Belgický World cup a historická dohoda

9.12.2017

Dnes nebylo úplně daleko k tomu, aby si nezainteresovaný divák neřekl, že si dopoledne pustil na Kozoomu belgické mistrovství v trojbandu. No dvě vítězství Leppense a semifinálové složení letošního posledního World cupu V Hurghadě by vypadalo takto – Merckx – Leppens a Caudron – Forthomme. Leppens však v osmifinále vypadl s Turkem Coklu, kterého v dalším kole vyřadil Ital Zanetti. A tak právě Marco doplnil na stupních vítězů belgickou trojici. Finálové složení z nedávného Mistrovství světa se neopakovalo. Caudron, který také bojoval o celkový triumf letošního seriálu World cupů, podlehl skvěle hrajícímu Forthommovi. Avšak Roland ve finálovém klání nestačil na rozjetého Eddyho Merckxe, když prohrál v poměru 40:25 na 19 náběhů.
Sedmý a již tradičně závěrečný World cup sezony hostila Hurghada. Lépe řečeno El Gouna. Stejně jako v minulém roce se museli hráči z mezinárodního letiště Hurghada dopravit ještě do cca 25 kilometrů vzdáleného rezortu El Gouna. Organizátoři připravili dvě hrací místnosti. Hlavní sál s pěti stoly a vedlejší se třemi stoly. Spojení herního materiálu velmi tradiční, tedy stoly Gabriels a sukno Iwan Simonis. Turnaj za účasti 147 hráčů, mezi kterými byli i čtyři čeští zástupci, začal v neděli 3. prosince.
Naše federace využila přednostního práva pro přihlášení našich čtyř hráčů. Odpadává tak napjatá situace, kdy si jednotliví hráči museli hlídat otevření přihlášek na webu UMB. Zejména o Hurghadu je vždy enormní zájem. Zájem o účast v Hurghadě projevili Ivo Gazdoš, Jan Hudák, Radek Novák a Jarda Korec. Jarda začal hned v první den. Při pohledu na před-před-před kvalifikační skupiny by se dala vybrat daleko snazší skupina, než kterou dostal Jarda. Korejec a španělský juniorský mistr světa na nových stolech je v podstatě vražedný los. Skupinu vyhrál Španěl Carrion s GP 1,428. Druhý Korejec Seo měl GP ještě vyšší – 1,487. Skupina zdaleka nejtěžší, kde Jarda neměl šanci.
Radek Novák s Ivo Gazdošem byli nasazeni do před-před kvalifikace. Radek měl skupinu snadnou a bez problémů postoupil. Ivoš v prvním zápase s Libanoncem poté, co v podstatě celý zápas prohrával, zachránil remízu na 36 náběhů. Jeho druhým soupeřem mu byl Turek Celik. Ivoš musel k zajištění postupu bezpodmínečně vyhrát. Oba hráči nehráli dobře. Skore bylo 16:14 pro Turka po 21. náběhu. Pak ale zápas rozhodl Celik sérií 9. Ivo pak ještě měl šance, nakonec ale prohrál 30:23 na 28 náběhů.
Ve složení před kvalifikačních skupin již najdeme opravdu velká jména světového trojbandu. Skupiny se tady vetšinou vyhrávají daleko nad jedna průměr. Nicméně Honza Hudák dopředu věděl, že jeho egyptský soupeř Ragay Henry je velice hratelný soupeř. No a co se nestalo. Radek Novák postoupil jako 12. hráč před-před kvalifikace do skupiny k Honzovi. Byla tak velká šance, že jeden z našich hráčů postoupí do poslední fáze kvalifikace, což je při dnešní úrovni velkým úspěchem. Pravidla hovoří, že hráči stejné národnosti ve tříčlenné skupině musí odehrá zápas jako první a tak se šlo v úterý v 10:00 na věc. Papírově byl favoritem Radek. Zejména díky tomu, že měl na rozdíl od Honzy dva zápasy k dobru. Zápas však vyzněl lépe pro jabloneckého hráče. Radek vedl ve 25. náběhu 25:21. Honza však vytáhl nejvyšší sérii zápasu ve správný moment. Zahrál 6 a dostal se do vedení. Zápas pak ukončil ve 29. náběhu. Radek v dalších čtyřech nábězích bod neudělal. Jako poražený šel hrát Radek s Henrym. Svého soupeře zametl na 16 náběhů ! Honza tak velice dobře věděl, že musí bezpodmínečně svého egyptského soupeře porazit. Případná prohra by s největší pravděpodobností hrála pro Radka. Ten by měl vyšší GP. Honza se velmi trápil. Naštěstí však za stavu 19:18 potřeboval k ukončení zápasu pouze pět náběhů a slavil postup za vítězství 30:20 na 40 náběhů.
