Jaspers vítězí v historickém finále

10.10.2018

Třiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers získal o uplynulém víkendu svůj v pořadí již čtvrtý světový titul. Finálový zápas měl historický průběh. Prvně totiž o vítězi rozhodoval rozstřel. Na dva body v podání soupeře Francouze Jérémyho Buryho kontroval velezkušený Jaspers body tři a dokonale tak zvrátil průběh finálového zápasu na svou stranu. Dick se také generálním průměrem 2,352 postaral o nový světový rekord mistrovství světa. 
Osmačtyřicet hráčů se zúčastnilo v pořadí již 71. Mistrovství světa v trojbandu. Turnaj se konal v egyptském hlavním městě Káhiře v tamním hotelu Mena House, který byl založen již v roce 1869. Do zlatého sálu tohoto hotelu se mezinárodní kulečník vrátil po dlouhých 24 letech. To se v Káhiře odehrálo trojbandové Mistrovství Evropy. Jinak se v Káhiře odehráli již čtyři světové šampionáty. První se uskutečnilo v roce 1933, druhé o 40 let později, třetí v roce 1981 a poslední v roce 1987. Navíc si tento rok také připomínáme již 90 let od prvního světového šampionátu. A paralelou s Egyptem je fakt, že v roce 1928 se ve francouzském Reims stal prvním světovým šampionem Egypťan Edmund Soussa. Historii spojenou s karambolovým kulečník má tedy Egypt ohromnou. Celý turnaj navíc probíhal pod bedlivým dohledem Mistra 100 Raymonda Ceulemanse, který přijal pozvání prezidenta světové billiardové federace UMB Egypťana pana Farouka Barkiho. Pan Ceulemans se na pravidelném kongresu UMB stal čestným členem této organizace.
Hráči byli rozděleni do šestnácti skupin po třech. Postup do hlavní fáze turnaje si zajistili první dva hráči skupiny. Po celý turnaj se hrálo na limit čtyřiceti karambolů. Ve zlatém sálu Mena House hotelu byly připraveny čtyři stoly značky Gabriels. Ve spojení se suknem Iwan Simonis jsou stoly velmi citlivé na úder. Prostorná místnost měla za příčinu, že stoly byly tím pádem extrémně rychlé. Avšak hráči si stěžovali na zimu v turnajové hale. Klimatizace jela fest a reakce koulí po nárazu nebyla dle hráčských představ. Mrzel také fakt, že turnajový sál mohl být lépe připraven pro diváky. Atmosféra byla tím pádem mnohdy mdlá a nepřidaly tomu ani strohé ceremonie.
Naši federaci na šampionátu reprezentoval aktuální republikový šampion hráč BC Poruba Radovan Hájek. Pro Radka to byla druhá účast na světovém šampionátu, avšak ta první se datuje již do roku 2003. Pocit hrát na mistrovství světa svazuje nervozitou a o to vyšší, když na pravidelnou účast na mezinárodním poli nejste zvyklí. Radek zažívá v posledním roce a půl nejúspěšnější část své kariéry a schopnost hrát proti nejlepším hráčům světa i přes fakt, že vás svazuje nervozita, jistojistě prokázal. V úterý v 16:00 Radek odehrál první utkání turnaje proti Američanovi Pedru Piedrabuenovi. Pedro patří dlouhodobě mezi nejlepší hráče amerického kontinentu a v poslední době má velkou formu. Důkazem tomu je jeho vystoupení na nejštědřeji dotovaném turnaji karambolové historie McCreery Champions of Champions, kde porazil ku příkladu Dicka Jasperse na 12 náběhů. Vstup do zápasu se Radkovi vůbec nepovedl. A to i přes to, že měl z čeho hrát. Po zápase Radek prohlásil, že si v tento moment na židli říkal: „Co já tady vůbec dělám ?