Dick Jaspers po dvou letech triumfuje na World cupu

20.6.2018

Před turnajem obhajoval ve světovém žebříčku 54 bodů. Případná porážka v prvním kole by ho posunula na hranici světové čtrnáctky a nebezpečí pádů do kvalifikačních kol turnajů světové série. V pravý moment ale holandská stálice světové trojbandové scény Dick Jaspers zabral a to navíc takovým způsobem, že dokázal celý turnaj ovládnout. Jaspers po čtyřech prohraných finále World cupu v řadě, jeho poslední výhra se datuje na začátek roku 2016, porazil v belgickém Blankenberge Turka Semiha Sayginera 40:33 na 17 náběhů. Tento triumf Holanďana posunul zpět do klidných vod popředí světového žebříčku a do žil se mu vlila jeho pověstná jistota.
Po dlouhých 14-ti letech se turnaj světové série vrátil do kulečníkově nejsilnější země Evropy. V belgických Antverpách se v roce 2004 z vítězství radoval Dani Sanchez, který porazil Semiha Sayginera. Až nedávná iniciativa Kurta Ceulemanse vedla k úspěšnému návratu této velké turnajové série do Belgie. Kurtovi se společně s Jan Peetersem a početným organizačním týmem povedlo World cup uspořádat v tradičním dějišti mistrovství Belgie všech disciplín v kasinu ve městě Blankenbergu. Organizátoři ale turnaj nepojali ledabyle. Drtivá většina hráčů, diváků se shoduje, že to byl nejlepší World cup za poslední dobu, možná nejlepší vůbec. Zejména v hlavní aréně se museli hráči cítit jako hvězdy. Samotné zahájení každého kola hlavní soutěže vzbuzovalo až husí kůži. Sobotní párty s vystoupením mnoha domácích umělců. K tomu je v Belgii samozřejmě třeba počítat se zaplněným, znalým hledištěm, které bylo odvděčeno exkluzivním zážitkem. K vidění byly spousty fantastických zápasů. To také dokazuje generální průměr hlavní části turnaje. Výsledná hodnota 1,780 je jen osm tisícin za rekordním World cupem z Koreji z roku 2015. Vše se dokonale povedlo a navíc Kurt oznámil, že se hráči a diváci mohou na Blakenberge těšit i minimálně ve dvou následujících letech. A prý to bude zážitek ještě pompéznější !
Celkem pět českých hráčů se vypravilo do Belgie na tento svátek kulečníku. Irena Hambálková, která se přesunula do Blankenberge z Mistrovství Evropy žen z holandského Rosmalenu, narazila hned v prvním zápase celého turnaj na TV stole na kladenského Petra Markupa. Irena nakonec i přes povedený začátek Petrovi podlehla. Nicméně Petrovi se do další fáze postoupit nepovedlo. Našim reprezentantům vystavil stopku domácí Andy de Bondt. Nedařilo se Jardovi Korcovi, který po špatném prvním zápase, kdy prohrál o tři body, již v podstatě neměl šanci postoupit. Hned v pondělí do turnaje také zasáhl Honza Aleš. Ten po prvním vyhraném zápase s Italem Cordadem, sehrál zajímavou partii o postup s domácím zkušeným hráčem Henkem Blauwblommem. Po 6. náběhu bylo skore 13:15 pro domácího borce. Zástupce kladenského klubu však následně udělal šest čar, Belgičan se dostal do vedení o 10 bodů, které již nepustil. Konečný stav 23:30 na 21 náběhů. Posledním českým zástupcem byl jablonecký Jan Hudák. Honza byl nasazen až do před-kvalifikace. V té v dnešní době narazíte na papírově slabého soupeře velmi obtížně. Honza v prvním zápase s domácím Francisem Fortonem v závěru mohutně stahoval náskok. Ze stavu 26:16 se během tří náběhů dostal na 27:26. Forton ale záhy třemi body partii dohrál. Honza udělal z dohrávky dva body. Ve druhém zápase neměl Honza šanci se Španělem Zapatou. Bývalý juniorský mistr Evropy vedl v 8. náběhu 19:6. Zápas skončil poměrem 30:17 na 19 náběhů.
