Belgický World cup a historická dohoda

9.12.2017

Dnes nebylo úplně daleko k tomu, aby si nezainteresovaný divák neřekl, že si dopoledne pustil na Kozoomu belgické mistrovství v trojbandu. No dvě vítězství Leppense a semifinálové složení letošního posledního World cupu V Hurghadě by vypadalo takto – Merckx – Leppens a Caudron – Forthomme. Leppens však v osmifinále vypadl s Turkem Coklu, kterého v dalším kole vyřadil Ital Zanetti. A tak právě Marco doplnil na stupních vítězů belgickou trojici. Finálové složení z nedávného Mistrovství světa se neopakovalo. Caudron, který také bojoval o celkový triumf letošního seriálu World cupů, podlehl skvěle hrajícímu Forthommovi. Avšak Roland ve finálovém klání nestačil na rozjetého Eddyho Merckxe, když prohrál v poměru 40:25 na 19 náběhů.
Sedmý a již tradičně závěrečný World cup sezony hostila Hurghada. Lépe řečeno El Gouna. Stejně jako v minulém roce se museli hráči z mezinárodního letiště Hurghada dopravit ještě do cca 25 kilometrů vzdáleného rezortu El Gouna. Organizátoři připravili dvě hrací místnosti. Hlavní sál s pěti stoly a vedlejší se třemi stoly. Spojení herního materiálu velmi tradiční, tedy stoly Gabriels a sukno Iwan Simonis. Turnaj za účasti 147 hráčů, mezi kterými byli i čtyři čeští zástupci, začal v neděli 3. prosince.
Naše federace využila přednostního práva pro přihlášení našich čtyř hráčů. Odpadává tak napjatá situace, kdy si jednotliví hráči museli hlídat otevření přihlášek na webu UMB. Zejména o Hurghadu je vždy enormní zájem. Zájem o účast v Hurghadě projevili Ivo Gazdoš, Jan Hudák, Radek Novák a Jarda Korec. Jarda začal hned v první den. Při pohledu na před-před-před kvalifikační skupiny by se dala vybrat daleko snazší skupina, než kterou dostal Jarda. Korejec a španělský juniorský mistr světa na nových stolech je v podstatě vražedný los. Skupinu vyhrál Španěl Carrion s GP 1,428. Druhý Korejec Seo měl GP ještě vyšší – 1,487. Skupina zdaleka nejtěžší, kde Jarda neměl šanci.
Radek Novák s Ivo Gazdošem byli nasazeni do před-před kvalifikace. Radek měl skupinu snadnou a bez problémů postoupil. Ivoš v prvním zápase s Libanoncem poté, co v podstatě celý zápas prohrával, zachránil remízu na 36 náběhů. Jeho druhým soupeřem mu byl Turek Celik. Ivoš musel k zajištění postupu bezpodmínečně vyhrát. Oba hráči nehráli dobře. Skore bylo 16:14 pro Turka po 21. náběhu. Pak ale zápas rozhodl Celik sérií 9. Ivo pak ještě měl šance, nakonec ale prohrál 30:23 na 28 náběhů.
Ve složení před kvalifikačních skupin již najdeme opravdu velká jména světového trojbandu. Skupiny se tady vetšinou vyhrávají daleko nad jedna průměr. Nicméně Honza Hudák dopředu věděl, že jeho egyptský soupeř Ragay Henry je velice hratelný soupeř. No a co se nestalo. Radek Novák postoupil jako 12. hráč před-před kvalifikace do skupiny k Honzovi. Byla tak velká šance, že jeden z našich hráčů postoupí do poslední fáze kvalifikace, což je při dnešní úrovni velkým úspěchem. Pravidla hovoří, že hráči stejné národnosti ve tříčlenné skupině musí odehrá zápas jako první a tak se šlo v úterý v 10:00 na věc. Papírově byl favoritem Radek. Zejména díky tomu, že měl na rozdíl od Honzy dva zápasy k dobru. Zápas však vyzněl lépe pro jabloneckého hráče. Radek vedl ve 25. náběhu 25:21. Honza však vytáhl nejvyšší sérii zápasu ve správný moment. Zahrál 6 a dostal se do vedení. Zápas pak ukončil ve 29. náběhu. Radek v dalších čtyřech nábězích bod neudělal. Jako poražený šel hrát Radek s Henrym. Svého soupeře zametl na 16 náběhů ! Honza tak velice dobře věděl, že musí bezpodmínečně svého egyptského soupeře porazit. Případná prohra by s největší pravděpodobností hrála pro Radka. Ten by měl vyšší GP. Honza se velmi trápil. Naštěstí však za stavu 19:18 potřeboval k ukončení zápasu pouze pět náběhů a slavil postup za vítězství 30:20 na 40 náběhů.