“ Skore bylo po 12. náběhu 15:7 pro Američana. Ve 13. náběhu zahrál Pedro další dva body a odskočil na rozdíl deseti bodů. Nicméně pak se Radek fantasticky chytil a zahrál perfektní a tu dobu jasně nejvyšší sérii na turnaji 14 ! Pocit nejvyšší série však, vydržel velmi krátce. Skvěle hrajícímu Dánovi Tonny Carlsenovi zanedlouho tleskali diváci za jeho famózní sérii 19 ! Mimochodem touto sérií Tonny vyrovnal světový rekord světových šampionátu. Stejnou sérii zahrál Sameh Sidhom v roce 2015. Tonny dvacátou, poslední kvartu vynechal velmi těsně. Na záznam této série se podívejte pod článkem. Ale zpět k zápasu Radka s Pedrem. Série 14-ti bodů a to navíc ještě do pauzy s Pedrem viditelně otřásla. Radek navíc po pauze přidal další po sobě jdoucí série 2-3-2. Po 17. náběhu najednou vedl 19:28. Vše se zdálo být na dobré cestě. Avšak série osmi po sobě jdoucích minel s Radkem otřásla. Vynechával těsně či po špatně zahraném úderu. Tady zase vycítil Pedro šanci a v této fázi zahrál 15 bodů a dostal se do vedení 34:29. Radek pak čtyřikrát zahrál po jednom bodu. Ale nemohl se chytit a v sérii pokračovat. Pedro nakonec zápas ukončil ve 34. náběhu a vyhrál o 6 bodů.
Jasné tak bylo, že Radek svůj druhý zápas sehraje ve středu ve 12:00 proti šestinásobnému mistra světa a vítězi 44 World cup turnajů v trojbandu žijící legendě Švédu Torbjörn Blomdahlovi. Pro Blomdahla to byl úvodní zápas turnaje a viditelně se na stole komfortně necítil. Blomdahl měl po osmi odehraných nábězích na svém kontě pouze dva body. Radek vedl 2:8. Ale jak po zápas přiznal, tak tady byla asi největší chyba pro zbylý průběh zápasu. Pozici byly příznivé a chtělo z nich vytěžit více. Blomdahl posléze srovnal krok a v 16. náběhu se dostal do vedení 14:12. Radek se ale stejně jako v prvním zápase s Američanem dostává do série. Zahrává osm. Obrovská škoda zahozené deváté pozice. Ale do pauzy jde Radek ve vedení 14:20. Po pěti minutové pauze se viditelně nervózní Blomdahl zklidňuje ihned v prvních dvou nábězích. Trefuje tři extrémně obtížné pozice a tím se dostává do laufu. Radek s ním drží krok pouze první dva náběhy. Pak už to prostě a jednoduše nešlo. Torbjörn dohrává po pauze zbývajících 26 bodů v pouhých šesti nábězích. Zápis 2-9-6-4-4-1. Velkolepý výkon, všechna čest. Zápas končí skórem 40:29 na 22 náběhů.
Pro Radka to znamenalo konec v turnaji. Obsadil celkové 36. místo a zahrál generální průměr 1,125. Na turnaji však zanechal velký dojem. Blomdahl po zápase přiznal, že byl rovněž velice nervózní a že mu jistotu přinesly až trefené velice těžké pozice po pauze. Blomdahl se navíc snažil Radka držet v defenzivě a často chodil na buzary. A ty snad vynechal pouze dva. Zbylé trefoval velice dobře a poklonu mu vysekl i Raymond Ceulemans, který celý průběh zápasu bedlivě sledoval. Radkovi chyběla, co se týče jeho defenzivní hry, trocha štěstí. Blomdahl měl sice koule na druhé straně stolu, avšak téměř vždy se mu ukázal triviální buzar mantinel koule mantinel mantinel a třetí koule. Hodnocení Radkova výkonu je i přes dvě porážky pozitivní. Ukázal, že i přes handicapy českých hráčů typu nedostatečná mezinárodní zkušenost či horší kvalita úderu, má schopnosti dostat pod tlak a v budoucnu porazit i esa světového kulečníku. Věřím, že se brzy dočkáme minimálně postupu českého hráče ze skupiny na světovém šampionátu. Několik našich borců na to jistě má.
