Haeng-Jik Kim vyhrává potřetí World cup

29.10.2019

Hráčské >složení finálového dne letošního pátého World cupu v holandském Veghelu by tipoval málokdo. Antonio Montes, Duc Ahn Chien Nquyen a k nim známější Lutfi Cenet a Haeng Jik Kim. Poslední dva jmenovaní si zahráli o triumf na tomto krásném turnaji. Turek Cenet ani přes vedení 24:3 po 5. náběhu nedokázat stát prvně vítězem turnajem World cupu. Korejský čtyřnásobný juniorský mistr světa Kim zápas i přes ne úplně závratně vysoké série otočil a potřetí se raduje ze zisku trofeje pro vítěze turnaje světové série. Domácí Dick Jaspers vyrovnal v osmifinále světový rekord ve výši série na turnaji World cupu. Proti Nquyenovi zahrál sérii 24 bodů !
Po deseti letech se World cup vrátil zpět do Holandska. Tradičním dějištěm velkých akcí byl v té době Sluiskil a do Holandska se tedy jezdilo pravidelně. Vedení KNBB sekce trojband v čele s Paulem Brekelmansem v posledních letech činí zajímavé kroky pro zviditelnění trojbandového kulečníku v Holandsku. Dále zde dlouhodobě existuje organizace BEN, která v podstatě na klíč připravuje pro sekci trojband nejprestižnější turnaje domácího kalendáře. Tato dlouhodobá spolupráce vedla až k podpisu smlouvy s velkým partnerem firmou Jumbo, která provozuje po celém Holandsku supermarkety. A právě díky tomuto partnerství se povedlo holandskému svazu uspořádat po desetileté odmlce World cup. A místo dějiště ? Malé město Veghel, centrála firmy Jumbo. Hrálo se ve zrenovovaném průmyslovém areálu v jedné z hal. Holanďané turnaj perfektně připravili, byla radost pohledět na plné tribuny. A již ve středu organizátoři vyhlásili, že hala je na pátek a sobotu vyprodaná ! Organizátorský sen 🙂 K tomu se povedlo najít společnou řeč s jednou z místních největších kabelových TV Ziggo. Bylo odvysíláno celkem 36 hodin a to jak ze záznamu, tak živě. Holandským organizátorům tedy patří ohromná poklona. Jejich World cup je v kalendáři UMB i pro roky 2020 a 2021. Snad bude spolupráce s Jumbem pokračovat a další ročníky budou ještě vydařenější. 
Pětičlenná výprava reprezentovala naši federaci. Marcel Dirn s Fouadem Sibaiem si prvně zkusili jaké je to si zahrát na světové scéně. Podmínky měli úplně ty nejtěžší možné. První kolo turnaje na úplně nově potažených stolech s nehranými koulemi. Při přepínání stolů na Kozoom bylo patrné, že chytit se na těchto herních podmínkách může málokdo. Marcel se prvním zápasem protrápil a vypil jsi nováčkovský pohár až do dna. Fouad porazil německého soupeře na 60 náběhů a měl šanci bojovat o postup. Ve druhém zápase porazil Marcela na již o poznání hratelnějších stolech známý holandský hráč Harrie van de Ven v poměru 30:17 na 22 náběhů. V prvním dnu nastoupil i náš třetí zástupce Adam Bača. Adam porazil domácího Wima Stroeta na 35 náběhů. Po něm hned šel o postup bojovat Sibai. Zápas s Řekem Moulosem se nevyvíjel dobře. Prohrával již 19:9. Poté ovšem zahrál 11 bodů na 5 náběhů a prohrával pouze o dva body 23:21. Lepší závěr ale předvedl Řek a zvítězil 30:23 na 33 náběhů. V závěrečném kole prvního dne bojoval o postup Adam Bača. Výkon to byl z jeho strany špatný. Prohrával již 19:14. Série sedmi bodů ho však dostala zpět do hry. V defenzivním závěru Adam ubojoval vítězství 21:30 a zajistil si postup do další fáze. 