Neuvěřitelně znechucený musel být Holanďan Dave Christiani. Ten měl neuvěřitelně dobře rozehraný boj o postup z před-před kvalifikační části. V prvním zápase sice podlehl o jeden bod Korejci Cho. Dave udělal z dohrávky namísto dvou požadovaných bodů pouze jeden. Důležité ale bylo to, že zápas skončil ve 12. náběhu. Cho totiž v prvním zápase prohrával s domácím hráčem Stevenem van Ackerem a to na 25 náběhů. Výhra nad Belgičan tedy posunula Christianiho do dalších bojů. Christiani vedl v zápase 29:9. Poslední nedal o chlup, dokonce to vypadalo, že koule spadla. No ale věřte nebo ne, Dave nakonec ze skupiny i za tohoto stavu nepostoupil. Holanďan po sobě zahrál 9 čar !!! Van Acker ho dotáhnul a dokonce mohl zápas jako první dohrát. Ve 26. náběhu nedal poslední bod. Christiani ve 27. náběhu sice partii dohrává. Moc dobře ale ví, že pokud van Acker zremizuje, tak postoupí práve domácí hráče. Steven s přehledem úvodní pozici zahrává a viditelně znechucený Christiani kysele opouští hernu a kulečník asi nebude delší dobu chtít vidět.
Znovu je třeba zmínit, že již před kvalifikační kola dnes nabízí skvělou podívanou. Zápasy okolo dvou průměr a série přes 10 jsou naprosto běžné. V poslední fázi kvalifikace se z turnajem rozloučil vítěz posledního World cupu Vietnamec Tran. Ten nestačil ve svém úvodním zápase turnaje na rozehraného mladého Španěla Juana Davida Zapatu, který limit 40-ti bodů zahrál na 21 náběhů. Zapata měl po tomto zápasu postup již téměř jistý. V prvním zápase totiž remizoval s Řekem Kokkorisem. Toho sice Tran porazil, ale výsledné dva body a GP 1,846 na postup nestačilo. Korejec Kang postoupil do hlavní fáze s GP 2,105 (oba zápasy na 19. náběhů). Historický postup do hlavní fáze slavil 25-ti letý Němec Dustin Jaeschke. Ten sice skupinu nevyhrál. Ale díky třem bodům se mu povedlo postoupit z druhého místa. Stejně jako Tran dopadl i Turek Cenet. Ten po prvním vyhraném zápase na 17 náběhů, dvakrát nedal závěrečný bod v zápase s Korejcem Hyung-Kon Kimem. Trest přišel okamžitě. Kim zápas pěti body dohrál a Cenet i přes to, že měl GP 1,88 mezi posledních 32 nepostoupil. Stějně jako Korejec Kang, tak Tasdemir postoupil do hlavní fáze s GP 2,105. Vůbec se nevedlo Němci Hornovi. Ten ani jednou nevyhrál a turnaj zakončil s GP 1,127. Jako poslední hráč z druhého místa postoupil Turek Uymaz. A to díky tomu, že v rozhodujícím zápase zremizoval partii Myung-Woo Cho dvěma body. Po první vyhrané partii měl na svém kontě tři body. No a na závěr je nutno zmínit perfektní záchranu v turnaji v podání Semiha Sayginera. Ten šel v zápase s Dánem Tonym Carlsenem na dohrávku za stavu 40:33. Jedině série 7 znamenala další účinkování v turnaji. Nelehké strky trefil turecký sultán a před touto skvělou sérií je třeba smeknout. Viditelně ho tento moment posílil do další fáze turnaje.
Los, která prováděla krupiéra, když kuličku tahala přímo z rulety, svedl do prvního kola domácí hráče. Světovou jedničku Caudrona a Rolanda Forthomma. Roland neměl nárok. Caudron velice rychle zápas ukončil v 15. náběhu. Španěl Zapata vyřadil dalšího skvělého hráče. Kang mu podlehl 40:30 na 23 náběhů. K radosti domácího publika zvládl závěr zápasu lépe stejně jako na posledním World cupu ve Vietnamu Eddy Leppens s Jerémym Burym. Krásný zápas předvedli belgickému publiku Sayginer se Zanettim. Remíza 40:40 na 19. V rozstřelu byl šťastnější turecký hráč. Jaeschkemu stopku na turnaji vystavil Sung-Won Choi. Němec neměl šanci. Choi zahrál na 13 náběhů. Blomdahl se po několika operacích nezdá být stále v pohodě. Poté, co vynechal evropský klubový šampionát v Portu, vypadl v Blankenbergu v prvním kole s Vietnamcem Ma. Lahůdkový byl zápas Polychronopoulos Uymaz. 