ME 2017 Brandenburg an der Havel – zhodnocení

8.5.2017

Deset dnů skvělé kulečníkové podívané je za námi. Evropská špička v různých disciplínách napříč věkovými kategoriemi znovu prokázala, že patří k tomu nejlepšímu na světě. Potřetí v řadě hostilo východoněměcké město Brandenburg an der Havel tento kulečníkový svátek. Znovu se neztratil ani český kulečník. V obrovské konkurenci jsme skončili sedmí v konečném medailovém žebříčku. Ostravský Radovan Hájek navíc prolomil historické čekaní naší federace a jako první český hráč se může pyšnit seniorským titulem mistra Evropy v kategorii jednotlivců. 
V místním Stahlpalastu bylo znovu připraveno celkem 20 stolů – 12 velkých, 8 malých (210x105cm). Hrálo se o 16 mistrovských titulů ve více jak 800-ti zápasech, do kterých zasáhlo přes 500 sportovců, které řidílo přes 60 rozhodčích. Celkové price-money v hodnotě přes 100 000€. Téměř třetina pro turnaj jednotlivců v trojbandu na velkém stole. Česká výprava čítala 15 hráčů. V minulém vydání v roce 2015 se nám povedlo dosáhnout na tři bronzové medaile a bylo jasné, že dosáhnout na podobný počet bude velmi obtížné. Dvě medaile totiž byly z kategorie juniorů ve volné hře, ve které již dnes bohužel žádného zástupce nemáme. Na turnaji však zazářil sedmatřicetiletý Radek Hájek, který se ze ziskem dvou medailí řadí k nejúspěšnějším hráčům celého šampionátu. Ke zlatému výkonu v turnaji jednotlivců v trojbandu na malém stole přidal společně s Martinem Boháčem bronz v turnaji dvojic v trojbandu na malém stole.
Pojďme si společně projít průběh celého šampionátu.

První víkend patřil zejména trojbandu na velkém stole. No a nebylo to nic jednoduchého přijít a zahrát na zbrusu nových stolech značky Gabriels.
V nejatraktivnějším turnaji trojbandu jednotlivců na velkém stole jsme měli tři zástupce. Všichni byli nasazeni do kvalifikační části turnaje. Jednoznačně nejtěšší los měl Štěpán Kohout. Ten hned v prvním zápase turnaje sehrál zápas s Francouzem Roux. Štěpán do partie vstoupil lépe a dlouho vedl. Pak ale Francouz partii srovnal díky sérii 10. Zápas do 30-ti bodů nakonec dohrál ve 14. náběhu. Nikdo v prvním kole nezahrál lépe. Ve druhém zápase se Štěpán protrápil na začátku a soupeř Sayginer tak měl jednoduchou cestu k vítězství. Štěpán obsadil konečné 52. místo s GP necelých 1. Bohužel oproti minulému ročníku, kdy se umístil na senzačním sedmém místě, se tentokrát vůbec nevedlo Martinu Boháčovi. Ten se oběma zápasy protrápil. První sice vyhrál. Ve druhém o postup však nestačil na Dána Andersena v poměru 30:17 na 26 náběhů. Martin skončil na 47. místě. Naštěstí se povedlo postoupil Radkovi Novákovi. Ten byl nasazený jako jednička ve skupině a oba své mladé soupeře dokázal porazil. V zápase s Polákem Tonojanem navíc zahrál sérii 13, která byla třetí nejvyšší na turnaji. V boji o postup porazil Portugalce Ferreiru v poměru 30:24 na 26 náběhů. Radek dosáhl GP 1,304.
Los do hlavní části turnaje mu přiřadil Francouze Buryho. Partie se pro Radka vyvíjela velmi dobře. radek dlouho vedl a využíval nerozehranosti svého oponenta. Bohužel závěr zápasu se našemu hráči vůbec nepovedl a velké chyby Bury trestal. Zápas nakonec otočil a vyhrál 40:28 na 32 náběhů. Radek skončil s konečným GP 1,128 na 30. místě.
Titul evropského šampiona slavil po čtyřech letech Ital Marco Zanetti. Ten ve svém nejlepším finálovém zápase kariéry porazil Belgičana Frédérica Caudrona v poměru 40:14 na 11 náběhů ! Zanetti dosáhl generálního průměru 1,980 a série 17. Všechny jeho výkony včetně partie na 11 náběhů byly nejlepší na turnaji. Třetí místo obsadil Dick Jaspers a v novém vydání světového žebříčku si udržel 1. pozici. Vede však již o pouze dva body před Španělem Sanchezem. Třetí je Caudron, čtvrtý vítěz Zanetti, pátý Polychronopoulos, šestý Bury, sedmý Blomdahl. Evropa je stále na předních příčkách.
Výsledky trojbandu na velkém stole

Ve stejné době probíhal také turnaj juniorů v trojbandu na velkém stole. Naši zemi reprezentoval 16-ti letý Milan Ettel. Pro Milana to byla velká zkušenost. Bylo velmi vidět, že má problémy s tak kvalitním herním materiálem. Prvními dvěma zápasy se potrápil. První, v boji o postup nesmírně důležitý zápas s Holanďanem de Kokem prohrál 25:13 na 29 náběhů. Druhý zápas s Řekem Tremoulisem se Milanovi povedlo otočit z nepříznivého stavu a nakonec v partii vyhrál o dva body v poměru 25:23 na limit 50-ti náběhů. Teoretická šance na postup stále žila. Milan by však musel porazit do té doby skvěle hrajícího domácího hráče Löwa a spoléhat také na Řeka Tremoulise a jeho výhru nad De Kokem. Milan sehrál poslední zápas velmi dobře. Povedla se mu zahrát série 8 a dostat se do příjemného vedení. Závěr měl však lepší zkušený Němec a nakonec zvítězil 25:20 na 23 náběhů. De Kok si postup pohlídal vítězstvím nad Řekem. Milan obsadil konečné 12. místo.
Z premiérového evropského titulu se radoval Španěl Carlos Anguita. Ten ve finále porazil dalšího favorita turnaje Francouze Tachoira v poměru 30:18 na 23 náběhů. Znovu se tak prokázalo, že španělská a francouzská práce s mládeží je v Evropě na nejvyšší úrovni.
Výsledky trojbandu juniorů do 21 let na velkém stole

V disciplíne volné hře kadetů na malém stole, kde náš zástupce chyběl, triumfoval Belgičan Bryan Eelen.
Výsledky volné hry kadetů do 17-ti let

Juniorské týmy do 19-ti let vyhrál francouzský tým Oissel ve složení Pierre Martory, Sebastian Verel a Maxime Panaina.
Výsledky juniorských týmů

V sobotu večer se také rozehrál turnaj jednobandu, ve kterém jsme měli dva zástupce. Adamu Bačovi se nedařilo a v silné skupině s Eddy Leppensem a Xavierem Gretillatem nedokázal bodovat. Obsadil konečné 21. místo. Zato Marek Faus byl velmi blízko postupu. V rozhodujícím zápase o postup vedl nad Cuencou 70:10 po 3. náběhu. Pak ale přišel kolaps našeho hráče a partii nakonec prohrál o jeden bod v 18. náběhu. Faus nedal poslední stý bod a Cuenca sedmi těžkými body dohrál. Velká škoda. Konečné 14. místo.
Nicméně v jednobandu je v podstatě téměř již 20 let jisté, kdo vyhraje titul. Výběr je zúžen na dvě jména: Frédéric Caudron a Jean-Paul de Bruijn. Jejich hra je o několik tříd jinde než zbytku startovního pole. Od roku 2001 dokázal vyhrát pouze v roce 2003 Francouz Remond. Jinak kralují tito dva. Finále nakonec ovládl Caudron, když zápas ukončil v 6. náběhu sérií 55. Pro Caudrona je to již čtvrtý titul v jednobandu v řadě, devátý celkově. De Bruijn na svém kontě šest titulů. Cadron dosáhl generálního průměru 17,5, de Bruijn 15,718. Přes deset se dokázal dostat již pouze Holanďan Raymund Swertz, který podlehl v semifinále Caudronovi. Tento zápas byl ukázkou téměř dokonalé jednobandové hry Frédérica. V neuvěřitelném tempu předvedl několik neuvěřitelných řešení a byl tak blízko své prvni drcovce v jednobandu. Ovšem při 119 předposledním double strku mu lehce skočila koule a těsně vynechal. Zápas pak ve 2. náběhu dohrál. Absolutně fenomenální !
Výsledky jednobandu

