Blomdahl po dvou letech vítězí na mezinárodní scéně

29.10.2017

Dokonalý dárek ke svým čtvrtečním pětapadesátiletým narozeninám si dnes dal Torbjörn Blomdahl. Švédský hráč po více než dvou letech dokázal triumfovat na turnaji světové série. Ve finále letošního šestého World cupu ve francouzském La Baule porazil svého odvěkého rivala Frédérica Caudrona v poměru 40:25 na 17 náběhů. Blomdahl se vítězstvím posunul na 4. místo světového žebříčku.
V podstatě přesně po roce se vrátila světová série v trojbandu do Francie. A stejně jako v minulém roce se pořadatelství ujal Joel Switala, který ve svém rodném městě La Baule s pomocí zastupitelstva tohoto města a mnoha dobrovolníků uspořádal další nezapomenutelný turnaj. Vítězství z minulého roku obhajoval Turek Murat Naci Coklu, který ve finále porazil aktuální světovou jedničku Daniho Sancheze poměrem 40:20 na 21 náběhů. Turnaje se účastnilo celkem 149 hráčů. Tentokrát byla logicky v převaze Evropa, kterou zastupovalo celkem 110 hráčů.
Největší otázkou před turnajem bylo, zda se povede Korejci Heang-Jik Kimovi potřetí v řadě vyhrát World cup. Poté, co v červenci vyhrál v Portu, následovalo zářijové vítězství v domácím prostředí. Tři vítězství na World cupu novodobá historie nepamatuje.
A hned první zápas hlavní části turnaje ukázal, že Kim přijel ve vskutku velmi dobré formě. Mezi posledními 32 se utkal s domácím Jéromem Barbeillonem, který se do hlavní soutěže dostal na divokou kartu. Domácí publikum jistě věřilo v úspěch svého hráče. Nicméně nástup Kima byl z kategorie, na kterou prostě nelze moc reagovat. V 9. náběhu bylo skore 27:4 pro korejského hráče. Kim zahrál ve 13. náběhu 9 a chyběly mu tři body do konce. S těmi se pak sice trápil a partii dohrál až v 19. náběhu. Konečná výhra 40:19 však byla velmi pohodová.
Unaveně vypadala světová jednička Dani Sanchez. Rodák z Barcelony, viditelně rozhozený z událostí posledních dnů ve svém rodném Katalánsku, se v zápase s Turkem Yukselem trápil. Nicméně soupeř na tom nebyl lépe a nakonec Sanchez zvítězil v poměru 40:37 na 29. náběhů. Lákadlem byl zápas mezi Blomdahlem a Sayginerem. Blomdahl viditelně svou čtvrteční oslavu narozenin nepřehnal a svého soupeře porazil 40:29 na 20 náběhů. Na skvělý kvalifikační výkon navázal Korejec Dong-Koong Kang. Kang v kvalifikaci zahrál 40 bodů na 8 náběhů ! Během zmíněných osmi náběhů třekrát zahrál sérii 9. V prvním kole hlavní části zametl Vietnamce Ngo na 15 náběhů !
Že by hrála roli výhra Leppense nad Caudronem v posledním kole belgické ligy ? Ani náhodou. Ve vzájemném zápase hlavní části World cupu se Leppens vůbec nechytil a Caudon ho smetl rozdílem 27 bodů na 20 náběhů. Možná trochu překvapivě dokázal porazit Jean-Paul de Bruijn svého belgického kamaráda Eddyho Merckxe. De Bruijn dokonale využil udělené divokou karty od pořadatele Joel Switaly a Begičana porazil 40:26 na 22 náběhů. Sérií 9 se dokonale povedlo zvrátit osud partie Turkovi Capakovi. Ten porazil Řeka Polychronopoulose o dva body na 28 náběhů. K nelibosti domácího publika již hned po prvním kole hlavní části neměla Francie žádného zástupce v turnaji. Bury, vracející se po nemoci, podlehl Turkovi Uymazovi 40:34 na 32 náběhů. Neuvěřitelná situace se stala v zápase Korejců. Jung-Han Heo prohrával po 17. náběhu s mladým Myungem-Woo Cho 27:32. V náběhu následujícím měl na sém kontě sérii šest a obrácenou kvartu. Heo sice kiksnul, ale trefil dlouhý-krátký mantinel, posléze červenou kouli, pak dlouhý mantinel a kouli žlutou. Čili zahrál právoplatný strk. Nicméně francouzský rozhodčí k překvapení všeech Hea „vyhodil“. Až po zápase jsme se dozvěděli, že francouzský výklad pravidel karambolu hovoří tak, že v případě kiksu v žádném případě neplatí strk. Podle francouzských pravidel sice soudce rozhodl správně. Ale jelikož soudcoval partii pod hlavičkou UMB, tak měl rozhodnout dle standartu UMB. Heo nakonec zápas prohrál o dva body na 25 náběhů. S turnajem se hned v prvním kole rozloučil Ital Zanetti. O tři body na 21 náběhů podlehl Vietnamci Ma. Světová dvojka Jaspers měla v zápase se Španělem Martinezem na 12 náběhů 11 bodů. Zbylých 29 bodů ? Jaspers na ně poteboval pouze 9 náběhů.