Skupinová fáze nepřinesla žádná překvapení. Postoupili všichni ti, co dle papírových předpokladů měli. Snad jenom pouze Eddy Merckx byl v problémech. V prvním zápase prohrál s Turkem Muratem Celikem a to věděl, že musí bez podmínečně porazit Kostaričana Erica Telleze. Tellez se ale dostal do vedení 8:17. Závěr zápasu byl neuvěřitelný boj. A tíhu okamžiku nezvládl středoamerický hráč. Merkcx toho po sobě na stole moc nedal. A když už se hratelná pozice objevila, tak ji vynechal. Eddy nakonec vyhrál 40:34 na 32 náběhů a postoupil mezi posledních 32.
Na první místo pavouka posledních dvaatřiceti hráčů byl nasazen Dick Jaspers. Ten vyhrál oba dva zápasy s generálním průměrem 2,666 ! Na druhém místě byl obhájce titulu a světová jednička Frédéric Caudron s GP 2,352.
Předváděná hra Dicka Jasperse by se dala nazvat totálním kulečníkem. Holanďan své soupeře ničil. Domácí Abdallah si zahrál pouze 8 bodů ! Jaspers zápas i díky sérii 12 ukončil ve 13. náběhu ! Za tři zápasy sehráli dohromady jeho soupeři 34 bodů ! Ve skvělé formě do Káhiry přiletěl aktuální španělský mistr Rubén Legazpi. Soustředěným výkonem hned mezi posledními 32 vyřadil loňského finalistu a aktuální světovou dvojku Eddyho Merckxe. K velké radosti domácího publika předvedl skvostný výkon tamní jednička Sameh Sidhom. Sameh měl v zápase s Korejcem Kangem 20 na 4, 30 na 9. Nakonec vyhrál poměrem 40:22 na 17. náběhů. Brilantně hrál Tonny Carlsen. Tonny si dal za cíl vrátit se do užší světové špičky. Během letních prázdnin zhubnul a v Káhiře podával skvostné výkony. Korejce Seo porazil na 16 náběhů. Až v rozstřelu zvítězil Semih Sayginer nad Sung Won Choiem. Choi nedal v rozstřelu úvodní pozici. Blomdahl doslova zametl s Italem Marcem Zanettim. Marco neměl žádnou šanci. Konečný stav 40:21 na 17 náběhů. Krásný, napínavý zápas sehrál Nguyen se Sanchezem. Z postupu se radoval vietnamský hráč. Pro Španěla Sancheze to znamená výpadek z elitní TOP 14 světového žebříčku a na World cupu v Hurghadě ho již uvidíme v kvalifikační skupině. Skvěle zahrál Jung Han Heo, který porazil Celika na 14 náběhů. Čest jihoameričanů hájil Kolumbijec Robinson Morales. Ten vyřadil do světové špičky vracejícího se a levou rukou hrajícího Řeka Filipose Kasidokostase. Filipos hrál ve skupině velice dobře. Morales ho ale dostal pod tlak a řecký nedokázal najít cestu, jak svého soupeře zastavit. Super koncentrovaný Jérémy Bury porazil v krásném zápase nepříjemného Korejce Jae-Ho Cho 40:32 na 18 náběhů. Obhájce titulu Caudron si snadno poradil s Haeng-Jik Kimem. Ten jako by v poslední době byl duší úplně mimo kulečníkový stůl.