Velké naděje jsme vkládali do Milana Ettela v kategorii kadetů v disciplíně trojbandu na malém stole. Milan obhajoval z minulého roku bronzovou medaili. Milan byl ve tříčlenné skupině nasazen jako jednička a to mu možná ublížilo. Ve svém prvním velmi důležitém zápase totiž nestačil na poraženého z prvního zápasu skupiny domácího Gaspariho. Milan s ním prohrál 25:12 na 26 náběhů. Druhý zápas tak musel nutně vyhrát a to ještě ve velmi dobrém výkonu. Dlouho to vypadalo nadějně. Ovšem závěr zápasu byl v režii belgického soupeře Parenta. Milan nakonec prohrál 25:19 na 20 náběhů a obsadil konečné 11. místo.
Z evropského titulu se radoval Francouz Maxime Panaina. Ten po obrovské bitvě porazil Itala D’Agatu až ve druhém rozstřelu, když Ital udělal 4 body a Francouz kontroval sérií 5 !
Výsledky trojbandu kadetů

V posledních letech pro naši zemi úspěšnou kategorii juniorů ve volné hře vyhrál jasný favorit turnaje Holanďan Sam van Etten. Ten neměl vůbec žádnou konkurenci a juniorskou kategorii opouští jako vítěz s GP 127,27 !
Výsledky volné hry juniorů

Další disciplínou s naší účastí byl kádr 47/2. Do turnaje zasáhli Marek Faus a Adam Kozák. Adam po úvodní výhře nad Riedelem v boji o postup nestačil na obhájce titulu Xaviera Gretilatta v poměru 200:20 na 5 náběhů. Bohužel ani Markovi Fausovi se nepovedlo postoupit mezi nejlepších osm. V přímém souboji prohrál s Francouzem Gérimontem 200:0 na 4 náběhy. Adam skončil 16., Marek 14.
Středeční finálový den byl neuvěřitelnou demonstrací této disciplíny. Nejhorší zápas do 250-ti bodů byl na 4 náběhy. Čtvrtfinále. Xavier Gretillat na jeden náběh proti Niessenovi. Raymund Swertz dohrávka ve 3. náběhu 225 proti van Silfhoutovi. Raymund se zahříval. Skvěle připravený Španěl Raúl Cuenca na dva náběhy proti Cerovsekovi. Eddy Leppens zahrává za nepříznového 222:109 ve druhém náběhu sérií 141 !
Semiifnále a chyby od obou hráčů v prvním náběhu. Gretillat hrající se žloutou koulí má 238 a dobrou pozici. Vynechává lehký buzar. Přál bych všem vidět jak Swertz vyskočil ze židle. To odhodlání bylo tak viditelné. Za 45 minut Raymund svírá pěst a dohrává sérií 250. Zničený Gretillat nedává z dohrávky úvodní pozici. Ve druhém semifinále ukazuje Eddy Leppens svou bojovnost a zápas Cuencovi ve 4. náběhu dohrává sérií 161.
No a finále ? To snad ani nejde popsat, co se dělo. Byla to ukázka neuvěřitelného sportovního výkonu křížící se s dech beroucím uměleckým dojmem. Byla to ukázka dosaženého vrcholu v malém kádru. Eddy snad poprvé na turnaji hru „zavřel“ a za 55 minut partii dohrál a byl tak strašně blízko svému prvnímu titulu evropského šampiona. No ale Swertz – to je v dnešní době kategorie sama pro sebe. Jeho hra je úplně někde jinde. No a to co v dohrávce předvedl nikdo v historii nedokázal. Nejde o to, že partii zremizoval, jde o ten způsob jakým remízy docílil. Na tribuně byl slyšet co chvíli úžas. Chvílema se divákům snad chtělo i plakat z toho jakého umělce mají před sebou. Vypadá tak strojově, ale má vše tak neuvěřitelně pod kontrolou. A ta mentální síla. No a snad nikdy nikdo nemohl vidět, že by někdo ve finálovém zápase v dohrávce na rozstřel svoji hru ještě zrychloval. Raymund zápas dohrál o více jak 20 minut rychleji než Leppens. A ten jak již bylo zmíněno hrál rovněž skvěle. Tohle ale nikdo neumí. Pouze Raymund. V průměru daleko přes 400 strků za hodinu. Všeho všudy dva problémy, které vyřešil jedním strkem. Přívod přes tři mantinely přes celý stůl ? Většinou do štych série.
No a že titul nakonec v roztřelu získal Leppens ? Swertzovi to snad ani nevadilo. To co po celý středeční den předváděl bylo až zázračné. Eddy tak slaví svůj první evropský titul. A jak posléze poznamenal kulečník je divná hra. Série 250 mu na titul nestačila, série dvou bodů v rozstřelu nakonec ano. Raymund udělal úvodní pozici delší. Leppens se i jako vítěz poklonil neuvěřitelné hře svého soupeře.
Na generální průměry medailistů se podívejte raději sami :)
Výsledky kádru 47/2

Po celé čtyři dny se hrál turnaj jednotlivců v trojbandu na malém stole. 60 hráčů bylo nasazeno do čtyřčlenných skupin. Hrálo se do 25-ti bodů na 30 náběhů a postup do KO fáze turnaje si zajistili první dva hráči. K 30-ti postupujícím hráčů pak byli do KO fáze nasazeni úřadující mistr Evropy Belgičan Kenny Miatton a domácí hráč s divokou kartou Uwe Werner. Do turnaje zasáhlo celkem 7 českých hráčů a z toho pět postoupilo do další fáze turnaje. Těžký los měl Mirek Bača, kterého vyřadil Mathy Monnissen a favorit turnaje Turek Yumaz. Jarda Korec v boji o postup nestačil na dobře hrajícího Karstena Schuberta v poměru 25:13 na 11 náběhů. Soupeř udělal dvě série 9. Honza Hudák vyhrál skupinu C, Honza Aleš skupinu H, Ivo Gazdoš skupinu K a Radek Hájek skupinu N. Radek dosáhl GP 1,923. Z druhého místa postoupil Štěpán Kohout. Ten v souboji s vítězem skupiny Rakušanem Szivaczem potřeboval z dohrávky udělat sérii 11 na remízu. Měl 10 a těsně minul delší malou kvartu.
První kolo KO fáze turnaje však byl pro naše hráče téměř likvidační. Náhodný los přiřknul Štěpánovi hráče světové desítky Belgičana Eddy Merckxe. Eddy na 40 bodů potřeboval 12 náběhů. Štěpán tedy bez šance. Nedařilo se Honzům Alešovi a Hudákovi. Ti sice měli přijatelné soupeře, ale nedokázali hrát svoji hru na extrémně citlivých stolech. Neznámý Belgičan Zielemans pak vystavil stopku Ivo Gazdošovi. Belgičan zahrál sérii 16 a zápas dohrál ve 13. náběhu. Pouze Radek Hájek tak dokázal postoupit mezi posledních 16 hráčů. Byly to ale velké nervy. Zpočátku vše vypdalo na klidný vítězství. Radkovi se dařilo a vybudoval si vedení přes 20 bodů. Belgičan Mathysen však zabojoval a malými zato ale pravidelnými sériemi Radka dotahoval. Naštěstí však Radek zápas dokázal dohrát ve 31. náběhu. Jeho belgický soupeř měl o dva body méně.
Čtvrteční sedmý den se tento turnaj celý dohrál. A tak na finalisty čekaly čtyří zápasy v rychlém sledu po sobě. Radkův klíč k úspěcu byl velmi dobrý začátek a rychlé vedení o 15 a více bodů. A to ve všech jeho zápasech. Mezi posledními 16 vyřadil Francouze Vasseura v poměru 40:19 na 23 náběhů. O velké překvapení se postaral v této fázi turnaje mladý Francouz Espada, který vyřadil hlavního favorita Merckxe. Dobrá zpráva pro Radka, protože Eddy byl v jeho straně pavouka.
Čtvrtfinále a velké drama. Radek znovu skvělý začátek proti Belgičanovi De Jaegerovi. Radek chvílema vedl přes 20 bodů. Vše vypadalo na jasný postup do semifinále. Ale jak to tak bývá, když se člověk zasekne a párkát nevyužije nabídnuté šance a rychle zápas neukončí, tak se chytí soupeř. De Jaeger začal trefovat a sériemi 8,7,5 se na našeho hráče dotáhnul. Radek se však oklepal a zápas se mu povedlo jako prvnímu dohrát. Konečná výhra 40:35 na 29 náběhů a jistota první medaile.
V semifinále Radek doslova přejel Rakušana Karla Makika v poměru 40:20 na 18 náběhů. Makik ve čtvrtfinále vyřadil Francouze Espadu. Finálovým soupeřem Radkovi byl obhájce titulu Belgičan Kenny Miatton. Ten porazil oba velké turecké favority Birola Yumaze a v semifinále Ahmeta Bayatliho.
Vstup do finálového zápasu měl znovu lepší Radek. Dostal se do vedení 11:2 ve 4. náběhu. Po celý další průběh si ostravský hráč udržoval vedení mezi šesti až deseti body. Až v 19. náběhu se Belgičan přiblížil na čtyři body. Stav byl 29:25. Radek náběhy před tím nebyl v úplné jistotě, vynechával i jednodušší strky. O to však úžasnější byl v jeho podání 20. náběh.  Dohrávka 11 ve finále mistrovství Evropy ? To chce velké umění. A nebyly to pouze jednoduché body, které se Radkovi povedly zahrát. Miatton pak z dohrávky udělal pouze jeden bod a naplno tak propukla radost Radka a nás všech, kteří jsme zápas naživo sledovali a to buď přímo v dějišti nebo u Kozoomu.
Jedná se o historický milník českého kulečníku. Radovan Hájek je totiž vůbec prvním Čechem, který se stal evropským šampionem v kategorii jednotlivců. Bravo Radku !!!
Fotogalerie