Kvalifikační skupiny – to je už opravdová řezničina. Vybírat si tady soupeře v podstatě nejde a máte jistotu, že pokud nebudete hrát sakra dobře, tak nemáte žádnou šanci. Honza postoupil jako 14. v pořadí a šel do skupiny k nasazenému Sung Won Choiovi, jedinému korejskému mistru světa, a Turkovi Karakurtovi, který rovněž postoupil z před kvalifikace. Honza sehrál s Turkem kvalitní utkání. Do pauzy šel ve ztrátě jednoho bodu. Prohrával 20:19 na 14 náběhů. Ve 23. náběhu zápasu se Honza dokonce ujal vedení 25:26. Juniorský mistr Evropy však předvedl skvělý závěr. Ve 25. náběhu zahrál 7. A o tři náběhy později další sérií 7 zápas ukončil. Honza nedokázal zahrát od 24. náběhu ani bod. Ve druhém zápase s Korejcem to byla jednostranná záležitost od samotného začátku. Do pauzy šel Choi s vedením 23:4 na 8 náběhů. O 4 náběhy později měl Sung-Won na svém kontě již 36 bodů. Závěr se mu ale vůbec nepovedl, dohrál „až“ ve 20. náběhu. Bezmocný Honza měl na svém kontě 9 bodů.
Honza obsadil konečné velmi solidní 52. místo. Ve světovém žebříčku se posunul na pozici 59.
Neskutečný výkon předvedl v kvalifikační skupině L Javier Palazon. Na potřebných 80 kvart potřeboval pouze 26 náběhů ! V prvním zápase porazil De Bruijna na 10 náběhů, když se do pauzy šlo za stavu 22:1 ve 3. náběhu. Javier zahrál sérii 16. Druhý zápas s Korejcem Jae-Guen Kimem byl také fantastický. Kim zahrál do pauzy sérii 11 a v 5. náběhu vedl 20:12. Javier však hned po pauze kontroval rovněž sérií 11 ! V 9. náběhu bylo skore 25:33 pro Španěla. Překrásný souboj nakonec ovládl Javier v poměru 37:40 na 16 náběhů. Tři generál s kvalifikační skupiny – to tu ještě nebylo !
K 17. nasazeným hráčům do hlavní fáze turnaje se tak přidalo 12 vítězů skupin a tři nejlepší hráči z druhých míst. Tady stojí za zmínku fakt, že Myung Woo Cho nepostoupil z kvalifikace jako lucky-looser o tři tisíciny. Dán Thomas Andresen měl jako třetí hráč GP 1,717, Myung 1,714 !
Neuvěřitelně dominantní byli zástupci evropských států v hlavní soutěži letošního sedmého World cupu. Z deseti asijských hráčů, kteří byli mezi posledními dvaatřiceti, se mezi posleních šestnáct podívali pouze dva. Tyto dva doplnil domácí Sidhom. Zbytek byli Evropani. Čtyři Belgičani, dva Španělé, dva Turci, Ital, Francouz, Dán, Řek a Holanďan.
Na svou úspěšnou kariéru začíná navazovat Dán Tonny Carlsen. Ten po 12-ti letech začal díky podpoře dánské federace objíždět velkou většinu World cup turnajů a nese to své ovoce. Tonny byl nasazen do před-kvalifiakce a dostal se až do finálových bitev. V prvním kole porazil Korejce Hea 40:30 na 22 náběhů. Od začátku turnaje byl ve velké pohodě Eddy Merckx. Ten v prvním kole porazil kvalifikanta Tayfuna Tasdemira na 14 náběhů, když zaznamenal séri 15 ! Neskutečný obrat předvedl Řek Nikos Polychronopoulos. Zápas se Sung-Won Choiem otočil za 6 náběhů ze stavu 23:12 na konečných 30:40 ve 24. náběhu. Nikos zápis vypadal následovně: 14-0-2-4-4-4. Velkou bitvu sehrál Vietnamec Cuong Ma s v poslední době nezastavitelným Caudronem. Zápas dospěl k rozstřelu. Ma zahrál úvodní pozici a měl obrácenou kvartu. Vymetl neskutečnou díru v rohu. Caudron má také jeden, obrácená kvarta s obtížnou tuží. Kdo má prémiový účet Kozoomu, ať se na to vyhnutí tuže několikrát podívá. Vítěz posledního World cupu Blomdahl