V pondělí do turnaje krom Adama zasáhnul i Ivo Gazdoš. Na oba čekala nelehká skupina s jedním korejským hráčem a silným Evropanem. Adam v úvodním zápase prohrál s mladým Korejcem Jun-Tae Kimem. Adam po pauze, do které šel ve vedení 15:12 na 9 náběhů, úplně vypadl z rytmu. To soupeř nekompromisně potrestal a zvítězil 17:30 na 23 náběhů. Druhý zápas Adam odehrál s francouzským světovým šampionem v artistickém kulečníku Jeanem Reverchovem. Adam se znovu ujal vedení. V šestém náběhu byl stav 2:12. Reverchon však zápas otočil a do pauzy se šlo za stavu 15:14. Po ní ale Adam zahrál série šest, poté tři a zápas ve 25. náběhu ukončil čtyřmi body. K celkovému postupu to ale nestačilo. Kim sice nepředvedl dobrý výkon ale Reverchona porazil a do předkvalifikace postoupil on. Rovněž první prohraný zápas téměř vyřadil Iva Gazdoše z boje o postup. Ivoš nestačil na korejského hráče Dong Hoon Kima a prohrál 23:30 na 27 náběhů. Ivoš tak musel ve druhém zápase bezpodmínečně porazit Švéda Nilssona. Ten měl výhodu výhry nad Kimem a také lepšího průměru. Ivoš nedal úvodní pozici. Poté se ale chytil a ve 12. náběhu vedl 19:13. Nilsson nehrál moc dobře. Ivoš za stavu 22:16 zahrál sérii sedmi bodů a v ten moment začalo vše vypadat nadějně. Hned v následujícím 22. náběhu zápas ukončil. Nilsson zahrál z dohrávky pouze jeden bod. Celkem měl na svém kontě pouhých 18 bodů a to v celkovém součtu znamenalo postup našeho hráče na generální průměr. Ivoš měl GP 1,081, Kim 1,018 a Nilsson 1 rovných. 
V úterý do turnaje zasáhnul krom Iva také aktuální český mistr Jan Aleš. Honza měl ve skupině Japonce Kiyotu a Španěla José-Mariu Mase. Na Ivoše čekala portugalská skupina Paolo Andrade a Rui Manuel Costa. Ivoš do skupiny vstoupil skvěle. Andradeho porazil v poměru 30:20 na 20 náběhů. Honza Aleš rovněž získal dva body za výhru 30:16 na 37 náběhů. V zápasu o postup byl ale Honza bez šance. Španěl Mas zahrál posledních 23 bodů na 7 náběhů. Zápas ukončil ve 13. náběhu.
Zato Ivoš sváděl o poznání tužší bitvu. S Portugalcem Costou Ivo srovnal v 18. náběhu stav na 23:23. Po 20. náběhu vedl 23:25. Costa ale pak zahrál sérii čtyř bodů a znovu se ujal vedení. Ivo míjel. Portugalec ve 24. náběhu zápas dohrál. Ivoš šel na dohrávku s vědomím, že série pěti bodů a případná remíza mu zajistí postup. Costa hrál první zápas na 21 náběhů, Ivoš byl o jeden náběh lepší. Ivoš se dostal na čtyři body. Napětí by se dalo krájet. Na stole se mu ale postavila nepříjemná pozice. Musel se natahovat na stůl, neměl time-out. A možná díky natažení a nemožnosti pořádně do koule strčit Ivoš udělal pozici krátkou a z postupu se radoval soupeř Costa. Velká škoda. Na postup do poslední fáze kvalifikace čekáme již dlouho. Ivoš si ale zaslouží velkou pochvalu. Povedlo se mu navázat na domácí vítězství i na mezinárodní scéně. Obsadil konečné 58. místo a zahrál GP 1,204.
Při dnešní úrovni turnajů světové série je již předkvalifiakční fáze náramnou podívanou. A ani Veghel nebyl vyjímkou. Dána Jacob Sorensen postoupil do závěrečné kvalifikace s GP 2,727 ! Domácí Jeffrey Jorissen postoupil s GP 1,884. Další Dán Knudsen byl pouze o kousek horší a postoupil s GP 1,875. Přemožitel Adama Bači Korejec Jun Tae Kim s GP 1,621. Neskutečný zápas sehrála Therese Klompenhouwer s Peterem Ceulemansem. Čerstvá mistryně světa se s vnukem Raymonda Ceulemanse moc nepárala a zahrál na něj ve 3. náběhu sérii deseti a v 7. náběhu sérii 12-ti bodů. V 7. náběhu ji tak chyběly dva body do konce zápasu. Ceulemans hned po pauze ale zahrál sérii devíti bodů a tím si v podstatě zajistil postup. Peter totiž vyhrál první zápas na 13 náběhů, zatímco Klompenhouwer prohrála. Navíc Therese dohrávala poslední dva body šest náběhů. Peter se nakonec dostal na součet 27 bodů. Nicméně skvostný výkon od nejlepší ženy světa. Rozloučit se se svým učinkováním na World cupu partií 30 na 13 není špatné 🙂 Ceulemans postoupil s průměrem 2,192 ! Třetím hráčem této skupiny byl Belgičan de Jaeger. Ten se postaral o vůbec nejlepší partii celého turnaje. V před-před kvalifikaci porazil Turka Celika v poměru 30:8 na 7 náběhů ! 
