Caudron s Merckxem vyhrávají scotch double

8.5.2019

Zřejmě na dlouhou dobu poslední turnaj národních dvojic hraných systémem scotch double vyhrála belgická dvojice Frédéric Caudron – Eddy Merckx. Belgičani ve finále porazil po skvostném výkonu Španěle Sancheze s Legazpim v poměru 40:20 na 12 náběhů. Od příští sezony se bude hrát zpět klasických způsobem, kdy každý hraje za sebe. Pouze v momentu remízy ve vyřazovací části by se hrál rozhodující set do 15-ti bodů systémem scotch double. 
Celkem čtyřiadvacet týmů rozdělených do osmi skupin po třech se zúčastnilo tohoto evropského šampionátu. Drtivá většina federací měla přihlášeny hned dva týmy. Bohužel ta naše vlivem výsledků z posledního ME měla možnost nasadit pouze jednu dvojici. Ta měla složení Radovan Hájek – Martin Boháč. Naši borci byli nasazeni do skupiny E, kde na ně čekalo Béčko Francie ve složení Barbeillon – Soumagne a domácí Áčko Němců v sestavě Horn – Lindemann. Po celý turnaj se hrálo do 40-ti bodů.
Naše dvojice do turnaje vstoupila v sobotu ve 13:00 zápasem s Francií. Obě dvojice zpočátku nemohli najít správný rytmus. Avšak o něco lépe na tom byli francouzští hráči. Zejména pak díky sérii 11 bodů se dostali do pohodlného vedení. Naši se ale nevzdali a po pauze začali dotahovat. Zahráli sérii sedmi bodů. Nicméně již bylo pozdě. Francouzi dohráli zápas ve 33 náběhu. Boháč s Hájkem prohráli o šest bodů. Ve druhém zápase se po vyrovnaném začátku začalo lépe dařit domácím Němcům. Naše dvojice věděla, že zachování šancí na postup znamená vítězství a to ještě na slušný průměr. Bohužel ani jedno se nepovedlo a tak i s Němci jsme prohráli. Nakonec o 12 bodů na 32 náběhů. Nebylo to povedené vystoupení naší dvojice a konečné 20. místo je trochu zklamáním. Závěrečný zápas skupiny skončil remízou na 27 náběhů. To znamenalo, že díky lepšímu výkonu o jeden náběh v zápase s naší dvojicí si postup zajistili domácí. Pro Francouze velmi kruté. Neprohráli a v turnaji skončili.
Ve skupině A vyhráli oba zápasy favorité z Belgie. Čtyřnásobní mistři světa dvojic Caudron s Merckxem porazili Finy a Béčko Holandska. Nejlepším týmem sobotní skupinové fáze bylo holandské Áčko. Dvojice Jaspers – Burgman jela na vítězné vlně Dickova triumfu z jednotlivců a Lucemburčany porazili na 13 náběhů a Béčko Belgie ve složení Leppens – Forthomme na 25 náběhů. Postup s GP 2,105 ! Ze silně obsazené skupiny C postoupilo Turecko A ve složení Coklu – Cenet. Nejprve porazil Italy o tři body na 27 náběhů. V přímém zápase o postup pak Béčko Španělska v poměru 40:28 na 31 náběhů. Postoupit ze skupiny se ale nepovedlo tureckému Béčku. Tasdemir s Capakem neměli mnoho šancí s dobře hrající španělskou dvojicí Sanchez – Legazpi. Ze skupiny F postoupili do čtvrtfinále Francouzi. Dvojice Bury – Marechal nejprve porazila Béčko Německa a poté Švédy v sestavě Blomdahl – Pennor. Zbývající dvě skupiny měly shodné pořadí na prvních dvou příčkách. První Dánsko, druhé Řecko. Ve skupině G vyřadil Nelin s Andersenem Řeky Papakonstantinou s Kokkorisem. Ve skupině H Carlsen s Hansenem porazili silnou dvojici Kasidokostas – Polychronopoulos. „Poly“ nebude na toto ME vzpomínat v dobrém. V Brandenburgu odehrál pouhé tři partie.
V nedělním čtvrtfinále se proti sobě dle pravidel, kdy pokud se do této fáze kvalifikují dva týmy stejné národnosti, utkali Dánové. „Áčku“ vyšel zápas o poznání lépe a Nelin s Andersenem nedali Carlsenovi s Hansenem žádnou šanci. Konečný stav 40:19 na 23 náběhů. Překvapením bylo vypadnutí Holanďanů. Ti nestačili na domácí Němce. Horn s Lindemannem slavili výhru o tři body na 28 náběhů. V závěru se snažila Francouzská dvojice Bury Marechal dotáhnout a zdramatizovat zápas s Belgičany. Avšak bylo již příliš pozdě a Caudron s Merckxem zvítězili o osm bodů na 21 náběhů. Ve skvělé formě se v posledním dnu ukázali Španělé. Sanchez s Legazpim porazili Turky Ceneta s Coklu na 16 náběhů !
Ranní výkon se Španělům povedlo ještě vylepšit. V semifinále Dány úplně vymazali ze zápasu. Neuvěřitelná kanonáda v podání Daniho a Rubéna. A kdyby nebylo jednoduché chyby v podání Rubéna v devátém náběhu, tak by snad Španělé dohráli na průměr 4,444. Zápas nakonec ukončili v náběhu 11. A to znamená vyrovnání nejlepšího světového výkonu v tomto kulečníkovém formátu. Minulý rok na stejný počet náběhů partii zahráli na MS Jaspers s de Bruijnem. Na vedlejším stole nebylo od začátku co řešit. Caudron s Merckxem přejeli domácí dvojici 40:22 na 21 náběhů. V zápase zahráli sérii 12-ti bodů, která byla nejvyšší na turnaji.
Finálový zápas byl nejenom krásným ukončením evropského šampionátu, ale i nebývalým rozloučením se systémem scotch double. Úvod zápasu byl velmi vyrovnaný. Po osmém náběhu byl stav 12:10 pro Belgičany. Ti však zahráli sérii devíti bodů a ujali se vyššího vedení. Nicméně v osmém náběhu zahráli Španělé osmičku a prohrávali pouze o čtyři body v poměru 23:19. Pak ovšem přišel skvostný finiš Caudrona s Merckxem. V 11. náběhu sérii 11. V náběhu následujícím dohrávka šesti body ! Na tuto smršť nemohli Dani s Rubénem najít odpověď.
Při pohledu na generální průměr obou finalistů se chce až konstatovat, proč se od systému scotch double odchází. Vítězní Belgičani zahráli GP 1,904, druzí Španělé 1,836. Obzvlášť semifinálový zápas s Dánskem a finále bylo krásnou podívanou. Bohužel proti tomuto systému hovoří fakt, že si ho hráči zahrají pouze jednou až dvakrát do roka a mnohdy jsou zápasy spíše trápením všech čtyř hráčů a pro diváka tak ztrácí na atraktivitě. Navíc světový šampionát během tří let přišel o tolik fanoušků a pověstnou atmosféru, že se není čemu divit, proč UMB k tomuto kroku přistoupilo.
Výsledky turnaje