se s turnajem loučí již v prvním kole. Díky skvělému finiši ho poráží Roland Forthomme. V posledních třech nábězích Roland zahrál série 3-7-4. Zrádnost kulečníku a obzvláště trojbandu ukazuje zápas mezi Španěly Palazonem a Zapatou. Javier v kvalifikaci trefil všechno na co si vzpomněl. V zápase se Zapatou vedl 24:13 na 9 náběhů. V podstatě svůj turnajový standart :) Ještě v 18. náběhu vedení 32:27. Pak ale následoval těžký závěr, ve kterém byl úspěšnější mladší ze španělské dvojice. Juan-David vyhrál o tři body na 31 náběhů. Skvěle se na turnaji prezentoval Dán Andersen. V prvním kole hlavní části sice nstačil na Dicka Jasperse. Byl mu ale více než důstojným soupeřem. Thomas nakonec prohrál o čtyři body na 24 náběhů.
No a další Dán Tonny Carlsen byl k nezastavení. Dalším velkým jménem, na které si vyšlápl byl Dani Sanchez. Tonny zápas dohrál ve 26. náběhu. Dani neměl pozici jednoduchou. Z dohrávky potřeboval 5 bodů na remízu. Měl čtyři, avšak pátý byl z kategorie náročnějších. Eddy Merckx pokračoval ve svém ničícím modu. Proti Burymu měl 38 bodů na 12 náběhů ! Závěr byl „slabší“. Následovaly čtyři čáry. Zápas dohrál v 17. náběhu. Eddy Leppens sehrál velkou bitvu s Muratem Naci Coklu. Turecký hráč mu však za stavu 19:21 zahrál sérii 12. Murat zvítězil v poměru 40:35 na 26 náběhů. Marco Zanetti porazil domácího Sidhoma 40:30 na 30. Exkluzivní zápas sehrál Heang-Jik Kim s Polychronopoulosem. Konečné skore 40:30 na 15 náběhů pro korejského hráče. Co dokáže udělat série s výsledným průměrem ukázal Frédéric Caudron .Belgičan měl v souboji s Turkem Yumazem na 15 náběhů průměrných 22 bodů. V 16. náběhu však zápas ukončil luxusní sérií 18 !!! Totálně trápící se Kang neměl žádnou šanci s Forthommem a Dick Jaspers předvedl něco podobného jako Caudron. Posledních 20 bodů sice nezahrál v jednom náběhu, ale natřikrát to taky ujde. Série 9-6-5 a rozhozený Zapata z dohrávky nedal ani úvodní pozici.
Až ve čtvrtfinále skončil Tonny Carlsen. Stopku mu vystavil Eddy Merckx. Úvody jaké Eddy předváděl byly pro soupeře likvidační. Do pauzy šel Eddy s vedením 21:12 na 8 náběhů. Po pauze ve 12. náběhu zahrál sérii 11 a měl na svém kontě již 36 bodů. Závěr byl znovu „slabší“. Partii dohrál v 19. náběhu. Ještě je třeba se zastavit u výkonu Carlsena potažmo Andersena. V roce 2019 pořádá dánská federace individuální mistrovství světa. A tak již od minulého roku se všech World cupů zúčastňují dánští hráči. Federace udělala nominaci šesti hráčů, kteří se v účastech na World cupech střídají. A je opravdu skvělé vidět zpět na mezinárodní scéně pro mnohé známé velmi silné dánské hráče. Zásadní krok dánské federace v čele s Flemmingem Knudsenem nese své ovoce. Jistě je to i k zamyšlení pro český kulečník.
Další famozní zápas předvedli Coklu se Zanettim. Zanetti měl v pauze o čem přemýšlet. V 6. náběhu totiž prohrával 20:2. Marco je ovšem unikátní bojovník. Hned po pauze zahrál sérii 7. Coklu hrál ale stále skvěle. Po 10. náběhu vedl 29:15. Marco však v následujícím náběhu vytáhl sérii 11-ti bodů stáhl rozdíl skore na pouhé tři body. A v dramatickém závěru zápasu byl Ital lepší. Vyhrál 36:40 na 19 náběhů. Souboj Frédéric Caudron vs. Heang-Jik Kim nebyl pouze zápasem, který rozhodne o účasti v semifinále, ale také zápasem o tom, který z těchto dvou hráčů získá triumf za celkové vítězství v seriálu World cupů. Blíže k němu měl korejský supertalent. Pokud by Belgičana porazil, tak by ho již o tuto prestižní trofej nemohl nikdo připravit. V případě porážky by potřeboval Caudron nebo Jaspers vyhrát tento