V závěrečné dnu kvalifikace, kdy se již hrálo do 40-ti bodů, se zaskvěl již zmiňovaný Korejec Jun Tae Kim. Ve skupině porazil Foudu na 14 náběhů a poté Polychronopoulose na 23 náběhů. Postup prvně do hlavní fáze turnaje z prvního místa s GP 2,162 ! Poprvé do hlavní soutěže postoupil rovněž Španěl Antonio Montes. Ten vyřadil po výkonu 40 na 21 Dána Diona Nelina. Skvěle rovněž zahrál zatím ne tak známý Vietnamec Duc Ahn Chien Nquyen. Porazil na turnaji skvěle hrajícího Sorensena a skupinu vyhrál s GP 2,051. Do hlavní soutěže pak postoupil již zaběhlejší jména světového kruhu jako Dani Sanchez, Quoc Nguyen Nguyen, Roland Forthomme, Lutfi Cenet či Myung Woo Cho. Jako lucky looseři postoupili Sung Won Choi, Jacob Sorensen a José Maria Mas. 
Ve čtvrtek tedy začala hlavní fáze letošního pátého pokračování světové série. Celkem dvaatřicet hráčů rozdělených do osmi skupin po čtyřech. První dva hráči si zajistili postup mezi posledních 16. Domácí superstar Dick Jaspers, aktuální světová jednička, vyhrál bez ztráty bodu a průměrem těsně pod dva skupinu A. Druhým postupujícím byl D.A.C. Nguyen, pro kterého to byl životní výsledek. Ve skupině B se to samé povedlo Jun-Tae Kimovi. Díky vyššímu průměru předčil Dána Sorensena a z druhého místa postoupil prvně v kariéře mezi posledních 16 ! Skupinu suverénně vyhrál Zanetti s GP 2,105. Ve skupině C se v turnaji neuvěřitelně zachránil Tayfun Tasdemir. V posledním zápase prohrával s domácím van Beersem již 13:37 ! Van Beers již o nic nehrál. Na vedlejším stole se k výhře a celkovému postupu z této skupiny blížil Sung-Won Choi nad Blomdahlem. Nakonec ho porazil na 19 náběhů. Oba měli čtyři body, ale Blomdahl měl vyšší GP. Jedině zázrak v podání Tasdemira mohl Choie vyřadit. No a ten přišel. Nevěřící Choi nevěřil vlastním očím, co předváděl van Beers. Za zbylých devět náběhů dal jediný bod, zatímco Tasdemir předvedl finiš na tři průměr ! Díky dobrým výkonům z prvních dvou zápasů se tak po výhře nad van Beersem dostal dokonce na první příčku skupinu a pro Choie to znamenalo konec v turnaji. Ze skupiny D postoupil Sayginer se Sanchezem. Třetí místo obsadil Heo s GP 1,55, čtvrtý Do Nguyen s GP 1,573. Ze skupiny E postoupil Merckx a Nguyen. Myunga Woo Cho o postup připravil Martin Horn. Ten na něj v posledním zápase zahrál série 12 a 14 ! V 9. náběhu vedl 35:18. Cho dokázal zejména díky sérii 10 zápas zdramatizovat. Nakonec však prohrál o čtyři body na 17 náběhů a turnaj pro něj skončil. Skupinu F vyhrál Jae Ho Cho s GP 2,307. Druhý byl Haeng Jik-Kim s GP 2,075 🙂 Dinh Nai Ngo zahrál série 13 a 12. S GP 1,6 skončil třetí. Ve skupině G předvedl nejprve Jerémy Bury svůj první zápas na tři a více průměr s novým tágem Predator. Ve druhém kole skupiny pak Vietnamec Tran nelítostně ukončil zápas s Forthommem. Belgičan vedl 22:21, když Tran zahrál 19 !!! Skupinu vyhrál Jéremy Bury s GP 1,849. Postup z druhého místa si zajistil Antonio Montes. Velký příběh tohoto turnaje pokračoval. Montes musel porazit Forthomma. Navíc musel zahrát dobrý průměr. Výhra na 24 náběhů nakonec stačila. Montes GP 1,828, Tran GP 1,77. Závěrečná skupina H byla takovým menším tureckým turnajem. Překvapivě vyhrál Salman. Druhý Cenet. Třetí Coklu. Všichni tři měli po dvou výhrách a o postupujících rozhodl GP. Skupinu v podstatě doplnil Sidhom z Egypta, který ani jednou nevyhrál.
V pátek bylo na programu osmifinále a čtvrtfinále. V první osmifinálové session oplatil poraážku ze skupinové fáze Haeng Jik Kim Jae Ho Cho. Kim zvítězil 40:30 na 24 náběhů. Eddy Merckx vyřadil Daniho Sancheze. Skvostně zahrál Blomdahl. Buryho vyřadil po výkonu na 15 náběhů. Dále postoupil také D.A.C. Nguyen. Favorizovaného Sayginera porazil 40:29 na 21 náběhů. Ve druhé session dostal do neskutečného varu domácí publikum Dick Jaspers. Zápas s Nguyenem byl zrovna živě vysílán na TV Ziggo a Dick hned předvedl za nepříznivého stavu 16:8 v 7. náběhu super sérii 24 bodů ! Vyrovnal tak rekord seriálu World cupů v nejvyšší sérii. Zápas ukončil ve 13. náběhu. V čistě tureckém zápase porazil Cenet Tasdemir. Další Turek Salman však v turnaji skončil. Antonio Montes hrál životní turnaj. No a závěrečný zápas také velkolepý. Zanetti porazil Jun-Tae Kima 40:28 na 15 náběhů !!