Sobotní fáze turnaje, kde hrálo již pouze posledních 16 hráčů přinesla skvostné zápasy. Nejprve se až neuvěřitelně, v repríze finále z minulého roku, v turnaji zachránil Sanchez. Turek Coklu vedl již v 10. náběhu 20:8. Sanchez se ale dotáhl a v 17. náběhu bylo skore 24:22. Pak ale znovu Murat Naci svému soupeři utekl. Vedl již 38:31. Avšak Sanchez zahrál ve 25. náběhu sérii 6, Coklu vynechal a Dani dohrál třemi body. Blomdahl vypadal velmi silně. V šestnáctce porazil Jae-Ho Cho 40:26 na 19 náběhů. Neuvěřitelný zápas sehráli Korejci Heang-Jik Kim a Dong Koong Kang. Zdálo se, že Kim jde za dalším snadným vítězstvím. Do pauzy zahrál sérii 11 a v 10. náběhu vedl 24:13. Po pauze vedení ještě navýšil až na 32:16. Jenže pak to přišlo. Kang zahrál v 15. náběhu sérii 15 !! Kim pak mohl za nepříznivého stavu 34:37 zápas šesti body dohrát. Poslední šestý ale nedal a Kang neúprosně zápas třemi dohrál. Šńůra 11 vítězných zápasů na World cupech v podání Heang-Jik Kima skončila v La Baule v osmifinále.
Velká pozornost se nevěnovala Vietnamci Ma. ten však chtěl navázat na své vystoupení z minulého roku, kdy v La Baule hned v prvním kole porazil v té době světovou jedničku Caudrona na 11 náběhů. Ma v osmifinále porazil Sung-Won Choie 40:26 na 25 náběhů. Skvělý zápas sehráli klubový kolegové z týmu La Baule. Vedoucí klubu v La Baule Joel Switala již před dvěma lety angažoval do svého týmu právě Caudrona s De Bruijnem, kteří se potkali v osmifinále turnaje. Co si asi musel říkat Jean-Paul, když se po dlouhé době dostane mezi posledním 16 a soupeř vám hned z výkopu zahraje sérii 15 ? De Bruijn skvěle bojoval, ale náskok Caudrona byl značný. Výhra Belgičana 40:29 na 12 náběhů ! Zápas jako řemen. Podobně nádherný byl zápas mezi Canem Capakem a Chi-Yeonem Cho. Výhra pro Turka v poměru 40:34 na 17 náběhů. Famozně hrál Myung-Woo Cho ! V 8. náběhu vedl nad Turkem Birolem Uymazem 30:1 !!! Zápas dohrál mladý Korejec v poklidu v 16. náběhu. Poslední zápas této fáze mezi Tranem a Jaspersem byl rovněž neskutečný. Jaspers zahrává do pauzy sérii 12, v 9. náběhu vede 16:28 a zdá se býti jasno. Vietnamec ale po pauze hned v následujících dvou nábězích zahrává série 6 a 6. Tím srovnává na 28:28. Jaspers kontruje ve 12. náběhu sérií 4 bodů. Ovšem Tran zahrává 4-0-4 a vede 36:33. Nervozní závěr zápasu lépe zvládne Tran a po jednom bodu dohraje partii ve 23. náběhu. Rozhozený Jaspers ani netrefuje zahajovací pozici.
Úroveň první session sobotních čtvrtfinálových zápasů ? 13 náběhů ! Blomdahl se nepáře se Sanchezem a ve 13. náběhu dohrává zápas sérií 12 ! Druhý čtvrtfinálový zápas mezi Kangem a Ma přinese zdrcující sérii sérií :) Ma postupně zahrává 6-7-4-8-6-2. V osmém náběhu vede 8:34. Na posledních šest bodů sice potřebuje pět náběhů, ale i tak skvostný výkon a jednoznačná výhra nad Kangem. Postupem do semifinále si tak Ma vyrovnává svůj nejlepší výkon na mezinárodní scéně. Stejný kousek se mu povedl v roce 2011 v korejském Suwonu.
Ve druhé session se již na tak vysoké úrovni nehrálo. Turka Capaka a jeho dosavadní nejlepší tažení World cupem zastavil Frédéric Caudron. Vítězství pro Belgičana v poměru 40:29 na 25 náběhů. V posledním čtvrtfinálovém utkání po celý průběh dotahoval Vietnamec Tran. Nejblíže, na rozdíl dvou bodů, se dostal Tran ve 21. náběhu. Cho vedl 32:34. Možné drama utnul mladý Korejec hned v zárodku. Zápas nekopromisně dohrál sérií 6.
Evropa versus Asie. I tak by se dalo nazvat nedělní semifinále. Obrovské zkušenosti a celkem 61 triumfů na World cupech v podání Blomdahla s Cadronem. Na druhé straně po velkém mezinárodním úspěchu prahnoucí Vietnamec Ma a supertalent Cho, který byl již ve svých 20-ti letech dvakrát na podiu World cupu.