V pátek ve 12:00 odstartovaly osmifinálové zápasy. Překrásný, dramatický z obou stran pekelně soutředěný výkon přinesl zápas Jaspers Legazpi. Rubén hrál fantasticky. Ale Jaspers se v této fazóně poráží opravdu těžko. 40:35 na 18 náběhů. Poslední domácí zástupce Sidhom vypadl s Turkem Tasdemirem. Tonny Carlsen hrál znovu brilantně. Vietnamce Ngo porazil na 17 náběhů. Stejně jako ve skupině se utkal Eddy Leppens se Semihem Sayginerem. Leppense byl ve skupině úspěšnější, vyhrál i díky sérii 14. Mezi posledními šestnácti však podal velice nervózní výkon a Turkovi podlehl 40:35. Jak je kulečník lehkou hrou předvedl Vietnamec Minh Cam Ma Torbjörnu Blomdahlovi. Ma Švéda ze zápasu úplně vymazal. 40:13 na 13 náběhů ! Tato strana pavouka byla ve vietnamské režii. Nguyen porazil Hea a Tran Kolumbijce Moralese ! Tři vietnamští hráči se tak kvalifikovali do čtvrtfinále mistrovství světa. Poslední zápas byl exkluzivní boj. Bury dokázal vyřadit úřadujícího mistra světa a světovou jedničku. Vyhrál o tři body na 19 náběhů. Caudron obsadil konečné 9. místo a zahrál GP 2,211 !!!
V pátek v podvečer turnaj pokračoval čtvrtfinálovými zápasy, které byly rozděleny do dvou session. V té první byl k vidění nejhorší výkon Dicka Jasperse na turnaji. Tasdemira porazil „až“ na 21 náběhů :)) Brilantní start předvedl Tonny Carlsen v přímém souboji o světovou medaili s Turkem Semihem Sayginerem. V prvním náběhu série 11, ve druhém body tři a ve třetím body čtyři. Po 3. náběhu Tonny vedl 18:4 ! Avšak ani toto nezaručuje jistotu vítězství. Do konce stále chybělo 22 bodů. Zbylým průběhem se Tonny doslova protrápil. Úplně odešel strkově. Když trefil první, druhý minul o parník. Ve zbylých 21. nábězích zahrál nejvyšší sérii tří bodů. Až bylo téměř všem diváků v sále Carlsena líto. Hrál fantastický turnaj a medaili si za svůj obdivuhodně rychlý návrat nesmírně zasloužil. Sayginer však za stavu 32:34 zahrál série 5 a 3 a zápas ve 24. náběhu ukončil. Po dvou letech tak znovu věděl, že bude stát na podiu při vyhlášení mistrovství světa. Tonny obsadil konečné 5. místo s GP 1,92 !
Tak jak Minh Cam Ma zametl s Blomdahlem, tak Nguyen provedl to samé mu. Konečný stav 40:16 na 20. Ma byl po zápase ze svého výkonu úplně vyřízený. Pro Nguyena jistota premiérové medaile z mistrovství světa. Čistě vietnamskému semifinále zabránil Francouz Bury. Ten v napínavém zápase porazil Trana o tři body na 21 náběhů. Excelentní podívanou přinesl hned úvodní zápas finálového dne 71. Mistrovství světa v trojbandu. Úžasnou bitvu předvedl Semih s Dickem. Naposled se potkali v květnu ve finále World cupu v Blankenbergu. Tam Jaspers zvítězil 40:33 na 17 náběhů. Tento zápas byl ale ještě lepší. Dick vedl po 5. náběhu 7:16. Po 11. náběhu prohrával Semih již pouze o dva body 17:19. A pak to přišlo. Semih 7, Dick 3. Semih 5, Dick 5. Semih 4, Dick 1. Semih 2, Dick 4. V 16. náběhu zahrává Semih dva body. V součtu má 37 bodů. Dick jde ke stolu a do konce mu chybí osm bodů. Nutno dodat, že Jaspers měl v zápase neuvěřitelnou smůlu. A to zejména v defenzivní hře. Vždy sice nechal Turkovi koule na druhé straně stolu. Ale vždy tam zůstal lehoučký buzar. Sayginer se tak snadno dostával do série a Jasperse se snažil co nejvíce držet. A o to více je finální dohrávka osmi bodů v podání Dicka fenomenální !!! Úžasný moment celého turnaje. Neskutečný hráčský výkon !