« 1 z 4 »

Další top zprávy

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Dick Jaspers popáté evropským šampionem

8.5.2019

Snovou sezonu zažívá čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Aktuální světová jednička po říjnovém triumfu na světovém šampionátu přidala do své sbírky i titul konfederační. Jaspers ve finále evropského šampionátu porazil obhájce titulu Itala Marca Zanettiho po překrásném průběhu v poměru 40:31 na 16 náběhů a připisuje si svůj pátý titul šampiona evropského kontinentu. Jaspers má v novém vydání světového žebříčku více jak sto bodový náskok na druhého Caudrona.

Kladno s Havířovem slaví evropský bronz

7.5.2019

Stejně jako před dvěma lety si naše reprezentace odváží z evropského šampionátu klubových družstev v trojbandu na malém stole bronzovou medaili. Na medailový počin dvojice Boháč-Hájek letos dokonce navázaly hned dva týmy. Kladenskou dvojici Jan Aleš a Štěpán Kohout na podiu doplnili havířovští hráči Ivo Gazdoš a Vladimír Stareček. Z titulu se po neuvěřitelně dramatickém finále radovali obhájci titulu z Belgie tým BC De Goeie Queue. Sestava Jerrry Hermans a Frédéric Caudron porazila na vyšší průměr tureckou dvojici Omer Karakurt a Serdar Bas.