Kvalifikační skupiny – to je už opravdová řezničina. Vybírat si tady soupeře v podstatě nejde a máte jistotu, že pokud nebudete hrát sakra dobře, tak nemáte žádnou šanci. Honza postoupil jako 14. v pořadí a šel do skupiny k nasazenému Sung Won Choiovi, jedinému korejskému mistru světa, a Turkovi Karakurtovi, který rovněž postoupil z před kvalifikace. Honza sehrál s Turkem kvalitní utkání. Do pauzy šel ve ztrátě jednoho bodu. Prohrával 20:19 na 14 náběhů. Ve 23. náběhu zápasu se Honza dokonce ujal vedení 25:26. Juniorský mistr Evropy však předvedl skvělý závěr. Ve 25. náběhu zahrál 7. A o tři náběhy později další sérií 7 zápas ukončil. Honza nedokázal zahrát od 24. náběhu ani bod. Ve druhém zápase s Korejcem to byla jednostranná záležitost od samotného začátku. Do pauzy šel Choi s vedením 23:4 na 8 náběhů. O 4 náběhy později měl Sung-Won na svém kontě již 36 bodů. Závěr se mu ale vůbec nepovedl, dohrál „až“ ve 20. náběhu. Bezmocný Honza měl na svém kontě 9 bodů.
Honza obsadil konečné velmi solidní 52. místo. Ve světovém žebříčku se posunul na pozici 59.
Neskutečný výkon předvedl v kvalifikační skupině L Javier Palazon. Na potřebných 80 kvart potřeboval pouze 26 náběhů ! V prvním zápase porazil De Bruijna na 10 náběhů, když se do pauzy šlo za stavu 22:1 ve 3. náběhu. Javier zahrál sérii 16. Druhý zápas s Korejcem Jae-Guen Kimem byl také fantastický. Kim zahrál do pauzy sérii 11 a v 5. náběhu vedl 20:12. Javier však hned po pauze kontroval rovněž sérií 11 ! V 9. náběhu bylo skore 25:33 pro Španěla. Překrásný souboj nakonec ovládl Javier v poměru 37:40 na 16 náběhů. Tři generál s kvalifikační skupiny – to tu ještě nebylo !
K 17. nasazeným hráčům do hlavní fáze turnaje se tak přidalo 12 vítězů skupin a tři nejlepší hráči z druhých míst. Tady stojí za zmínku fakt, že Myung Woo Cho nepostoupil z kvalifikace jako lucky-looser o tři tisíciny. Dán Thomas Andresen měl jako třetí hráč GP 1,717, Myung 1,714 !
Neuvěřitelně dominantní byli zástupci evropských států v hlavní soutěži letošního sedmého World cupu. Z deseti asijských hráčů, kteří byli mezi posledními dvaatřiceti, se mezi posleních šestnáct podívali pouze dva. Tyto dva doplnil domácí Sidhom. Zbytek byli Evropani. Čtyři Belgičani, dva Španělé, dva Turci, Ital, Francouz, Dán, Řek a Holanďan.
Na svou úspěšnou kariéru začíná navazovat Dán Tonny Carlsen. Ten po 12-ti letech začal díky podpoře dánské federace objíždět velkou většinu World cup turnajů a nese to své ovoce. Tonny byl nasazen do před-kvalifiakce a dostal se až do finálových bitev. V prvním kole porazil Korejce Hea 40:30 na 22 náběhů. Od začátku turnaje byl ve velké pohodě Eddy Merckx. Ten v prvním kole porazil kvalifikanta Tayfuna Tasdemira na 14 náběhů, když zaznamenal séri 15 ! Neskutečný obrat předvedl Řek Nikos Polychronopoulos. Zápas se Sung-Won Choiem otočil za 6 náběhů ze stavu 23:12 na konečných 30:40 ve 24. náběhu. Nikos zápis vypadal následovně: 14-0-2-4-4-4. Velkou bitvu sehrál Vietnamec Cuong Ma s v poslední době nezastavitelným Caudronem. Zápas dospěl k rozstřelu. Ma zahrál úvodní pozici a měl obrácenou kvartu. Vymetl neskutečnou díru v rohu. Caudron má také jeden, obrácená kvarta s obtížnou tuží. Kdo má prémiový účet Kozoomu, ať se na to vyhnutí tuže několikrát podívá. Vítěz posledního World cupu