40:29 na 9 náběhů ! Nutno vidět. Birol Uymaz vytvořil nový rekord v generálním průměru z hlavní části turnaje. 3,222 překonává výkon Jasperse, který před lety prohrál v prvním kole v Koreji v rozstřelu, když zápas skončil remízou 40:40 na 13. Průměr tedy 3,077. Samozřejmě je to spíše perlička a výkon z jednoho zápasu nemůže být uznán jako světový rekord. Nedaří se Heang-Jik Kimovi. Znovu konec v prvním kole. Tentokrát podlehl krajanovi Hyung-Kon Kimovi 40:30 na 29. Dick Jaspers potřeboval nutně projít přes první kolo. A i přesto, že byl Dán Carlsen více rozehraný se z vítězství radoval Holanďan. 40:30 na 20 náběhů. Nešťastný musí být Egypťan Sameh Sidhom. Ten již potřetí v řadě vypadá poté, co nedal zahajovací strk. Tentokrát v rozstřelu s Turkem Capakem. Capak zahrál pouze jeden. Sidhom netrefil. V souboji jmenovců Cho se radoval mladý Myung-Woo. Ten porazil Jae-Ho 40:37 na 23 náběhů. 80 bodů tedy celkové vítězství obhajoval na tomto turnaji Dani Sanchez. V prvním porazil Vietnamce Do Nquyena. Skvěle vstoupil do turnaje Eddy Merckx. Quoc Nquyen Nquyena porazil 40:21 na 12 náběhů. Eddy zahrál sérii 14 !
Snový turnaj v Belgii prožíval Španel Zapata. V osmifinále turnaje porazil aktuální světovou jedničku Caudrona 40:29 na 13 náběhů ! Domácí hvězda po zápase napsala, že neměl žádnou šanci. A to Caudron dělal sérii 15 z dohrávky. Caudron končí turnaj s GP 2,464. Eddy Leppens nedává dvakrát v zápase se Sayginerem poslední bod. Obe pozice byly obtížné, poprvé ale míjí velmi těsně. Sayginer je na turnaji v laufu a zápas za stavu 39:35 pěti body dohrává. Vietnamec Ma smetl Korejce Sung-Won Choie 40:18 na 15 a jako jediný Vietnamec postupuje mezi posledních osm. Jediný rozstřel osmifinálových zápasů je k vidění na stole, kde hraje Polychronopoulos s Hyung-Kon Kimem. Korejec sice partii zremizuje sérií 5. Nikos ale v rozsřelu udělá sérii čtyř bodů, zatímco Kim netrefí hned úvodní pozici. Jaspers postupuje po výhře 40:32 na 24 náběhů nad Capakem do čvrtfinále. Mladý Myung-Woo Cho znovu ukazuje svoji nebojácnost a ve velmi vypjatém závěru zápasu poráží o bod na 18 náběhů dalšího krajana Jung-Han Hea. Dani Sanchez se v poslední době nenachází u kulečníkového stolu v dobrém rozpoložení. V osmifinále turnaje prohrává s Tasdemirem 40:32 na 21 náběhů. Pro Daniho to zmanená pád ve světovém žebříčku až na 13. pozici. Nastává chvíle, kdy Daniho uvidíme již v kvalifikační části turnaje ? Nelítostný Eddy Merckx poráží Vietnamce Ngo na 15 náběhů a je posledním domácím hráčem v turnaji.
V sobotu odpoledne je na programu čtvrtfinále. V první session se nepovede navázat Španělu Zapatovi na dosavadní výkony na turnaji a jasně podléhá Semihu Sayginerovi 40:15 na 18 náběhů. Řek Nikos Polychronopoulos hraje velice dobrý turnaj a poráží Vietnamce Minh Cam Ma 40:24 na 22 náběhů. Ve druhé session znovu prokazuje Myung Woo Cho svůj talent a psychickou odolnost. Cho zahrál za nepříznivého stavu 24:30 sérii 9. V 15. náběhu bylo skore 35:30, Dick zahrává sérii 4. V 16. náběhu oba vynechají. V náběhu následující Cho znovu vynechává a Jaspers v pravý moment zápas ukončuje sérií 6. Eddy Merkcx ? Ten hraje jako z jiné planety. S Tasdemirem zahrál z výkopu sérii 15 ! Po 6. náběhu vede 25:9. Čtyři slabší náběhy, kdy zahrává pouze bod vystřídá fantastický finiš, kdy v 11. i 12. náběhu zahraje sérii 7 ! Po sobotním dnu a třech odehraných partií hraje Eddy GP 3,076 !!
