Dani Sanchez králem v Antalyi

24.2.2020

Fantastických dvanáct dnů prožil dlouhodobě nejlepší španělský hráč Daniel Sanchez. Dani nejprve se svým kolegou Rubénem Legazpim zvítězil na evropském šampionátu dvojic. O týden později si po přesně 1063 dnech připsal své 13. vítězství na turnaji světového poháru. Ve finále porazil do té doby na turnaji nejlépe hrajícího hráče Dicka Jasperse v poměru 50:35 na 28 náběhů. Sanchez se tak po více jak dvou letech vrací ve světovém žebříčku do chráněné TOP 14 a na dalších turnajích bude nasazen do hlavní fáze turnaje. Výhry věnoval svému otci, který zemřel na konci minulého roku. 

Již 184. turnaj světového poháru, první v letošní sezoně 2020, byl k vidění v uplynulém týdnu v tureckém letovisku Antalya. Do nové sezony vneslo UMB mnoho změn. Tou největší je jistě změna času na provedení strku. Z původních 40-ti vteřin se limit o deset vteřin zkrátil. S tímto se také změnil systém timeoutů. Nejenom, že přibyl jejich počet, ale hlavně jejich platnost byla automatická. Hráč tedy nemusí hlásit rozhodčími timeout, ten po vypršení třiceti vteřin naběhne automaticky. Samozřejmě pokud hráč nějaký má k dispozici. Dále se KO fázi turnaje nově hraje do 50-ti bodů a to bez vyrovnávacího náběhu. Pocity z nastavených změn byly rozporuplné. Zejména v náročné KO fázi je prostě ve vypjatých momentech 30 vteřin zatraceně málo a velmi to ovlivňuje výkon hráčů. Otázkou také je, zda 50-ti bodové zápasy na 30 a více náběhů neztrácí pro TV na svojí atraktivitě. Uvidíme, jak se vše bude vyvíjet na dalších turnajích. TOP hráči však ukázali velkou přizpůsobivost. 
Všechny změny ale zastínila válka. Válka dost nečekaná. A to mezi dvěma křídly firmy Kozoom International. Firma, která vlastní mediální práva UMB a přeprodává je zejména korejské TV stanice MBC sports+, je pro UMB nesmírně důležitá. Z financí za TV práva totiž UMB financuje price money na svých turnajích a také finančně vypomáhá samotným organizátorům. Kozoom International je z 50% vlastněná Kozoom Group a z dalších 50% Kozoom Korea. Dlouholeté partnerství mezi pány Bernardem Baudoinem, Xavier Carrem a Williamem Oh dostalo začátkem tohoto roku dost zabrat. William Oh (vlastník Kozoom Korea) totiž přišel s tím, že díky situaci na korejském trhu je třeba začít vysílat akce UMB zcela volně zdarma. To je však zcela proti dlouholeté myšlence prémiového účtu u Kozoom. Francouzská dvojice Baudoin-Carrer se tak proti korejskému spoluvlastníkovi ohradila a do začátku prvního World cupu nedokázali najít společnou řeč. William Oh si tak prosadil svou a celý průběh World cupu byl ke sledování volně zdarma na Youtube. To je však zcela zásadní rána pro francouzské vlastníky a také pro jejich prémiové abonenty, kteří byli nalákáni zejména na akce UMB. Diváci navíc velmi strádají díky úplné nemožnosti si přehrát zápasy zpětně. Bude tak velice zajímavé, jak se celá situace vyvine. Je to však nepříjemná zpráva pro UMB. A to zejména v roce, kdy Kozoom International končí smlouva o TV právech s korejskou TV stanicí MBC sports+. 

Početné zastoupení na letošním prvním World cupy měla česká federace. Celkem šest hráčů zasáhlo do bojů v tamním hotelu Limak Atlantis na domácích stolech Zeki. Do turnaje hned první den vstoupili tři naši hráči. Adam Bača se vyhnul domácímu soupeři a tak ze skupiny s Holanďankou a Němcem bez větších obtíží postoupil. Honza Hudák se protrápil prvním zápasem. Ve druhém o postup se sice výrazně zlepšil, ale v podstatě celý průběh dotahoval vedení tureckého soupeře Rahmeta. Honza prohrával již 27:17. Dokázal se ale přiblížit na 27:24. Turek ale ve 21. náběhu jako první dohrál a bylo jasné, že Honza v turnaji končí. Z dohrávky nakonec nedal poslední bod na remízu. Opravdu těžkého soupeře dostal Jarda Korec. Proti Turkovi Altuntaslar Jarda turnaj zahajoval. Turek zahrál zápas na 22 náběhů. Jarda pak předvedl ve druhém zápase proti sportovnímu řediteli UMB Rakušanu Herbertu Thuerovi svůj životní výkon. Do zápasu na TV stole vstoupil sérií pěti bodů. V 5. náběhu přidal sedmičku. Poté poměrně pravidelně trefoval. Až v 19. náběhu zápas čtyřmi body dohrál. Bohužel tato výhra mohla Jardu akorát povzbudit do dalších turnajů. Turek totiž Thuera porazil na 11 náběhů a postoupil jako dvojka celé před-před-před kvalifikace. 