Ve čtvrtfinále nejprve vyřadil Haeng-Jik Kim Eddu Merckxe v poměru 40:32 na 18 náběhů. Super překvapení se odehrálo na vedlejším stole. D.A.C. Nquyen slaví po výhře nad Blomdahlem 40:18 na 18 životní postup mezi poslední čtyři. Ve druhé session byla k vidění ohromná bitva v zápase Cenet vs Jaspers. Turek zahrál ve 2. náběhu sérii 13 ! Po třech odehraných nábězích měl na svém kontě 19 bodů ! Jaspers měl na svém kontě pouhý bod. No ale pak předvedl Dick své umění. Následující náběhy měly tento zápis: 2-4-7-7-2. Jaspers otočil na 20:23. Po 13. náběhu byl stav 30:30. Následující náběh ale Cenet zápas definitivně rozhodl sérií sedmi bodů. Jaspers se zaseknul na 30-ti bodech. Na dohrávku tedy musel dělat 10 bodů. Netrefil však hned zahajovací pozici. Ten tlak na něj byl enormní. Stejně jako D.A.C. Nguyen, tak i šestadvacetiletý Španěl z Barcelony Antonio Montes předváděl skvostné výkony. Nad Italem Zanettim se ujal vedení 21:4 v sedmém náběhu ! Po pauze se Montes lehce zastavil. Ale ani Zanetti nenašel ten správný rytmus a pohyboval se okolo jedna průměr. Montes zápas ukončil ve 21. náběhu a senzačně postoupil do semifinále. 
Dlouho to v prvním semifinálovém zápase vypadalo na jasné vítězství Haeng-Jik Kima nad D.A.C. Nguyenem. Kim vedl v 21. náběhu 36:26. Nguyen ale zabojoval a zahrál sérii šesti bodů. K jeho smůle však ihned Kim zápas čtyřmi dohrál. Vietnamec se ale i z dohrávky dostal do série. Měl šest, sedmou však nedal a prohrál o dva body. Ve druhém semifinálovém zápase znovu předvedl Antonio Montes super start. Do pauzy zahrál sérii devíti bodů a vedl nad Cenetem 8:25. Mnohdy může být taková pauza na škoda. A obzvlášť v tomto případě. Montes tak dostal čas přemýšlet nad vysněnou účastí ve finále World cupu. Ale jak říká Raymond Ceulemans. Myšlenky typu, ještě pár strků a jsem tam, bohužel u kulečníkového stolu nefungují. Montes byl po pauze jako opařený. Za 10 náběhů udělal tři body. Cenet pomalu dotahoval, ale Montes stále vedl o 10 bodů. Ve 26. náběhu se ale Cenet dostal na rozdíl pouhého bodu. Napětí by se dalo krájet. Montes sice zahrává dva body. Ale pak třikrát vynechá a Cenet zápas jako první dohrává. Montes musí udělat tři body na remízu. Třetí velmi těžký nedává. Jak může být tato hra během pár desítek minut krutá !
Vstup do finálového zápase se stejně jako ve čtvrtfinále náramně povedl tureckému hráti Lutfi Cenetovi. Ve 3. náběhu zahrál sérii 17 a vedl 21:1 ! Začínalo to vypadat na první velký mezinárodní individuální triumf tureckého hráče. Ale znovu. Pětiminutová pauza může s hráčem udělat úplné divy. Cenet sice ještě v 7. náběhu zahrál sérii čtyř bodů a vedl 28:9. V dalších šesti nábězích však Turek zahrál pouhý bod a najednou vedl jenom o pět bodů. Kim nezahrál sice žádnou vysokou sérii, ale neudělal ani jednu čáru. V 15. náběhu vedl Cenet 33:24. Kim ale zahrál po sobě 2-3-3-3-2-2-1 a zápas ukončil ! Cenet měl na svém kontě 35 bodů. Kim od šestého náběhu udělal pouze jednu čáru.
Neuvěřitelný závěr tedy měl tento skvostný World cup v holandském Veghelu. Plné tribuny aplaudovaly korejskému sedmadvacetiletému super talentu Heang-Jik Kimovi k jeho celkově třetímu triumfu na turnaji světové série. Kim se raduje po více jak dvou letech. A hned v listopadu může napodobit to, co se mu povedlo v roce 2017. To totiž Kim triumfoval v Portu a hned na následujícím World cupu v domácím prostředí. A v listopadu se také světový okruh přesouvá do korejského Guri. 
Ve světovém žebříčku se nic zásadního nemění. Stále vede Jaspers o nedostižných téměř 250 bodů. Vítěz Kim se posunul na čtvrtou pozici.
Výsledky zápasů turnaje
Výsledky i se zápisy jednotlivých zápasů na CueSco
Fotogalerie
Videogalerie
Světový žebříček 
To nejlepší z Veghelu