turnaj. Bilance Frédérica vyhraných/prohraných zápasů v posledních dvou měsících by se dala vyjádřit % poměrem asi tak 95:5. Caudron 25-ti letého Korejce, vítěze letošních World cupů v Portu a Cheong-Ju, přejel poměrem 40:22 na 26 náběhů. Heang-Jik si tak svým triumfem nebyl jistý. Dlouho čeká Roland Forthomme na velký mezinárodní úspěch. Poté, co zhruba před více jako rokem vypadl z TOP 12, klesl belgický hráč až na 37. místo světového žebříčku. V souboji s Jaspersem byl papírovým favoritem holandský hráč. Úvod zápasu byl skvostný. Po třetím náběhu skore 13:17 pro Rolanda. Oba hráči po celý průběh zápasu předváděli hru přes dva průměr. Ve vypjatém konci byl ale lepší 47-ti letý Belgičan. Roland zvítězil 32:40 na 18 náběhů.
Sobotní finálový den měl znovu extrémní úroveň. V poslední době jsme si zvykli na opravdu exkluzivní vyvrcholení turnajů. A obzvláště když hrají takoví rutinéři jako tomu bylo dnes v Hurghadě. Prvním zápasem bylo semifinále Merckx vs. Zanetti. Eddovi se tentokrát nepovedly první čtyři náběhy. Neudělal ani bod. Marco na tom nebyl o moc lépe, měl pouze dva body. Ve 12. náběhu však na počitadle u jména Merckx svítilo 28 bodů. Eddy zahrál série 5, 9, 2, 4 a 8. Mezitím také tři čáry. Ital měl pouze 10 bodů. No ale Marco je prostě Marco. Ve 14. náběhu série 10, v 17. náběhu znovu 10. Eddy najednou vede pouze o 4 body poměrem 31:35. V 18. náběhu Eddy nedává poslední bod a Marco má asi poslední šanci. Přidává bod po bodu. Potřebuje jich 9. Má šest, hraje druhou rukou obrácenou kvartu. K velké smůle je tam však tuž od červené koule. Eddy zápas v 19. náběhu jedním bodem dohrává.
Úvod druhého semifinále nic o velkolepém výkonu nenapovídal. Skore po 3. náběhu bylo nerozhodné 1:1. To co se ale na stole začalo dít posléze nemělo chybu. Stal se z toho zápas fotbalovou terminologií řečeno na jednu bránu. Požadovaných zbývajících 39 bodů zahrál Roland v osmi nábězích. Série 2-5-3-5-13-7-1-3. Konečné skore 40:15 na 11 náběhů ! Vítězství Fothomma tak znamenalo jistou výhru Kima v seriálu World cupů. A s tím spojenou finanční prémii ve výši 5000€.
Díky výhře Rolanda na Frédéricem se tak neopakovala situace ze Canta Cruz, kde se ve finále potkali Frédéric s Eddym. Nicméně fakt, že na stupních vítězů budou stát tři hráči z jedné země je v dnešní době až neuvěřitelný. Stalo se to teprve počtvrté v historii za celkem 170 odehraných World cupů ! A upřímně asi pouze další dvě země mohou v dnešní době pomýšlet na to samé. Korea a Turecko. Nicméně Belgie zdaleka není na světových pohárech zastoupena tolika hráči jako zmíněné dvě země. A to že nebylo zase tak daleko, aby byla kompletní finálová čtyřka z Belgie, při faktu, že mezi posledních 32 se dostali právě čtyři Belgičani, je neuvěřitelné.a podtrhuje to fenomenální hráčskou kvalitu této země.
Eddy se díky finálové účasti na MS zachránil v TOP 14 světového žebříčku. Vítězstvím v Hurghadě se ale mohl za dva turnaje posunout z 11. pozice až na druhou. Roland by zase díky vítězství poskočil ze současné 37. místa až někam ke 20. pozici na světě. Tipovat vítěze ? Velice obtížné. Forthomme měl v zádech vítězství nad Blomdahlem, Jaspersem a Caudronem. No řekněte, komu se toto na jednom turnaji podaří ? Ovšem statisticky krutý fakt pro Rolanda byl ten, že Eddy z devíti finálových účasti na turnaji světové série odcházel poražen pouze jednou. Roladova bilance je lehce záporná. Pět účastí a dvě vítězství.