V úterý do turnaje vstoupil také Radek Novák. Radek byl nasazen jako jednička a tak čekal na výsledek prvního zápasu mezi Jordáncem Awwadem a Turkem Dagdelenem. Velice vyrovnaný zápas skončil remízou na 29 náběhů. Radek tak nastoupil ke svému zápasu proti rozehranému domácímu hráči. Ten se díky sérii čtyřem bodů dostal do pauzy do vedení 13:21. Ve 20. náběhu již stav vypadal beznadějně. Radek prohrával 16:28. Turek ale předvedl čtyři minely. Radek zahrál ve 24. náběhu sérii pěti bodů. V součtu měl 23 bodů. V náběhu následujícím se Radek znovu dostal do série. Měl již šest a hrál poslední bod. Přitaženou obrácenou kvartu o kousek minul. Zahrál však silně a pro Turka na stole stála složitá pozice. Domácí hráč ale zahrál šestimantinelový buzar. Ten ale také nedopadl moc dobře. Povedlo se mu ale dobře prolíznout druhou kouli a zpět okolo stolu v rohu trefil karambol. V ten moment nastala pro Radka úplně nejhorší možná situace. Díky této dohrávce měl Turek na svém kontě tři body a Radek tak v posledním zápase skupiny neměl o co hrát. Jordánský soupeř ho porazil a nakonec skupinu až díky vyšší sérii než měl Turek vyhrál. Adam Bača měl znovu snadné soupeře a jak Němce Spružinu, tak domácí hvězdu Gulsen Degener porazil a postoupil do před-kvalifikace. 
V ní se do turnaje zapojili i naši dva zbývající hráči. Ivo Gazdoš a Jan Aleš, který na svůj start na World cupu čekal od pátku, kdy pro něj a Martina Boháče skočil evropský šampionát dvojic. Ivoš sehrál první zápas s domácím hráčem Yavuz. Ten měl již za sebou čtyři odehrané zápasy s průměrem okolo 1,4. Je to samozřejmě ohromná výhoda být rozehraný. A Ivoš než se rozkoukal, tak prohrál v poměru 13:30 na 19 náběhů. Postup se zdál býti utopií. Ivoš navíc ve druhém zápasu proti silnému a známému Dánovi Sorensenovi čelil velkému náporu na začátku zápasu. Dán se po 8. náběhu dostal do vedení 19:8. Bezvýchodná situace ? Sorensen úplně přestal hrát a Ivoš začal sázet bod za bodem. 4x dva, 2x tři a zejména série osmi bodů. Posledních 22 bodů dohrál Ivoš na 10 náběhů. Sorensen zahrál ve zmíněném úseku pouze 4 body. Výhra na 18 náběhů a navíc cenný skalp vrátila Ivoše do hry o postup. Potřeboval, ale výhru Sorensena na 28 a více náběhů. Plus by musel Turek hrál pod 0,8. Nakonec chybělo pět náběhů. Sorensen zvítězil na 23 náběhů a postoupil do kvalifikace. Nám dobře známý Turek Altuntaslar byl prvním soupeřem Honzy Aleše. Honza do zápasu vstoupil nebojácně a po 9. náběhu vedl 13:16. Ale stala se ta nejhorší možná věc. Rozehraný Turek zahrál ve 12. náběhu do pauzy sérii 10 bodů. Ujal se vedení 24:16 a to již do konce zápasu nepustil. Zápas ukončil v 16. náběhu. Honza měl na svém kontě 22 bodů. Honza měl tedy ve druhém zápase se Švédem Nilssonem složitou pozici. Musel zvítězit a to navíc na maximálně 18 náběhů a Nilsson by musel hrát maximálně 1,4. Avšak průběh zápasu napovídal, že výkon na 18 náběhů není reálný ani z jedné strany. Oba hráči se pohybovali okolo 1 průměru. Poté spadli o pod tuto hranici. Nilsson šel ve 33. náběhu ke stolu a měl pouze 23 bodů. Honza nedal v předešlém náběhu poslední bod. Švéd tak byl na pokraji vyřazení. V turnaji se zachránil sérií sedmi bodů. Honza sice zápas zremizoval, ale pro Nilssona zisk tří bodů znamenal postup do kvalifikace. Podobně se v turnaji zachránil Adam Bača. Ten v prvním zápase s Rakušanem Mauerem šel ve 30. náběhu na dohrávku. Musel dělat rovněž sedm bodů. Parádní sérií zápas zremizoval a jeho šance na postup do kvalifikace stále žila. Rakušana ze hry o postup vyřadil jordánský mistr Abu Tayeh, když zvítězil na 34 náběhů. V zápase o postup musel Adam svého jordánského soupeře porazit. Avšak nebyl to z jeho strany na TV stole výkon, který by ho opravňoval postoupit do závěrečné fáze kvalifikace. Pozice se mu častokrát zavíraly a po jedničkách se hraje těžce. Jordánec dokonale využil tří perfektních nabídnutých pozic. Z obrácených kvart třikrát vytěžil sérii šesti bodů a to rozhodlo celý zápas. Ve 24. náběhu právě šesti body zápas dohrál. Zápas, který bude Adam jistě dlouho mrzet. Soupeř to byl hratelný a postup do kvalifikace by byl nad očekávání.  

V závěrečné fázi kvalifikace zářil Švéd Nilsson. Hned v prvním zápase porazil Korejce Jeonga 40:28 na 11 náběhů. Oba zahráli 15 sérii. Nilsson sice prohrál ve druhém zápase s D.A.C. Nguyenem, ale s průměrem 2,166 postoupil z prvního místa. Druhý Jeong postoupil s GP 1,837 jako lucky looser. Třetí vietnamský hráč v turnaji skončil s průměrem 1,755 ! Ještě lepší byl Dani Sanchez. Povzbuzen triumfem na ME národních dvojic nejprve fantasticky otočil zápas s krajanem Masem a zvítězil na 17 náběhů. Poté porazil na 18. náběhů Jordánce Abu Tayeh. Sanchez vyhrál skupinu s GP 2,285. Se třemi body a GP 1,777 vyhráli skupinu známí Korejci Jung Han Heo a Sung Won Choi. Nad 1,7 hráli Japonec Mori a Vietnamec Quoc Nguyen. Přes 1,6 Belgičan Roland Forthomme, Korejec Seo, Turek Salman. Jako první lucky looser postoupil do hlavní fáze Francouz Jerome Barbeillon. Francouze a Korejce Jeonga do hlavní fáze doprovodil jako poslední lucky looser Vietnamec Dinh Nai Ngo. 

K 17-ti nasazeným hráčům tak sítem kvalifikačních kol postoupilo 15 hráčů. Formát hlavní fáze zůstal stejný a tak 32 hráčů bylo rozdělených od osmi skupin po čtyřech. Skupinu A vyhrála světová jednička Dick Jaspers. V prvním zápase otočil vývoj s Vietnamcem Ngo a vyhrál 40:30 na 13 náběhů. Jaspers poté porazil Moriho na 15 náběhů. V závěrečném zápase si sice zkazil průměr daleko nad dva. Ale třetí výhrou na 32 náběhů a GP 2 rovných stvrdil postup do osmifinále. Ngo postoupil z druhého místa s GP 2,619 ! Kolumbijce Gonzalese porazil na 16 náběhů, Japonce Moriho dokonce na 13 náběhů. Ve třech čtyřicítkách tak odehrál pouze 42 náběhů ! Ze skupiny B postoupili zkušení borci Zanetti se Sanchezem. V posledním zápase skupiny odehráli vzájemný zápas. Ital vyhrál na 16 náběhů v poměru 40:32. Dani hrál průměr přes dva. Kdyby ale Korejec Jeong porazil v posledním zápase domácího Ceneta, tak by postoupil na Sanchezův úkor. Z Céčka postoupili Jae-Ho Cho a Torbjorn Blomdahl. Oba hráli okolo dvou průměr. Třetí místo obsadil Francouz Barbeillone, čtvrtý byl domácí Capak. V Déčku hráli všichni hráči okolo 1,5 průměr. Na posledním místě překvapivě skončil Eddy Merckx. Třetí byl Nilsson. Se dvěma výhrami ze skupiny postoupili Martin Horn a Quoc Nguyen. Korejské přesile čelil ve skupině E Belgičan Roland Forthomme. Mrzet ho bude zejména jeho první zápas proti Myungovi Woo Cho. Vedl již 23:6. Nakonec prohrál o dva body na 22 náběhů. Forthomme stejně jako Cho a Heang Jik Kim dosáhli na dvě výhry. O postupu tak rozhodoval průměr. Skupinu vyhrál Kim s 1,95. Druhý byl maldý Cho s GP 1,9 a třetí místo obsadil a tedy nepostoupil Forthomme s GP 1,710. Jung Han Heo nevyhrál ani zápas. Zahrál však GP 1,591. V Efku ale vládli Turci nad Korejci. Skupinu bez porážky vyhrál Tasdemir, který obhajoval triumf z Antalye z loňské sezony. Druhé místo obsadil Coklu, který v přímém boji o postup porazil Korejce Seo 40:17 na 16 náběhů. Poslední místo obsadil jediný korejský mistr světa Sung Won Choi. Ve skupině G zase vládli Asijaté. Stále více na sebe upozorňuje Jun Tae Kim. Skupinu vyhrál bez ztráty bodu s GP 1,690. Zbylí hráči dosáhli na jednu výhru a tak rozhodoval průměr. Ten měl nejlepší Vietnamec Tran. Zahrál GP 1,975. S turnajem se tak rozloučili domácí Salman a Francouz Bury. A konečně v poslední skupině G zvítězil Semih Sayginer. Ten zahrál v zápase s Vietnamcem Do Nguyenem vůbec nejvyšší sérii celého turnaje. Na 9 náběhů měl 11. Na 13 náběhů měl 40 ! A to zejména díky sérii 17 v 10. náběhu. Druhé postupové místo si zajistil málo známý Vietnamec Tran Thanh Tu Nguyen. Pokračovala tak jeho spanilá jízda turnajem. Začal totiž již v úterý v před-před kvalifikaci. 

