Kladno s Havířovem slaví evropský bronz

7.5.2019

Stejně jako před dvěma lety si naše reprezentace odváží z evropského šampionátu klubových družstev v trojbandu na malém stole bronzovou medaili. Na medailový počin dvojice Boháč-Hájek letos dokonce navázaly hned dva týmy. Kladenskou dvojici Jan Aleš a Štěpán Kohout na podiu doplnili havířovští hráči Ivo Gazdoš a Vladimír Stareček. Z titulu se po neuvěřitelně dramatickém finále radovali obhájci titulu z Belgie tým BC De Goeie Queue. Sestava Jerrry Hermans a Frédéric Caudron porazila na vyšší průměr tureckou dvojici Omer Karakurt a Serdar Bas.
Dvaatřicet přihlášených týmů bylo rozděleno do osmi skupin po čtyřech. První dva týmy si zajistily postup do osmifinále. Ve skupinách se hrálo do 25-ti bodů na maximálně 30 náběhů. Naši federaci na základě říjnového MČR reprezentovali hned čtyři týmy.
Ve skupině E hrál tým z pražského Žižkova. Pondělní sestava Marcel Dirn a Adam Bača nejprve porazil tým z Lucemburska. Večer se utkali se silným holandským týmem Dallinga.com. Marcelovi zahrál velice dobrý belgický hráč Steven van Acker partii na 7 náběhů. Šanci zápas zremizovat měl Adam Bača. Ve 22. náběhu měl Adam na svém kontě sérii sedmi bodů. Osmý, poslední vynechal. Dallinga minelu dokonale potrestal a zápas šesti dohrál. Adam zápas z dohrávky zremizoval. Nicméně celková porážka 3:1 znamenala, že hráči Žižkova museli v úterý sehrát minimálně remízu s rakouským týmem BK Mariahilf. Do tohoto zápasu nemohl vlivem harmonogramu nastoupit jednoband hrající Adam Bača. Toho nahradil Jan Vitouš. Vitouš roli náhradníka splnil více než dobře. Zápas s Pillerem vyhrál a zajistil tak svému týmu postup mezi posledních 16. Marcel navíc porazil nebezpečného Makika na 15 náběhů a Žižkov postoupil z druhého místa za Dallingou.
Relativně snadnou práci měla kladenská dvojice Kohout-Aleš. Ze šesti partií zaváhal pouze jednou Štěpán Kohout, když prohrál zápas s holandským soupeřem Van de Scheurem o jeden bod. Po průměrném první zápase se vyznamenal Honza Aleš. Ten ve zmíněném zápase s Holanďany porazil Verhoefe v poměru 25:3 na 6 náběhů. V té době nejlepší výkon na malém stole ! V závěrečném zápase proti rakouskému týmu zahrál Aleš partii na 15, Kohout na 17 náběhů. Kladno tedy skupinu jasně vyhrálo a s pěti body, skore 10:2 a GP 1,552 bylo čtvrtý nasazeným týmem do osmifinále.
Úplně stejný postupový vývoj mělo družstvo Havířova. Po prvním vyhraném zápase s Belgičany přišla remíza s holandským týmem. Ivo Gazdoš prohrál s Adrie Demmingem o dva body na 17 náběhů. V závěrečném zápase si však Ivoš spravil chuť a německého soupeře porazil v poměru 25:4 na 12 náběhů. Laďa Stareček rovněž zvítězil a Havířov postupoval do vyřazovací fáze jako sedmý nasazený.