Finálový zápas mohl přinést zápis do historie. Věřte nebo ne, ale kolébka karambolového kulečníku Francie doposud nemá na svém kontě ani jeden titul světového šampiona v trojbandu. Pro Buryho to bylo první světové finále kariéry. Zato Jaspers se před finále mohl pochlubit brilantní statistikou. Tři finálové účasti, tří světové tituly. Byl to krásný finálový zápas. Co si jako organizátor mistrovství světa můžete přát více než takový průběh zápasu, který rozhoduje o tom nejcennějším titulu v karambolovém kulečníku. Po 5. náběhu skore 13:13. Poté Jaspers vyhazuje dvě lehké pozice po sobě. Poprvé v turnaji začíná být nervózní. A právem. Bury totiž tlačí co to dá. Do pauzy jde ve vedení 20:13. V ním možná začal Jérémy přemýšlet o tom slastném pocitu vítěze světového šampiona. Po pauze totiž vypadl z role a Jaspers zápas otočil na 26:35 po 17. náběhu. Bury ale šanci nechtěl pustit a předvedl náramný comeback. V následujících čtyřech nábězích zápas dohrává. Série 3-4-4 a 3 !!! Jaspers ve třech nábězích zahrává pouze jeden bod. Má před sebou výzvu, kterou zvládnou opravdoví šampioni. Z dohrávky zápas zremizuje sérií čtyř bodů. Přál bych všem zažít to neuvěřitelné napětí, které se neslo a každým strkem se zvyšovalo turnajovým sálem ! Jde se na rozstřel. Historický moment. Nikdy se totiž ve finále světového šampionátu rozstřel nehrál. Burymu ideálně končí první pozice. Druhý strk lehce zahrává, avšak má smůlu. Jeho koule totiž projede pod třetí a výsledná pozice je nelehká. Hraje nepříjemnou, plochou kvartu ve třetině, kterou nedává. Jaspers se vydává ke stolu. Prvního sice zahrává, ale jeho žlutá koule se sráží s červenou a koule se zastavují ve třetině. Dick si vybírá řešení od bílé přes ruku dlouhý-krátký-dlouhý. Vtom momentu opodál sedící Raymond Ceulemans kroutí hlavou. Jakoby říkal: „Dicku, nehraj to !“ Jaspers má navíc vše stíženo tím, že tempuje přes kouli. Pozici však trefuje brilantně, zahrává silněji. Bílou posílá do rohu a červenou trefuje ze správné strany. Výsledná pozice je velice dobrá, ale trochu „smrdí“ tuží. Dick tuž vyhýbá sice velmi těsně, ale jeho kouli již nic nebrání tomu, aby v rohu zasáhla bílou kouli. Neuvěřitelná zápletka je rozluštěna a Dick se naplno raduje ze zisku svého čtvrtého světového titulu. Na závěr zápasu se podívejte pod videem.
Pro Buryho je to těžká porážka, ale příjímá ji ze ctí. Byl součástí historického momentu. Zato Louis Edelin, skvělý hráč a na turnaji mentor Jérémyho, porážku dlouho oplakává. Historické vítězství bylo tak strašně blízko. A k tomu navíc další trumf propagace pro Francouze v cestě za účastí kulečníkového sportu na Olympijských hrách v Paříži v roce 2024. Jérémy podal skvostný výkon. Na turnaji zahrál generální průměr 2,022.
Světový titul Dicka Jaspers je ověnčen také novým světovým rekordem v generálním průměru na turnaji mistrovství světa. Jaspers zahrál 280 kvart na 119 náběhů. Nová hodnota světového rekordu tedy je 2,352 !!! Dick si do světového žebříčku připisuje 120 bodů a v novém vydání figuruje na druhé příčce. Pozici jedničky nadále drží Frédéric Caudron. Nad Jaspersem vede o 46 bodů. Bury se posunul o čtyři místa na 16. pozici a na nejbližších turnajích bude atakovat návrat do TOP 14.
Příští rok se světový šampionát uskuteční v dánském městě Randers. Organizátoři slibují nezapomenutelný turnaj. Tak se nechme překvapit. Ale tato hráčská parta si velkolepé turnaje více než zaslouží.