Úvod zápasu. To byl klíč k úspěchu a dá se říci, že ten Eddymu turnaj vyhrál. Roland začal nejhůře, jak mohl. Nedal úvodní pozici. Ve 4. náběhu měl pouze dva body. No a navíc se schylovalo k Eddyho neskutečné sérii. Na svém kontě měl 8 bodů a přidal k nim dalších 14 ! Do pauzy se šlo za stavu 2:22 !!! A to byl 15. bod opravdu z těch nejjednodušších. Eddy po pauze zvolnil, ale dohánět 20-ti bodovou ztrátu ve finále je složitý úkol. Roland bojoval. V 15. náběhu zahrál sérii 8 a dostal se na rozdíl osmi bodů. A právě další série v podobné výši jako byl aktuální rozdíl ve skore Rolandovi chyběla. Eddy pak v 19. náběhu zápas stylově dohrál sérií 8 a po květnovém vítězství v Ho Či minově městě si připisuje letošní druhý triumf a celkově v kariéře již devátý.
Eddy si tak z Hurghady nejenom odváží šek na 8000€ za vítězství v turnaji. V celkovém pořadí World cupů se dostal před Caudrona na druhou pozici – další 3750€ a zejména Eddy figuruje v novém vydání světového žebříčku na druhé pozici. Dalo by se říci belgická nadvláda. Caudron totiž bez problémů udržel pozici světové jedničky.
No a pozice v TOP 14 světového žebříčku bude od příštího roku vstupenkou k vysokým finančním odměnám. Vedení světové billiardové federace (U.M.B.) totiž oznámilo historickou dohodu. UMB a Kozoom International podepsali novou pětiletou smlouvu, která zaručuje korejské společnosti Kozoom International výhradní mediální a marketingové práva na všechny UMB turnaje. Nicméně to je pouze část dohody mezi těmito subjekty, které vehementně spolupracují již od roku 2010. Kozoom se stává od roku 2018 promotérem nových turnajů – kontinentálního poháru a série Masters turnajů. Masters turnaje budou uzavřeny pro nejlepší hráče dle světového žebříčku a na každém z turnajů bude dotace na prize money okolo 150 tisíc € !  Masters turnaje by navíc měly plnit efekt propagace trojbandu v různých částech světa. K tomu výbor UMB schválil navýšení prize money na World cupech a Mistrovství světa o 100 % ! Hráči si tedy od příštího roku rozdělí na World cupu 106 500€ a na Mistrovství světa 118 500€.
Zdá se, že v dalším směřování UMB byla varianta uzavřeného profesionálního okruhu. Avšak touto dohodou a kroky z ní vyplývající byla zvolena cesta sjednocení profesionálnů a amatérů pouze a jedině pod hlavičkou UMB.
V příštím roce bude v kalendáři UMB celkem až 15 nejprestižnějších turnajů. Počítá se se 6 až 7 World cupy, dvěma Mistrovství světa (jednotlivci, dvojice), 6 turnajů Masters (od druhé poloviny roku). Celkem si tak hráči na prize money rozdělí více jak 1,5 milionu € !
Tyto grandiózní plány však velice ovlivní evropské soutěže klubových družstev, z kterých je valná většina evropských profesionálů živa. UMB bude blokovat 24 termínů v kalendářním roce, což je pro dlouhodobé soutěže s cílem mít na soupiskách TOP hráče světa velký problém. Nechme se tedy překvapit, jak celá situace dopadne. Nicméně fakt, že kulečník je prvořadně individuální sport se tady jasně ukazuje.
Je to další zásadní krok Xaviera Carerra v cestě za masovostí našeho sportu. Xavier je neuvěřitelný vizionář a zejména díky snaze jeho týmu se posunuje trojband a podmínky pro profesionální hráče tam, kam patří. Prozřetelná spolupráce s Korejcem Wiliamem Oh, následné přesunutí sídla sídla Kozoomu do Koreje, podpis exkluzivní smlouvy s největší korejskou sportovní stanící MBC o vysílání všech turnajů UMB. To jsou nejdůlěžitější kroky Xaviera posledních pěti let.
Čeká nás velice slibná budoucnost. A je i tady na nás v Česku, zda se k ní alespoň z části připojíme.
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Výsledky Kozoom CueSco
Videogalerie turnaje
Světový žebříček
Konečné pořadí seriálu World cupů