Oba Asijati měli šance na vítězství, ale možná právě ty desítky medailových zápasů na mezinárodní scéně hrály velkou roli pro evropské matadory. Blomdahl porazil Ma v poměru 40:32 na 30 náběhů, když Ma nebyl ani jednou ve vedení. Caudron proti Cho zahrál v 8. náběhu za stavu 14:16 sérii 8 a dostal se do vedení o 10 bodů. Závěr zápasu nebyl ze strany Frédérica ideální, nakonec však vyhrál o 6 bodů ve 21. náběhu. Pro oba asijské hráče se jedná o další skvělý úspěch. Cho je v novém vydání světového žebříčku na 21. místě, Ma hned za ním.
Ve finálovém zápase se hrálo nejenom o vítězství na letošním 6. World cupu. Jak Blomdahl, tak Caudron jsou také vysoko v bodování seriálu World cupů 2017. A tím, že Heang-Jik Kim si po porážce s Kangem moc bodů nepřipsal, se mu mohl vítěz finálového zápasu z La Baule velmi přiblížit.
Caudron vstoupil do finálového zápasu parádně. Z výkopu zahrál 7. Blomdahl ale zahrál série 2-5-2-0-5 a po 5. náběhu se dostal do vedení 12:14. V 8. náběhu za stavu 15.15 zahrál do pauzy sérii 6. V 10. náběhu přišla další série 6 a Švéd již vedl o 11 bodů v poměru 17:28. Caudron se nemohl chytit a zahrát vyšší sérii. Blomdahl pak v 17. náběhu zahrál sérii 5, díky které zápas dohrál.
Celkově již 44 vítězství na World cupu s do své sbírky připisuje švédský fenomén Torbjörn Blomdahl. Nejlepším možným způsobem tak oslavuje své pětapadesátileté narozeniny a celému světu ukazuje, že i v tomto řeklo by se pokročilejším věku se dá hrát kulečník té nejvyšší úrovně. Blomdahl čekal na tak velký triumf dva roky. Po skvostném roce 2015, kdy vyhrál World cup v Portu, následně v listopadu svůj šestý titul mistra světa a stal se tak světovou jedničkou se dočkal až v La Baule.
Torbjörn Blomdahl se díky vítězství posunul na 4. pozici světového žebříčku za vedoucího Sancheze, druhého Kima a třetího Jasperse. Zejména je ale druhý v pořadí letošního seriálu World cupů, kde po sečtení bodů z letošních šesti turnajů ztrácí 8 bodů na prvního Heang-Jik Kima. Poražený finalista Caudron ztrácí na třetí pozici bod 36. Čtvrtý Jaspers zaostává o 40 bodů. Připomínám, že vítěz seriálu World cupů se v březnu utká v Antverpách z letošním mistrem světa o Super cup.
A právě Mistrovství světa je dalším turnajem v kalednáři světové federace UMB. Od 8. do 12. listopadu se v bolívijském městě Santa Cruz utká světové elita o nejprestižnější trojbandový titul. Obhájcem je Španěl Dani Sanchez. Naši federaci reprezentuje aktuální mistr republiky Honza Hudák.
V prosinci se pak uzavře letošní sezona UMB sedmým World cupem v tradiční destinaci Hurghadě.
Skvělou zprávou je, že při slavnostním vyhlášení Joel Switala oznámil třetí pokračování World cupu v La Baule.
Ještě informace z funkcionářského pole. Během World cupu proběhl mítink zástupců francouzské kulečníkové federace a zástupci světové konfederace kulečníkových sportů (WCBS). Francouzská federace podává přihlášku kulečníku na francouzský olympijský výbor jakožto jednoho ze sportů na olympijských hrách v roce 2024, které proběhnou v hlavním francouzském městě Paříži. Pořadatel olympijských her má právo zařadit do programu až čtyři sportovní odvětví dle svého uvážení. V kolébce karambolového kulečníku Francii má náš sport šanci jednu z největších v historii. Držme tedy palce fuknionářským elitám našeho sportu, ať se jim povede pro zařazení kulečníku na OH 2024 udělat maximum.
Kompletní výsledky World cupu La Baule
Výsledky CueSco
Videogalerie turnaje
Světový žebříček
Pořadí World cupů 2017