Výsledky zápasů turnaje
Výsledky zápasů na CueSco
Konečné pořadí
Přehled světových šampionů
Aktuální světový žebříček
Videogalerie turnaje
Fotogalerie turnaje Kozoom studio

« 1 z 2 »

SÉRIE 19-TI BODŮ V PODÁNÍ TONNY CARLSENA

ZÁVĚR FINÁLOVÉHO ZÁPASU

Další top zprávy

Kohout s Alešem vítězí v Řipské

14.10.2018

Historicky prvními republikovými šampiony v trojbandu dvoučlenných klubových družstev na malém stole se stala kladenská dvojice Štěpán Kohout a Jan Aleš. Na turnaji hraném systémem každý s každým podávali oba dva stabilní výkony, nepoznali porážku a o jejich triumfu bylo více méně jasno již dvě kola před konce. Na druhém místě skončila prekvapivě dvojice Adam Bača Marcel Dirn ze Žižkova, třetí papírově nejsilnější dvojice z Havířova Ivo Gazdoš a Miroslav Bača.

Ivo Gazdoš vítězí na Kladně

9.10.2018

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš se stal vítězem prvního turnaje Velké ceny v trojbandu na závodním stole. Ivoš ve finále porazil domácího Radka Nováka nejtěsnějším poměrem o jeden bod na 31 náběhů. Turnaj se zúčastnilo celkem 36 hráčů a odehrálo se celkem 64 zápasů.

Marek Faus získává 14. titul v kádru 47/2

24.9.2018

Marek Faus, hráč klubu SK Billard Centrum Praha, získal o uplynulém víkendu již svůj 14. mistrovský titul v disciplíně kádr 47/2. Ve finále porazil hráče BC LakoPlast Trmice Adama Kozáka po jednoznačném průběhu v poměru 200:18 na 4 náběhy. 

Extraliga v trojbandu – 1. hrací víkend

19.9.2018

O uplynulém víkendu odstartovala dlouhodobá nejvyšší soutěž v trojbandu čtyřčlenných družstev na závodním stole. Soutěž doznala oproti minulé sezoně několika změn. Díky celkem 14-ti přihlášeným týmům se soutěž rozdělila na dvě úrovně. Do Extraligy je nasazano osm družstev dle pořadí z minulé sezony. Zbylých šest družstev tvoří soutěž 1. ligy. Co se týče postupu a sestupu, tak osmý tým Extraligy přímo nahradí vítěz 1. ligy. Sedmý tým Extraligy sehraje s druhým týmem 1. ligy na neutrálních stolech barážové dvojutkání. Obhájcem titulu z posledních dvou sezon je tým BK Ekvita Kladno. Stejně jako v uplynulé sezoně bude pro družstva velkou motivací vize kvalifikovat se na evropský šampionát klubových družstev, který se uskuteční na konci června v Portu. S největší pravděpodobností se do Porta kvalifikují dva naše týmy. Sekce karambol podpoří vítěze soutěže částkou 50 tísíc korun, druhého v pořadí částkou poloviční. Také jako přípravu na tuto mezinárodní akci je od této sezony povinností hrát zápasy s časovým omezením 40-ti vteřin. Toto je řešeno pomocí online počitadla výsledkového servisu a tak vývoj všech zápasů soutěže je možné sledovat online nebo si průběh zápasu můžeme projít zpětně. Ze žižkovského klubu se navíc všechny zápasy přenášejí živě. Všechny zápasy zůstávají v archivu Youtube kanálu žižkovského klubu.

Přehled nové sportovní sezony

13.9.2018

O uplynulém víkendu odstartovala zápasy oblastních tříd nová sportovní sezona sekce karambol Českomoravského billiardového svazu. Co přinese ? Pojďme se na ni podívat v souhrnném článku.

Týden s Eddym

17.8.2018

Celý uplynulý týden strávil vicemistr světa v trojbandu z roku 2010 Belgičan Eddy Leppens v České republice. Od pátku do středy odtrénoval celkem 36 hodin s našimi vybranými dvanácti hráči. Čtvrteční odpoledne strávil Eddy v trmickém klubu, kde na pozvání pana Jiřího Skriby a za účasti primátorky statutárního města Ústí nad Labem Ing. Věry Nechybové, postupně trénoval domácí nejlepší hráče, předvedl ukázku technických disciplín a nakonec odehrál tři přátelské partie a předvedl několik exhibičních strků.