Další top zprávy

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666

15.1.2020

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži – Dick Jaspers !

Zajímavé výsledky 4. hracího víkendu Extraligy 3B

15.12.2019

Závěrečný čtvrtý hrací víkend podzimní části sezony přinesl velmi zajímavé výsledky. Na programu byly pouze čtyři utkání.

Zanetti vítězí v Egyptě s GP 2,718 !

15.12.2019

Životní turnaj odehrál sedmapadesátiletý rodák z italského Bolzana Marco Zanetti. Počtvrté v kariéře se v egyptském Sharm El Sheikhu radoval z vítězství na turnaji světové série. A vítězství to nebylo ledajaké. Zanetti vyhrál všech sedm zápasů. Jeho nejhorším výkonem byla skupinová partie s domácím Nadym na 21 náběhů. Zbytek zápasů hrál přes dva průměr, celkem čtyři přes tři průměr ! Celkem zahrál osm sérií více než 10 ! Sečteno podtrženo na 280 kvart potřeboval 103 náběhů. Tento generální průměr 2,718 sice o kousek není oficiálním světovým rekordem. Avšak Zanetti oproti Sanchezovi, který zahrál GP 2,777 odehrál o dva zápasy více, tedy musel zahrál dalších 80 kvart. Je tak až neuvěřitelné, že poslední dva velké turnaje ovládli dva nejstarší hráči užší světové špičky. Blomdahl a Zanetti.