Maxime Panaia juniorským šampionem s GP 1,363

6.5.2019

Až druhý rozstřel rozhodl finále juniorského evropského šampionátu v trojbandu. V něm se utkali dva nejsilnější hráči turnaje 17-ti letý Rakušan Nikolaus Kogelbauer a 18-ti letý Francouz Maxime Panaia. Poté, co Rakušan zremizoval vyrovnávacím náběhem dvěma body, zvítězil Francouz v rozstřelu 3:1. Pro Panaiu je to jeho již čtvrtý individuální evropský titul a při faktu, že ho v juniorské kategorii čekají ještě tři roky je velkým příslibem evropského trojbandu. 

Dave Christiani mistrem Evropy v jednobandu

6.5.2019

Dlouhých 16 let čekal brzy čtyřicetiletý Holanďan Dave Christiani na svůj druhý evropský triumf. Povedlo se mu to až o uplynulém týdnu v německém Brandenburgu, kde ve finále jednobandu porazil Belgičana Eddy Leppense v poměru 120:111. Překvapením turnaje bylo vypadnutí největšího favorita Jean-Paula de Bruijna již ve čtvrtfinále.

Xavier Gretillat počtvrté evropským šampionem v kádru 47/2

6.5.2019

Šestačtyřicetiletý Švýcar Xavier Gretillat se stal počtvrté evropským šampionem v kádru 47/2. Ve finále porazil svého francouzského týmového kolegu ze Chartres Williho Gérimonta v poměru 250:0 na 3 náběhy. Pro Xaviera je to již jeho pátý evropský titul. Pro Gérimonta to je jeho první evropská medaile.

Další zpravodajství

BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.

Došťouch sezóny BC Řipská

18.5.2019

Přijměte pozvání na kvartový nebo 9 ball turnaj Došťouch sezóny do BC Řipská s finanční dotací 40 000 Kč!

Podrobnosti naleznete zde.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Dick Jaspers popáté evropským šampionem

8.5.2019

Snovou sezonu zažívá čtyřiapadesátiletý Holanďan Dick Jaspers. Aktuální světová jednička po říjnovém triumfu na světovém šampionátu přidala do své sbírky i titul konfederační. Jaspers ve finále evropského šampionátu porazil obhájce titulu Itala Marca Zanettiho po překrásném průběhu v poměru 40:31 na 16 náběhů a připisuje si svůj pátý titul šampiona evropského kontinentu. Jaspers má v novém vydání světového žebříčku více jak sto bodový náskok na druhého Caudrona.

Kladno s Havířovem slaví evropský bronz

7.5.2019

Stejně jako před dvěma lety si naše reprezentace odváží z evropského šampionátu klubových družstev v trojbandu na malém stole bronzovou medaili. Na medailový počin dvojice Boháč-Hájek letos dokonce navázaly hned dva týmy. Kladenskou dvojici Jan Aleš a Štěpán Kohout na podiu doplnili havířovští hráči Ivo Gazdoš a Vladimír Stareček. Z titulu se po neuvěřitelně dramatickém finále radovali obhájci titulu z Belgie tým BC De Goeie Queue. Sestava Jerrry Hermans a Frédéric Caudron porazila na vyšší průměr tureckou dvojici Omer Karakurt a Serdar Bas.

Maxime Panaia juniorským šampionem s GP 1,363

6.5.2019

Až druhý rozstřel rozhodl finále juniorského evropského šampionátu v trojbandu. V něm se utkali dva nejsilnější hráči turnaje 17-ti letý Rakušan Nikolaus Kogelbauer a 18-ti letý Francouz Maxime Panaia. Poté, co Rakušan zremizoval vyrovnávacím náběhem dvěma body, zvítězil Francouz v rozstřelu 3:1. Pro Panaiu je to jeho již čtvrtý individuální evropský titul a při faktu, že ho v juniorské kategorii čekají ještě tři roky je velkým příslibem evropského trojbandu. 

Dave Christiani mistrem Evropy v jednobandu

6.5.2019

Dlouhých 16 let čekal brzy čtyřicetiletý Holanďan Dave Christiani na svůj druhý evropský triumf. Povedlo se mu to až o uplynulém týdnu v německém Brandenburgu, kde ve finále jednobandu porazil Belgičana Eddy Leppense v poměru 120:111. Překvapením turnaje bylo vypadnutí největšího favorita Jean-Paula de Bruijna již ve čtvrtfinále.