Sobota a zápasy do 50-ti bodů. To byl den Dicka Jasperse. Osmifinálový pavouk svedl Jasperse proti dalšímu Vietnamci Tranovi. Dick měl na svém kontě na 5 náběhů pouhý bod. V náběhu 15. však podával ruku svému soupeři. Ve zbylých nábězích již nevynechal, dvakrát zahrál jeden bod. Jinak 2-2-3-4-6-8-10-12. Neskutečná kadence !!! Zbylé zápasy první session osmifinále byly dohrány na 31 a 32 náběhů. Na turnaji skvěle hrající Ngo vyřadil v poměru 50:40 Němce Horna. Snová jízda Vietnamce T.T.T. Nguyena pokračovala. Sayginerovi oplatil porážku ze skupiny a zvítězil 50:31. K radosti domácího publika v turnaji pokračoval Murat Naci Coklu, který vyřadil Jae Ho Cho. 
Ve druhé osmifinálové session nejlépe zahrál Quoc Nguyen. Ten vyřadil obhájce titulu Tayfuna Tasdemira o 13 bodů na 23 náběhů. Heang jik Kim stejně jako ve skupiněm tak i v KO pavouku porazil mladého Myng Woo Cho. Tentokrát 50:42 na 28 náběhů. Dani Sanchez vyřadil dalšího Korejce Jun Tae Kima v poměru 50:38 na 31 náběhů. A konečně souboj legend vyhrál Blomdahl. V zápase se Zanettim zahrál v 5. náběhu sérii 10 a v 9. náběhu dokonce sérii 14 !!! Na svém kontě tak měl 37 bodů a vedl o 25 ! Závěr se mu však vůbec nepovedl a Zanetti nakonec prohrál o sedm bodů na 26 náběhů.

Odpoledne se pokračovalo čtvrtfinálovými zápasy. Jaspers byl nezastavitelný ! V zápase s Ngo zahrál dokonce tři série 10 +. V 6. náběhu 12 a v 10. a 11. náběhu dokonce po sobě dvakrát 10 ! Jaspers již vedl 42:5 ! Zápas dohrál ihned sériemi 5 a 3. Výkon na 13 náběhů byl nejlepším na turnaji. V součtu sobotního dne zahrál Jaspers 100 bodů na 28 náběhů. Průměr 3,571. Tady je krásně vidět co dělají série. Protože v pěti nábězích zahrál 54 bodů – 3x 10, 2x 12. Až ve čtvrtfinále skončila pouť Vietnamce T.T.T. Nguyena. Na dalšího domácího hráče již nevyzrál a s Coklu prohrál 50:45. 
Ve druhé session porazil Heang Jik Kim o 10 bodů na 34 náběhů Quoc Nguyena. Fenomenální úvod měl zápas Blomdahl – Sanchez. Švéd zahrál z výkopu sérii 14. Na 3 náběhy měl 19. Sanchez ale zahrál v 5. náběhu 10. Po 6. náběhu byl stav 20:20. Blomdahl poté zahrál ještě v 9. náběhu sérii osmi bodů. Pak se ale zastavil a Sanchez zápas postupně otočil. Za stavu 41:42 zahrál Španěl po sobě série 4 a 4. 

Jaspers zdál se býti nezastavitelný. V nedělním semifinálovém zápase zahrál za stavu 17:22 sérii 12-ti bodů ! Vedl o 17 a konsternovaný Coklu již jenom přihlížel jak Jaspers posledních 16 bodů v šesti nábězích dohrává. Výkon na 19 náběhů a průběžný GP měl hodnotu 2,523 ! Druhé semifinále měl úchvatný závěr. Dani Sanchez zahrál za nepříznivého stavu 36:41 sérii deseti bodů. Kim kontroval jedním bodem. Ve 23. náběhu Španěl míjí. Kim zahrává 6 a vynechává dva před koncem. Důležité tady je, že Korejec nemá možnost dohrávky. Dani v pravý moment zápas čtyřmi body ve 24. náběhu dohrává. Krutá porážka pro Kima. 

Do finálového zápasu vstoupil lépe Jaspers. Po sobě zahrál 5-5-4-2 a po 7. náběhu vedl 8:17. Ale ani Jaspers není stroj a v další průběhu finálového zápasu jsme mohli z jeho strany vidět velké chyby. Vůbec se již nedokázal dostat do svého rytmu a jakákoliv pozice na stole byla ohromně těžká. Jaký to až neuvěřitelný rozdíl oproti verze Jasperse 3.5. Nicméně dlužno dodat, že Sanchez také neoplýval jistotou a zápas to byl do 35-ti bodů velice vyrovnaný. Rozhodla série. Za stavu 39:35 zahrál Dani ve 26. náběhu sérii deseti bodů. Nedal poslední bod. Jaspersovi to vůbec nešlo. Za posledních šest náběhů zahrál pouhý bod. A nic na tom nezměnil ani fakt, že Dani potřeboval na poslední bod další dva náběhy. 

Téměř tři roky tak čekal tento španělský fenomenální hráč za zisk svého dalšího titulu na turnaji světového poháru. Sanchez asi i díky svým byznysovým záležitostem místy klesl až do třetí desítky světového žebříčku a poslední dva roky byl nasazován do kvalifikace. Naposledy triumfoval v roce 2017 v egyptském Luxoru, kdy tehdy ustanovil světový rekord v generálním průměru. Z turnaje zahrál 2,777 ! Zajímavostí je, že ve finále porazil právě Jasperse. Tito dva hráči se střetli již sedmkrát ve finále World cupu. A po tomto klání je úspěšnější Španěl. Zvítězil ve čtyřech finále. Jaspers tak nadále čeká na zisk 26. triumfu z World cupu. Na turnaji ale předvedl fantastický výkon. Generální průměr 2,276 je jasně nejvyšším z celého startovního pole. Jaspers tak ukázal, že se dokonale přizpůsobí snad na vše. V letech devadesátých jeden z nejpomalejších hráčů dnes hraje skvostně i s 30-ti vteřinovou časomírou. Nicméně při analýze finálového zápasu asi bude naříkat na častý nedostatek času při řešení složitých situací. 