Blomdahl se s turnajem loučí již v prvním kole. Díky skvělému finiši ho poráží Roland Forthomme. V posledních třech nábězích Roland zahrál série 3-7-4. Zrádnost kulečníku a obzvláště trojbandu ukazuje zápas mezi Španěly Palazonem a Zapatou. Javier v kvalifikaci trefil všechno na co si vzpomněl. V zápase se Zapatou vedl 24:13 na 9 náběhů. V podstatě svůj turnajový standart 🙂 Ještě v 18. náběhu vedení 32:27. Pak ale následoval těžký závěr, ve kterém byl úspěšnější mladší ze španělské dvojice. Juan-David vyhrál o tři body na 31 náběhů. Skvěle se na turnaji prezentoval Dán Andersen. V prvním kole hlavní části sice nstačil na Dicka Jasperse. Byl mu ale více než důstojným soupeřem. Thomas nakonec prohrál o čtyři body na 24 náběhů.
No a další Dán Tonny Carlsen byl k nezastavení. Dalším velkým jménem, na které si vyšlápl byl Dani Sanchez. Tonny zápas dohrál ve 26. náběhu. Dani neměl pozici jednoduchou. Z dohrávky potřeboval 5 bodů na remízu. Měl čtyři, avšak pátý byl z kategorie náročnějších. Eddy Merckx pokračoval ve svém ničícím modu. Proti Burymu měl 38 bodů na 12 náběhů ! Závěr byl „slabší“. Následovaly čtyři čáry. Zápas dohrál v 17. náběhu. Eddy Leppens sehrál velkou bitvu s Muratem Naci Coklu. Turecký hráč mu však za stavu 19:21 zahrál sérii 12. Murat zvítězil v poměru 40:35 na 26 náběhů. Marco Zanetti porazil domácího Sidhoma 40:30 na 30. Exkluzivní zápas sehrál Heang-Jik Kim s Polychronopoulosem. Konečné skore 40:30 na 15 náběhů pro korejského hráče. Co dokáže udělat série s výsledným průměrem ukázal Frédéric Caudron .Belgičan měl v souboji s Turkem Yumazem na 15 náběhů průměrných 22 bodů. V 16. náběhu však zápas ukončil luxusní sérií 18 !!! Totálně trápící se Kang neměl žádnou šanci s Forthommem a Dick Jaspers předvedl něco podobného jako Caudron. Posledních 20 bodů sice nezahrál v jednom náběhu, ale natřikrát to taky ujde. Série 9-6-5 a rozhozený Zapata z dohrávky nedal ani úvodní pozici.
Až ve čtvrtfinále skončil Tonny Carlsen. Stopku mu vystavil Eddy Merckx. Úvody jaké Eddy předváděl byly pro soupeře likvidační. Do pauzy šel Eddy s vedením 21:12 na 8 náběhů. Po pauze ve 12. náběhu zahrál sérii 11 a měl na svém kontě již 36 bodů. Závěr byl znovu „slabší“. Partii dohrál v 19. náběhu. Ještě je třeba se zastavit u výkonu Carlsena potažmo Andersena. V roce 2019 pořádá dánská federace individuální mistrovství světa. A tak již od minulého roku se všech World cupů zúčastňují dánští hráči. Federace udělala nominaci šesti hráčů, kteří se v účastech na World cupech střídají. A je opravdu skvělé vidět zpět na mezinárodní scéně pro mnohé známé velmi silné dánské hráče. Zásadní krok dánské federace v čele s Flemmingem Knudsenem nese své ovoce. Jistě je to i k zamyšlení pro český kulečník.
Další famozní zápas předvedli Coklu se Zanettim. Zanetti měl v pauze o čem přemýšlet. V 6. náběhu totiž prohrával 20:2. Marco je ovšem unikátní bojovník. Hned po pauze zahrál sérii 7. Coklu hrál ale stále skvěle. Po 10. náběhu vedl 29:15. Marco však v následujícím náběhu vytáhl sérii 11-ti bodů stáhl rozdíl skore na pouhé tři body. A v dramatickém závěru zápasu byl Ital lepší. Vyhrál 36:40 na 19 náběhů. Souboj Frédéric Caudron vs. Heang-Jik Kim nebyl pouze zápasem, který rozhodne o účasti v semifinále, ale také zápasem o tom, který z těchto dvou hráčů získá triumf za celkové vítězství v seriálu World cupů. Blíže k němu měl korejský supertalent. Pokud by Belgičana porazil, tak by ho již o tuto prestižní trofej nemohl nikdo připravit. V případě porážky by potřeboval Caudron nebo Jaspers vyhrát tento