Jasně nejtěžší skupinu měla jablonecká dvojice. Honza Hudák s Pavlem Škopem narazili ve skupině H na německý tým ve složení Schonhoff-Werner a na Belgičany Miattona s Monnissenem. Důležitá pro další vývoj skupiny byla remíza z prvního zápasu s německým týmem SV Lok Staßfurt. Honza Hudák sice nestačil na Schonhoffa. Pavlovi Škopovi se ale povedlo porazit o jeden bod Uweho Wernera. Německý tým ve druhém kole porazil Belgičany po skvostném výkonu v poměru 4:0. Schonhoff porazil Monnissena na osm náběhů a Werner o jeden bod Miattona na 11 náběhů. Průměr týmu 2,631 ! Jablonečtí si bez problémů poradili s rakouskou dvojicí a před závěrečným zápasem s Belgičany měli oproti svým soupeřům o bod více. To znamenalo, že i remíza stačí k celkovému postupu. Pavel Škop sice podlehl Miattonovi o dva body. Honza ale v pravý moment zahrál svoji dosavadně nejlepší partii na turnaji a Monnissena porazil o šest bodů na 14 náběhů ! Namyšlení Belgičani s vypadnutím ve skupinové fázi viditelně nepočítali…
Postup všech čtyř týmů mezi poslední 16 byl jistě velkým úspěchem. Hrálo se již do 40-ti bodů a hned v této fázi se dva naše týmy potkaly proti sobě. Havířov narazil na Žižkov. Zápas to byl nesmírně zajímavý. V případě remízy rozhodoval vyšší počet odehraných karambolů. No a vývoj byl následovný. Ivoš neustále vedl nad Marcelem o zhruba 15 bodů. Na druhém stole bylo skore v obráceném gardu. Adam jasně přehrával Laďu. Oba hráli přes dva průměr a tak s blížícím se koncem zápasu vrcholilo drama, kdo jestli na svém kontě bude mít více odehraných bodů Marcel nebo Laďa. Ivošovi se povedlo partii dohrát již v 18. náběhu. Adam se trochu ke konci zasekl, dal více možností Laďovi udělat body a to nakonec rozhodlo. Marcel již v dohrávce zápasu věděl, že musí udělat minimálně šest bodů. To se mu nakonec nepovedlo. Laďa pak s jistou postupu v zádech zahrál na Adama sérii deseti bodů a i když prohrál v poměru 40:32 na 24 náběhů, tak slavila postup havířovská dvojice. Stejně jako ve skupině narazili jablonečtí na Němce Schonhoff-Werner. Tentokrát se našim hráčům nepovedlo urvat ani remízový stav. Jednička Schonhoff porazila Hudáka na 21 náběhů. Werner o pět bodů Škopa a domácí šli turnajem dále. O poznání příznivější los mělo Kladno. Kohout bez potíží porazil holandského soupeře Keutena na 34 náběhů. Skvěle zahrál Aleš, který na 21 náběhů nedal šanci Cleuskensovi.
Výhra ve čtvrtfinále znamenala jistotu medaile. A tak byly tyto zápasy již poměrně nervozní. Slabého soupeře by jsme mezi posledními osmi hledali marně. Důležité tak bylo, aby alespoň jeden hráč podal velmi dobrý výkon. A to se povedlo. Na Kladno čekal rakouský tým 1. BSK Stockerau včele s velice dobře hrajícím Gerhardem Kostistanskym. Druhý hráč Wiesauer na turnaji nedosahoval takových kvalit a tak bylo již před zápasem jasné, že cesta za medailí vede hlavně přes zápas druhých hráčů. Honza svého soupeře jasně porazil na 29 náběhů. Rakušan zahrál 26 bodů a tak Štěpán věděl, že musí zahrál o jeden více, aby Kladno