 

Další top zprávy

Stareček vítězem poslední Velké ceny v jednobandu

18.3.2018

Domácí hráč Vladimír Stareček nenašel tuto sobotu přemožitele a vyhrál poslední turnaj sériálu Velkých cen v jednobandu na závodním stole. 

Extraliga v trojbandu – 10. hrací kolo

11.3.2018

Medailové pozici letošního ročníku Extraligy v trojbandu na závodním stole jsou téměř s jistotou dané. K již známému prvnímu místa Kladna A a druhému místu Poruby se o tomto 9. hracím víkendu rozluštila tajenka třetího místa. Jablonecký tým si připsal další čtyři body do tabulky a má před pronásledovatelem ze Žižkova náskok tří bodů. Hraje se sice ještě o body čtyři, ale nedá se očekávat, že by si jablonecký tým v posledním kole, kdy hraje s Prostějovem a Brnem, nepřipsal ani bod. Pokud stejné soupeře jako Jablonec porazí v posledním kole i Žižkov, tak skončí na čtvrtém místě před trmickým týmem. 

Irena Hambálková mistryní republiky

4.3.2018

Historicky první republikový šampionát žen v trojbandu na závodním stole se včera konal v klubu BK Ekvita Kladno. Celkem se do turnaje přihlásilo šest dam. Mezi největší favortiky patřily Irena Hambálková reprezentující TJ Sokol Žižkov a domácí Veronika Krausová. Pole účastkyň doplnily hráčky poolového kulečníku Veronika Hubrtová /Harleqiun Praha/ a Eva Mašková /SK Billard Centrum Praha/. Pro zbylé dvě účastnice z klubu SK Billiard Club Broumov dámy Renatu Bohadlovou a Hanu Flígerovou to byly vůbec první mistrovské zápasy vůbec.

Olympijský festival v Brně 2018 – Jak jsem to viděl já

4.3.2018

Olympijské hry, které se konaly ve dnech 9.2 – 25. 2. 2018 v Pchjongčchangu v Jižní Koreji, jsou minulostí. Se slavnostním zakončením her, se také uzavřely brány Olympijských festivalů, které byly jejich součástí.