turnaj. Bilance Frédérica vyhraných/prohraných zápasů v posledních dvou měsících by se dala vyjádřit % poměrem asi tak 95:5. Caudron 25-ti letého Korejce, vítěze letošních World cupů v Portu a Cheong-Ju, přejel poměrem 40:22 na 26 náběhů. Heang-Jik si tak svým triumfem nebyl jistý. Dlouho čeká Roland Forthomme na velký mezinárodní úspěch. Poté, co zhruba před více jako rokem vypadl z TOP 12, klesl belgický hráč až na 37. místo světového žebříčku. V souboji s Jaspersem byl papírovým favoritem holandský hráč. Úvod zápasu byl skvostný. Po třetím náběhu skore 13:17 pro Rolanda. Oba hráči po celý průběh zápasu předváděli hru přes dva průměr. Ve vypjatém konci byl ale lepší 47-ti letý Belgičan. Roland zvítězil 32:40 na 18 náběhů.
Sobotní finálový den měl znovu extrémní úroveň. V poslední době jsme si zvykli na opravdu exkluzivní vyvrcholení turnajů. A obzvláště když hrají takoví rutinéři jako tomu bylo dnes v Hurghadě. Prvním zápasem bylo semifinále Merckx vs. Zanetti. Eddovi se tentokrát nepovedly první čtyři náběhy. Neudělal ani bod. Marco na tom nebyl o moc lépe, měl pouze dva body. Ve 12. náběhu však na počitadle u jména Merckx svítilo 28 bodů. Eddy zahrál série 5, 9, 2, 4 a 8. Mezitím také tři čáry. Ital měl pouze 10 bodů. No ale Marco je prostě Marco. Ve 14. náběhu série 10, v 17. náběhu znovu 10. Eddy najednou vede pouze o 4 body poměrem 31:35. V 18. náběhu Eddy nedává poslední bod a Marco má asi poslední šanci. Přidává bod po bodu. Potřebuje jich 9. Má šest, hraje druhou rukou obrácenou kvartu. K velké smůle je tam však tuž od červené koule. Eddy zápas v 19. náběhu jedním bodem dohrává.
Úvod druhého semifinále nic o velkolepém výkonu nenapovídal. Skore po 3. náběhu bylo nerozhodné 1:1. To co se ale na stole začalo dít posléze nemělo chybu. Stal se z toho zápas fotbalovou terminologií řečeno na jednu bránu. Požadovaných zbývajících 39 bodů zahrál Roland v osmi nábězích. Série 2-5-3-5-13-7-1-3. Konečné skore 40:15 na 11 náběhů ! Vítězství Fothomma tak znamenalo jistou výhru Kima v seriálu World cupů. A s tím spojenou finanční prémii ve výši 5000€.
Díky výhře Rolanda na Frédéricem se tak neopakovala situace ze Canta Cruz, kde se ve finále potkali Frédéric s Eddym. Nicméně fakt, že na stupních vítězů budou stát tři hráči z jedné země je v dnešní době až neuvěřitelný. Stalo se to teprve počtvrté v historii za celkem 170 odehraných World cupů ! A upřímně asi pouze další dvě země mohou v dnešní době pomýšlet na to samé. Korea a Turecko. Nicméně Belgie zdaleka není na světových pohárech zastoupena tolika hráči jako zmíněné dvě země. A to že nebylo zase tak daleko, aby byla kompletní finálová čtyřka z Belgie, při faktu, že mezi posledních 32 se dostali právě čtyři Belgičani, je neuvěřitelné.a podtrhuje to fenomenální hráčskou kvalitu této země.
Eddy se díky finálové účasti na MS zachránil v TOP 14 světového žebříčku. Vítězstvím v Hurghadě se ale mohl za dva turnaje posunout z 11. pozice až na druhou. Roland by zase díky vítězství poskočil ze současné 37. místa až někam ke 20. pozici na světě. Tipovat vítěze ? Velice obtížné. Forthomme měl v zádech vítězství nad Blomdahlem, Jaspersem a Caudronem. No řekněte, komu se toto na jednom turnaji podaří ? Ovšem statisticky krutý fakt pro Rolanda byl ten, že Eddy z devíti finálových účasti na turnaji světové série odcházel poražen pouze jednou. Roladova bilance je lehce záporná. Pět účastí a dvě vítězství.