Finálový den letošního třetího World cupu sezony přináší skvělou podívanou. Na scénu nejprve vstoupí Nikos se Semihem. Řecký hráč se v 9. náběhu ujímá vedení 19:7. Avšak Semih se do hry vrací sérií 14 ! Po pauze se Nikosovi nedaří a Semih se v 16. náběhu dostává do vedení 24:34. I když již Nikos vypadal odevzdaně, tak se dokáže zpět do zápasu fantastickým způsobem vrátit. Nejprve zahraje sérii 7. Semih bod nezahrává. V 18. náběhu Nikos rovněž vynechává, Semih zahrává dva body a utíká na rozdíl pět bodů. No ale v náběhu 19. se Nikos dostává do série. Body přibývají a přibývají. Na svém kontě má osm a hraje poslední bod. Na stole je sexta. Nikosova koule zepředu třetí kouli těsně míjí. Šance ale stále žije, z rohu vše vypadá dobře. Avšak Nikosova koule se zastavuje možná ani ne centimetr od platného posledního bodu. Psychickou odolnost na turnaji již Semih několikrát ukázal. A v tomto momentu tomu nebylo jinak. Série čtyř bodů a neúprosné vystavení stopky na turnaji pro Nikose.
Druhý zápas mezi Dickem a Eddym ukázal neuvěřitelné kouzlo kulečníku. Dechberoucí momenty střídaly momenty zmaru. Dick snad chtěl v tomto zápase vyrovnat Eddyho představení z osmifinále. Z výkopu zahrává Holanďan sérii 16-ti bodů ! To je i na formu Eddyho hodně. Nicméně po dalších 17-ti nábězích má Dick na svém kontě 26 bodů a i když Eddy nehraje nijak zázračně, tak se dotahuje na rozdíl pouhých pěti bodů. No ale to co se povedlo v osmifinále Eddymu, že posledních 14 bodů zahrál na 2 náběhy, tak Dick překonal. Dick ve střední pasáži zápasu nedával jednoduché body, spousta tuží. Zápas se začíná dramatizovat a on vytahuje parádní sérii 14, kterou zápas ukončuje !
Poprvé od roku 2007 se Semih Sayginer dostává do finále velkého mezinárodního turnaje. V Blankenbergu ukázal v mnoha momentech, že svůj návrat mezi světovou elitu úspěšně dokončil. Vše tak završit celkovým vítězstvím. Finálový soupeř je ale pro Semiha z kategorie nejtěžších. Jaspers si na tureckou hvězdu viditelně věřil. Navíc chtěl konečně zastavit šňůru čtyř po sobě jdoucích finálových porážek. Do zápasu vstupuje lépe Jaspers. V 5. náběhu se ujímá se vedení 12:1. Semih se ale vrací do zápasu sérií 8. Do pauzy jde Jaspers ve vedení 20:11. Po pauze se ale Turkovi daří skore během dvou náběhů srovnat. Ve 12. náběhu proběhne sporný moment, kdy hraje Jaspers strk krátký-dlouhý-krátký. Na svém kontě má již dva body. Bílá koule jde velice těsně okolo třetí koule. Jaspers si jistý není, spíše to vypadá, že bod není. Rozhodčí však ihned oznamuje, že bod viděl. Jaspers zahrává další čtyři body. Tím se dostal Holanďan do vedení 29:20. A to si již udrží až do konce. Jaspers vítězí v poměru 40:33 na 17 náběhů.
Sporný moment z 12. náběhu byl po zápase velmi rozebírán. Sayginer Jasperse nešetřil, když o něm prohlásil, že podle něj není gentleman a že pokud neviděl, že bod nebyl, tak by jsi měl zajít na operaci očí. Tento moment také vyvolal téma ohledně možnosti hráče si v průběhu zápasu ověřit rozhodnutí rozhodčího. Něco na způsob jestřábího oka. Tak uvidíme.
Pro Dicka Jasperse je to již jeho 23. vítězství na turnaji světové série. V historickém žebříčku je před ním pouze Blomdahl s nedostižnými 44 triumfy. V novém vydání světového žebříčku se Dick posunul na 5. příčku. Poražený finalista Sayginer je nyní na 17. pozici.
O sportovní úrovni turnaje svědčí pohled na generální průměry prvních jedenácti hráčů. Nejhorší je Zapata s průměrem 1,759 …
Další World cup na sebe nenechá dlouho čekat. Hned začátkem července se světová elita sjede do Porta.
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Výsledky na CueSco
Fotogalerie
Videogalerie
Aktuální vydání světového žebříčku 