Republikové šampionáty na Žižkově

2.3.2018

Vrcholem letošní sportovní sezony na závodním stole budou republikové šampionáty v trojbandu a jednobandu, které ve spolupráci s Českomoravským billiardovým svazem pořádá klub TJ Sokol Žižkov.

Extraliga v trojbandu – 9. hrací kolo

28.2.2018

Deváté hrací kolo rozluštilo tajenku, kdo obsadí druhou příčku za suverénním vítězem z Kladna. Tým Poruby totiž dokázal o tomto hracím kole porazit jak Žižkov, tak největšího konkurenta v boji u tuto příčku Jablonec nad Nisou. Poruba má tak nad jabloneckým týmem náskok šesti bodů, který již nemůže jablonecký tým reálně, dle papírových předpokladů smazat.
Do tohoto kola nezasáhl brněnský tým. Z důvodu nemoci si zápasy s Kladnem B a Trmicemi odložil.

Ivo Gazdoš triumfuje v Jablonci

20.2.2018

Čtyři turnaje seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole přinesly čtyři různé vítěze. O uplynulém víkendu se v jabloneckém klubu z vítězství radoval havířovský hráč Ivo Gazdoš, když ve finále porazil domácího Jana Hudáka v poměru 35:21 na 25 náběhů. Ivo odehrál velice povedený turnaj. Jeho generální průměr měl hodnotu 1,143. Nicméně v před-kvalifikační části turnaje byl velmi blízko vyřazení.

Extraliga v trojbandu – 8. hrací kolo

13.2.2018

Kladenské Áčko udělalo o tomto 8. hracím víkendu rázný krok za obhajobou titulu v extraligové soutěži čtyřčlenných družstev v trojbandu na závodním stole. Po víkendových výhrách nad Jabloncem a Žižkovem A mají nyní v tabulce náskok 4 bodů nad druhou Porubou. Ve zbylých šesti zápasech je však reálně může ohrozit pouze právě Poruba, se kterou hraje Kladno v posledním kole. Jinak na kladenský tým čekají soupeři ze spodní části tabulky, kde se nedá očekávat ztráta silného vedoucího celku.

Extraliga v trojbandu – 7. hrací kolo

28.1.2018

Všech jedenáct týmů Extraligy trojbandu zasáhlo do sedmého hracího víkendu. Kladenské Áčko přidalo další dvě vítězství ve své cestě za republikovým triumfem. Petr Markup a Marcel Dirn předvedli své nejlepší osobní výkony. Petr v sobotu zahrál 40 na 30, Marcel potřeboval v neděli na stejnou distanci ještě o dva náběhy méně. Pavel Domanský zahrál 30 na 25 a na 18 náběhů. V tomto hracím kole tedy Pavel zaznamenal 60 bodů na 43 náběhů = 1,395 !!

Adam Kozák mistrem ČR v kádru 52/2

28.1.2018

Domácí hráči BC LakoPlastu Trmice ovládli letošní již 64. Mistrovství České republiky v kádru 52/2 na malém stole. Z titulu se radoval Adam Kozák, který v turnaji naprohrál a dosáhl GP 53,33. Druhý Martin Vedral nestačil pouze na svého klubového kolegu a dosáhl GP 51,41 !

Další zpravodajství

Stareček vítězem poslední Velké ceny v jednobandu

18.3.2018

Domácí hráč Vladimír Stareček nenašel tuto sobotu přemožitele a vyhrál poslední turnaj sériálu Velkých cen v jednobandu na závodním stole. 

Extraliga v trojbandu – 10. hrací kolo

11.3.2018

Medailové pozici letošního ročníku Extraligy v trojbandu na závodním stole jsou téměř s jistotou dané. K již známému prvnímu místa Kladna A a druhému místu Poruby se o tomto 9. hracím víkendu rozluštila tajenka třetího místa. Jablonecký tým si připsal další čtyři body do tabulky a má před pronásledovatelem ze Žižkova náskok tří bodů. Hraje se sice ještě o body čtyři, ale nedá se očekávat, že by si jablonecký tým v posledním kole, kdy hraje s Prostějovem a Brnem, nepřipsal ani bod. Pokud stejné soupeře jako Jablonec porazí v posledním kole i Žižkov, tak skončí na čtvrtém místě před trmickým týmem. 