Miroslav Andrejovský potřetí vítězem Turnaje mistrů města Bohumína

8.12.2019

Dlouhých devět ročníků čekala domácí hvězda a zároveň také hlavní organizátor Miroslav Andrejovský na další v pořadí již třetí triumf na Turnaji mistrů města Bohumína. Ve finále 17. ročníku domácí Mirek dokonale otočil zápas s favorizovaným Markem Fausem. Po prohře v kádru 52/2, který Faus zahrál na drc, se povedlo Andrejovskému zvítězit v jednobandu a trojbandu. K velké radosti početných bohumínských podporovatelů tak vylepšil své loňské druhé místo, kdy prohrál s Holanďanem Michelem van Silfhoutem. 

Sedmý světový titul pro Blomdahla

2.12.2019

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti.

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Ivo Gazdoš zářil ve třetím hracím víkendu Extraligy trojbandu

19.11.2019

Výkonnostně velice kvalitní byl třetí hrací víkend Extraligy v trojbandu. Fantastické výkony předvedl Ivo Gazdoš. V sobotu porazil na 19 náběhů Němce v barvách Kladna A Markuse Schönhoffa a postaral se o dosavadní nejlepší výkon této sezony. V neděli pak porazil Ferahliho na 30 náběhů a to v součtu z celého víkendu znamená průměr 1,632 ! Druhý dvouprůměrový výkon přidal v nedělním zápase s Pavlem Domanským Radek Novák, když zvítězil 40:27 na 20 náběhů ! Radek zahrál o víkendu průměr 1,479 ! No a skvěle zahrál i Pavel Škop. Ten porazil Galíčka a Boháče a jeho průměr činil 1,45 ! Celkem bylo zahráno 17 výkonů na jedna a více průměr. Přes jedna průměr o víkendu zahráli další čtyři hráči. Adam Bača měl průměr 1,25, Mirek Bača 1,143, Jan Aleš 1,095 a Zdeněk Galíček rovných 1. Čelo tabulky Extraligy je nesmírně vyrovnané. O pořadí prvních tří týmů rozhoduje skore a průměr, čtvrtá Poruba ztrácí bod.

Merckx znovu potvrdil finálovou dominanci

12.11.2019

Ta statistika je až neuvěřitelná. Dvanáct finálových účastí, jedenáct výher. Rodiče Eddyho Merckxe pojmenovali svého syna po slavném cyklistovi s přezdívkou kanibal velmi správně. Tentokrát při příležitosti letošního šestého World cupu v korejském Guri neměl ve finále šanci Francouz Jérémy Bury. Eddy zvítězil 40:16 na 16 náběhů a z Jižní Koreji si odváží prémii 16 000€. Jediná finálová porážka Merckxe na turnaji World cupu se datuje do roku 2008, kdy prohrál se Sanchezem 3:0 na sety.

Nápravník s Ettelem si rozdělili juniorské tituly

11.11.2019

Třetí akci v průběhu tohoto kalendářního roku se povedlo uspořádat pro nejmladší členy naší karambolové sekce. Stejně jako v únoru se v klubu TJ Sokol Žižkov uskutečnil dvoudenní juniorský šampionát na malém stole. Sobotní volné hry se zúčastnilo dvanáct hráčů, nedělního trojbandu osm hráčů. A jelikož se náš nejlepší junior Milan Ettel neúčastnil volné hry, tak byla šance na zisk mistrovského titulu i pro ostatní hráče. Nakonec tuto šanci ukořistil Matěj Nápravník reprezentující klub TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou, který porazil Matouše Kuchaře z Čermné nad Orlicí. Matěj se do finále probojoval i v neděli. Chvíli to vypadalo, že by mohl zaskočit favorita turnaje Milana Ettela. Vedení 3:9 se však během čtyř náběhů rozplynulo a Milan svého soupeře porazil 15:12 na 13 náběhů. 