Přehled toho nejlepšího

Další top zprávy

Proběhl třetí tréninkový kemp s Eddy Leppensem

12.8.2019

Celkem 42 odtrénovaných hodin v sedmi dnech. To byla letošní porce pro Belgičana Eddyho Leppense. Povedlo se tak navázat na roky 2016, 2018 a tedy letošní tréninkový kemp s Eddym byl již třetím celkem.
Eddy se se svojí manželkou Andreou cítí v naší zemi jako doma. Vždyť jsme se dopočítali již jeho desáté návštěvy naší země od roku 2012. Je třeba zmínit nesporné kvality tohoto mnohonásobného mistra Belgie, mistra Evropy a vicemistra světa jakožto lektora karambolového kulečníku. Jeho neuvěřitelná vášen pro hru se promítá i v pozici trenéra. Eddy se vždy chce podělit o každou svoji znalost. Vysvětluje zaníceně, neúnavně. Prostě a jednoduše chce v daný moment svému žákovi předat co nejvíce. K tomu jeho neuvěřitelná trpělivost. Je to vždy ohromný zážitek být součástí takovýchto momentů.
Stejně jako v loni měl na programu Eddy celkem sedm tréninkových dnů. Po šest dnů se v Praze na Žižkově věnoval celkem 11-ti našim hráčům. Minulý rok Eddy přijal pozvání pana Skriby do trmického klubu. Letos se povedlo zrealizovat jeho pozvání do jabloneckého klubu v čele s Petrem Bušanským. Pro většinu jabloneckých hráčů to bylo první setkání s hráčem takového věhlasu. Ovšem je třeba dodat, že v podstatě ihned nastala pracovní atmosféra a jablonečtí hráči s velkým zanícením kladli Eddymu jednu otázku za druhou. A stejně jako loni v Trmicích, tak i letos v Jablonci nad Nisou měl z průběhu celého dne Eddy velkou radost.
Sázka na pomoc od Eddyho v roce 2016 s rozvojem trojbandu u nás se čím dál tím více ukazuje jako nejlepší možná. Věřme, že o tuto aktivitu bude zájem i nadále a snad Eddy zavítá i do našich dalších klubů.
Díky Eddy !
Závěrem patří velké poděkování panu Jaroslavu Kubínovi, který stejně jako v předešlých letech zajistil možnost stravování jeho Billiard clubu Řipská. A rovněž také Petru Bušanskému. A to nejenom za jeho aktivitu pozvat Eddyho do jabloneckého klubu 🙂