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

25.7.2018

Po roční odmlce se znovu povedl dotáhnout ke zdárnému konci tréninkový kemp se zahraničním trenérem. Stejně jako v červenci 2016 do Česka zavítá aktuální osmnáctý hráč světového žebříčku Belgičan Eddy Leppens. Eddy u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká, na pozvání pana Skriby, exhibiční vystoupení v trmickém klubu.

Merckx vyhrává 3CC Masters a 40000$

16.7.2018

Za svou mnohaletou kariéru si ještě nikdy Belgičan Eddy Merckx neodnesl šek v takové výši za turnajové vítězství. Eddy se stal vítězem první edice nové série turnajů 3-Cushion Challenge World Masters, když ve finále porazil svého krajana Eddyho Leppense v poměru 57:19. 24 hráčů turnaje si rozdělilo prize money ve výši 220 000$. Eddy jako vítěz obdržel šek na 40 000$.

Frédéric Caudron je vládcem světového trojbandu

9.7.2018

Slaví zisk jubilejního dvacátého World cupu. Je úřadující mistr světa, vicemistr Evropy, letos vyhrál dva World cupy ze čtyř, je první ve světovém žebříčku o dva parníky před zbytkem pole a celkové vítězství v letošním seriálu World cupů mu uteče jen velmi těžce. Řeč je o padesátiletém jedinečném Mr. E.T. Belgičanu Frédéricu Caudronovi, který bez pochyby zažívá nejlepší období své hráčské kariéry.

BC Ostrava podruhé vítězí na Dunajském poháru

3.7.2018

Po sobě jdoucí čtyřnásobný mistr české extraligové soutěže v technických disciplínách tým Billiard club Ostrava se stal letošním vítězem již devátého ročníku Dunajského poháru. Turnaje se účastní mistři Česka, Rakouska a Německa. Tentokrát se turnaj odehrál v německém Kemptenu. Družstvo Ostravy v tradičním složení Rostislav Skořupa, Heřman Onderka, Jan Dvořáček a Radovan Hájek zvítězilo v obou zápasech a svou čtvrtou účast na Dunajském poháru přetavilo ve druhé vítězství.

Další zpravodajství

Kohout s Alešem vítězí v Řipské

14.10.2018

Historicky prvními republikovými šampiony v trojbandu dvoučlenných klubových družstev na malém stole se stala kladenská dvojice Štěpán Kohout a Jan Aleš. Na turnaji hraném systémem každý s každým podávali oba dva stabilní výkony, nepoznali porážku a o jejich triumfu bylo více méně jasno již dvě kola před konce. Na druhém místě skončila prekvapivě dvojice Adam Bača Marcel Dirn ze Žižkova, třetí papírově nejsilnější dvojice z Havířova Ivo Gazdoš a Miroslav Bača.

Ivo Gazdoš vítězí na Kladně

9.10.2018

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš se stal vítězem prvního turnaje Velké ceny v trojbandu na závodním stole. Ivoš ve finále porazil domácího Radka Nováka nejtěsnějším poměrem o jeden bod na 31 náběhů. Turnaj se zúčastnilo celkem 36 hráčů a odehrálo se celkem 64 zápasů.

Marek Faus získává 14. titul v kádru 47/2

24.9.2018

Marek Faus, hráč klubu SK Billard Centrum Praha, získal o uplynulém víkendu již svůj 14. mistrovský titul v disciplíně kádr 47/2. Ve finále porazil hráče BC LakoPlast Trmice Adama Kozáka po jednoznačném průběhu v poměru 200:18 na 4 náběhy. 

