dostat do tempa a zahrát vyšší sérii. Merckx zápas uzavřel bodovou smrští 6-9-3 a zvítězil v poměru 19:57 !
Jak Eddy Merckx po zápas poznamenal: „Vyhrát Mistrovství světa je skvělý pocit. Ale po tom, co jsem doma udělal párty na oslavu titulu, tak mi z obdržených prize-money mnoho nezbylo. O těchto prize-money, které jsem na tomto turnaji vyhrál, se nám mohlo před pár lety pouze zdát.“
Poražený finalista Eddy Leppens obdržel poloviční sumu tedy 20000$. Semifinalisti Tran a Tasdemir dostali 15000$ a čtvrtfinalisti 10000$. Oceněný byl také nejvyšší generální průměr. Marco Zanetti zahrál 2,437 !
Seriál turnajů 3-Cushion Challenge World Masters bude letos pokračovat dalšími dvěma turnaji. Pro následující rok 2019 je již nyní počítáno s pěti turnaji. Ovšem tento průběh zápasu jsme viděli naposled. Organizátoři chtějí větší jistotu zápasového napětí a tak to prozatím vypadá na systém setů, kdy v každém bude odehráno pět pozic.
Naprosto zásadní zprávou ale bylo oznámení, že konečně došlo k ukončení nesváru mezi UMB a KBF. Prezident UMB Barki a prezident KBF Nam podepsali prohlášení o následující spolupráci. Do kalendáře světové federace se tak vrací turnaj LG U+ 3-cushion Masters a turnaj světové série. Korejským hráčům je znovu dovoleno účastnit se turnajů pod hlavičkou UMB. Tak již snad nic nebrání snové budoucnosti trojbandového kulečníku.
Většina hráčů se nyní přesune do Ameriky. Již v pondělí totiž v New Yorku začíná tradiční Verhoeven open. Začátkem srpna nás pak čeká opravdová bomba. Na Long Islandu se bude hrát McCreery Champion of Champions s celkovou dotací 608 000$ – vítěz obdrží 150 000$.
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Fotogalerie
Videogalerie
Web turnaje

Další top zprávy

Marek Faus podesáté mistrem republiky v jednobandu

11.11.2018

Jubilejní desátý mistrovský titul v disciplíně jednoband na závodním stole vybojoval o uplynulém víkendu hráč SK Billard Centra Praha Marek Faus. Ve finále porazil domácího Mirka Baču na náběhy 112:97. Faus tak v této sezoně zvítězil na všech technických MČR a zajistil si tak start na dubnovém evropském šampionátu. 

Průměr 1,6 v podání Radka Nováka a série 15 a 12

5.11.2018

Plno kvalitních výkonů bylo k vidění ve druhém hracím víkendu Extraligy v trojbandu čtyřčlenných družstev. Hvězdou kola je Radek Novák, který ze dvou zápasů zahrál průměr 1,600 ! Byly k vidění dva zápasy do 40-ti bodů na 24 náběhů, jeden zápas do 30-ti bodů na 17 náběhů a série 15, 12 a třikrát 9 !

Martin Horn stvrdil svůj comeback

30.10.2018

Sedmačtyřicetiletý Němec Martin Horn zažil o uplynulém nedělním odpoledne podruhé v kariéře slastný pocit vítěze turnaje sevětové série. Ve finále letošního 5. World cupu porazil Horn korejského hráče Jae-Ho Cho o jeden bod. Cho potřeboval z dohrávky zahrát čtyři body na remízu. Čtvrtý obtížný buzar však netrefil. Horn slaví triumf na mezinárodní scéně po dlouhých devíti letech. Poprvé vyhrál v turecké Antalyi v roce 2009. Ve světovém žebříčku se Němec posunul ze 46. místa na pozici 23.

Ivo Gazdoš vítězí i v Prostějově

28.10.2018

Rázně vykročil Ivo Gazdoš za celkovým vítězstvím v seriálu Velkých cen v trojbandu. Po zářijové výhře na Kladně se mu povedlo zvítězit i o uplynulém víkendu v Prostějově. V defenzivním finále hraném bez omezení náběhů porazil žižkovského Adama Baču v poměru 35:26. Ivo vede v celkovém pořadí o 28 bodů právě před Adamem. 

Marek Faus posedmnácté mistrem republiky v kádru 71/2

21.10.2018

Nejlepším výkonem turnaje se prezentoval Marek Faus ve finále 28. republikového šampionátu v kádru 71/2. V zápase proti Janisovi Ziogasovi zahrál Marek partii do 175-ti bodů na 5 náběhů, když do zápasu vstoupil sérií 116. Marek Faus tak po zářijovém triumfu v kádru 47/2 ovládl i kádr velký.