Fotogalerie za Jablonce

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

18.7.2019

Již potřetí zavítá Belgičan Eddy Leppens do České republiky za  účelem tréninkového kempu. Aktuální dvacátý hráč světového žebříčku u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká denní trénink v klubu TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou.

Španělská škola

15.7.2019

Týdenní tréninkový kurz absolvovali naši hráči Ondřej Hošek a Adam Bača u věhlasného španělského trenéra José Maria Quetglase. Kurz probíhal ve španělském městě Los Alcázares v tamní sportovním kampusu CAR – Centro de Technificatión Deportiva. 

BC Ostrava obhájila triumf na Dunajském poháru

14.7.2019

Po sobě jdoucí pěti násobný mistr české Extraligové soutěže v technických disciplínách BC Ostrava obhájil na již desátém ročníku Dunajského poháru v domácím prostředí fulnecké herny triumf z minulé sezony. Pro sestavu Rostislav Skořupa, Heřman Onderka, Jan Dvořáček a Radovan Hájek je to již celkové třetí vítězství v tomto klání mistrů České republiky, Rakouska a Německa. 

25. World cup pro Dicka Jasperse

9.7.2019

Fenomenální období své kariéry zažívá brzy čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Pohled na světový žebříček hovoří jasně. 140 bodů náskok na druhého Frédérica Caudrona a 240 bodů náskok na třetího Itala Marca Zanettiho. Jaspers za poslední třičtvrtě rok vyhrál titul mistra světa, mistra Evropy a k tomu dva World cupy. V prosinci v Hurghadě a o uplynulém víkendu v portugalském Portu. Dick předvedl ohromnou bojovnost. Otočil osmifinálový zápas s Leppensem, v semifinále porazil Ceneta v rozstřelu a ve finále byl silnější v závěru s mladým Korejcem Haeng-Jik Kimem. Pro Jasperse je to již 25. vítězství na turnaji světové série. V historickém žebříčku je na druhé pozici za nedostižným Blomdahlem.

La Baule vítězem ME klubových týmů

1.7.2019

Francouzský tým La Baule získal svůj premiérový evropský titul v trojbandu klubových družstev. Ve finále šampionátu porazili domácí F.C. Porto, když své partie vyhrál Frédéric Caudron a Jean-Paul de Bruijn. V ten moment bylo jasné, že ani případné výhry domácích hráčů by díky vyššímu počtu odehraných karambolů nic nemohly změnit na celkovém triumfu La Baule. Třetí místo obsadil dánský Grondal a obhájce titulu turecký FBN Tekstil BSK. V poli 23 účastníků obsadil náš tým z Poruby 11. místo a Kladno 17. místo.

Thomas Primon vítězem Kladno 5-pins Event2019

1.7.2019

Italský hráč Thomas Primon se stal vítězem vůbec prvního mezinárodního turnaje ve 5-pins na našem území. V prostorech kladenského klubu porazil ve finále mladého německého hráče Maxe Gabela 3:1 na sety. Třetí skončil Ital Rocco Suma a Švýcar Raviele Battista.

Životní úspěch pro Javiera Palazóna

26.6.2019

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.