Dohrávka zápasu

SLAVNOSTNÍ VYHLÁŠENÍ

Výsledky trojbandu na malém stole
Ve čtvrtek se také rozjel turnaj národních dvojic v trojbandu na velkém stole. Hrálo se stejně jako na Mistrovství světa systémem Scotch double. Naši zemi reprezentovala stejně jako ve Viersenu dvojice Radek Novák – Martin Boháč. Bohužel tentokrát se našim nepovedlo zvítězit ani v jednom utkání. Velké šance byly v prvním zápase s Belgií B. Nakonec ale porážka 40:35 na 29 náběhů. Druhý zápas byl rovněž hratelný. Turecká dvojice Tasdemir – Capak hrála velmi špatně na začátku zápasu. Obzvláště Tasdemir nedokázal trefit vůbec nic. Naše dvojice ale také nepředváděla dobrý výkon a nakonec byli Turci v závěru úspěšnější a vyhrál 40:27 na 32 náběhů.
A byla to právě tato dvojice, která dokázala celý turnaj vyhrát, Turci ve finále předvedli super výkon a dvojnásobné obhájce titulu Jasperse a Burgmanna porazili v poměru 40:19 na 14 náběhů.
Sledovat tento turnaj naživo byl zvláštní pocit. Turnaj byl bezesporu ochuzen o velké zápasy. Vše také dokresluje neúčast Zanettiho, Sancheze, Blomdahla či Merckxe.
Dle výsledků tohoto turnaje se bude nasazovat na další ročník Mistrovství světa do Viersenu, kde se mění pravidla a bude pouze pro 16 týmů. Špatná zpráva pro naši federaci.
Výsledky národních dvojic v trojbandu

Celkem čtyřčlenné zastoupení jsme měli v kádru 71/2. Avšak bohužel ani v této technické disciplíně se našim hráčů nepovedlo postoupit do čtvrtfinále. Šancí však bylo dost. Janisovi Ziogasovi se turnaj nepovedl a po velmi špatném prvním zápase proti Gérimontovi bylo jasné, že nehledě na druhý zápas dále do další fáze turnaje nepostoupí. V něm rovněž na svého soupeře nestačil a Christianimu podlehl 150:129 na 13 náběhů. Velkou šanci měl Adam Kozák. Velká škoda pár chyb v závěru zápasu s Holanďanem van Silfhoutem. Adam měl na to zápas vyhrát. Konečné skore 150:115 na 8 náběhů. Ve druhém zápase Adam rovněž mohl zápas vyhrát. S Řekem Gerassimopoulosem však remizoval 150:150 na 11 náběhů. Velké chyby provázely první zápas Adama Bači. V souboji s Rakušanem Cerovsekem prohrál 150:96 na 8 náběhů. Pětidenní pauza bez tréninku byla znát. O postup však Adam skvěle zabojoval v posledním zápase s Francouzem Florentem. Adam zápas ve 4. náběhu dohrál, soupeř měl dohrávku a na svém kontě 73 bodů. Adam byl v této chvíli na postupové pozici, protože by měli všichni tři hráči dva body a Adam nejvyšší GP. 45 bodů z dohrávky však Florentovi stačilo, aby se před našeho hráče v generálním průměru dostal. Relativně klidný Florent vyřešil poměrně těžké pozice a nakonec celý zápas sérií 77 zremizoval. Škoda, postup byl opravdu blízko. Ale je to ukázka, na jaké úrovni jsou evropští hráči. Velmi těžkou pozici měl Marek Faus. Ten stejně jako Kahofer porazil Maďara Szolnokiho na dva náběhy. V přímém souboji o postup začal lépe Rakušan, zahrál sérii 88. Faus zahrává nulu. Kahofer ve druhém náběhu zahrává sérii 62 a zápas dohrává. Situace je velmi zajímavá. V případě kdyby Marek zápas zremizoval sérií 150 postoupil by právě on a to právě až na vyšší sérii. Kahofer zahrál v prvním zápase sérii 148, Faus by měl sérii 150. GP by měli oba stejný. Faus se rychle dostal do série, již měl přes 100 bodů v náběhu. Avšak 113 double těsně vynechává. Faus obsadil konečné 10., Kozák 16., Bača 18. a Ziogas 23. místo.
Xavierovi Gretilattovi se povedlo ve skupině vyřadit obhájce titulu Raymunda Swertze. Ale to až při shodném počtu tří bodů na generální průměr. Swertz totiž sehrál prvním zápas „až“ na 6 náběhů. Zatímco Gretillat na náběhy 4. Až na takovou loterii se dostali technické disciplíny, kdy rozhoduje průměr z prvního zápasu. Gretillat pak v přímém souboji o postup znovu vynechal 4 body před koncem a dal tak šanci Raymundovi zápas zremizovat. Co by jste předpověděli ? Zremizoval ? Vypadá to, že Raymund se v těchto monentech naprosto vyžívá a nutná série 77 byla v jeho podání zahrána. Gretillat však oproti kádru 47/2 z dohrávky úvodní pozici trefil a postupil do čtvrtfinále díky o dva náběhy lepšímu prvnímu zápasu.
Sobotní finálový den měli největší formu Dave Christiani a Raúl Cuenca. Na šampionát skvěle připravený Španěl se konečně dočkal a po fantastickém finálové sérii 200 v prvním náběhu v slzách slavil svůj premiérový evropský triumf !! Raúl Cuenca se tak stal jedním z nejúspěšnějším hráčů celého šampionátu. Konečná bilance zlata a dvou bronzů je skvostným počinem tohoto sedmatřicetiletého rodáka ze španělské Suecy.
Výsledky kádru 71/2