Kohout s Alešem vítězí v Řipské

14.10.2018

Historicky prvními republikovými šampiony v trojbandu dvoučlenných klubových družstev na malém stole se stala kladenská dvojice Štěpán Kohout a Jan Aleš. Na turnaji hraném systémem každý s každým podávali oba dva stabilní výkony, nepoznali porážku a o jejich triumfu bylo více méně jasno již dvě kola před konce. Na druhém místě skončila prekvapivě dvojice Adam Bača Marcel Dirn ze Žižkova, třetí papírově nejsilnější dvojice z Havířova Ivo Gazdoš a Miroslav Bača.

Jaspers vítězí v historickém finále

10.10.2018

Třiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers získal o uplynulém víkendu svůj v pořadí již čtvrtý světový titul. Finálový zápas měl historický průběh. Prvně totiž o vítězi rozhodoval rozstřel. Na dva body v podání soupeře Francouze Jérémyho Buryho kontroval velezkušený Jaspers body tři a dokonale tak zvrátil průběh finálového zápasu na svou stranu. Dick se také generálním průměrem 2,352 postaral o nový světový rekord mistrovství světa. 

Ivo Gazdoš vítězí na Kladně

9.10.2018

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš se stal vítězem prvního turnaje Velké ceny v trojbandu na závodním stole. Ivoš ve finále porazil domácího Radka Nováka nejtěsnějším poměrem o jeden bod na 31 náběhů. Turnaj se zúčastnilo celkem 36 hráčů a odehrálo se celkem 64 zápasů.

Marek Faus získává 14. titul v kádru 47/2

24.9.2018

Marek Faus, hráč klubu SK Billard Centrum Praha, získal o uplynulém víkendu již svůj 14. mistrovský titul v disciplíně kádr 47/2. Ve finále porazil hráče BC LakoPlast Trmice Adama Kozáka po jednoznačném průběhu v poměru 200:18 na 4 náběhy. 

Extraliga v trojbandu – 1. hrací víkend

19.9.2018

O uplynulém víkendu odstartovala dlouhodobá nejvyšší soutěž v trojbandu čtyřčlenných družstev na závodním stole. Soutěž doznala oproti minulé sezoně několika změn. Díky celkem 14-ti přihlášeným týmům se soutěž rozdělila na dvě úrovně. Do Extraligy je nasazano osm družstev dle pořadí z minulé sezony. Zbylých šest družstev tvoří soutěž 1. ligy. Co se týče postupu a sestupu, tak osmý tým Extraligy přímo nahradí vítěz 1. ligy. Sedmý tým Extraligy sehraje s druhým týmem 1. ligy na neutrálních stolech barážové dvojutkání. Obhájcem titulu z posledních dvou sezon je tým BK Ekvita Kladno. Stejně jako v uplynulé sezoně bude pro družstva velkou motivací vize kvalifikovat se na evropský šampionát klubových družstev, který se uskuteční na konci června v Portu. S největší pravděpodobností se do Porta kvalifikují dva naše týmy. Sekce karambol podpoří vítěze soutěže částkou 50 tísíc korun, druhého v pořadí částkou poloviční. Také jako přípravu na tuto mezinárodní akci je od této sezony povinností hrát zápasy s časovým omezením 40-ti vteřin. Toto je řešeno pomocí online počitadla výsledkového servisu a tak vývoj všech zápasů soutěže je možné sledovat online nebo si průběh zápasu můžeme projít zpětně. Ze žižkovského klubu se navíc všechny zápasy přenášejí živě. Všechny zápasy zůstávají v archivu Youtube kanálu žižkovského klubu.

Další zpravodajství

Marek Faus podesáté mistrem republiky v jednobandu

11.11.2018

Jubilejní desátý mistrovský titul v disciplíně jednoband na závodním stole vybojoval o uplynulém víkendu hráč SK Billard Centra Praha Marek Faus. Ve finále porazil domácího Mirka Baču na náběhy 112:97. Faus tak v této sezoně zvítězil na všech technických MČR a zajistil si tak start na dubnovém evropském šampionátu. 

Turnaj mistrů města Bohumína

9.11.2018

BC Bohumín z.s. si Vás dovoluje pozvat k návštěvě 16. ročníku prestižního mezinárodního kulečníkového turnaje

Turnaj mistrů města Bohumína

Turnaj se odehraje v herně BC Bohumín /Čáslavská 1067/

Garantem turnaje je senátor a starosta města Bohumína Petr Vícha.