 

Další top zprávy

Extraliga v trojbandu – 1. hrací víkend

19.9.2018

O uplynulém víkendu odstartovala dlouhodobá nejvyšší soutěž v trojbandu čtyřčlenných družstev na závodním stole. Soutěž doznala oproti minulé sezoně několika změn. Díky celkem 14-ti přihlášeným týmům se soutěž rozdělila na dvě úrovně. Do Extraligy je nasazano osm družstev dle pořadí z minulé sezony. Zbylých šest družstev tvoří soutěž 1. ligy. Co se týče postupu a sestupu, tak osmý tým Extraligy přímo nahradí vítěz 1. ligy. Sedmý tým Extraligy sehraje s druhým týmem 1. ligy na neutrálních stolech barážové dvojutkání. Obhájcem titulu z posledních dvou sezon je tým BK Ekvita Kladno. Stejně jako v uplynulé sezoně bude pro družstva velkou motivací vize kvalifikovat se na evropský šampionát klubových družstev, který se uskuteční na konci června v Portu. S největší pravděpodobností se do Porta kvalifikují dva naše týmy. Sekce karambol podpoří vítěze soutěže částkou 50 tísíc korun, druhého v pořadí částkou poloviční. Také jako přípravu na tuto mezinárodní akci je od této sezony povinností hrát zápasy s časovým omezením 40-ti vteřin. Toto je řešeno pomocí online počitadla výsledkového servisu a tak vývoj všech zápasů soutěže je možné sledovat online nebo si průběh zápasu můžeme projít zpětně. Ze žižkovského klubu se navíc všechny zápasy přenášejí živě. Všechny zápasy zůstávají v archivu Youtube kanálu žižkovského klubu.

Přehled nové sportovní sezony

13.9.2018

O uplynulém víkendu odstartovala zápasy oblastních tříd nová sportovní sezona sekce karambol Českomoravského billiardového svazu. Co přinese ? Pojďme se na ni podívat v souhrnném článku.

Týden s Eddym

17.8.2018

Celý uplynulý týden strávil vicemistr světa v trojbandu z roku 2010 Belgičan Eddy Leppens v České republice. Od pátku do středy odtrénoval celkem 36 hodin s našimi vybranými dvanácti hráči. Čtvrteční odpoledne strávil Eddy v trmickém klubu, kde na pozvání pana Jiřího Skriby a za účasti primátorky statutárního města Ústí nad Labem Ing. Věry Nechybové, postupně trénoval domácí nejlepší hráče, předvedl ukázku technických disciplín a nakonec odehrál tři přátelské partie a předvedl několik exhibičních strků.

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

25.7.2018

Po roční odmlce se znovu povedl dotáhnout ke zdárnému konci tréninkový kemp se zahraničním trenérem. Stejně jako v červenci 2016 do Česka zavítá aktuální osmnáctý hráč světového žebříčku Belgičan Eddy Leppens. Eddy u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká, na pozvání pana Skriby, exhibiční vystoupení v trmickém klubu.

Merckx vyhrává 3CC Masters a 40000$

16.7.2018

Za svou mnohaletou kariéru si ještě nikdy Belgičan Eddy Merckx neodnesl šek v takové výši za turnajové vítězství. Eddy se stal vítězem první edice nové série turnajů 3-Cushion Challenge World Masters, když ve finále porazil svého krajana Eddyho Leppense v poměru 57:19. 24 hráčů turnaje si rozdělilo prize money ve výši 220 000$. Eddy jako vítěz obdržel šek na 40 000$.

Frédéric Caudron je vládcem světového trojbandu

9.7.2018

Slaví zisk jubilejního dvacátého World cupu. Je úřadující mistr světa, vicemistr Evropy, letos vyhrál dva World cupy ze čtyř, je první ve světovém žebříčku o dva parníky před zbytkem pole a celkové vítězství v letošním seriálu World cupů mu uteče jen velmi těžce. Řeč je o padesátiletém jedinečném Mr. E.T. Belgičanu Frédéricu Caudronovi, který bez pochyby zažívá nejlepší období své hráčské kariéry.