V novém vydání světového žebříčku zůstává Dick Jaspers nadále jedničkou. Vede o 74 bodů nad Zanettim. Třetí je Blomdahl, čtvrtý Merckx. Sanchez se posunul z 15. místa na místo šesté. 

V následujících měsících není na programu mnoho akcí světové billiardové federace. V březnu se koná tradiční světový šampionát národních týmů v německém Viersenu. V dubnu a květnu by se měl odehrát Survival Masters. Na konci května druhý World cup v Ho Či minově městě. Celkem by mělo letos být stejně jako loni na programu sedm World cupů. Nebude v belgickém Blankenberge. Tento turnaj by měl v červenci nahradit druhý World cup v Koreji. Závěr roku by však měl být hodně nabitý. V říjnu se odehraje v Las Vegas podruhé McCreery Champion of Champions. To by měl být vůbec nejlépe dotovaný turnaj historie. Avšak uvidíme co přinesou následující měsíce. Může se stát opravdu cokoliv.

Výsledky zápasů turnaje
Výsledky i se zápisy jednotlivých zápasů na CueSco
Světový žebříček

Záznamy některých zápasů (korejský komentář)
https://www.youtube.com/watch?v=49hPZ9qFZOk
https://www.youtube.com/watch?v=IXhZcLd1kHo
https://www.youtube.com/watch?v=SGH5aduEGFM
https://www.youtube.com/watch?v=BXeCtHit3UU

Záznam finále 
https://www.youtube.com/watch?v=fvJ_cB8tFys

Další top zprávy

Gazdoš vyhrává poslední Velkou cenu v 3B v Prostějově

9.3.2020

Vítěz celkového seriálu Velkých cen byl již znám před posledním turnajem. Čtvrtý turnaj z pěti možných se mu ale o uplynulém víkendu vyhrát nepovedlo. Radek Novák stejně jako v říjnu na Žižkově ve finále nestačil na svého úhlavního soka této soutěže Iva Gazdoše z Havířova, když prohrál 35:26 na 32 náběhů. Pouze dva vítěze pěti jednotlivých turnajů má letošní seriál Velkých cen. Radek Novák ztratil v konečném součtu pouhých 16 bodů z maximálních 200. Třikrát triumfoval, dvakrát prohrál v Ivošem finále. Druhé místo obsadil Ivoš se ziskem 139 bodů. Dominanci prokazuje i jejich dosažený generální průměr. V Prostějově se oba pohybovali nad 1,100. A stejnou metu oba překonali v součtu celého seriálu. 
Celkem 24 hráčů se sjelo na poslední turnaj Velké ceny do Prostějova. Účast to byla nejnižší z pěti naplánovaných turnajů. Ta by jistě ovlivněna také tím, že někteří hráči již neměli o co bojovat a tak z nabitého kalendáře účast v Prostějově vypustili. Chyběli tak Adam Bača, Jan Hudák, Jan Aleš, Marek Váša, Petr Markup a další. Při počtu 24 hráčů turnaj začal v pátek v 10:00 před-kvalifikační částí. 
Nejlepším hráčem této fáze byl Pavel Domanský. Ten vyhrál skupinu D s průměrem 0,904. Dále z prvních míst postupovali Petr Kočička, Lukáš Šimíček a Marián Kubiš. Jako šťastný poražený ze druhého místa postoupil domácí Ivo Coufalík. Vysokou úroveň měla hned první kvalifikační skupina A. Rozehraný Pavel Domanský podal ještě lepší výkon a skupinu vyhrál s GP 1,111. V zápase o první místo Pavel porazil domácí naději v turnaji Zdenka Galíčka v poměru 25:21 na 18 náběhů. Zdeněk ale postupoval ze druhého místa díky výhře nad Ivem Coufalíkem. Zdeněk zahrál GP 1,122, tedy ještě o kousek vyšší než Pavel. Ve skupině B rovněž zvítězil Pavel. Havířovský Stareček porazil Řehůřka a Šimíčka a stejně jako Domanský k tomu potřeboval 45 náběhů. Ze druhého místa postoupil do hlavní soutěže Luděk Řehůřek z Náchoda. Ve skupině C získal tři body po výhře nad Kubišem a remíze se Sibaiem kladenský Jarda Korec. Druhé místo obsadil nováček seriálu Velkých cen Slovák Marián Kubiš. Postup si zajistil po výhře 25:17 na 30 náběhů nad hráčem ze Žižkova Sibaiem. Kubiš zahrál GP 0,620 a postoupil jako poslední hráč na úkor Petra Kočičky. Hráč z Náchoda získal ve skupině D po výhře nad Truksou dva body. Nicméně měl o necelý tři setiny nižší průměr než plzeňský Kubiš. Skupiny vyhrál Engin Ferahli, který oba zápasy shodně ukončil ve 24. náběhu a zahrál tedy průměr přes jedna.