postoupilo. Na to se ale Štěpán úplně ohlížet nemusel. Zápas mu dokonale vyšel. Zahrál 11 sérii a i když soupeř Kostistansky dotahoval, tak se z výhry na velmi dobrých 17 náběhů nakonec radoval náš hráč. Postup mezi poslední čtyři ! Havířovská dvojice hrála se soupeřem Žižkova ze skupiny Dallingou. A stejně jako v zápase Kladna, tak i havířovské jedničce Ivu Gazdošovi zápas proti silnému van Ackerovi dokonale vyšel. Ivo po celý průběh hrál v klidu, na počitadle svítil průměr mezi dvěma a třemi a zápas kontroloval. Nakonec dohrál ve 21. náběhu. Van Acker zahrál pouze 22 bodů. A již v ten moment bylo jasné, že Havířov rovněž jako Kladno postoupí, protože Laďa Stareček měl v zápase s Dallingou odehráno více jak van Acker. Laďa navíc zápas dotáhnul do vítězného konce na 32 náběhů. Další jistá medaile na konto české výpravy.
Ve čtvrtečním semifinále čekala na naše týmy úplně jiná liga :) Turci Karakurt s Basem byli proti Kladnu jasnými favority. No a obhájci titulu z Belgie neváhali na Iva Gazdoše nasadit „náhradníka“ Frédérica Caudrona ! Byly to moc hezké zápasy, ale bohužel to byla jízda, ve které naši hráči byli nestále pozadu. Karakurt porazil Kohouta 40:22 na 15 náběhů. Bas potřeboval o dva náběhy více a Honzu porazil 40:25. Laďa Stareček hrál špatně s mladým De Kokem. Ten byl navíc v psychologické výhodě protože viděl, že Frédéric nad Ivošem od začátku vedl. Souboj Ivoše s Frédéricem byl jeden z nejhezčích zápasů na malém stole. Ivoš se neustále držel v kontaktu. Ale Caudron dělal v každém náběhu o nějaký ten bod navíc. Konečné skore 40:28 na 10 náběhů !
Ve finále belgický tým BC De Goeie Queue nasadil Caudrona na pozici hráče číslo dva. Jedničku hrál Jerry Hermans. Od začátku byl vývoj na obou stolech podobný jako v zápase Havířov vs Žižkov. Karakurt vedl nad Hermansem o 15 a více bodů. Stejným rozdílem vedl Caudron nad Basem. A pro celkového vítěze znovu rozhodl fakt, že Caudronovi se povedlo zápas dohrát dříve než Karakurtovi. Frédéric dohrál v 9. náběhu. Hermans se na vedlejším stole chytil, hrál sérii. Nakonec vynechal v momentu, kdy šel Bas na dohrávku a měl na svém kontě 23 bodů. Bas, tak věděl, že musí z dohrávky udělat co nejvíce bodů. Zastavil se na součtu 22 a bylo jasné, že titul obhájí belgický tým. Zápas nakonec Karakurt dohrál ve 14 náběhu, Hermans zahrál 29 bodů.
Turci zahráli generální průměr týmu 1,973 ! Vítězní Belgičani dosáhli na GP 1,855. Pohled na podium při slavnostním vyhlašování byl více než krásný. Vynikající hráče jako Caudron, Karakurt, de Bruijn, Hermans doplňovali naši čtyři borci. Je to snad podruhé v historii, kdy z jednoho turnaje slavíme dvě medaile. V roce 2015 stáli bok po boku Adam Kozák a Ondra Hošek rovněž na bronzovém stupni na ME juniorů ve volné hře. A i konečné deváté místo Žižkova a dvanácté Jablonce není vůbec špatné. Povedený turnaj :)
Výsledky zápasů