Juniorský tréninkový kemp

16.6.2019

Ve výborné atmosféře se v Chlumci nad Cidlinou uskutečnilo třídenní soustředění našich juniorských hráčů. Kluci byli vedeni našimi veleúspěšnými hráči z juniorské kategorie Adamem Kozákem, Ondřejem Hoškem a Adamem Bačou. Byly probírány základy kulečníkové hry, zejména s velkým důrazem na postoj a provedení úderu. Bylo krásně vidět, že pod dobrým vedením kluci velmi záhy odstraňovali zlozvyky a dokázali zahrát pozice požadovaným způsobem. Nejpodstatnější pro další rozvoj jejich hry je neustálá práce v klubech a snad se rovněž povede pro kluky navázat častější kontakt s našimi špičkovými hráči.  

Heřman Onderka republikovým mistrem v trojboji

3.6.2019

Historicky druhý republikový šampionát v trojboji na malém stole ovládl hráč Billiard clubu Ostrava Heřman Onderka. Ve finále porazil svého týmového kolegu Radovana Hájka 4:2. Hájek skore zkorigoval až v trojbandu, kdy již bylo o titulu Onderky rozhodnuto. Turnaj se za účasti 12-ti hráčů odehrál ve fulnecké herně. 

Další zpravodajství

Proběhl třetí tréninkový kemp s Eddy Leppensem

12.8.2019

Celkem 42 odtrénovaných hodin v sedmi dnech. To byla letošní porce pro Belgičana Eddyho Leppense. Povedlo se tak navázat na roky 2016, 2018 a tedy letošní tréninkový kemp s Eddym byl již třetím celkem.
Eddy se se svojí manželkou Andreou cítí v naší zemi jako doma. Vždyť jsme se dopočítali již jeho desáté návštěvy naší země od roku 2012. Je třeba zmínit nesporné kvality tohoto mnohonásobného mistra Belgie, mistra Evropy a vicemistra světa jakožto lektora karambolového kulečníku. Jeho neuvěřitelná vášen pro hru se promítá i v pozici trenéra. Eddy se vždy chce podělit o každou svoji znalost. Vysvětluje zaníceně, neúnavně. Prostě a jednoduše chce v daný moment svému žákovi předat co nejvíce. K tomu jeho neuvěřitelná trpělivost. Je to vždy ohromný zážitek být součástí takovýchto momentů.
Stejně jako v loni měl na programu Eddy celkem sedm tréninkových dnů. Po šest dnů se v Praze na Žižkově věnoval celkem 11-ti našim hráčům. Minulý rok Eddy přijal pozvání pana Skriby do trmického klubu. Letos se povedlo zrealizovat jeho pozvání do jabloneckého klubu v čele s Petrem Bušanským. Pro většinu jabloneckých hráčů to bylo první setkání s hráčem takového věhlasu. Ovšem je třeba dodat, že v podstatě ihned nastala pracovní atmosféra a jablonečtí hráči s velkým zanícením kladli Eddymu jednu otázku za druhou. A stejně jako loni v Trmicích, tak i letos v Jablonci nad Nisou měl z průběhu celého dne Eddy velkou radost.
Sázka na pomoc od Eddyho v roce 2016 s rozvojem trojbandu u nás se čím dál tím více ukazuje jako nejlepší možná. Věřme, že o tuto aktivitu bude zájem i nadále a snad Eddy zavítá i do našich dalších klubů.
Díky Eddy !
Závěrem patří velké poděkování panu Jaroslavu Kubínovi, který stejně jako v předešlých letech zajistil možnost stravování jeho Billiard clubu Řipská. A rovněž také Petru Bušanskému. A to nejenom za jeho aktivitu pozvat Eddyho do jabloneckého klubu 🙂

Fotogalerie za Jablonce

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

18.7.2019

Již potřetí zavítá Belgičan Eddy Leppens do České republiky za  účelem tréninkového kempu. Aktuální dvacátý hráč světového žebříčku u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká denní trénink v klubu TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou.

Španělská škola

15.7.2019

Týdenní tréninkový kurz absolvovali naši hráči Ondřej Hošek a Adam Bača u věhlasného španělského trenéra José Maria Quetglase. Kurz probíhal ve španělském městě Los Alcázares v tamní sportovním kampusu CAR – Centro de Technificatión Deportiva. 