BC Ostrava podruhé vítězí na Dunajském poháru

3.7.2018

Po sobě jdoucí čtyřnásobný mistr české extraligové soutěže v technických disciplínách tým Billiard club Ostrava se stal letošním vítězem již devátého ročníku Dunajského poháru. Turnaje se účastní mistři Česka, Rakouska a Německa. Tentokrát se turnaj odehrál v německém Kemptenu. Družstvo Ostravy v tradičním složení Rostislav Skořupa, Heřman Onderka, Jan Dvořáček a Radovan Hájek zvítězilo v obou zápasech a svou čtvrtou účast na Dunajském poháru přetavilo ve druhé vítězství.

1. sympozium federací C.E.B.

26.6.2018

Místo konání – Porto – Estádio do Dragão F.C. Porto
Datum konání – 9. června 2018
Účastnící: Rakousko, Belgie, Česká republika, Francie, Německo, Holandsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko 

Dick Jaspers po dvou letech triumfuje na World cupu

20.6.2018

Před turnajem obhajoval ve světovém žebříčku 54 bodů. Případná porážka v prvním kole by ho posunula na hranici světové čtrnáctky a nebezpečí pádů do kvalifikačních kol turnajů světové série. V pravý moment ale holandská stálice světové trojbandové scény Dick Jaspers zabral a to navíc takovým způsobem, že dokázal celý turnaj ovládnout. Jaspers po čtyřech prohraných finále World cupu v řadě, jeho poslední výhra se datuje na začátek roku 2016, porazil v belgickém Blankenberge Turka Semiha Sayginera 40:33 na 17 náběhů. Tento triumf Holanďana posunul zpět do klidných vod popředí světového žebříčku a do žil se mu vlila jeho pověstná jistota.

FBN Tekstil SBK vítězem ME klubových týmů v trojbandu

17.6.2018

Jubilejní 60. ročník Mistrovství Evropy čtyřčlenných týmů v trojbandu, který hostil obhájce titulu z loňského roku F.C. Porto, vyhrál turecký tým FBN Tekstil SBK hrající v sestavě Tayfun Tasdemir, Murat Naci Coklu, Can Capak a Gokhan Salman. Turci ve finále porazili holandský tým S.I.S. Schoonmaak v poměru 4:4, když se poslední zápas mezi jedničkami týmů Hofmanem a Tasdemirem nedohrál, protože Turci již v tu dobu měli vyšší průměr. Turecký tým tak vyhrává tuto soutěž podruhé za poslední tři roky. Před třemi lety vyhráli i díky pomoci Frédérica Caudrona. V minulém roce podlehli ve finále portugalskému F.C. Porto, za které hrál Blomdahl se Sanchezem.

Další zpravodajství

Extraliga v trojbandu – 1. hrací víkend

19.9.2018

O uplynulém víkendu odstartovala dlouhodobá nejvyšší soutěž v trojbandu čtyřčlenných družstev na závodním stole. Soutěž doznala oproti minulé sezoně několika změn. Díky celkem 14-ti přihlášeným týmům se soutěž rozdělila na dvě úrovně. Do Extraligy je nasazano osm družstev dle pořadí z minulé sezony. Zbylých šest družstev tvoří soutěž 1. ligy. Co se týče postupu a sestupu, tak osmý tým Extraligy přímo nahradí vítěz 1. ligy. Sedmý tým Extraligy sehraje s druhým týmem 1. ligy na neutrálních stolech barážové dvojutkání. Obhájcem titulu z posledních dvou sezon je tým BK Ekvita Kladno. Stejně jako v uplynulé sezoně bude pro družstva velkou motivací vize kvalifikovat se na evropský šampionát klubových družstev, který se uskuteční na konci června v Portu. S největší pravděpodobností se do Porta kvalifikují dva naše týmy. Sekce karambol podpoří vítěze soutěže částkou 50 tísíc korun, druhého v pořadí částkou poloviční. Také jako přípravu na tuto mezinárodní akci je od této sezony povinností hrát zápasy s časovým omezením 40-ti vteřin. Toto je řešeno pomocí online počitadla výsledkového servisu a tak vývoj všech zápasů soutěže je možné sledovat online nebo si průběh zápasu můžeme projít zpětně. Ze žižkovského klubu se navíc všechny zápasy přenášejí živě. Všechny zápasy zůstávají v archivu Youtube kanálu žižkovského klubu.

Přehled nové sportovní sezony

13.9.2018

O uplynulém víkendu odstartovala zápasy oblastních tříd nová sportovní sezona sekce karambol Českomoravského billiardového svazu. Co přinese ? Pojďme se na ni podívat v souhrnném článku.