Další zpravodajství

Dick Jaspers zářil v české lize s průměrem 2,666

15.1.2020

Do České republiky jezdí rád a často. Vždyť poprvé u nás byl již v roce 1986. To se při výročí založení svazu odehrál v Brně pozvánkový turnaj v kádru 47/2. Tehdy mu bylo pouhých 20 let a nikdo z přítomných nemohl tušit, jak fenomenální kariéru má tento holandský hráč před sebou. Ve stejném roce se po zhlédnutí živého přenosu holandské národní TV z finálového zápasu World cupu, ve kterém triumfovala legenda našeho sportu sir Raymond Ceulemans, se definitivně rozhodl stát se profesionálem. Na přelomu let osmdesátiletých a devadesátiletých se stal absolutní jedničkou ve svém rodném Holandsku. Do dnešního dne získal 19. národních titulů. A z kraje let devadesátých přicházely první velké mezinárodní úspěchy a vypracoval se na jednoho z nejúspěšnějších hráčů poceulemansovské éře vůbec. Je znám pro svou neuvěřitelnou preciznost až strojovostí. Je absolutním profesionálem v přístupu ke sportovnímu výkonu. A ne na darmo v podstatě na každém turnaji podává nejlepší výkony z celého startovního pole. V poslední bundesligovém kole této sezony zahrál po 18. Výkon na průměr 5 a výše. V zápase zaznamenal sérii 20 bodů. Byla to již jeho dvacátá série přes 20. Takovými čísly se mnoho hráčů chlubit nemůže. Pěti násobný mistr Evropy, vítěz 25. turnajů světového poháru, mnohonásobný světový rekordman, čtyř násobný mistr světa, aktuální světová jednička nastupující prvně v historii v české extraligové soutěži – Dick Jaspers !

Zajímavé výsledky 4. hracího víkendu Extraligy 3B

15.12.2019

Závěrečný čtvrtý hrací víkend podzimní části sezony přinesl velmi zajímavé výsledky. Na programu byly pouze čtyři utkání.

Zanetti vítězí v Egyptě s GP 2,718 !

15.12.2019

Životní turnaj odehrál sedmapadesátiletý rodák z italského Bolzana Marco Zanetti. Počtvrté v kariéře se v egyptském Sharm El Sheikhu radoval z vítězství na turnaji světové série. A vítězství to nebylo ledajaké. Zanetti vyhrál všech sedm zápasů. Jeho nejhorším výkonem byla skupinová partie s domácím Nadym na 21 náběhů. Zbytek zápasů hrál přes dva průměr, celkem čtyři přes tři průměr ! Celkem zahrál osm sérií více než 10 ! Sečteno podtrženo na 280 kvart potřeboval 103 náběhů. Tento generální průměr 2,718 sice o kousek není oficiálním světovým rekordem. Avšak Zanetti oproti Sanchezovi, který zahrál GP 2,777 odehrál o dva zápasy více, tedy musel zahrál dalších 80 kvart. Je tak až neuvěřitelné, že poslední dva velké turnaje ovládli dva nejstarší hráči užší světové špičky. Blomdahl a Zanetti.

Světová jednička Dick Jaspers na Žižkově

12.12.2019

Vážení fanoušci karambolového kulečníku,

přijměte pozvání na událost sezony ! Aktuální světová jednička, čtyřnásobný mistr světa, pětinásobný mistr Evropy, vítěz pětadvaceti World cupů v trojbandu Holanďan Dick Jaspers nastoupí v barvách týmu BC Vítkov – Sokol Žižkov do utkání české extraligové soutěže.

11. ledna od 14:00 proti týmu BC Poruba – Dick Jaspers se utká s jediným českým seniorským mistrem Evropy Radovanem Hájkem
12. ledna od 11:00 proti týmu BC Havířov – Jaspersův soupeř bude bronzový medailista z posledního ME Ivo Gazdoš

Nenechte si ujít tuto jedinečnou šanci vidět Dicka Jasperse naživo a přijďte osobně do klubu na Žižkově
TJ Sokol Žižkov 
Koněvova 19, Praha 3

Zápasy budou rovněž živě vysílány na Youtube kanálech žižkovského klubu.

Miroslav Andrejovský potřetí vítězem Turnaje mistrů města Bohumína

8.12.2019

Dlouhých devět ročníků čekala domácí hvězda a zároveň také hlavní organizátor Miroslav Andrejovský na další v pořadí již třetí triumf na Turnaji mistrů města Bohumína. Ve finále 17. ročníku domácí Mirek dokonale otočil zápas s favorizovaným Markem Fausem. Po prohře v kádru 52/2, který Faus zahrál na drc, se povedlo Andrejovskému zvítězit v jednobandu a trojbandu. K velké radosti početných bohumínských podporovatelů tak vylepšil své loňské druhé místo, kdy prohrál s Holanďanem Michelem van Silfhoutem. 