Úvod zápasu. To byl klíč k úspěchu a dá se říci, že ten Eddymu turnaj vyhrál. Roland začal nejhůře, jak mohl. Nedal úvodní pozici. Ve 4. náběhu měl pouze dva body. No a navíc se schylovalo k Eddyho neskutečné sérii. Na svém kontě měl 8 bodů a přidal k nim dalších 14 ! Do pauzy se šlo za stavu 2:22 !!! A to byl 15. bod opravdu z těch nejjednodušších. Eddy po pauze zvolnil, ale dohánět 20-ti bodovou ztrátu ve finále je složitý úkol. Roland bojoval. V 15. náběhu zahrál sérii 8 a dostal se na rozdíl osmi bodů. A právě další série v podobné výši jako byl aktuální rozdíl ve skore Rolandovi chyběla. Eddy pak v 19. náběhu zápas stylově dohrál sérií 8 a po květnovém vítězství v Ho Či minově městě si připisuje letošní druhý triumf a celkově v kariéře již devátý.
Eddy si tak z Hurghady nejenom odváží šek na 8000€ za vítězství v turnaji. V celkovém pořadí World cupů se dostal před Caudrona na druhou pozici – další 3750€ a zejména Eddy figuruje v novém vydání světového žebříčku na druhé pozici. Dalo by se říci belgická nadvláda. Caudron totiž bez problémů udržel pozici světové jedničky.
No a pozice v TOP 14 světového žebříčku bude od příštího roku vstupenkou k vysokým finančním odměnám. Vedení světové billiardové federace (U.M.B.) totiž oznámilo historickou dohodu. UMB a Kozoom International podepsali novou pětiletou smlouvu, která zaručuje korejské společnosti Kozoom International výhradní mediální a marketingové práva na všechny UMB turnaje. Nicméně to je pouze část dohody mezi těmito subjekty, které vehementně spolupracují již od roku 2010. Kozoom se stává od roku 2018 promotérem nových turnajů – kontinentálního poháru a série Masters turnajů. Masters turnaje budou uzavřeny pro nejlepší hráče dle světového žebříčku a na každém z turnajů bude dotace na prize money okolo 150 tisíc € !  Masters turnaje by navíc měly plnit efekt propagace trojbandu v různých částech světa. K tomu výbor UMB schválil navýšení prize money na World cupech a Mistrovství světa o 100 % ! Hráči si tedy od příštího roku rozdělí na World cupu 106 500€ a na Mistrovství světa 118 500€.
Zdá se, že v dalším směřování UMB byla varianta uzavřeného profesionálního okruhu. Avšak touto dohodou a kroky z ní vyplývající byla zvolena cesta sjednocení profesionálnů a amatérů pouze a jedině pod hlavičkou UMB.
V příštím roce bude v kalendáři UMB celkem až 15 nejprestižnějších turnajů. Počítá se se 6 až 7 World cupy, dvěma Mistrovství světa (jednotlivci, dvojice), 6 turnajů Masters (od druhé poloviny roku). Celkem si tak hráči na prize money rozdělí více jak 1,5 milionu € !
Tyto grandiózní plány však velice ovlivní evropské soutěže klubových družstev, z kterých je valná většina evropských profesionálů živa. UMB bude blokovat 24 termínů v kalendářním roce, což je pro dlouhodobé soutěže s cílem mít na soupiskách TOP hráče světa velký problém. Nechme se tedy překvapit, jak celá situace dopadne. Nicméně fakt, že kulečník je prvořadně individuální sport se tady jasně ukazuje.
Je to další zásadní krok Xaviera Carerra v cestě za masovostí našeho sportu. Xavier je neuvěřitelný vizionář a zejména díky snaze jeho týmu se posunuje trojband a podmínky pro profesionální hráče tam, kam patří. Prozřetelná spolupráce s Korejcem Wiliamem Oh, následné přesunutí sídla sídla Kozoomu do Koreje, podpis exkluzivní smlouvy s největší korejskou sportovní stanící MBC o vysílání všech turnajů UMB. To jsou nejdůlěžitější kroky Xaviera posledních pěti let.
Čeká nás velice slibná budoucnost. A je i tady na nás v Česku, zda se k ní alespoň z části připojíme.
Výsledky zápasů turnaje
Konečné pořadí
Výsledky Kozoom CueSco
Videogalerie turnaje
Světový žebříček
Konečné pořadí seriálu World cupů