BC Ostrava obhájila triumf na Dunajském poháru

14.7.2019

Po sobě jdoucí pěti násobný mistr české Extraligové soutěže v technických disciplínách BC Ostrava obhájil na již desátém ročníku Dunajského poháru v domácím prostředí fulnecké herny triumf z minulé sezony. Pro sestavu Rostislav Skořupa, Heřman Onderka, Jan Dvořáček a Radovan Hájek je to již celkové třetí vítězství v tomto klání mistrů České republiky, Rakouska a Německa. 

25. World cup pro Dicka Jasperse

9.7.2019

Fenomenální období své kariéry zažívá brzy čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Pohled na světový žebříček hovoří jasně. 140 bodů náskok na druhého Frédérica Caudrona a 240 bodů náskok na třetího Itala Marca Zanettiho. Jaspers za poslední třičtvrtě rok vyhrál titul mistra světa, mistra Evropy a k tomu dva World cupy. V prosinci v Hurghadě a o uplynulém víkendu v portugalském Portu. Dick předvedl ohromnou bojovnost. Otočil osmifinálový zápas s Leppensem, v semifinále porazil Ceneta v rozstřelu a ve finále byl silnější v závěru s mladým Korejcem Haeng-Jik Kimem. Pro Jasperse je to již 25. vítězství na turnaji světové série. V historickém žebříčku je na druhé pozici za nedostižným Blomdahlem.

La Baule vítězem ME klubových týmů

1.7.2019

Francouzský tým La Baule získal svůj premiérový evropský titul v trojbandu klubových družstev. Ve finále šampionátu porazili domácí F.C. Porto, když své partie vyhrál Frédéric Caudron a Jean-Paul de Bruijn. V ten moment bylo jasné, že ani případné výhry domácích hráčů by díky vyššímu počtu odehraných karambolů nic nemohly změnit na celkovém triumfu La Baule. Třetí místo obsadil dánský Grondal a obhájce titulu turecký FBN Tekstil BSK. V poli 23 účastníků obsadil náš tým z Poruby 11. místo a Kladno 17. místo.

Thomas Primon vítězem Kladno 5-pins Event2019

1.7.2019

Italský hráč Thomas Primon se stal vítězem vůbec prvního mezinárodního turnaje ve 5-pins na našem území. V prostorech kladenského klubu porazil ve finále mladého německého hráče Maxe Gabela 3:1 na sety. Třetí skončil Ital Rocco Suma a Švýcar Raviele Battista.

Životní úspěch pro Javiera Palazóna

26.6.2019

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.

BC Kladno 5-pins Event2019

25.6.2019

Přijměte pozvání na historicky první mezinárodní turnaj na našem území v disciplíně 5-pins.

Turnaje se účastní celkem 40 hráčů z devíti evropských států.

Sledujte živý přenos na Youtube kanálu pořádajícího kladenského klubu. Stůl 1stůl 2

Krátké video se seznámením s pravidly disciplíny 5-pins

Turnaj začíná ve čtvrtek v 9:30

Harmonogram a výsledky

Juniorský tréninkový kemp

16.6.2019

Ve výborné atmosféře se v Chlumci nad Cidlinou uskutečnilo třídenní soustředění našich juniorských hráčů. Kluci byli vedeni našimi veleúspěšnými hráči z juniorské kategorie Adamem Kozákem, Ondřejem Hoškem a Adamem Bačou. Byly probírány základy kulečníkové hry, zejména s velkým důrazem na postoj a provedení úderu. Bylo krásně vidět, že pod dobrým vedením kluci velmi záhy odstraňovali zlozvyky a dokázali zahrát pozice požadovaným způsobem. Nejpodstatnější pro další rozvoj jejich hry je neustálá práce v klubech a snad se rovněž povede pro kluky navázat častější kontakt s našimi špičkovými hráči.  

Novinky z ostatních sekcí