« 1 z 4 »

Další top zprávy

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Caudron s Merckxem vyhrávají scotch double

8.5.2019

Zřejmě na dlouhou dobu poslední turnaj národních dvojic hraných systémem scotch double vyhrála belgická dvojice Frédéric Caudron – Eddy Merckx. Belgičani ve finále porazil po skvostném výkonu Španěle Sancheze s Legazpim v poměru 40:20 na 12 náběhů. Od příští sezony se bude hrát zpět klasických způsobem, kdy každý hraje za sebe. Pouze v momentu remízy ve vyřazovací části by se hrál rozhodující set do 15-ti bodů systémem scotch double. 

Dick Jaspers popáté evropským šampionem

8.5.2019

Snovou sezonu zažívá čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Aktuální světová jednička po říjnovém triumfu na světovém šampionátu přidala do své sbírky i titul konfederační. Jaspers ve finále evropského šampionátu porazil obhájce titulu Itala Marca Zanettiho po překrásném průběhu v poměru 40:31 na 16 náběhů a připisuje si svůj pátý titul šampiona evropského kontinentu. Jaspers má v novém vydání světového žebříčku více jak sto bodový náskok na druhého Caudrona.

Maxime Panaia juniorským šampionem s GP 1,363

6.5.2019

Až druhý rozstřel rozhodl finále juniorského evropského šampionátu v trojbandu. V něm se utkali dva nejsilnější hráči turnaje 17-ti letý Rakušan Nikolaus Kogelbauer a 18-ti letý Francouz Maxime Panaia. Poté, co Rakušan zremizoval vyrovnávacím náběhem dvěma body, zvítězil Francouz v rozstřelu 3:1. Pro Panaiu je to jeho již čtvrtý individuální evropský titul a při faktu, že ho v juniorské kategorii čekají ještě tři roky je velkým příslibem evropského trojbandu. 

Dave Christiani mistrem Evropy v jednobandu

6.5.2019

Dlouhých 16 let čekal brzy čtyřicetiletý Holanďan Dave Christiani na svůj druhý evropský triumf. Povedlo se mu to až o uplynulém týdnu v německém Brandenburgu, kde ve finále jednobandu porazil Belgičana Eddy Leppense v poměru 120:111. Překvapením turnaje bylo vypadnutí největšího favorita Jean-Paula de Bruijna již ve čtvrtfinále.

Xavier Gretillat počtvrté evropským šampionem v kádru 47/2

6.5.2019

Šestačtyřicetiletý Švýcar Xavier Gretillat se stal počtvrté evropským šampionem v kádru 47/2. Ve finále porazil svého francouzského týmového kolegu ze Chartres Williho Gérimonta v poměru 250:0 na 3 náběhy. Pro Xaviera je to již jeho pátý evropský titul. Pro Gérimonta to je jeho první evropská medaile.

Další zpravodajství

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Došťouch sezóny BC Řipská

18.5.2019

Přijměte pozvání na kvartový nebo 9 ball turnaj Došťouch sezóny do BC Řipská s finanční dotací 40 000 Kč!

Podrobnosti naleznete zde.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Caudron s Merckxem vyhrávají scotch double

8.5.2019

Zřejmě na dlouhou dobu poslední turnaj národních dvojic hraných systémem scotch double vyhrála belgická dvojice Frédéric Caudron – Eddy Merckx. Belgičani ve finále porazil po skvostném výkonu Španěle Sancheze s Legazpim v poměru 40:20 na 12 náběhů. Od příští sezony se bude hrát zpět klasických způsobem, kdy každý hraje za sebe. Pouze v momentu remízy ve vyřazovací části by se hrál rozhodující set do 15-ti bodů systémem scotch double. 

Dick Jaspers popáté evropským šampionem

8.5.2019

Snovou sezonu zažívá čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Aktuální světová jednička po říjnovém triumfu na světovém šampionátu přidala do své sbírky i titul konfederační. Jaspers ve finále evropského šampionátu porazil obhájce titulu Itala Marca Zanettiho po překrásném průběhu v poměru 40:31 na 16 náběhů a připisuje si svůj pátý titul šampiona evropského kontinentu. Jaspers má v novém vydání světového žebříčku více jak sto bodový náskok na druhého Caudrona.

Maxime Panaia juniorským šampionem s GP 1,363

6.5.2019

Až druhý rozstřel rozhodl finále juniorského evropského šampionátu v trojbandu. V něm se utkali dva nejsilnější hráči turnaje 17-ti letý Rakušan Nikolaus Kogelbauer a 18-ti letý Francouz Maxime Panaia. Poté, co Rakušan zremizoval vyrovnávacím náběhem dvěma body, zvítězil Francouz v rozstřelu 3:1. Pro Panaiu je to jeho již čtvrtý individuální evropský titul a při faktu, že ho v juniorské kategorii čekají ještě tři roky je velkým příslibem evropského trojbandu. 

Dave Christiani mistrem Evropy v jednobandu

6.5.2019

Dlouhých 16 let čekal brzy čtyřicetiletý Holanďan Dave Christiani na svůj druhý evropský triumf. Povedlo se mu to až o uplynulém týdnu v německém Brandenburgu, kde ve finále jednobandu porazil Belgičana Eddy Leppense v poměru 120:111. Překvapením turnaje bylo vypadnutí největšího favorita Jean-Paula de Bruijna již ve čtvrtfinále.