 

Další top zprávy

Radek Novák počtvrté republikovým šampionem

15.4.2024

Nejlepší sezonu na domácí scéně zažívá Radek Novák. O uplynulém víkendu dokázal v Havířově tento brzy sedmačtyřicetiletý pražský rodák získat svůj čtvrtý republikový titul v kategorii jednotlivců v trojbandu na závodním stole, kde ve finále porazil brněnského Martina Boháče. Zároveň byl letos členem vítězného kladenského družstva Extraligy a vítězem seriálu Velkých cen. Navázal tak na sezonu 2021/2022, která byla z pohledu domácích výher totožná. Tuto sezonu ale vyšperkoval dalším milníkem. Generální průměr přes 1,200 ze 44 zápasů a téměř 1500 kvart. To se ještě Radkovi nepovedlo.

BC LakoPlast republikovým mistrem týmů v TD na MS

8.4.2024

2011. V tomto roce se naposledy radoval „český“ tým z výhry v soutěži týmů tříčlenných družstev v technických disciplínách na malém stole. Tehdejší SKP Ústí nad Labem v sestavě Vedral-Březina-Hroník získalo titul a to až na vyšší GPD po remíze 9:9 ve finálovém utkání proti BC Bohumín. Od té doby se radovaly pouze moravské týmy. 3x BC Bohumín, pak 5x BC Ostrava a poté znovu 3x BC Bohumín. Až do letošní sezony. Jarní posila A týmu ústeckého klubu BC LakoPlast hradecký Martin Mrkvička byl velkým trumfem pro boj o zisk tohoto titulu. V kombinaci s Martinem Vedralem a Vlastislavem Tautermanem neměli soupeři v play-off dlouhodobých zemských soutěží velké šance na úspěch. Ve finále tato sestava po vůbec nejlepším výkonu celé sezony GPD 99,83 deklasovala TJ Náchod v poměru 16:2 .

Radek Novák počtvrté v řadě vítězem seriálu VC. Letos s GP 1,280!

2.4.2024

Letos ze šesti turnajů seriálu Velkých cen 4 vyhrál, jedenkrát byl třetí a jeden nehrál. Suverénně tak Radek Novák počtvrté v řadě vítězí v celkovém pořadí seriálu Velkých cen v trojbandu na velkém stole. V konečném pořadí, ve kterém se škrtá nejhorší výsledek, získal Radek 186 bodů. Ve finále 6. turnaje, který se odehrál na Kladně, byl ve 12. konfrontaci Marcel Dirn neblíže první výhře nad Radkem. Zápas hraný do 35-ti bodů skončil na 31 náběhů remízou. V rozstřelu se radoval Radek po výhře 3:2. Radek celé sérii kraloval o třídu. Z posledního turnaje zahrál generální průměr 1,230. Z celé soutěže, svých pěti účastí na turnajích, zahrál Radek skvělý generální průměr 1,280! Vůbec nejlepší kdy kdo v tomto seriálu u nás zahrál. V celkovém pořadí letošního seriálu druhý Marcel na Radka ztratil propastných 43 bodů.

Radek Novák v Prostějově vyhrává 3. Velkou cenu sezóny

27.2.2024

V letošní sezoně se zúčastnil čtyř Velkých cen z pěti. Tři vyhrál, jednou obsadil třetí místo. A pokud nastoupí do poslední šesté Velké ceny, která je na programu o Velikonocích na Kladně, tak jej již nikdo nemůže připravit o v pořadí čtvrté po sobě jdoucí celkové vítězství v seriálu Velkých cen. V Prostějově porazil  v repríze finále letošní druhé Velké ceny Radek Novák Vladimíra Starečka z Havířova v poměru 33:35 na 33 náběhů. Třetí místo obsadil na turnaji skvěle hrající Jiří Přeček společně s Pavlem Starečkem.

Mezinárodní školení rozhodčích ve 5-pins

19.2.2024

V sobotu 17. února se v Praze na Žižkově uskutečnilo mezinárodní školení rozhodčích v disciplíně 5-pins. Účastnilo se celkem 11 rozhodčích z pěti federací evropské billiardové federace CEB. Školitelem nebyl nikdo jiný než Ital Luca Marzio Garavaglia. Mistr své země v této disciplíně, učitel mnoha evropských hráčů a také bývalý člen vedení CEB. 

Sedmnáctý titul pro Fause v kádru 47/2

19.2.2024

Brzy padesátiletý Marek Faus obhájil republikový titul v disciplíně kádr 47/2. V této disciplíně triumfoval již posedmnácté, celkem se jedná o jeho dvaašedesátý titul v dospělé kategorii na velkém stole. Na zisk tohoto titulu se ale pořádně nadřel. Ve finále čelil svému vrstevníkovi a taktéž brněnskému rodákovi Martinu Boháčovi. Faus šel do finále povzbuzen semifinálovým výkonem na 3 náběhy. Finálovým zápasem se ale protrápil. Boháč v zápase po 14. náběhu vedl již 70:151. Do vítězného konce ale zápas nedotáhl. V nervózním závěru byl potrestán za svou chybu, kdy mu při massé nedojela koule. Faus nabídnutou šanci využil, dohrál 64 body a zvítězil 200:180 na 19 náběhů. 