Hlavní fáze turnaje, do které bylo nasazeno prvních 5 hráčů z celkového pořadí seriálu, začala v sobotu po poledni. Hrálo se do 30-ti bodů na maximálně 35 náběhů. Ve skupině A nenašel přemožitele Radek Novák. Ferahliho porazil na 27 náběhů a Kubiše na 21 náběhů. Protože nikdo další v sobotu nepředvedl lepší výkon, tak byl Radek nasazen do čtvrtfinále jako jednička. V přímém zápase o druhé postupové místo byl lepší Ferahli, který Kubiše porazil 18:13. Ve skupině B oba zápasy vyhrál Ivo Gazdoš. Klubového kolegu Pavla Starečka porazil 30:19 na 28 náběhů, Luďka Řehůřka v poměru 30:12 na 24 náběhů. O postupu z druhého místa rozhodla až dohrávka posledního zápasu skupiny. Pavel Stareček zahrál zahajovací pozici, čímž srovnal na 18:18. Druhý bod na výhru již nedal. Nicméně měl díky lepšímu průměru ze zápasu s Gazdošem vyšší průměr než Luděk Řehůřek. Stejně jako v kvalifikační skupině, tak i v hlavní fázi turnaje porazil Pavel Domanský Zdeňka Galíčka. Tentokrát v poměru 30:19 na 26 náběhů. Domanský si postup zajistil hned v dalším zápase. Na náběhy porazil Štěpána Kohouta v poměru 22:20. Kohout se tak s Galíčkem utkal v přímém zápase o postup do čtvrtfinále. A byl to zápas turnaje. Štěpán vedl po 3. náběhu 3:8. Po 9. náběhu již vedl domácí hráč a to poměrem 13:11. Pak ale přišla smršť v podání domácího hráče. V 10. náběhu série 10 ! Nejvyšší na turnaji. V 11. náběhu hned 5 ! Zdeněk měl na svém kontě 28 bodů. Zápas dohrál ve 13. náběhu = průměr 2,307 ! Štěpán měl na svém kontě 19 bodů a s turnajem se rozloučil. Skupinu D vyhrál Marcel Dirn ze Žižkova. Nejprve byl silnější v závěru zápasu s Adamem Kozákem a vyhrál 25:28. Ve druhém zápase porazil Jardu Korce 29:19. Díky výhře 30:17 na 26 z druhého místa postoupil Adam Kozák na úkor Jardy Korce. 
V nedělním čtvrtfinále se nejprve utkal Dirn s domácím Galíčkem. Zápas to byl až do 28. náběhu vyrovnaný. Pak ale za stavu 24:22 zahrál Zdeněk sérii pěti bodů. V následujícím 30. náběhu Zdeněk zápas ukončil a zvítězil o sedm bodů. Ještě dramatičtější byl zápas Adama Kozáka s Pavlem Domanským. Pavel se ve 29. náběhu dotáhl na rozdíl jednoho bodu. Prohrával 23:24. Adam ale poté zahrál série 2 a 3 – nedal poslední. Pavel kontruje dvěma body. Adam čára. Pavel má 4 a hraje poslední. Ten o kousíček nedává. Adam ve 32. náběhu zápas závěrečným bodem ukončuje. 
Ve druhém kole čtvrtfinále měl jasně navrch Radek Novák nad Pavlem Starečkem. V zápase zahrál tři série pěti bodů. Pavel se vůbec nechytil a prohrál 30:9 na 21 náběhů. V posledním čtvrtfinálovém zápase neustále o pár bodů prohrával Engin Ferahli. Ivoš zápas definitivně rozhodl ve 28. náběhu, když za stavu 19:23 zahrál sérii čtyř bodů. Zápas dohrál ve 32. náběhu.
Již 9:22 prohrával Adam Kozák po 12. náběhu semifinálového zápasu s Ivem Gazdošem. Ivoš se ale v následujícím 5. nábězích odmlčel a toho Adam využil. Zahrál série 6 a 8 a v 17. náběhu se dostal do vedení 23:22. No ale vedení si Adam dlouho neužil. Ivoš zahrál 2 a v 19. náběhu dokonce sérii 10, čímž vyrovnal domácího Galíčka ! Ve 20. náběhu Ivoš zápas jedním bodem ukončil a zvítězil 24:35. Druhý semifinálový zápas mezi Galíčkem a Novákem byl velmi vyrovnaný. Až ve 33. náběhu se díky sérii 4 bodů dostal do vyššího vedení 31:26 domácí hráč. Novákovi se ale povedl závěr. Posledních 9 bodů dohrál ve třech nábězích. Zahrál 2, pak 3. Za stavu 33:31 zápas ukončil čtyřmi body. 
Stejně jako v říjnu na Žižkově se ve finále Velké ceny v Prostějově utkal Ivo Gazdoš s Radkem Novákem. Zápas to byl průměrný, pro oba to byl již třetí zápas finálového dne v řadě. Ivoš se v 19. náběhu dostal do mírného vedení 15:20, když zahrál sérii šesti bodů. Novákovi se již nepovedlo soupeře bodově dotáhnout. Ivoš navíc dohrál závěrečných 13 bodů na 7 náběhů a radoval se z druhého letošního vítězství a to v poměru 26:35 na 32 náběhů. 
Oba protagonisté finálového zápasu se v konečném součtu jako jediní dostali na generální průměr v hodnotě přes 1,100. Dokonale tak potvrdili své umístění v konečném součtu všech pěti turnajů letošního seriálu Velkých cen. Zejména Radek odehrál v průběhu sezony parádní výkony. Tři vítězství a dvě druhé místa jsou úctyhodným počinem. Z minulé sezony tak převzal žezlo vítěze seriálu od Iva Gazdoše. Ivoš v minulé sezoně vyhrál dva turnaje a na dvou byl druhý. Radek zahrál z pěti turnajů generální průměr 1,133. Ivoš dosáhl na GP 1,145. Odehrál však o více jak 200 karambolů méně. Třetí místo obsadil v konečném pořadí Štěpán Kohout. 

Letošní seriál Velkých cen je tak u konce. Je stále potěšující zájem o turnaje této soutěže. Zúčastňuje se v průměru okolo 30-ti hráčů, zvyšuje se hráčská výkonnost a také organizační úroveň. Prvních šest hráčů celkového pořadí si zajistilo postup na velikonoční Mistrovství české republiky, které se odehraje na Kladně. K nim se přidá dalších sedm hráčů dle generálního průměru, dva hráči obdrží divokou kartu a jako jednička turnaje bude nasazen obhájce titulu domácí Jan Aleš. Po posledním kole Extraligové soutěže bude zveřejněn seznam hráčů a jejich rozdělení do skupin.
Poděkování patří prostějovskému klubu za uspořádání závěrečné Velké ceny.

Výsledky turnaje
Konečné pořadí turnaje
Konečné pořadí soutěže 

Kladno zahrálo 1,347 průměr družstva

3.3.2020

Sedmý hrací víkend Extraligy trojbandu rozhodl o prvních dvou místech tabulky. Dost také napověděl o vítězi soutěže, dramatický byl boj o 6. příčku tabulky, bylo k vidění plno velmi dobrých výkonů, vysokých sérií a jeden vůbec z nejlepších výkonů z pohledu generálního průměru družstva z utkání.

Ondřej Hošek mistrem v kádru 47/2

23.2.2020

První seniorský titul mistra republiky si o uplynulém víkendu připsal hráč BC Ponětovice Ondřej Hošek. Juniorský mistr Evropy ve volné hře z roku 2016 ve finále udolal přerovského Miloše Hávu v poměru 109:99. 

Soustředění talentované mládeže

23.2.2020

V jabloneckém klubu o uplynulém víkendu proběhlo soustředění mládežníků vedené pod sekcí karambol ČMBS. Povedlo se tak navázat na soustředění z loňského června, kde se naši nejmladší hráči sjeli do Chlumce nad Cidlinou.
V Jablonci nad Nisou se soustředění zúčastnilo celkem 14 hráčů. Ti byli rozděleni do celkem čtyř skupin. Na programu byly celkem tři vyučovací bloky. Účastníkům soustředění se věnovalo celkem pět lektorů. Adam Bača se zaměřoval na technické disciplíny, Jan Hudák na trojband, Vít Pechman a Václav Dvořáček na 5-pins a Petr Bušanský na základy psychologie. 
Nejpočetnější zastoupení měl domácí klub s osmi účastníky. Nováčky byli tři kluci z Újezdečku. Dále pak Matouš Kuchař z Čermné nad Orlicí, Matyáš Rybáček z Chlumce nad Cidlinou a Theo Krajčí z Nýřan.
V průběhu Velikonoc se Bruselu koná evropský mládežnický šampionát. Naši federaci budou reprezentovat tři hráči. Milan Ettel s Matějem Nápravníkem budou hrát juniorský turnaj v trojbandu na závodním stole. Společně pak nový turnaj dvojic tzv. Biathlon – kombinace trojbandu a 5-pins. Matěj je také přihlášen do turnaje ve 5-pins. Třetím účastníkem je Theo Krajčí. Ten se jakožto nejmladší zúčastní turnajů kadetů a to ve volné hře a trojbandu na malém stole.

Nadále platí výzva VV sekce karambol, aby činovníci klubů registrovali své kadety, juniory do ČMBS. Na výkonnosti nezáleží. Cílem těchto akcí je kluky sblížit a v novém prostředí jim kulečník představit. 