Týden s Eddym

17.8.2018

Celý uplynulý týden strávil vicemistr světa v trojbandu z roku 2010 Belgičan Eddy Leppens v České republice. Od pátku do středy odtrénoval celkem 36 hodin s našimi vybranými dvanácti hráči. Čtvrteční odpoledne strávil Eddy v trmickém klubu, kde na pozvání pana Jiřího Skriby a za účasti primátorky statutárního města Ústí nad Labem Ing. Věry Nechybové, postupně trénoval domácí nejlepší hráče, předvedl ukázku technických disciplín a nakonec odehrál tři přátelské partie a předvedl několik exhibičních strků.

Länderkampf 2018

4.8.2018

BC Kladno vs. Sachsen-Aanhalt

Tradiční turnaj v trojbandu mezi hráči klubu BC Ekvita Kladno a výběrem spolkové země Sasko-Anhaltsko.

Hlavní hvězdou je přední světový hráč, mistr Dánska a finalista mistrovství světa Dion Nelin.

Program turnaje

program

Tréninkový kemp s Eddy Leppensem

25.7.2018

Po roční odmlce se znovu povedl dotáhnout ke zdárnému konci tréninkový kemp se zahraničním trenérem. Stejně jako v červenci 2016 do Česka zavítá aktuální osmnáctý hráč světového žebříčku Belgičan Eddy Leppens. Eddy u nás absolvuje týdenní program. Nejprve se po šest dnů bude na Žižkově věnovat našim nejlepším hráčům ve zlepšení jejich dovedností v trojbandové hře. Poté ho čeká, na pozvání pana Skriby, exhibiční vystoupení v trmickém klubu.

Merckx vyhrává 3CC Masters a 40000$

16.7.2018

Za svou mnohaletou kariéru si ještě nikdy Belgičan Eddy Merckx neodnesl šek v takové výši za turnajové vítězství. Eddy se stal vítězem první edice nové série turnajů 3-Cushion Challenge World Masters, když ve finále porazil svého krajana Eddyho Leppense v poměru 57:19. 24 hráčů turnaje si rozdělilo prize money ve výši 220 000$. Eddy jako vítěz obdržel šek na 40 000$.

Frédéric Caudron je vládcem světového trojbandu

9.7.2018

Slaví zisk jubilejního dvacátého World cupu. Je úřadující mistr světa, vicemistr Evropy, letos vyhrál dva World cupy ze čtyř, je první ve světovém žebříčku o dva parníky před zbytkem pole a celkové vítězství v letošním seriálu World cupů mu uteče jen velmi těžce. Řeč je o padesátiletém jedinečném Mr. E.T. Belgičanu Frédéricu Caudronovi, který bez pochyby zažívá nejlepší období své hráčské kariéry.

BC Ostrava podruhé vítězí na Dunajském poháru

3.7.2018

Po sobě jdoucí čtyřnásobný mistr české extraligové soutěže v technických disciplínách tým Billiard club Ostrava se stal letošním vítězem již devátého ročníku Dunajského poháru. Turnaje se účastní mistři Česka, Rakouska a Německa. Tentokrát se turnaj odehrál v německém Kemptenu. Družstvo Ostravy v tradičním složení Rostislav Skořupa, Heřman Onderka, Jan Dvořáček a Radovan Hájek zvítězilo v obou zápasech a svou čtvrtou účast na Dunajském poháru přetavilo ve druhé vítězství.

1. sympozium federací C.E.B.

26.6.2018

Místo konání – Porto – Estádio do Dragão F.C. Porto
Datum konání – 9. června 2018
Účastnící: Rakousko, Belgie, Česká republika, Francie, Německo, Holandsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko 

Dick Jaspers po dvou letech triumfuje na World cupu

20.6.2018

Před turnajem obhajoval ve světovém žebříčku 54 bodů. Případná porážka v prvním kole by ho posunula na hranici světové čtrnáctky a nebezpečí pádů do kvalifikačních kol turnajů světové série. V pravý moment ale holandská stálice světové trojbandové scény Dick Jaspers zabral a to navíc takovým způsobem, že dokázal celý turnaj ovládnout. Jaspers po čtyřech prohraných finále World cupu v řadě, jeho poslední výhra se datuje na začátek roku 2016, porazil v belgickém Blankenberge Turka Semiha Sayginera 40:33 na 17 náběhů. Tento triumf Holanďana posunul zpět do klidných vod popředí světového žebříčku a do žil se mu vlila jeho pověstná jistota.