Marek Faus mistrem ČR v kádru 71/2 s GP 29,63

5.2.2024

Devatenáctý republikový titul v disciplíně kádr 71/2 přidal o uplynulém víkendu do své sbírky Marek Faus reprezentující SK Billard Centrum Praha. Ve finále 31. ročníku porazil hráče BC Vítkov Prague Adama Kozáka jasně 175:19 na 3 náběhy. Úřadujícímu mistru Evropy v obou kádrových disciplínách se finálový den v Ústí nad Labem povedl. V semifinále se postaral o nejlepší výkony celého turnaje. Martina Vedrala porazil na 2 náběhy, zápas dohrál sérií 173. 

Ivo Gazdoš vítězí v Ostravě s GP 1,271

29.1.2024

Parádní výkony předvedl zanedlouho jednašedesátiletý Ivo Gazdoš v nedělním dnu 4. Velké ceny v trojbandu na závodním stole, která se o uplynulém víkendu odehrála v jeho mateřském klubu BC Ostrava. Ivo postupně ve čtvrtfinále porazil Přečka na 19 náběhů. V semifinále největšího rivala Nováka na 24 náběhů a v repríze finále 1. Velké ceny v Havířově Ivo otočil díky sérii 12 zápas s Marcelem Dirnem ze stavu 21:28 na konečných 35:32 na 20. Ve vyřazovací části zahrál potřebných sto bodů na 63 náběhů, což se rovná průměru 1,587. V součtu se sobotní kvalifikací a hlavní soutěží Ivoš turnaj zakončil s GP 1,271! Jeden z jeho nejlepších turnajů vůbec.

Marek Faus získává 60. titul na velkém stole

7.1.2024

Třináctý mistrovský titul v disciplíně jednoband, celkově již šedesátý v pěti různých disciplínách na velkém stole v dospělé kategorii. To je highlight uplynulého víkendu v podání Marka Fause. Marek nenašel v průběhu 32. Mistrovství České republiky v jednobadu přemožitele. Ve finále porazil Milana Ráčka 88:71 na 25 náběhů. 3. místo obsadili Marián Kubiš a Vladimír Hambálek.

OBL | Novoroční turnaj

3.1.2024

Na přelomu roku – konkrétně 29.12.2023 – se konal již 12. ročník „Novoročního turnaje“ v Čermné nad Orlicí v disciplíně trojband.

Další zpravodajství

Radek Novák počtvrté republikovým šampionem

15.4.2024

Nejlepší sezonu na domácí scéně zažívá Radek Novák. O uplynulém víkendu dokázal v Havířově tento brzy sedmačtyřicetiletý pražský rodák získat svůj čtvrtý republikový titul v kategorii jednotlivců v trojbandu na závodním stole, kde ve finále porazil brněnského Martina Boháče. Zároveň byl letos členem vítězného kladenského družstva Extraligy a vítězem seriálu Velkých cen. Navázal tak na sezonu 2021/2022, která byla z pohledu domácích výher totožná. Tuto sezonu ale vyšperkoval dalším milníkem. Generální průměr přes 1,200 ze 44 zápasů a téměř 1500 kvart. To se ještě Radkovi nepovedlo.

BC LakoPlast republikovým mistrem týmů v TD na MS

8.4.2024

2011. V tomto roce se naposledy radoval „český“ tým z výhry v soutěži týmů tříčlenných družstev v technických disciplínách na malém stole. Tehdejší SKP Ústí nad Labem v sestavě Vedral-Březina-Hroník získalo titul a to až na vyšší GPD po remíze 9:9 ve finálovém utkání proti BC Bohumín. Od té doby se radovaly pouze moravské týmy. 3x BC Bohumín, pak 5x BC Ostrava a poté znovu 3x BC Bohumín. Až do letošní sezony. Jarní posila A týmu ústeckého klubu BC LakoPlast hradecký Martin Mrkvička byl velkým trumfem pro boj o zisk tohoto titulu. V kombinaci s Martinem Vedralem a Vlastislavem Tautermanem neměli soupeři v play-off dlouhodobých zemských soutěží velké šance na úspěch. Ve finále tato sestava po vůbec nejlepším výkonu celé sezony GPD 99,83 deklasovala TJ Náchod v poměru 16:2 .

Radek Novák počtvrté v řadě vítězem seriálu VC. Letos s GP 1,280!