Největším turnajem celého šampionátu bylo klání klubových dvojic v trojbandu na malém stole. Na programu bylo celkem 126 zápasů, do kterých zasáhlo 32 týmů. Naši zemi reprezentovaly týmy z Kladna, Havířova, Jablonce a Brna. A k naší velké radosti dokázaly všechny týmy postoupit mezi posledních 16 týmů turnaje. Kladno s Brnem skupinu vyhrály, Jablonec a Havířov postupoval z druhého místa.
V sobotu odpoledne se jako první pustilo do boje o čtvrtfinále Kladno. Kladenská dvojice Kohout-Novák porazil Němce z Altenweddingenu jasně v poměru 4:0. Ve druhém osmifinálovém kole se po remízách 2:2 na karamboly povedlo postoupit Brnu a Havířovu. Z turnajem se rozloučila jablonecká dvojice Hudák-Škop, která nestačila na Miattona s Monnissenem.
Všechny vyřazovací kola se náhodně losovaly. Takže ideálním případem pro nás bylo čistě české čtvrtfinále.
Los probíhal následovně:
první dvojice silné belgické týmy Maaslandse BA 2 vs. Kon. BC De Goeie Queue (Caudron, De Bruijn)
druhá dvojice a naše napětí sílilo: první vylosovaný tým MECIDIYEKÖY z Turecka. No a hned na to holandský Apeldoorns Biljartcentrum.
A bylo jasno ! Někdy je třeba mít štěstí :)
Pak přišla česká dvojice Kladno vs. Brno. A nakonec Havířov vs. Andernos.
Medaile byla tedy jasná. Otázkou bylo, kdo si ji zajistí.
Velice dlouho to vypadalo na postup Kladna. Kohout v souboji prvních hráčů drtil Hájka. Hájkovi se však povedlo skore dotáhnout a nakonec z dohrávky zápas dvěma body zremizovat. Vtom momentu bylo skore lehce příznivějš pro Brno. Boháč ale nad Novákem nevedl o moc. Kdyby zápas skončil remízou, tak by následoval roztřel mezi Kohoutem a Hájkem. Novák však nevyužil nabídnuté šance a Boháčovi podlehl o dva body v poměru 40:38 na 26 náběhů. Nutno dodat, že Novák hrál s vypůjčeným tágem od Honzi Aleše. Radkovi totiž jeho tágo značky Adam někdo ukradl ze šatny …
Náš třetí čtvrtfinálový záastupce tým z Havířova ve složení Bača-Gazdoš nestačil na francouzský tým ve složení Forthomme – Espada. Roland Forthomme zahrál zápas na 9 náběhů !
Stejný soupeř čekal také na Brno v nedělním semifinále. Forthomme výkon ze sobotního večera ještě vylepšil a zahrál zápas proti Hájkovi na osm náběhů ! Martinovi se nedařilo a s Espadou prohrál 40:36 na 29 náběhů. Bronz v tomto silně obsazeném turnaji je ale skvělým počinem.
Ve druhém semifinále se odehrál souboj Caudron vs. Merckx. Asi tak za 20 minut bylo hotovo. Caudron z výkonu zahrál 12, druhý náběh čára, třetí náběh 17 :). Ve 4. náběhu vedl Caudron 35:0. Zápas skončil v poměru 40:11 na 6 náběhů !!
Ve finále klub BC De Goeie Queue patřící Frédéricovi Caudronovi porazil tým z Andernos v poměru 4:0. Caudron zahrál zápas Forthommovi na 11 náběhů a de Bruijn porazil Espadu na 20 náběhů.
Frédéric dosáhl na turnaji generálního průměru 4,111. Asi tak :)
Výsledky trojbandu klubových týmů na malém stole

Třetí vydání Mistrovství Evropy ve všech disciplínách v německém městě Brandenburg an der Havel je tak minulostí. Je třeba smeknout před organizátory. Bylo vidět, že organizace byla oproti dvěma minulým edicím zdaleka nejlepší.
Uvidíme, zda se odehraje Mistrovství Evropy stejným formátem i za dva roky. Smlouva je sice podepsána, ale blížící se volby do vedení evropské billiardové federace mohou přinést velké změny. Silí totiž tlak po novém vedení, které je stále po nadvládě před dvěma lety zesnulého dlouholetého prezidenta Wolfganga Rittmanna velmi netransparentní a objevila se frakce uvnitř CEB, která chce zavést nové pořádky. CEB stojí před zásadním rozhodnutím co dále. Přejme mu rozhodnutí co nejsprávnější.
Jako delegát sekce bych chtěl poděkovat všem našim zúčastněným hráčům za bezproblémový průběh celé akce. Byla to z naší strany akce na vysoké sportovní a i neméně důležité společenské úrovni. Pozoruji jednoznačný posun ve vnímání českého karambolového kulečníku mezi TOP evropskými státy a to nepochybně strvrzuje kvalitní odvedenou práci posledních let jak ze strany hráčů, tak ze strany vedení sekce. Podmínky pro další rozvoj jsou navíc jedny z nejlepších, co kdy byly.“
Rád bych také chtěl touto cestou znovu pogratulovat Radkovi Hájkovi k evropskému titulu. Jsem velmi rád, že jsem mohl být u tohoto historického milníku českého kulečníku přítomen.

Libor Bača

Výsledky všech turnajů
Bohatá videogalerie na Kozoom
Kompletní fotogalerie od magazínu Touch
Fotogalerie na českém karambolu
Články na Kozoom
Medailový žebříček

Další top zprávy

Extraliga v trojbandu – 8. hrací kolo

13.2.2018

Kladenské Áčko udělalo o tomto 8. hracím víkendu rázný krok za obhajobou titulu v extraligové soutěži čtyřčlenných družstev v trojbandu na závodním stole. Po víkendových výhrách nad Jabloncem a Žižkovem A mají nyní v tabulce náskok 4 bodů nad druhou Porubou. Ve zbylých šesti zápasech je však reálně může ohrozit pouze právě Poruba, se kterou hraje Kladno v posledním kole. Jinak na kladenský tým čekají soupeři ze spodní části tabulky, kde se nedá očekávat ztráta silného vedoucího celku.

Extraliga v trojbandu – 7. hrací kolo

28.1.2018

Všech jedenáct týmů Extraligy trojbandu zasáhlo do sedmého hracího víkendu. Kladenské Áčko přidalo další dvě vítězství ve své cestě za republikovým triumfem. Petr Markup a Marcel Dirn předvedli své nejlepší osobní výkony. Petr v sobotu zahrál 40 na 30, Marcel potřeboval v neděli na stejnou distanci ještě o dva náběhy méně. Pavel Domanský zahrál 30 na 25 a na 18 náběhů. V tomto hracím kole tedy Pavel zaznamenal 60 bodů na 43 náběhů = 1,395 !!

Adam Kozák mistrem ČR v kádru 52/2

28.1.2018

Domácí hráči BC LakoPlastu Trmice ovládli letošní již 64. Mistrovství České republiky v kádru 52/2 na malém stole. Z titulu se radoval Adam Kozák, který v turnaji naprohrál a dosáhl GP 53,33. Druhý Martin Vedral nestačil pouze na svého klubového kolegu a dosáhl GP 51,41 !

Extraliga v trojbandu – 6. hrací kolo

17.1.2018

Deset týmů zasáhlo do šestého hracího víkendu Extraligy v trojbandu na závodním stole. Volno měl vedoucí celek tabulky Kladno A. V tomto kole se hrály dvojzápasy. Trmice s Kladnem B, Žižkov B s Billard Centrem, Brno s Prostějovem, Poruba s Vital sportem a asi nejzajímavějším a nejnapínavějším dvojutkáním byl zápas Žižkova A s Jabloncem.
Mezi pátým a šestým kolem se odehrály dohrávky. Kladno B porazilo na Žižkově tamní Béčko 6:2. Jablonec měl za sebou špatné dvojutkání na Moravě. Jako favorit ztratil po remízách jak v Brně, tak v Prostějově.