Poděkování patří pořádajícímu jabloneckému klubu a to zejména jeho místopředsedovi Petru Bušanskému. Tomu se na akci povedlo zajistit záštitu náměstka primátora Jablonce nad Nisou pana Mgr. Davida Mánka. S tím souvisí propagace akce na sociálních sítí statutárního města Jablonce nad Nisou. Dále také v libereckém kraji o soustředění informoval mediální partner akce Radio Contact Liberec. 

Fotogalerie

Španělé mistry Evropy ve dvojicích

16.2.2020

Zcela po zásluze se španělská dvojice Daniel Sanchez a Rubén Legazpi stala mistry Evropy prr tuto sportovní sezonu. Španělé se ve finále utkali s domácímu Turky. Utkání skončilo nerozhodně 2:2 a tak následoval rozhodující set do 15-ti bodů ve scotch double. V něm domácí hráči nenašli odpověď na skvělou hru soupeřů. Sanchez z Legazpim set stylově dohráli sérií sedmi bodů v 5. náběhu a radují se ze zisku evropského titulu. Naši reprezentanti Martin Boháč s Janem Alešem obsadili konečné velice slušné 12. místo. 

Therese Klompenhouwer poosmé v řadě mistryní Evropy

13.2.2020

Splnila, co před turnajem prohlásila. „V současné formě mě nikdo na evropském šampionátu nemůže porazit.“ Sedmatřicetiletá Holanďanka Therese Klompenhouwer znovu dokázala, že je v ženské kategorii v evropském měřítku nedostižná. Ve finále se utkala se svojí krajankou Karinou Jetten. Klompenhouwer rozhodla zápas za stavu 12:11 ve 13. náběhu, když zahrála sérii jedenácti bodů. Zápas nakonec skončil 20:30 na 21 náběhů. Jedná se tak o již osmý evropský titul v řadě pro Therese. Poražená finalista Jetten vyřadila naši hráčku Irenu Hambálkovou ve čtvrtfinále a Irena tak obsadila konečné osmé místo. 

Galapředstavení Diona Nelina v Extralize trojbandu

13.2.2020

Třicet minut. Za tuto dobu dokáže Raymund Swertz zahrát v mistrovském zápase sérii 250-ti bodů v kádru 47/2. Srovnávat tempo hry v technických disciplínách a trojbandu je složité. Nicméně výkon dánského hráče Diona Nelina v nedělním utkání Extraligové soutěže v trojbandu byl dost podobný tomu, co dokáže Swertz předvádět v kádrech. Neuvěřitelná jistota skloubená s neuvěřitelným přehledem a rychlostí odehrávání jednotlivých strků. Ve druhém náběhu zahraná série 18-ti bodů diváky přítomné a celosvětové u svých televizí, notebooku, tabletů a telefonů úplně pohltila. Dion u nás předvedl svůj nejlepší možný um, jehož výsledkem byl výkon na 10 náběhů ! Nejlepší v historii na našem území. Bylo to zkrátka galapředstavení jednoho z největších talentů karambolového kulečníku historie.

Dion Nelin v české Extralize trojbandu

4.2.2020

Třiačtyřicetiletá světová dvaadvacítka, nejlepší dánský hráč současnosti Dion Nelin se prvně ve své kariéře představí o tomto víkendu v barvách týmu BC Vítkov – Sokol Žižkov v české extraligové soutěží čtyřčlenných družstev v trojbandu. 

Mezinárodní školení rozhodčích v Praze

27.1.2020

V termínu 4. dubna proběhne v pražském klubu TJ Sokol Žižkov mezinárodní školení rozhodčích pod záštitou evropské billiardové federace CEB. Kurzu se zúčastní celkem 13 uchazečů ze čtyř evropských států. Snahou CEB je pomoci těmto federacím vybudovat národní strukturu rozhodcovského stavu.

Martin Vedral poprvé mistrem ČR v kádru 52/1

26.1.2020

Roli největšího favorita na zisk mistrovského titulu potvrdil o uplynulém víkendu hráč klubu BC LakoPlast Trmice Martin Vedral v kulečníkovém klubu v Týništi nad Orlicí při příležitosti 7. republikového šampionátu v kádru 52/1. Martin měl do turnaje nasazen GP 18,44 a i přes špatný vstup do turnaje dokázal svoji roli favorita potvrdit. Ve finále porazil žižkovského Vladimíra Hambálka 135:105. 

Další zpravodajství

1. MČR 5-PINS

11.3.2020

Přijměte pozvání na historicky první republikový šampionát v disciplíně 5-pins.

BC Kladno | 14. – 15. března

Výsledky a živý přenos ve výsledkovém servisu

Gazdoš vyhrává poslední Velkou cenu v 3B v Prostějově

9.3.2020

Vítěz celkového seriálu Velkých cen byl již znám před posledním turnajem. Čtvrtý turnaj z pěti možných se mu ale o uplynulém víkendu vyhrát nepovedlo. Radek Novák stejně jako v říjnu na Žižkově ve finále nestačil na svého úhlavního soka této soutěže Iva Gazdoše z Havířova, když prohrál 35:26 na 32 náběhů. Pouze dva vítěze pěti jednotlivých turnajů má letošní seriál Velkých cen. Radek Novák ztratil v konečném součtu pouhých 16 bodů z maximálních 200. Třikrát triumfoval, dvakrát prohrál v Ivošem finále. Druhé místo obsadil Ivoš se ziskem 139 bodů. Dominanci prokazuje i jejich dosažený generální průměr. V Prostějově se oba pohybovali nad 1,100. A stejnou metu oba překonali v součtu celého seriálu. 
Celkem 24 hráčů se sjelo na poslední turnaj Velké ceny do Prostějova. Účast to byla nejnižší z pěti naplánovaných turnajů. Ta by jistě ovlivněna také tím, že někteří hráči již neměli o co bojovat a tak z nabitého kalendáře účast v Prostějově vypustili. Chyběli tak Adam Bača, Jan Hudák, Jan Aleš, Marek Váša, Petr Markup a další. Při počtu 24 hráčů turnaj začal v pátek v 10:00 před-kvalifikační částí. 
Nejlepším hráčem této fáze byl Pavel Domanský. Ten vyhrál skupinu D s průměrem 0,904. Dále z prvních míst postupovali Petr Kočička, Lukáš Šimíček a Marián Kubiš. Jako šťastný poražený ze druhého místa postoupil domácí Ivo Coufalík. Vysokou úroveň měla hned první kvalifikační skupina A. Rozehraný Pavel Domanský podal ještě lepší výkon a skupinu vyhrál s GP 1,111. V zápase o první místo Pavel porazil domácí naději v turnaji Zdenka Galíčka v poměru 25:21 na 18 náběhů. Zdeněk ale postupoval ze druhého místa díky výhře nad Ivem Coufalíkem. Zdeněk zahrál GP 1,122, tedy ještě o kousek vyšší než Pavel. Ve skupině B rovněž zvítězil Pavel. Havířovský Stareček porazil Řehůřka a Šimíčka a stejně jako Domanský k tomu potřeboval 45 náběhů. Ze druhého místa postoupil do hlavní soutěže Luděk Řehůřek z Náchoda. Ve skupině C získal tři body po výhře nad Kubišem a remíze se Sibaiem kladenský Jarda Korec. Druhé místo obsadil nováček seriálu Velkých cen Slovák Marián Kubiš. Postup si zajistil po výhře 25:17 na 30 náběhů nad hráčem ze Žižkova Sibaiem. Kubiš zahrál GP 0,620 a postoupil jako poslední hráč na úkor Petra Kočičky. Hráč z Náchoda získal ve skupině D po výhře nad Truksou dva body. Nicméně měl o necelý tři setiny nižší průměr než plzeňský Kubiš. Skupiny vyhrál Engin Ferahli, který oba zápasy shodně ukončil ve 24. náběhu a zahrál tedy průměr přes jedna.


