Heřman Onderka republikovým mistrem v trojboji

3.6.2019

Historicky druhý republikový šampionát v trojboji na malém stole ovládl hráč Billiard clubu Ostrava Heřman Onderka. Ve finále porazil svého týmového kolegu Radovana Hájka 4:2. Hájek skore zkorigoval až v trojbandu, kdy již bylo o titulu Onderky rozhodnuto. Turnaj se za účasti 12-ti hráčů odehrál ve fulnecké herně. 
Stejným systémem, na stejném místě se odehrál 2. republikový šampionát v troboji na malém stole. Do turnaje se kvalifikovalo 12 nejlepších hráčů sezony na základě jejich výkonů v disciplínách kádr 52/2, jednoband a trojband. Hráči byli rozděleni do čtyř skupin po třech. První dva si zajistili postup do čtvrtfinále. Po celý turnaj se hrály krátké distance ve zmíněných disciplínách. V kádru se hrálo do sta bodů na maximálně pět náběhů. V jednobandu do 50-ti na maximálně deset náběhů a v trojbandu do 15-ti na maximálně 15 náběhů. Bohužel se turnaje neúčastnil obhájce titulu Pavel Domanský z Kroměříže.
Skupinu A trochu překvapivě vyhrál hráč havířovského klubu Tomáš Cebula. Tomášovi se povedlo zremizovat první zápas s Janem Dvořáčkem a to poté, co prohrál kádr. Honza ho zahrál na drc. Jednoband zahrál Cebula na 5 náběhů a trojband dopadl remízovým stavem. Dvořáček nedal z dohrávky na stavu 8:8 úvodní pozici. Dvořáček tak nutně potřeboval porazit Milana Ráčka. Tomu se však zápas náramně povedl a vyhrál ho 6:0. Kádr na 4, jednoband na 3 a v trojbandu výhra o jeden na 15 náběhů. Pro Dvořáčka to tak znamenalo konec v turnaji.  V závěrečném zápase se tedy hrálo o to, kdo z jakého místa do večerního čtvrtfinále postoupí. Kádr skončil remízou na 4 náběhy. Ve zbylých disciplínách už ale dominoval havířovský hráč a Ráčka porazil 5:1.
Ve skupině B dominoval Miroslav Andrejovský. Bohumínský hráč porazil jak přerovského Mirgu, tak královedvorského Friedu shodně 6:0. Andrejovský tak byl po skupinové fázi bez ztráty setu nasazenou jedničkou do čtvrtfinále. Z druhého místa ze skupiny B postoupil Frieda. Ten hned v úvodním zápase porazil Mirgu v poměru 5:1. Honza zahrál drcovku v kádru.
Ve skupině C muselo dojít na poslední chvíli k hráčské změně. Zdravotně indisponovaného Vladimíra Starečka zaskočil hráč z klub Vital sports Petr Ostruszka. Ten v prvním zápase nestačil na Iva Gazdoše a prohrál 6:0. Ve druhém zápase zvítězil v kádru na Otou Truksou. No nicméně je třeba dodat, že asi oba by nejraději na tuto partii zapomněli. Truksovi se ale povedlo zápas otočit. V jednobandu vyhrál 50:28 na 10 a v trojbandu 14:12. V zápase o první místo zahrál Ota Truksa velmi dobře. Kádr skončil remízou na 5 náběhů. V jednobandu Ota Ivoše porazil v poměru 50:26 na 4 náběhy. A trojbandu začal žižkovský hráč sérií devíti bodů. Pak sice přišla série minel. Ota ale nakonec zápas dovedl do vítězného konce a postoupil z prvního místa.
Skupinu D odstartovala výhra Heřmana Onderky nad Radovanem Hájkem. Onderka zahrál kádr na dva náběhy. Hájek srovnal v jednobandu, když zvítězil o dva body. V trojbandu však Heřman svého favorizovanějšího soupeře zaskočil a vyhrál 15:9 na 14 náběhů. Hájek tak ve druhém zápase s Pavlem Starečkem potřeboval nutně zvítězit. A Radkovi zápas vyšel náramně. Kádr dohrál ve 3. náběhu, jednoband ve 4. náběhu. Trojband dopadl remízou na 9 náběhů. Pavel Stareček potřeboval zápas s Onderkou vyhrát v poměru 5:1 nebo 6:0. Avšak hned v kádru velmi těsně prohrál a bylo po jeho postupových nadějích. Onderka vyhrál celkově 5:1 a postoupil z prvního místa.