Extraliga v trojbandu – 1. hrací víkend

19.9.2018

O uplynulém víkendu odstartovala dlouhodobá nejvyšší soutěž v trojbandu čtyřčlenných družstev na závodním stole. Soutěž doznala oproti minulé sezoně několika změn. Díky celkem 14-ti přihlášeným týmům se soutěž rozdělila na dvě úrovně. Do Extraligy je nasazano osm družstev dle pořadí z minulé sezony. Zbylých šest družstev tvoří soutěž 1. ligy. Co se týče postupu a sestupu, tak osmý tým Extraligy přímo nahradí vítěz 1. ligy. Sedmý tým Extraligy sehraje s druhým týmem 1. ligy na neutrálních stolech barážové dvojutkání. Obhájcem titulu z posledních dvou sezon je tým BK Ekvita Kladno. Stejně jako v uplynulé sezoně bude pro družstva velkou motivací vize kvalifikovat se na evropský šampionát klubových družstev, který se uskuteční na konci června v Portu. S největší pravděpodobností se do Porta kvalifikují dva naše týmy. Sekce karambol podpoří vítěze soutěže částkou 50 tísíc korun, druhého v pořadí částkou poloviční. Také jako přípravu na tuto mezinárodní akci je od této sezony povinností hrát zápasy s časovým omezením 40-ti vteřin. Toto je řešeno pomocí online počitadla výsledkového servisu a tak vývoj všech zápasů soutěže je možné sledovat online nebo si průběh zápasu můžeme projít zpětně. Ze žižkovského klubu se navíc všechny zápasy přenášejí živě. Všechny zápasy zůstávají v archivu Youtube kanálu žižkovského klubu.

Přehled nové sportovní sezony

13.9.2018

O uplynulém víkendu odstartovala zápasy oblastních tříd nová sportovní sezona sekce karambol Českomoravského billiardového svazu. Co přinese ? Pojďme se na ni podívat v souhrnném článku.

Týden s Eddym

17.8.2018

Celý uplynulý týden strávil vicemistr světa v trojbandu z roku 2010 Belgičan Eddy Leppens v České republice. Od pátku do středy odtrénoval celkem 36 hodin s našimi vybranými dvanácti hráči. Čtvrteční odpoledne strávil Eddy v trmickém klubu, kde na pozvání pana Jiřího Skriby a za účasti primátorky statutárního města Ústí nad Labem Ing. Věry Nechybové, postupně trénoval domácí nejlepší hráče, předvedl ukázku technických disciplín a nakonec odehrál tři přátelské partie a předvedl několik exhibičních strků.

Länderkampf 2018

4.8.2018

BC Kladno vs. Sachsen-Aanhalt

Tradiční turnaj v trojbandu mezi hráči klubu BC Ekvita Kladno a výběrem spolkové země Sasko-Anhaltsko.

Hlavní hvězdou je přední světový hráč, mistr Dánska a finalista mistrovství světa Dion Nelin.

Program turnaje

program

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

25.7.2018

Po roční odmlce se znovu povedl dotáhnout ke zdárnému konci tréninkový kemp se zahraničním trenérem. Stejně jako v červenci 2016 do Česka zavítá aktuální osmnáctý hráč světového žebříčku Belgičan Eddy Leppens. Eddy u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká, na pozvání pana Skriby, exhibiční vystoupení v trmickém klubu.

Merckx vyhrává 3CC Masters a 40000$

16.7.2018

Za svou mnohaletou kariéru si ještě nikdy Belgičan Eddy Merckx neodnesl šek v takové výši za turnajové vítězství. Eddy se stal vítězem první edice nové série turnajů 3-Cushion Challenge World Masters, když ve finále porazil svého krajana Eddyho Leppense v poměru 57:19. 24 hráčů turnaje si rozdělilo prize money ve výši 220 000$. Eddy jako vítěz obdržel šek na 40 000$.

Frédéric Caudron je vládcem světového trojbandu

9.7.2018

Slaví zisk jubilejního dvacátého World cupu. Je úřadující mistr světa, vicemistr Evropy, letos vyhrál dva World cupy ze čtyř, je první ve světovém žebříčku o dva parníky před zbytkem pole a celkové vítězství v letošním seriálu World cupů mu uteče jen velmi těžce. Řeč je o padesátiletém jedinečném Mr. E.T. Belgičanu Frédéricu Caudronovi, který bez pochyby zažívá nejlepší období své hráčské kariéry.