Hlavní fáze turnaje, do které bylo nasazeno prvních 5 hráčů z celkového pořadí seriálu, začala v sobotu po poledni. Hrálo se do 30-ti bodů na maximálně 35 náběhů. Ve skupině A nenašel přemožitele Radek Novák. Ferahliho porazil na 27 náběhů a Kubiše na 21 náběhů. Protože nikdo další v sobotu nepředvedl lepší výkon, tak byl Radek nasazen do čtvrtfinále jako jednička. V přímém zápase o druhé postupové místo byl lepší Ferahli, který Kubiše porazil 18:13. Ve skupině B oba zápasy vyhrál Ivo Gazdoš. Klubového kolegu Pavla Starečka porazil 30:19 na 28 náběhů, Luďka Řehůřka v poměru 30:12 na 24 náběhů. O postupu z druhého místa rozhodla až dohrávka posledního zápasu skupiny. Pavel Stareček zahrál zahajovací pozici, čímž srovnal na 18:18. Druhý bod na výhru již nedal. Nicméně měl díky lepšímu průměru ze zápasu s Gazdošem vyšší průměr než Luděk Řehůřek. Stejně jako v kvalifikační skupině, tak i v hlavní fázi turnaje porazil Pavel Domanský Zdeňka Galíčka. Tentokrát v poměru 30:19 na 26 náběhů. Domanský si postup zajistil hned v dalším zápase. Na náběhy porazil Štěpána Kohouta v poměru 22:20. Kohout se tak s Galíčkem utkal v přímém zápase o postup do čtvrtfinále. A byl to zápas turnaje. Štěpán vedl po 3. náběhu 3:8. Po 9. náběhu již vedl domácí hráč a to poměrem 13:11. Pak ale přišla smršť v podání domácího hráče. V 10. náběhu série 10 ! Nejvyšší na turnaji. V 11. náběhu hned 5 ! Zdeněk měl na svém kontě 28 bodů. Zápas dohrál ve 13. náběhu = průměr 2,307 ! Štěpán měl na svém kontě 19 bodů a s turnajem se rozloučil. Skupinu D vyhrál Marcel Dirn ze Žižkova. Nejprve byl silnější v závěru zápasu s Adamem Kozákem a vyhrál 25:28. Ve druhém zápase porazil Jardu Korce 29:19. Díky výhře 30:17 na 26 z druhého místa postoupil Adam Kozák na úkor Jardy Korce. 
V nedělním čtvrtfinále se nejprve utkal Dirn s domácím Galíčkem. Zápas to byl až do 28. náběhu vyrovnaný. Pak ale za stavu 24:22 zahrál Zdeněk sérii pěti bodů. V následujícím 30. náběhu Zdeněk zápas ukončil a zvítězil o sedm bodů. Ještě dramatičtější byl zápas Adama Kozáka s Pavlem Domanským. Pavel se ve 29. náběhu dotáhl na rozdíl jednoho bodu. Prohrával 23:24. Adam ale poté zahrál série 2 a 3 – nedal poslední. Pavel kontruje dvěma body. Adam čára. Pavel má 4 a hraje poslední. Ten o kousíček nedává. Adam ve 32. náběhu zápas závěrečným bodem ukončuje. 
Ve druhém kole čtvrtfinále měl jasně navrch Radek Novák nad Pavlem Starečkem. V zápase zahrál tři série pěti bodů. Pavel se vůbec nechytil a prohrál 30:9 na 21 náběhů. V posledním čtvrtfinálovém zápase neustále o pár bodů prohrával Engin Ferahli. Ivoš zápas definitivně rozhodl ve 28. náběhu, když za stavu 19:23 zahrál sérii čtyř bodů. Zápas dohrál ve 32. náběhu.
Již 9:22 prohrával Adam Kozák po 12. náběhu semifinálového zápasu s Ivem Gazdošem. Ivoš se ale v následujícím 5. nábězích odmlčel a toho Adam využil. Zahrál série 6 a 8 a v 17. náběhu se dostal do vedení 23:22. No ale vedení si Adam dlouho neužil. Ivoš zahrál 2 a v 19. náběhu dokonce sérii 10, čímž vyrovnal domácího Galíčka ! Ve 20. náběhu Ivoš zápas jedním bodem ukončil a zvítězil 24:35. Druhý semifinálový zápas mezi Galíčkem a Novákem byl velmi vyrovnaný. Až ve 33. náběhu se díky sérii 4 bodů dostal do vyššího vedení 31:26 domácí hráč. Novákovi se ale povedl závěr. Posledních 9 bodů dohrál ve třech nábězích. Zahrál 2, pak 3. Za stavu 33:31 zápas ukončil čtyřmi body. 
Stejně jako v říjnu na Žižkově se ve finále Velké ceny v Prostějově utkal Ivo Gazdoš s Radkem Novákem. Zápas to byl průměrný, pro oba to byl již třetí zápas finálového dne v řadě. Ivoš se v 19. náběhu dostal do mírného vedení 15:20, když zahrál sérii šesti bodů. Novákovi se již nepovedlo soupeře bodově dotáhnout. Ivoš navíc dohrál závěrečných 13 bodů na 7 náběhů a radoval se z druhého letošního vítězství a to v poměru 26:35 na 32 náběhů. 
Oba protagonisté finálového zápasu se v konečném součtu jako jediní dostali na generální průměr v hodnotě přes 1,100. Dokonale tak potvrdili své umístění v konečném součtu všech pěti turnajů letošního seriálu Velkých cen. Zejména Radek odehrál v průběhu sezony parádní výkony. Tři vítězství a dvě druhé místa jsou úctyhodným počinem. Z minulé sezony tak převzal žezlo vítěze seriálu od Iva Gazdoše. Ivoš v minulé sezoně vyhrál dva turnaje a na dvou byl druhý. Radek zahrál z pěti turnajů generální průměr 1,133. Ivoš dosáhl na GP 1,145. Odehrál však o více jak 200 karambolů méně. Třetí místo obsadil v konečném pořadí Štěpán Kohout. 