Ve večerním čtvrtfinále pokračoval Miroslav Andrejovský ve svém drticím módu. Ani Jan Frieda nedokázal na Andrejovského uhrát ani set. Nutno dodat, že bohumínský hráč zahrál svůj vůbec nejlepší zápas turnaje. Kádr na drc, jednoband na 4 a trojband na 13 náběhů. Až trojband rozhodoval o vítězi zápasu Hájek vs Cebula. Hájek se dostal do vedení 2:0, když zvítězil v kádru 100:32 na 2 náběhy. Cebula však stav srovnal. Jednoband zahrál na tři náběhy. V trojbandu potvrdil roli favorita Radovan Hájek. Za stavu 6:3 zahrál ve 4. náběhu sérii sedmi bodů a i když zbylé dva body dohrával pět náběhů, tak zápas s náskokem dotáhnul do vítězného konce. Úplně stejný průběh měl i zápas mezi Onderkou a Ráčkem. Onderka zahrál kádr na dva náběhy a ujal se vedení. Ráček však jednobandem na tři náběhy stav srovnává. V trojbandu rozhodnul lepší závěr ostravského hráče. Onderka za stavu 10:5 zápas sérií pěti bodů ukončil a postoupil mezi poslední čtyři. Závěrečný čtvrtfinálový zápas byl jednoznačně nejlepším na celém turnaji. Truksa stejně jako ve skupině narazil na Gazdoše. Do zápasu vstoupil drcovkou v kádru ! Gazdoš však stav zápasu srovnává v jednobandu, když zejména díky sérii 31 bodů, dohrává ve 3. náběhu. V trojbandu Ivoš pokračoval ve famózním výkonu. Ve 2. náběhu zahrál 12 sérii, vynechal poslední. Tu však zahrál hned v náběhu následujícím a s přepočteným generálním průměrem 189,28 zaslouženě postupuje do semifinále !
V nedělním semifinále se hrdina sobotního večera Ivo Gazdoš postavil proti Heřmanu Onderkovi. Ivoš čelil stejně jako v zápase s Truksou výzvě otočit vývoj z nepříznivého stavu 2:0. Onderka vyhrál 100:90 na 2 náběhy. V jednobandu ale Ivoš svého soka porazil 50:24 na 6 náběhů. Rozhodoval trojband, ve kterém byl jednoznačný favorit. Nicméně Onderka na turnaji v trojbandu ještě neokusil hořkost porážky a nezaleknul se ani Gazdoše. Zápas ve 12. náběhu dohrál. Ivoš nehrál dobře a čekal ho nelehký úkol. Zápas potřeboval sedmi body zremizovat. To se mu povedlo. Zápas tedy skončil remízou a právě v disciplíně, která skončí remízou se hraje rozstřel. Heřman vyhrál tempo a zahrál dva body. Ivoš nedává zahajovací strk a v turnaji končí. Až ve čtvrtém zápase dokázal někdo porazit Miroslava Andrejovského. Radek Hájek ho totiž porazil v kádru a to o 9 bodů až na limit náběhů. Andrejovský se ale nevzdal a jednoband zahrál na 4 náběhy, na což Hájek nenašel odpověď. Rozhodoval tedy trojband. V této disciplíně byl jasným favoritem Hájek a to také potvrdil. Ve druhém náběhu zahrál sérii osmi bodů a vedl 10:0. Zápas ukončil čtyřmi body v 6. náběhu.
I ve druhém ročníku republikového šampionát v trojboji se Heřman Onderka dokázal probojovat do finále. Minulý rok Heřman prohrál s Pavlem Domanským jasně 6:0. Letos v zápase s Hájkem dokázal ihned potrestat hrubou chybu hráče BC Poruba. Hájkovi chybělo ve 4. náběhy v kádru 6 bodů do konce. Radek ale vynechal a ke stolu už se nepodíval. Onderka sérií 40-ti bodů dohrál a ujal se vedení. V jednobandu sice zahrál Hájek v prvním náběhu sérii 26 bodů. Nicméně ve 4. náběhu se u stolu zdržel Onderka a zápas téměř dohrál. Vynechal poslední strk. Hájek potřeboval zápas 19-ti body dohrát, aby si udržel šanci bojovat o celkový primát. Bohužel pro něj však vynechal a Onderka nabídnutou šanci využívá. Hájek z dohrávky udělal 10 bodů a prohrál 50:41. Tím bylo rozhodnuto o novém republikovém šampionu. V trojbandu Radek konečný stav již pouze zkorigoval, když zvítězil 15:5 na 13 náběhů.
Heřman Onderka tak dokonale odčinil svůj nepovedený finálový výkon z loňské sezony a po třech letech si připisuje svůj další v pořadí již 33. republikový titul. Zajímavý je fakt, že Heřmana jako ryze technického hráče podržely v těžkých okamžicích turnaje zejména velmi dobré výkony v trojbandu.
Závěrem patří velké poděkování pořádajícímu klubu BC Ostrava za skvělou organizaci tohoto turnaje v prostorech fulnecké herny pana Činčaly. Jednalo se o poslední republikový šampionát této sportovní sezony a rozloučení to bylo více než důstojné.
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí

Záznamy zápasů – kamera 1, kamera 2

« 1 z 2 »

Záznam finálového zápasu

Další top zprávy

Životní úspěch pro Javiera Palazóna

26.6.2019

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.

Juniorský tréninkový kemp

16.6.2019

Ve výborné atmosféře se v Chlumci nad Cidlinou uskutečnilo třídenní soustředění našich juniorských hráčů. Kluci byli vedeni našimi veleúspěšnými hráči z juniorské kategorie Adamem Kozákem, Ondřejem Hoškem a Adamem Bačou. Byly probírány základy kulečníkové hry, zejména s velkým důrazem na postoj a provedení úderu. Bylo krásně vidět, že pod dobrým vedením kluci velmi záhy odstraňovali zlozvyky a dokázali zahrát pozice požadovaným způsobem. Nejpodstatnější pro další rozvoj jejich hry je neustálá práce v klubech a snad se rovněž povede pro kluky navázat častější kontakt s našimi špičkovými hráči.  

Martin Bálek přeborníkem v trojbandu

3.6.2019

O uplynulém víkendu se v našem klubu na Žižkově odehrál třetí kvalifikační a závěrečný turnaj seriálu Velkých cen středočeského, severočeského a západočeského regionu. Do nedělního finálového turnaje se kvalifikovalo prvních 12 hráčů celkového žebříčku tří kvalifikačních turnajů. Historicky prvním vítězem tohoto seriálu se stal hráč BC LakoPlastu Trmice Martin Bálek. Martin ve finále porazil domácího Rudolfa Bílka 24:22 na 30 náběhů. Třetí místo obsadil kladenský Jaroslav Korec a domácí Fouad Sibai.

21. World cup pro Caudrona

27.5.2019

Jednapadesátiletý fenomén kulečníkové hry Belgičan Frédéric Caudron vyhrál letošní druhý World cup, který se odehrál v Ho Či minově městě. Při pohledu na podiovou fotku to na první pohled může vypadat, že se Vietnamu hrálo otevřené belgické mistrovství. Caudron totiž v semifinále porazil Eddy Merckxe a ve finále Rolanda Forthomma. Turnaj se odehrál ve fantastické atmosféře. Vietnamci kulečník milují a všechny zápasy neuvěřitelně prožívají. Hráči si proto Vietnam doslova zamilovali a možná i proto se zde odehrály co do výkonnosti dva nejlepší World cupy historie.
Tři World cupy v průběhu měsíce a půl jsou naplánovány do kalendáře světové federace. Tuto nabitou periodu odstartoval již pátý World cup v řadě ve vietnamském Ho Či minově městě. Domácí fanoušci byli po minulém ročníku velmi namlsáni. Z výhry v roce 2018 se totiž radoval Tran, který ve finále porazil Ngo. Na podium domácí finalisty doplnil Nquyen Quoc. Jediný mimo vietnamský hráč na podium byl Frédéric Caudron. 

Kladno obhájilo titul tříčlenných družstev v 3B

26.5.2019

Kladenská sestava Jan Aleš, Štěpán Kohout a Marek Váša obhájila republikový titul tříčlenných družstev v trojbandu na malém stole. Ze zisku titulu se kladenští hráči radovali až na vyšší generální průměr družstva po remízovém stavu ve finálové zápase s Havířovem. Finálový zápas se pro kladenské nevyvíjel vůbec dobře a dlouho to vypadalo na triumf pro havířovské hráče. Aleš s Kohoutem se však mocně vrátili do zápasu a vývoj finálového zápasu zvrátili na svou stranu. Třetí místo obsadilo Béčko Kladna a brněnské AKK. 

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Další zpravodajství

Životní úspěch pro Javiera Palazóna

26.6.2019

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.