Irena Hambálková mistryní republiky

4.3.2018

Historicky první republikový šampionát žen v trojbandu na závodním stole se včera konal v klubu BK Ekvita Kladno. Celkem se do turnaje přihlásilo šest dam. Mezi největší favortiky patřily Irena Hambálková reprezentující TJ Sokol Žižkov a domácí Veronika Krausová. Pole účastkyň doplnily hráčky poolového kulečníku Veronika Hubrtová /Harleqiun Praha/ a Eva Mašková /SK Billard Centrum Praha/. Pro zbylé dvě účastnice z klubu SK Billiard Club Broumov dámy Renatu Bohadlovou a Hanu Flígerovou to byly vůbec první mistrovské zápasy vůbec.

Olympijský festival v Brně 2018 – Jak jsem to viděl já

4.3.2018

Olympijské hry, které se konaly ve dnech 9.2 – 25. 2. 2018 v Pchjongčchangu v Jižní Koreji, jsou minulostí. Se slavnostním zakončením her, se také uzavřely brány Olympijských festivalů, které byly jejich součástí.

MČR 3B a 1B ZS – TJ Sokol Žižkov

2.3.2018

Vážení příznivci kulečníkového sportu,

přijměte pozvání na republikové šampionáty v disciplínách trojband a jednoband na závodním stole.

Více o turnajích čtěte zde.

Republikové šampionáty na Žižkově

2.3.2018

Vrcholem letošní sportovní sezony na závodním stole budou republikové šampionáty v trojbandu a jednobandu, které ve spolupráci s Českomoravským billiardovým svazem pořádá klub TJ Sokol Žižkov.

Extraliga v trojbandu – 9. hrací kolo

28.2.2018

Deváté hrací kolo rozluštilo tajenku, kdo obsadí druhou příčku za suverénním vítězem z Kladna. Tým Poruby totiž dokázal o tomto hracím kole porazit jak Žižkov, tak největšího konkurenta v boji u tuto příčku Jablonec nad Nisou. Poruba má tak nad jabloneckým týmem náskok šesti bodů, který již nemůže jablonecký tým reálně, dle papírových předpokladů smazat.
Do tohoto kola nezasáhl brněnský tým. Z důvodu nemoci si zápasy s Kladnem B a Trmicemi odložil.

Ivo Gazdoš triumfuje v Jablonci

20.2.2018

Čtyři turnaje seriálu Velkých cen v trojbandu na závodním stole přinesly čtyři různé vítěze. O uplynulém víkendu se v jabloneckém klubu z vítězství radoval havířovský hráč Ivo Gazdoš, když ve finále porazil domácího Jana Hudáka v poměru 35:21 na 25 náběhů. Ivo odehrál velice povedený turnaj. Jeho generální průměr měl hodnotu 1,143. Nicméně v před-kvalifikační části turnaje byl velmi blízko vyřazení.

Slavné sportovní okamžiky

19.2.2018

Slavné sportovní okamžiky, pořadu internetové TV Stream, se v dnešním díle věnují světové rekordu v sérii v trojbandu ! Autor Pavel Zuna

https://www.stream.cz/sportovni-okamziky/10022855-osmadvacetkrat-za-sebou-svetovy-rekord-v-karambolu-2012

Extraliga v trojbandu – 8. hrací kolo

13.2.2018

Kladenské Áčko udělalo o tomto 8. hracím víkendu rázný krok za obhajobou titulu v extraligové soutěži čtyřčlenných družstev v trojbandu na závodním stole. Po víkendových výhrách nad Jabloncem a Žižkovem A mají nyní v tabulce náskok 4 bodů nad druhou Porubou. Ve zbylých šesti zápasech je však reálně může ohrozit pouze právě Poruba, se kterou hraje Kladno v posledním kole. Jinak na kladenský tým čekají soupeři ze spodní části tabulky, kde se nedá očekávat ztráta silného vedoucího celku.