Vstup zdarma

Hráči turnaje: Michel van Silfhout, Andreas Reichner, Marek Faus, Adam Kozák, Ota Truksa, Milan Ráček, Radek  Hájek, Jan Dvořáček, Mirek Andrejovský.

Pozvánka, propozice turnaje

Více na www.bcbohumin.cz

Průměr 1,6 v podání Radka Nováka a série 15 a 12

5.11.2018

Plno kvalitních výkonů bylo k vidění ve druhém hracím víkendu Extraligy v trojbandu čtyřčlenných družstev. Hvězdou kola je Radek Novák, který ze dvou zápasů zahrál průměr 1,600 ! Byly k vidění dva zápasy do 40-ti bodů na 24 náběhů, jeden zápas do 30-ti bodů na 17 náběhů a série 15, 12 a třikrát 9 !

Martin Horn stvrdil svůj comeback

30.10.2018

Sedmačtyřicetiletý Němec Martin Horn zažil o uplynulém nedělním odpoledne podruhé v kariéře slastný pocit vítěze turnaje sevětové série. Ve finále letošního 5. World cupu porazil Horn korejského hráče Jae-Ho Cho o jeden bod. Cho potřeboval z dohrávky zahrát čtyři body na remízu. Čtvrtý obtížný buzar však netrefil. Horn slaví triumf na mezinárodní scéně po dlouhých devíti letech. Poprvé vyhrál v turecké Antalyi v roce 2009. Ve světovém žebříčku se Němec posunul ze 46. místa na pozici 23.

Ivo Gazdoš vítězí i v Prostějově

28.10.2018

Rázně vykročil Ivo Gazdoš za celkovým vítězstvím v seriálu Velkých cen v trojbandu. Po zářijové výhře na Kladně se mu povedlo zvítězit i o uplynulém víkendu v Prostějově. V defenzivním finále hraném bez omezení náběhů porazil žižkovského Adama Baču v poměru 35:26. Ivo vede v celkovém pořadí o 28 bodů právě před Adamem. 

Marek Faus posedmnácté mistrem republiky v kádru 71/2

21.10.2018

Nejlepším výkonem turnaje se prezentoval Marek Faus ve finále 28. republikového šampionátu v kádru 71/2. V zápase proti Janisovi Ziogasovi zahrál Marek partii do 175-ti bodů na 5 náběhů, když do zápasu vstoupil sérií 116. Marek Faus tak po zářijovém triumfu v kádru 47/2 ovládl i kádr velký.

Kohout s Alešem vítězí v Řipské

14.10.2018

Historicky prvními republikovými šampiony v trojbandu dvoučlenných klubových družstev na malém stole se stala kladenská dvojice Štěpán Kohout a Jan Aleš. Na turnaji hraném systémem každý s každým podávali oba dva stabilní výkony, nepoznali porážku a o jejich triumfu bylo více méně jasno již dvě kola před konce. Na druhém místě skončila prekvapivě dvojice Adam Bača Marcel Dirn ze Žižkova, třetí papírově nejsilnější dvojice z Havířova Ivo Gazdoš a Miroslav Bača.

Jaspers vítězí v historickém finále

10.10.2018

Třiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers získal o uplynulém víkendu svůj v pořadí již čtvrtý světový titul. Finálový zápas měl historický průběh. Prvně totiž o vítězi rozhodoval rozstřel. Na dva body v podání soupeře Francouze Jérémyho Buryho kontroval velezkušený Jaspers body tři a dokonale tak zvrátil průběh finálového zápasu na svou stranu. Dick se také generálním průměrem 2,352 postaral o nový světový rekord mistrovství světa. 

Ivo Gazdoš vítězí na Kladně

9.10.2018

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš se stal vítězem prvního turnaje Velké ceny v trojbandu na závodním stole. Ivoš ve finále porazil domácího Radka Nováka nejtěsnějším poměrem o jeden bod na 31 náběhů. Turnaj se zúčastnilo celkem 36 hráčů a odehrálo se celkem 64 zápasů.

Marek Faus získává 14. titul v kádru 47/2

24.9.2018

Marek Faus, hráč klubu SK Billard Centrum Praha, získal o uplynulém víkendu již svůj 14. mistrovský titul v disciplíně kádr 47/2. Ve finále porazil hráče BC LakoPlast Trmice Adama Kozáka po jednoznačném průběhu v poměru 200:18 na 4 náběhy.