Letošní seriál Velkých cen je tak u konce. Je stále potěšující zájem o turnaje této soutěže. Zúčastňuje se v průměru okolo 30-ti hráčů, zvyšuje se hráčská výkonnost a také organizační úroveň. Prvních šest hráčů celkového pořadí si zajistilo postup na velikonoční Mistrovství české republiky, které se odehraje na Kladně. K nim se přidá dalších sedm hráčů dle generálního průměru, dva hráči obdrží divokou kartu a jako jednička turnaje bude nasazen obhájce titulu domácí Jan Aleš. Po posledním kole Extraligové soutěže bude zveřejněn seznam hráčů a jejich rozdělení do skupin.
Poděkování patří prostějovskému klubu za uspořádání závěrečné Velké ceny.

Výsledky turnaje
Konečné pořadí turnaje
Konečné pořadí soutěže 

Kladno zahrálo 1,347 průměr družstva

3.3.2020

Sedmý hrací víkend Extraligy trojbandu rozhodl o prvních dvou místech tabulky. Dost také napověděl o vítězi soutěže, dramatický byl boj o 6. příčku tabulky, bylo k vidění plno velmi dobrých výkonů, vysokých sérií a jeden vůbec z nejlepších výkonů z pohledu generálního průměru družstva z utkání.

Ondřej Hošek mistrem v kádru 47/2

23.2.2020

První seniorský titul mistra republiky si o uplynulém víkendu připsal hráč BC Ponětovice Ondřej Hošek. Juniorský mistr Evropy ve volné hře z roku 2016 ve finále udolal přerovského Miloše Hávu v poměru 109:99. 

Soustředění talentované mládeže

23.2.2020

V jabloneckém klubu o uplynulém víkendu proběhlo soustředění mládežníků vedené pod sekcí karambol ČMBS. Povedlo se tak navázat na soustředění z loňského června, kde se naši nejmladší hráči sjeli do Chlumce nad Cidlinou.
V Jablonci nad Nisou se soustředění zúčastnilo celkem 14 hráčů. Ti byli rozděleni do celkem čtyř skupin. Na programu byly celkem tři vyučovací bloky. Účastníkům soustředění se věnovalo celkem pět lektorů. Adam Bača se zaměřoval na technické disciplíny, Jan Hudák na trojband, Vít Pechman a Václav Dvořáček na 5-pins a Petr Bušanský na základy psychologie. 
Nejpočetnější zastoupení měl domácí klub s osmi účastníky. Nováčky byli tři kluci z Újezdečku. Dále pak Matouš Kuchař z Čermné nad Orlicí, Matyáš Rybáček z Chlumce nad Cidlinou a Theo Krajčí z Nýřan.
V průběhu Velikonoc se Bruselu koná evropský mládežnický šampionát. Naši federaci budou reprezentovat tři hráči. Milan Ettel s Matějem Nápravníkem budou hrát juniorský turnaj v trojbandu na závodním stole. Společně pak nový turnaj dvojic tzv. Biathlon – kombinace trojbandu a 5-pins. Matěj je také přihlášen do turnaje ve 5-pins. Třetím účastníkem je Theo Krajčí. Ten se jakožto nejmladší zúčastní turnajů kadetů a to ve volné hře a trojbandu na malém stole.

Nadále platí výzva VV sekce karambol, aby činovníci klubů registrovali své kadety, juniory do ČMBS. Na výkonnosti nezáleží. Cílem těchto akcí je kluky sblížit a v novém prostředí jim kulečník představit. 

Poděkování patří pořádajícímu jabloneckému klubu a to zejména jeho místopředsedovi Petru Bušanskému. Tomu se na akci povedlo zajistit záštitu náměstka primátora Jablonce nad Nisou pana Mgr. Davida Mánka. S tím souvisí propagace akce na sociálních sítí statutárního města Jablonce nad Nisou. Dále také v libereckém kraji o soustředění informoval mediální partner akce Radio Contact Liberec. 

Fotogalerie

Soustředění talentované mládeže

18.2.2020

Talent | Soustředění talentované mládeže ve dnech 22. 2 až 23. 2. 2020. 

– Účastní se 14 juniorů

– Disciplíny: Technické, 3band a 5Pins. 

– Celkem 5 lektorů a jeden celý víkend 🙂 

Nad akcí převzal záštitu náměstek primátora Jablonce nad Nisou pan Mgr. David Mánek – obor humanitní

Více v propozicích.

Španělé mistry Evropy ve dvojicích

16.2.2020

Zcela po zásluze se španělská dvojice Daniel Sanchez a Rubén Legazpi stala mistry Evropy prr tuto sportovní sezonu. Španělé se ve finále utkali s domácímu Turky. Utkání skončilo nerozhodně 2:2 a tak následoval rozhodující set do 15-ti bodů ve scotch double. V něm domácí hráči nenašli odpověď na skvělou hru soupeřů. Sanchez z Legazpim set stylově dohráli sérií sedmi bodů v 5. náběhu a radují se ze zisku evropského titulu. Naši reprezentanti Martin Boháč s Janem Alešem obsadili konečné velice slušné 12. místo. 

Therese Klompenhouwer poosmé v řadě mistryní Evropy

13.2.2020

Splnila, co před turnajem prohlásila. „V současné formě mě nikdo na evropském šampionátu nemůže porazit.“ Sedmatřicetiletá Holanďanka Therese Klompenhouwer znovu dokázala, že je v ženské kategorii v evropském měřítku nedostižná. Ve finále se utkala se svojí krajankou Karinou Jetten. Klompenhouwer rozhodla zápas za stavu 12:11 ve 13. náběhu, když zahrála sérii jedenácti bodů. Zápas nakonec skončil 20:30 na 21 náběhů. Jedná se tak o již osmý evropský titul v řadě pro Therese. Poražená finalista Jetten vyřadila naši hráčku Irenu Hambálkovou ve čtvrtfinále a Irena tak obsadila konečné osmé místo. 

Galapředstavení Diona Nelina v Extralize trojbandu

13.2.2020

Třicet minut. Za tuto dobu dokáže Raymund Swertz zahrát v mistrovském zápase sérii 250-ti bodů v kádru 47/2. Srovnávat tempo hry v technických disciplínách a trojbandu je složité. Nicméně výkon dánského hráče Diona Nelina v nedělním utkání Extraligové soutěže v trojbandu byl dost podobný tomu, co dokáže Swertz předvádět v kádrech. Neuvěřitelná jistota skloubená s neuvěřitelným přehledem a rychlostí odehrávání jednotlivých strků. Ve druhém náběhu zahraná série 18-ti bodů diváky přítomné a celosvětové u svých televizí, notebooku, tabletů a telefonů úplně pohltila. Dion u nás předvedl svůj nejlepší možný um, jehož výsledkem byl výkon na 10 náběhů ! Nejlepší v historii na našem území. Bylo to zkrátka galapředstavení jednoho z největších talentů karambolového kulečníku historie.

Dion Nelin v české Extralize trojbandu

4.2.2020

Třiačtyřicetiletá světová dvaadvacítka, nejlepší dánský hráč současnosti Dion Nelin se prvně ve své kariéře představí o tomto víkendu v barvách týmu BC Vítkov – Sokol Žižkov v české extraligové soutěží čtyřčlenných družstev v trojbandu. 

Novinky z ostatních sekcí