Oba zápasy odehrály v sobotu v Ostravě. Jasným favoritem byla Poruba a svou roli potvrdila. Oba zápasy porazila Vital sport poměrem 8:0. V zápase na domácích stolech dohrál Hájek limit 40-ti bodů na 38 náběhů, Pavel Domanský byl ještě o tři náběhy lepší. Pavel předvedl skvostný závěr. Posledních 23 bodů zahrál na 12 náběhů.
BC Poruba – Vital sports 8:0
V odvetném utkání sice nezahráli tak dobře první dva hráči Poruby. Zlepšili se ale Šlechta s Ležákem a tým z Poruby zahrál velmi dobrý generální průměr družstva 0,854.
Vital sports – BC Poruba 0:8
První zápas mezi Trmicemi a Kladnem se odehrál na Kladně. Favoritem byl hostující tým, který bojuje o druhou příčku tabulky. Domácí hráči ale v prvním kole své soupeře na konci partií dokonale zaskočili. Purkyt v zápase s Hroníkem zahrál v posledním náběhu za stavu 23:23 sérii 4. Hroník nedal hned úvodní bod z dohrávky. No a na vedlejším stole se šlo na poslední náběh za stavu 20:18 pro domácího Jardu Korce. Jarda nenechal nic náhodě a zahrál sérii 5. Martin Bálek by tak musel udělat minimálně sedm bodů na remízu. Nakonec udělal tři a prohrál 25:21. Domácí se tak dostali do vedení 4:0.
Trmická dvojice Vedral s Kozákem však hrají letos v této soutěži parádně. Martin nedal žádnou šanci Tichému a navíc dohrál limit 40-ti bodů ve 39. náběhu. Adam Kozák rovněž nepřipustil žádné komlikace a jasně porazil Petra Markupa v poměru 34:19.
Nicméně pro domácí dobrý bod do tabulky za remízu.
BK Ekvita Kladno B – BC LakoPlast Trmice 4:4
V nedělním zápase bylo Kladno také velmi blízko bodovému zisku. Domácí Bálek se v soutěži trápí a již šest zápasů čeká na výhru. Doma podlehl Tichému 18:25. Souboj čtvrtých hráčů byl ve znamení trápení na obou stranách. Nevíme, jak si vyvíjel závěr utkání, ale domácí Hroník nakonec zvítězil o jeden bod nad Purkytem.
Ve druhém kole si domácí dvojice nenechala utéct celkovou výhru. Hostující hráči na Kozáka s Vedralem po oba dny neměli. Tentokrát Adam dohrál limit na 35 náběhů. Martin měl na 40 náběhů 37 bodů.
BC LakoPlast Trmice – BK Ekvita Kladno B 6:2
Nerozhodně skončily zápasy mezi Brnem a Prostějovem. V sobotu se hrálo v herně na Botanické. V prvním kole zahrál velmi dobře domácí Vala, který limit 30-ti bodů dohrál na jedna průměr. Na vedlejším stole skore srovnal hostující Chytil, když porazil Hrdličku.
Ve druhém kole porazil domácí Uher Adámka 24:16. Skore na 4:4 však srovnal Galíček, který dohrál v partii s Hoškem limit 40-bodů na 38 náběhů.
AKK Brno / BC Ponětovice – TJ Kulečník Prostějov 4:4
Sestavy pro nedělní zápasy byly odlišné. Za domácí nastoupil Kalabis, za hosty Filip. Brněnský tým se v prvním kole dostal do vedení 0:4. Filip podal dobrý výkon v partii s Adámkem, když dohrál 30 bodů ve 32. náběhu. Hrdlička pak porazil o dva body Chytila.
Ve druhém kole však velmi dobře zahráli domácí borci. Kalabis porazil Valu 35:20 a Galíček dohrál limit přesně ve 40. náběhu a porazil Hoška o 16 bodů.
TJ Kulečník Prostějov – AKK Brno / BC Ponětovice 4:4
Žižkovské Béčko se utkalo s dalším pražským klubem SK Billard Centrum. Do tohoto zápasu prvně v barvách Žižkova nastoupila nejlepší česká hráčka Irena Hambálková, která přestoupila právě z Billard Centra. Prvně se tak stalo, že Irena nastoupila v jednom týmu se svým manželem Vláďou Hambálkem.
Vítězná byla premiéra Ireny v žižkovským barvách. Hostujícího Libora Šváru porazila 18:15. Na druhém stole nedal šanci Rudolf Bílek Štěpánovi Hovorkovi.
Ve druhém kole byly očekávány vyrovnané zápasy. Naštěstí pro žižkovský tým se v sobotu vůbec nedařilo Pepovi Daňkovi. Pepa podlehl Enginovi Ferahlimu 26:16 a tím bylo jasné, že Béčko Žižkova dva body neminou. V souboji prvních hráčů byl lepším hráčem hostující Janata. Honza skvěle trefoval druhou kouli, zahrál celkem 35 bodů a porazil Vlaďu Hambálka o 14 bodů.
TJ Sokol Žižkov B – SK BC Praha 6:2
V dobrém rozpoložení jistě byli hráči Žižkova před odvetným utkáním se svým sobotním soupeřem. Pro Žižkov navíc hrál fakt, že za domácí nenastoupila jednička týmu Honza Janata. Hostující tým také obměnil sestavu. Hambálkovou nahradil Sibai. Vývoj zápasu však byl naprosto odlišný.
Hned v prvním kole oba domácí hráči získali dva body. Roček porazil o dva body Sibaie a Hovorka předvedl naprosto odlišný výkon oproti sobotě. Bílka porazil 26:23.
Ve druhém kole si zahrál nejlepší výkon kariéry Libor Švára a porazil Ferahliho 28:17. Vše pak dokonal Pepa Daněk, který porazil Hambálka 31:24.
SK BC Praha – TJ Sokol Žižkov B 8:0
Šlágrem kola byl dvojzápas mezi Žižkovem A a Jabloncem. Před šestým hracím víkendem žižkovské Áčko okupovalo druhou příčku. Jablonecký tým, který patří k adeptům na příčky nejvyšší, avšak díky dvěma ztrátám z posledního kola byl díky horšímu skore za svým víkendovým soupeřem.
Žižkov cestoval do Jablonce v ideální sestavě, za domácí nenastoupil Ettel, kterého nahradil Ziogas. Partie to byly urputné avšak také nepřiměřeně dlouhé.
V prvním kole dostal do vedení Žižkov Láďa Walach. Láďa partii otočil se Ziogasem z nepříznivého stavu 27:24 na konečných 29:30. Na druhém stole se odehrál dvou a půl hodinový zápas, v kterém nakonec domácí Tichák díky lepší koncovce porazil Vitouše 30:24.
Ve druhém kole to zpočátku vypadalo na jasné výhry domácích hráčů. Nedařilo se Marcelovi Dirnovi, který podlehl Pavlovi Škopovi 21:37. Na druhém stole byl stav po 19. náběhu 23:31 pro domácí jedničku Hudáka a vše směřovalo k jednoznačnému vítězství domácího týmu. Hudáka ale potkala neuvěřitelná krize. V následujících 15-ti nábězích zahrál pouze dva body. Bača srovnal skore na 33:33. Hudák se pak ve 37. náběhu dostal do vedení 34:37. Bača však zabojoval, dostal se do série a hrál poslední bod. Lámačku dlouhý-dlouhý-krátký k velké radosti nejmenovaného domácího hráče těsně nedal. Hudák však nabídnoutou šanci neproměnil. V předposledním náběhu Bača znovu extrémně těsně nedal skládačku. Hudák zahrál dva body a srovnal skore na 39:39. Domácí hráč měl navíc dohrávku, případná remíza by hrála ve prospěch jabloneckého týmu. Bača ale v posledním náběhu bod neudělal a vše bylo rozhodnuto.
TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou – TJ Sokol Žižkov A 6:2
Do odvetného utkání nastoupil namísto Ziogase mladý Ettel. Sestava Žižkova zůstala stejná. Zásadní změnou však byl fakt, že se na Žižkově hrálo s časovým omezením 40-ti vteřin.
Souboj čtvrtých hráčů ovládl domácí Vitouš. Limit 30-ti bodů dohrál ve 38. náběhu. Ettel měl na svém kontě 22 bodů. Na druhém stole se šlo do pauzy za stavu 16:18 pro Walacha. Tichák, kterému velmi prospěl časový limit, zahrál v následujících pěti nábězích 12 bodů a dostal se do vedení 28:19. Hostující hráč pak sice šestkrát nic nedal, Walachovi se ale dotáhnout nepovedlo. Tichák dohrál ve 34. náběhu a srovnal skore na 2:2.
Úvod zápasu mezi Dirnem a Škopem byl špatný. Pavel šel do pauzy ve vedení 6:12 na 20 náběhů. Po pauze však Pavel začal hrát naprosto skvěle. Marcel se sice ve 22. náběhu díky sérii 5 dotáhl na rozdíl tří bodů. Pavel ale hned kontroval sérií 6. Pavel po pauze sehrál zbývajících 28 bodů na 17 náběhů. Třikrát zahrál séri 6 a porazil Marcela 23:40 na 37 náběhů. Stejně jako v sobotu rozhodovalo o konečné výsledku utkání mezi Bačou a Hudákem. Hostujícímu hráči se sice zpočátku nevedlo tak dobře, jako v sobotu. Závěr utkání však byl stejný. Bača v 15. náběhu díky sérii 6 stáhl vedení svého soupeře na rozdíl jednoho bodu. Honza vedl 15:16. Od té doby se oba hráči tahali o vedení. Bača se ve 33. náběhu dostal do vedení 33:27. Hudák ale během dvou náběhů skore dotáhl na 33:32. Ve 37. náběhu se domácí hráč znovu dostal do vedení o 3 body. Ve zbývajících třech nábězích se ale Bačovi těsně nepovedlo proměnit obtížné pozice, zatímco Hudák se i s jedním šťastným strkem dokázal dostat v posledním náběhu na rozdíl jednoho bodu a navíc měl výhodu dohrávky. Pouze v případě kdyby Honza minul, tak by skore zápasu skončilo remízou. Nicméně jablonecká jednička úvodní pozici s přehledem trefila, přidal ještě další tři body a zvítězil 36:39.
Jablonecký tým tak stejně jako v sobotu zvítězil ve vypjatém zápase poměrem 6:2. Nálada domácích byla na bodu mrazu.
Poznámka k časovému omezení. Nedělní zápas byl o více jako hodinu kratší než v sobotu.
TJ Sokol Žižkov A – TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou 2:6