Sedmý světový titul pro Blomdahla

2.12.2019

V roce 2015 získal po dlouhých 18-ti letech svůj šestý světový titul v trojbandu. Již v tomto mezidobí se hovořilo o tom, že se hlavní nástupce Raymonda Ceulemanse, možná největší inovátor této hry nedokáže proti stále se lepšící a zvětšující se světové špičce prosadit. Po šestém světovém primátu došlo také k velkému útlumu. A to však zejména vleklými zdravotními patáliemi. Začátkem roku byl Blomdahl ve světovém žebříčku dvacátý a nahlas se hovořilo o jeho definitivním výpadku z elitní společnosti. Ale Švéd je neuvěřitelný šampion a znovu se dokázal dostat na výsluní. A to v sedmapadesáti letech. V dánském Randers se stal uplynulou sobotu již posedmé mistrem světa v trojbandu. V turnaji prošel tak neuvěřitelnými krizovými momenty, že je jeho titul více než zasloužený. Na druhou stranu se ukazuje, že dnes rozhodují opravdové detaily a v Blomdahlově případě i neskutečné štěstí. Ve finále porazil Švéd na mezinárodním poli stále novice. Avšak jeho progres v posledním roce je nebývalý. Duc Anh Chien Nguyen je jméno budoucnosti.

Radek Novák vládne seriálu Velkých cen v trojbandu

25.11.2019

Nejspíše rozhodující krok udělal o uplynulém víkendu hráč BC Kladno Radek Novák v cestě za celkovým triumfem v seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole. Radkovi se v Havířově povedlo vyhrát druhý turnaj ze tří. A navíc dokázal ve čtvrtfinále, po vůbec nejlepším výkonu celého turnaje, vyřadit domácího favorita a svého největšího soupeře seriálu Iva Gazdoše v poměru 30:18 na 16 náběhů ! Ve finále Novák porazil prostějovského Zdenka Galíčka 35:27 na 34 náběhů. Radek zahrál generální průměr 1,134. Třetí místo obsadili Adam Bača a Milan Ráček.

Smutná zpráva

22.11.2019

Se zármutkem oznamujeme, že dne 21.11 2019 zemřel zakládající člen a člen výboru BC Ponětovice pan Jiří Chudáček.

Po smutečním obřadu proběhne pohoštění v herně BC Ponětovice.

Mezinárodní školení rozhodčích

21.11.2019

Evropská billiardová federace CEB se rozhodla podpořit členské federace, které nedisponují žádným akreditovaným mezinárodním rozhodčím a nemají vybudovanou strukturu rozhodcovského stavu, uspořádáním školení pro tyto členy. A je velkou radostí ČMBS, že výbor CEB pověřil uspořádáním kurzu právě v naši federaci. 

Ivo Gazdoš zářil ve třetím hracím víkendu Extraligy trojbandu

19.11.2019

Výkonnostně velice kvalitní byl třetí hrací víkend Extraligy v trojbandu. Fantastické výkony předvedl Ivo Gazdoš. V sobotu porazil na 19 náběhů Němce v barvách Kladna A Markuse Schönhoffa a postaral se o dosavadní nejlepší výkon této sezony. V neděli pak porazil Ferahliho na 30 náběhů a to v součtu z celého víkendu znamená průměr 1,632 ! Druhý dvouprůměrový výkon přidal v nedělním zápase s Pavlem Domanským Radek Novák, když zvítězil 40:27 na 20 náběhů ! Radek zahrál o víkendu průměr 1,479 ! No a skvěle zahrál i Pavel Škop. Ten porazil Galíčka a Boháče a jeho průměr činil 1,45 ! Celkem bylo zahráno 17 výkonů na jedna a více průměr. Přes jedna průměr o víkendu zahráli další čtyři hráči. Adam Bača měl průměr 1,25, Mirek Bača 1,143, Jan Aleš 1,095 a Zdeněk Galíček rovných 1. Čelo tabulky Extraligy je nesmírně vyrovnané. O pořadí prvních tří týmů rozhoduje skore a průměr, čtvrtá Poruba ztrácí bod.

Novinky z ostatních sekcí