BC Kladno 5-pins Event2019

25.6.2019

Přijměte pozvání na historicky první mezinárodní turnaj na našem území v disciplíně 5-pins.

Turnaje se účastní celkem 40 hráčů z devíti evropských států.

Sledujte živý přenos na Youtube kanálu pořádajícího kladenského klubu. Stůl 1stůl 2

Krátké video se seznámením s pravidly disciplíny 5-pins

Turnaj začíná ve čtvrtek v 9:30

Harmonogram a výsledky

Juniorský tréninkový kemp

16.6.2019

Ve výborné atmosféře se v Chlumci nad Cidlinou uskutečnilo třídenní soustředění našich juniorských hráčů. Kluci byli vedeni našimi veleúspěšnými hráči z juniorské kategorie Adamem Kozákem, Ondřejem Hoškem a Adamem Bačou. Byly probírány základy kulečníkové hry, zejména s velkým důrazem na postoj a provedení úderu. Bylo krásně vidět, že pod dobrým vedením kluci velmi záhy odstraňovali zlozvyky a dokázali zahrát pozice požadovaným způsobem. Nejpodstatnější pro další rozvoj jejich hry je neustálá práce v klubech a snad se rovněž povede pro kluky navázat častější kontakt s našimi špičkovými hráči.  

Martin Bálek přeborníkem v trojbandu

3.6.2019

O uplynulém víkendu se v našem klubu na Žižkově odehrál třetí kvalifikační a závěrečný turnaj seriálu Velkých cen středočeského, severočeského a západočeského regionu. Do nedělního finálového turnaje se kvalifikovalo prvních 12 hráčů celkového žebříčku tří kvalifikačních turnajů. Historicky prvním vítězem tohoto seriálu se stal hráč BC LakoPlastu Trmice Martin Bálek. Martin ve finále porazil domácího Rudolfa Bílka 24:22 na 30 náběhů. Třetí místo obsadil kladenský Jaroslav Korec a domácí Fouad Sibai.

21. World cup pro Caudrona

27.5.2019

Jednapadesátiletý fenomén kulečníkové hry Belgičan Frédéric Caudron vyhrál letošní druhý World cup, který se odehrál v Ho Či minově městě. Při pohledu na podiovou fotku to na první pohled může vypadat, že se Vietnamu hrálo otevřené belgické mistrovství. Caudron totiž v semifinále porazil Eddy Merckxe a ve finále Rolanda Forthomma. Turnaj se odehrál ve fantastické atmosféře. Vietnamci kulečník milují a všechny zápasy neuvěřitelně prožívají. Hráči si proto Vietnam doslova zamilovali a možná i proto se zde odehrály co do výkonnosti dva nejlepší World cupy historie.
Tři World cupy v průběhu měsíce a půl jsou naplánovány do kalendáře světové federace. Tuto nabitou periodu odstartoval již pátý World cup v řadě ve vietnamském Ho Či minově městě. Domácí fanoušci byli po minulém ročníku velmi namlsáni. Z výhry v roce 2018 se totiž radoval Tran, který ve finále porazil Ngo. Na podium domácí finalisty doplnil Nquyen Quoc. Jediný mimo vietnamský hráč na podium byl Frédéric Caudron. 

Kladno obhájilo titul tříčlenných družstev v 3B

26.5.2019

Kladenská sestava Jan Aleš, Štěpán Kohout a Marek Váša obhájila republikový titul tříčlenných družstev v trojbandu na malém stole. Ze zisku titulu se kladenští hráči radovali až na vyšší generální průměr družstva po remízovém stavu ve finálové zápase s Havířovem. Finálový zápas se pro kladenské nevyvíjel vůbec dobře a dlouho to vypadalo na triumf pro havířovské hráče. Aleš s Kohoutem se však mocně vrátili do zápasu a vývoj finálového zápasu zvrátili na svou stranu. Třetí místo obsadilo Béčko Kladna a brněnské AKK. 

MČR 3B D3 MS

20.5.2019

Přijměte pozvání na republikový šampionát tříčlenných družstev v trojbandu na malém stole.

Pořadatel BC Ponětovice

Propozice turnaje

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Došťouch sezóny BC Řipská

18.5.2019

Přijměte pozvání na kvartový nebo 9 ball turnaj Došťouch sezóny do BC Řipská s finanční dotací 40 000 Kč!

Podrobnosti naleznete zde.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Novinky z ostatních sekcí