Jablonečtí se díky dvěma výhrám posunuli na druhou příčku tabulky. Bod na ně ztrácí Poruba a Trmice.
Extraliga v trojbandu pokračuje o víkendu 27. – 28. ledna.

Rozlosování soutěže
Průměrový žebříček soutěže
Žebříček soutěže

Milan Ráček oslavil narozeniny mistrovským titulem

7.1.2018

Stylově oslavil Milan Ráček své sobotní dvaašedesátileté narozeniny. Dnes totiž bohumínský hráč získal svůj třetí národní titul na závodním stole. Ve finále 27. republikového šampionátu v kádru 71/2 porazil ve finále trmického Adama Kozáka v poměru 175:79 na 10 náběhů.

Armin Kahofer vítězí v Bohumíně

20.12.2017

Třiačtyřicetiletý Rakušan Arnim Kahofer zvítězil na jubilejním 15. ročníku Turnaje mistrů města Bohumína. Ve dvanáctičlenném poli soupeřů Arnim nenašel přemožitele. Ve finále porazil druhého zahraničního účastníka turnaje Holanďana Michela van Silfhouta jasně 6:0.

Vítejte v nové éře kulečníku !

12.12.2017

Přeloženo ze článku Welcome to the new age of billiards publikovaného dne 12. prosince 2017 na Kozoom.com
http://www.kozoom.com/en/billiard-carom/news/welcome-to-the-new-age-of-billiards.html

S obrovským nadšením přijala světová kulečníková obec nejnovější zprávy ohledně nové, zářné budoucnosti trojbandového kulečníku. Více velkých turnajů v kalendáři, spektakulární navýšení prize-money na jednotlivých turnajích. Nový impuls, který vzešel s historické dohody mezi světovou biliardovou federací (U.M.B.) a Kozoom International, je pro následující roky požehnáním pro karambolový kulečník. Stávající cyklus World cupů a Mistrovství světa jednotlivců byly zásadním způsobem vylepšeny. K tomu se navíc v kalendáři objeví nové cyklusy turnajů. „Jsou to pro nás fantastické zprávy“, reagují TOP hráči našeho sportu.

Extraliga v trojbandu – 5. hrací kolo

10.12.2017

Další dvě vítězství přidal obhájce titulu z loňské sezony tým Kladna A v 5. hracím víkendu a po téměř poloviny soutěže vede tabulku o sedm bodů před Áčkem Žižkova.
Celková tabulka je však ovlivněna třemi odloženými utkání tohoto kola. Jablonecký tým, který měl na programu zápasy v Brně a Prostějově musel kvůli nemoci svých hráčů zápasy odložit. Sobotní zápas Žižkova B s Kladnem B byl odložen kvůli návratu Korce z Hurghady. Nahrádní termíny zatím nejsou známy.

Belgický World cup a historická dohoda

9.12.2017

Dnes nebylo úplně daleko k tomu, aby si nezainteresovaný divák neřekl, že si dopoledne pustil na Kozoomu belgické mistrovství v trojbandu. No dvě vítězství Leppense a semifinálové složení letošního posledního World cupu V Hurghadě by vypadalo takto – Merckx – Leppens a Caudron – Forthomme. Leppens však v osmifinále vypadl s Turkem Coklu, kterého v dalším kole vyřadil Ital Zanetti. A tak právě Marco doplnil na stupních vítězů belgickou trojici. Finálové složení z nedávného Mistrovství světa se neopakovalo. Caudron, který také bojoval o celkový triumf letošního seriálu World cupů, podlehl skvěle hrajícímu Forthommovi. Avšak Roland ve finálovém klání nestačil na rozjetého Eddyho Merckxe, když prohrál v poměru 40:25 na 19 náběhů.

Frieda vyhrává 2. Velkou cenu v jednobandu – Vital sports

4.12.2017

O uplynulém víkendu se v ostravské herně Vital sports odehrála druhá Velká cena v jednobandu na závodním stole. Turnaje se účastnilo celkem osm hráčů. A stejně jako na prvním turnaji se hrálo systémem každý s každým do sta bodů na 20 náběhů. V poli účastníků turnaje nenašel přemožitele Jan Frieda a radoval se tak z konečného vítězství na turnaji.

Další zpravodajství

Extraliga v trojbandu – 8. hrací kolo

13.2.2018

Kladenské Áčko udělalo o tomto 8. hracím víkendu rázný krok za obhajobou titulu v extraligové soutěži čtyřčlenných družstev v trojbandu na závodním stole. Po víkendových výhrách nad Jabloncem a Žižkovem A mají nyní v tabulce náskok 4 bodů nad druhou Porubou. Ve zbylých šesti zápasech je však reálně může ohrozit pouze právě Poruba, se kterou hraje Kladno v posledním kole. Jinak na kladenský tým čekají soupeři ze spodní části tabulky, kde se nedá očekávat ztráta silného vedoucího celku.

Extraliga v trojbandu – 7. hrací kolo

28.1.2018

Všech jedenáct týmů Extraligy trojbandu zasáhlo do sedmého hracího víkendu. Kladenské Áčko přidalo další dvě vítězství ve své cestě za republikovým triumfem. Petr Markup a Marcel Dirn předvedli své nejlepší osobní výkony. Petr v sobotu zahrál 40 na 30, Marcel potřeboval v neděli na stejnou distanci ještě o dva náběhy méně. Pavel Domanský zahrál 30 na 25 a na 18 náběhů. V tomto hracím kole tedy Pavel zaznamenal 60 bodů na 43 náběhů = 1,395 !!

Adam Kozák mistrem ČR v kádru 52/2

28.1.2018

Domácí hráči BC LakoPlastu Trmice ovládli letošní již 64. Mistrovství České republiky v kádru 52/2 na malém stole. Z titulu se radoval Adam Kozák, který v turnaji naprohrál a dosáhl GP 53,33. Druhý Martin Vedral nestačil pouze na svého klubového kolegu a dosáhl GP 51,41 !

64. MČR v kádru 52/2

19.1.2018

Srdečně zveme na Mistrovství ČR v kádru 52/2 na malém stole.

Pořadatel BC LakoPlast Trmice

Datum konání 27. ledna

Propozice turnaje

Extraliga v trojbandu – 6. hrací kolo

17.1.2018

Deset týmů zasáhlo do šestého hracího víkendu Extraligy v trojbandu na závodním stole. Volno měl vedoucí celek tabulky Kladno A. V tomto kole se hrály dvojzápasy. Trmice s Kladnem B, Žižkov B s Billard Centrem, Brno s Prostějovem, Poruba s Vital sportem a asi nejzajímavějším a nejnapínavějším dvojutkáním byl zápas Žižkova A s Jabloncem.
Mezi pátým a šestým kolem se odehrály dohrávky. Kladno B porazilo na Žižkově tamní Béčko 6:2. Jablonec měl za sebou špatné dvojutkání na Moravě. Jako favorit ztratil po remízách jak v Brně, tak v Prostějově.

Oba zápasy odehrály v sobotu v Ostravě. Jasným favoritem byla Poruba a svou roli potvrdila. Oba zápasy porazila Vital sport poměrem 8:0. V zápase na domácích stolech dohrál Hájek limit 40-ti bodů na 38 náběhů, Pavel Domanský byl ještě o tři náběhy lepší. Pavel předvedl skvostný závěr. Posledních 23 bodů zahrál na 12 náběhů.
BC Poruba – Vital sports 8:0
V odvetném utkání sice nezahráli tak dobře první dva hráči Poruby. Zlepšili se ale Šlechta s Ležákem a tým z Poruby zahrál velmi dobrý generální průměr družstva 0,854.
Vital sports – BC Poruba 0:8
První zápas mezi Trmicemi a Kladnem se odehrál na Kladně. Favoritem byl hostující tým, který bojuje o druhou příčku tabulky. Domácí hráči ale v prvním kole své soupeře na konci partií dokonale zaskočili. Purkyt v zápase s Hroníkem zahrál v posledním náběhu za stavu 23:23 sérii 4. Hroník nedal hned úvodní bod z dohrávky. No a na vedlejším stole se šlo na poslední náběh za stavu 20:18 pro domácího Jardu Korce. Jarda nenechal nic náhodě a zahrál sérii 5. Martin Bálek by tak musel udělat minimálně sedm bodů na remízu. Nakonec udělal tři a prohrál 25:21. Domácí se tak dostali do vedení 4:0.
Trmická dvojice Vedral s Kozákem však hrají letos v této soutěži parádně. Martin nedal žádnou šanci Tichému a navíc dohrál limit 40-ti bodů ve 39. náběhu. Adam Kozák rovněž nepřipustil žádné komlikace a jasně porazil Petra Markupa v poměru 34:19.
Nicméně pro domácí dobrý bod do tabulky za remízu.
BK Ekvita Kladno B – BC LakoPlast Trmice 4:4
V nedělním zápase bylo Kladno také velmi blízko bodovému zisku. Domácí Bálek se v soutěži trápí a již šest zápasů čeká na výhru. Doma podlehl Tichému 18:25. Souboj čtvrtých hráčů byl ve znamení trápení na obou stranách. Nevíme, jak si vyvíjel závěr utkání, ale domácí Hroník nakonec zvítězil o jeden bod nad Purkytem.
Ve druhém kole si domácí dvojice nenechala utéct celkovou výhru. Hostující hráči na Kozáka s Vedralem po oba dny neměli. Tentokrát Adam dohrál limit na 35 náběhů. Martin měl na 40 náběhů 37 bodů.
BC LakoPlast Trmice – BK Ekvita Kladno B 6:2
Nerozhodně skončily zápasy mezi Brnem a Prostějovem. V sobotu se hrálo v herně na Botanické. V prvním kole zahrál velmi dobře domácí Vala, který limit 30-ti bodů dohrál na jedna průměr. Na vedlejším stole skore srovnal hostující Chytil, když porazil Hrdličku.
Ve druhém kole porazil domácí Uher Adámka 24:16. Skore na 4:4 však srovnal Galíček, který dohrál v partii s Hoškem limit 40-bodů na 38 náběhů.
AKK Brno / BC Ponětovice – TJ Kulečník Prostějov 4:4
Sestavy pro nedělní zápasy byly odlišné. Za domácí nastoupil Kalabis, za hosty Filip. Brněnský tým se v prvním kole dostal do vedení 0:4. Filip podal dobrý výkon v partii s Adámkem, když dohrál 30 bodů ve 32. náběhu. Hrdlička pak porazil o dva body Chytila.
Ve druhém kole však velmi dobře zahráli domácí borci. Kalabis porazil Valu 35:20 a Galíček dohrál limit přesně ve 40. náběhu a porazil Hoška o 16 bodů.
TJ Kulečník Prostějov – AKK Brno / BC Ponětovice 4:4
Žižkovské Béčko se utkalo s dalším pražským klubem SK Billard Centrum. Do tohoto zápasu prvně v barvách Žižkova nastoupila nejlepší česká hráčka Irena Hambálková, která přestoupila právě z Billard Centra. Prvně se tak stalo, že Irena nastoupila v jednom týmu se svým manželem Vláďou Hambálkem.
Vítězná byla premiéra Ireny v žižkovským barvách. Hostujícího Libora Šváru porazila 18:15. Na druhém stole nedal šanci Rudolf Bílek Štěpánovi Hovorkovi.
Ve druhém kole byly očekávány vyrovnané zápasy. Naštěstí pro žižkovský tým se v sobotu vůbec nedařilo Pepovi Daňkovi. Pepa podlehl Enginovi Ferahlimu 26:16 a tím bylo jasné, že Béčko Žižkova dva body neminou. V souboji prvních hráčů byl lepším hráčem hostující Janata. Honza skvěle trefoval druhou kouli, zahrál celkem 35 bodů a porazil Vlaďu Hambálka o 14 bodů.
TJ Sokol Žižkov B – SK BC Praha 6:2
V dobrém rozpoložení jistě byli hráči Žižkova před odvetným utkáním se svým sobotním soupeřem. Pro Žižkov navíc hrál fakt, že za domácí nenastoupila jednička týmu Honza Janata. Hostující tým také obměnil sestavu. Hambálkovou nahradil Sibai. Vývoj zápasu však byl naprosto odlišný.
Hned v prvním kole oba domácí hráči získali dva body. Roček porazil o dva body Sibaie a Hovorka předvedl naprosto odlišný výkon oproti sobotě. Bílka porazil 26:23.
Ve druhém kole si zahrál nejlepší výkon kariéry Libor Švára a porazil Ferahliho 28:17. Vše pak dokonal Pepa Daněk, který porazil Hambálka 31:24.
SK BC Praha – TJ Sokol Žižkov B 8:0
Šlágrem kola byl dvojzápas mezi Žižkovem A a Jabloncem. Před šestým hracím víkendem žižkovské Áčko okupovalo druhou příčku. Jablonecký tým, který patří k adeptům na příčky nejvyšší, avšak díky dvěma ztrátám z posledního kola byl díky horšímu skore za svým víkendovým soupeřem.
Žižkov cestoval do Jablonce v ideální sestavě, za domácí nenastoupil Ettel, kterého nahradil Ziogas. Partie to byly urputné avšak také nepřiměřeně dlouhé.
V prvním kole dostal do vedení Žižkov Láďa Walach. Láďa partii otočil se Ziogasem z nepříznivého stavu 27:24 na konečných 29:30. Na druhém stole se odehrál dvou a půl hodinový zápas, v kterém nakonec domácí Tichák díky lepší koncovce porazil Vitouše 30:24.
Ve druhém kole to zpočátku vypadalo na jasné výhry domácích hráčů. Nedařilo se Marcelovi Dirnovi, který podlehl Pavlovi Škopovi 21:37. Na druhém stole byl stav po 19. náběhu 23:31 pro domácí jedničku Hudáka a vše směřovalo k jednoznačnému vítězství domácího týmu. Hudáka ale potkala neuvěřitelná krize. V následujících 15-ti nábězích zahrál pouze dva body. Bača srovnal skore na 33:33. Hudák se pak ve 37. náběhu dostal do vedení 34:37. Bača však zabojoval, dostal se do série a hrál poslední bod. Lámačku dlouhý-dlouhý-krátký k velké radosti nejmenovaného domácího hráče těsně nedal. Hudák však nabídnoutou šanci neproměnil. V předposledním náběhu Bača znovu extrémně těsně nedal skládačku. Hudák zahrál dva body a srovnal skore na 39:39. Domácí hráč měl navíc dohrávku, případná remíza by hrála ve prospěch jabloneckého týmu. Bača ale v posledním náběhu bod neudělal a vše bylo rozhodnuto.
TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou – TJ Sokol Žižkov A 6:2
Do odvetného utkání nastoupil namísto Ziogase mladý Ettel. Sestava Žižkova zůstala stejná. Zásadní změnou však byl fakt, že se na Žižkově hrálo s časovým omezením 40-ti vteřin.
Souboj čtvrtých hráčů ovládl domácí Vitouš. Limit 30-ti bodů dohrál ve 38. náběhu. Ettel měl na svém kontě 22 bodů. Na druhém stole se šlo do pauzy za stavu 16:18 pro Walacha. Tichák, kterému velmi prospěl časový limit, zahrál v následujících pěti nábězích 12 bodů a dostal se do vedení 28:19. Hostující hráč pak sice šestkrát nic nedal, Walachovi se ale dotáhnout nepovedlo. Tichák dohrál ve 34. náběhu a srovnal skore na 2:2.
Úvod zápasu mezi Dirnem a Škopem byl špatný. Pavel šel do pauzy ve vedení 6:12 na 20 náběhů. Po pauze však Pavel začal hrát naprosto skvěle. Marcel se sice ve 22. náběhu díky sérii 5 dotáhl na rozdíl tří bodů. Pavel ale hned kontroval sérií 6. Pavel po pauze sehrál zbývajících 28 bodů na 17 náběhů. Třikrát zahrál séri 6 a porazil Marcela 23:40 na 37 náběhů. Stejně jako v sobotu rozhodovalo o konečné výsledku utkání mezi Bačou a Hudákem. Hostujícímu hráči se sice zpočátku nevedlo tak dobře, jako v sobotu. Závěr utkání však byl stejný. Bača v 15. náběhu díky sérii 6 stáhl vedení svého soupeře na rozdíl jednoho bodu. Honza vedl 15:16. Od té doby se oba hráči tahali o vedení. Bača se ve 33. náběhu dostal do vedení 33:27. Hudák ale během dvou náběhů skore dotáhl na 33:32. Ve 37. náběhu se domácí hráč znovu dostal do vedení o 3 body. Ve zbývajících třech nábězích se ale Bačovi těsně nepovedlo proměnit obtížné pozice, zatímco Hudák se i s jedním šťastným strkem dokázal dostat v posledním náběhu na rozdíl jednoho bodu a navíc měl výhodu dohrávky. Pouze v případě kdyby Honza minul, tak by skore zápasu skončilo remízou. Nicméně jablonecká jednička úvodní pozici s přehledem trefila, přidal ještě další tři body a zvítězil 36:39.
Jablonecký tým tak stejně jako v sobotu zvítězil ve vypjatém zápase poměrem 6:2. Nálada domácích byla na bodu mrazu.
Poznámka k časovému omezení. Nedělní zápas byl o více jako hodinu kratší než v sobotu.
TJ Sokol Žižkov A – TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou 2:6

Jablonečtí se díky dvěma výhrám posunuli na druhou příčku tabulky. Bod na ně ztrácí Poruba a Trmice.
Extraliga v trojbandu pokračuje o víkendu 27. – 28. ledna.

Rozlosování soutěže
Průměrový žebříček soutěže
Žebříček soutěže

Milan Ráček oslavil narozeniny mistrovským titulem

7.1.2018

Stylově oslavil Milan Ráček své sobotní dvaašedesátileté narozeniny. Dnes totiž bohumínský hráč získal svůj třetí národní titul na závodním stole. Ve finále 27. republikového šampionátu v kádru 71/2 porazil ve finále trmického Adama Kozáka v poměru 175:79 na 10 náběhů.

Armin Kahofer vítězí v Bohumíně

20.12.2017

Třiačtyřicetiletý Rakušan Arnim Kahofer zvítězil na jubilejním 15. ročníku Turnaje mistrů města Bohumína. Ve dvanáctičlenném poli soupeřů Arnim nenašel přemožitele. Ve finále porazil druhého zahraničního účastníka turnaje Holanďana Michela van Silfhouta jasně 6:0.

Vítejte v nové éře kulečníku !

12.12.2017

Přeloženo ze článku Welcome to the new age of billiards publikovaného dne 12. prosince 2017 na Kozoom.com
http://www.kozoom.com/en/billiard-carom/news/welcome-to-the-new-age-of-billiards.html

S obrovským nadšením přijala světová kulečníková obec nejnovější zprávy ohledně nové, zářné budoucnosti trojbandového kulečníku. Více velkých turnajů v kalendáři, spektakulární navýšení prize-money na jednotlivých turnajích. Nový impuls, který vzešel s historické dohody mezi světovou biliardovou federací (U.M.B.) a Kozoom International, je pro následující roky požehnáním pro karambolový kulečník. Stávající cyklus World cupů a Mistrovství světa jednotlivců byly zásadním způsobem vylepšeny. K tomu se navíc v kalendáři objeví nové cyklusy turnajů. „Jsou to pro nás fantastické zprávy“, reagují TOP hráči našeho sportu.

Extraliga v trojbandu – 5. hrací kolo

10.12.2017

Další dvě vítězství přidal obhájce titulu z loňské sezony tým Kladna A v 5. hracím víkendu a po téměř poloviny soutěže vede tabulku o sedm bodů před Áčkem Žižkova.
Celková tabulka je však ovlivněna třemi odloženými utkání tohoto kola. Jablonecký tým, který měl na programu zápasy v Brně a Prostějově musel kvůli nemoci svých hráčů zápasy odložit. Sobotní zápas Žižkova B s Kladnem B byl odložen kvůli návratu Korce z Hurghady. Nahrádní termíny zatím nejsou známy.

Belgický World cup a historická dohoda

9.12.2017

Dnes nebylo úplně daleko k tomu, aby si nezainteresovaný divák neřekl, že si dopoledne pustil na Kozoomu belgické mistrovství v trojbandu. No dvě vítězství Leppense a semifinálové složení letošního posledního World cupu V Hurghadě by vypadalo takto – Merckx – Leppens a Caudron – Forthomme. Leppens však v osmifinále vypadl s Turkem Coklu, kterého v dalším kole vyřadil Ital Zanetti. A tak právě Marco doplnil na stupních vítězů belgickou trojici. Finálové složení z nedávného Mistrovství světa se neopakovalo. Caudron, který také bojoval o celkový triumf letošního seriálu World cupů, podlehl skvěle hrajícímu Forthommovi. Avšak Roland ve finálovém klání nestačil na rozjetého Eddyho Merckxe, když prohrál v poměru 40:25 na 19 náběhů.