2.4.2024

Letos ze šesti turnajů seriálu Velkých cen 4 vyhrál, jedenkrát byl třetí a jeden nehrál. Suverénně tak Radek Novák počtvrté v řadě vítězí v celkovém pořadí seriálu Velkých cen v trojbandu na velkém stole. V konečném pořadí, ve kterém se škrtá nejhorší výsledek, získal Radek 186 bodů. Ve finále 6. turnaje, který se odehrál na Kladně, byl ve 12. konfrontaci Marcel Dirn neblíže první výhře nad Radkem. Zápas hraný do 35-ti bodů skončil na 31 náběhů remízou. V rozstřelu se radoval Radek po výhře 3:2. Radek celé sérii kraloval o třídu. Z posledního turnaje zahrál generální průměr 1,230. Z celé soutěže, svých pěti účastí na turnajích, zahrál Radek skvělý generální průměr 1,280! Vůbec nejlepší kdy kdo v tomto seriálu u nás zahrál. V celkovém pořadí letošního seriálu druhý Marcel na Radka ztratil propastných 43 bodů.

Radek Novák v Prostějově vyhrává 3. Velkou cenu sezóny

27.2.2024

V letošní sezoně se zúčastnil čtyř Velkých cen z pěti. Tři vyhrál, jednou obsadil třetí místo. A pokud nastoupí do poslední šesté Velké ceny, která je na programu o Velikonocích na Kladně, tak jej již nikdo nemůže připravit o v pořadí čtvrté po sobě jdoucí celkové vítězství v seriálu Velkých cen. V Prostějově porazil  v repríze finále letošní druhé Velké ceny Radek Novák Vladimíra Starečka z Havířova v poměru 33:35 na 33 náběhů. Třetí místo obsadil na turnaji skvěle hrající Jiří Přeček společně s Pavlem Starečkem.

Mezinárodní školení rozhodčích ve 5-pins

19.2.2024

V sobotu 17. února se v Praze na Žižkově uskutečnilo mezinárodní školení rozhodčích v disciplíně 5-pins. Účastnilo se celkem 11 rozhodčích z pěti federací evropské billiardové federace CEB. Školitelem nebyl nikdo jiný než Ital Luca Marzio Garavaglia. Mistr své země v této disciplíně, učitel mnoha evropských hráčů a také bývalý člen vedení CEB. 

Sedmnáctý titul pro Fause v kádru 47/2

19.2.2024

Brzy padesátiletý Marek Faus obhájil republikový titul v disciplíně kádr 47/2. V této disciplíně triumfoval již posedmnácté, celkem se jedná o jeho dvaašedesátý titul v dospělé kategorii na velkém stole. Na zisk tohoto titulu se ale pořádně nadřel. Ve finále čelil svému vrstevníkovi a taktéž brněnskému rodákovi Martinu Boháčovi. Faus šel do finále povzbuzen semifinálovým výkonem na 3 náběhy. Finálovým zápasem se ale protrápil. Boháč v zápase po 14. náběhu vedl již 70:151. Do vítězného konce ale zápas nedotáhl. V nervózním závěru byl potrestán za svou chybu, kdy mu při massé nedojela koule. Faus nabídnutou šanci využil, dohrál 64 body a zvítězil 200:180 na 19 náběhů. 

Marek Faus mistrem ČR v kádru 71/2 s GP 29,63

5.2.2024

Devatenáctý republikový titul v disciplíně kádr 71/2 přidal o uplynulém víkendu do své sbírky Marek Faus reprezentující SK Billard Centrum Praha. Ve finále 31. ročníku porazil hráče BC Vítkov Prague Adama Kozáka jasně 175:19 na 3 náběhy. Úřadujícímu mistru Evropy v obou kádrových disciplínách se finálový den v Ústí nad Labem povedl. V semifinále se postaral o nejlepší výkony celého turnaje. Martina Vedrala porazil na 2 náběhy, zápas dohrál sérií 173. 

Ivo Gazdoš vítězí v Ostravě s GP 1,271

29.1.2024

Parádní výkony předvedl zanedlouho jednašedesátiletý Ivo Gazdoš v nedělním dnu 4. Velké ceny v trojbandu na závodním stole, která se o uplynulém víkendu odehrála v jeho mateřském klubu BC Ostrava. Ivo postupně ve čtvrtfinále porazil Přečka na 19 náběhů. V semifinále největšího rivala Nováka na 24 náběhů a v repríze finále 1. Velké ceny v Havířově Ivo otočil díky sérii 12 zápas s Marcelem Dirnem ze stavu 21:28 na konečných 35:32 na 20. Ve vyřazovací části zahrál potřebných sto bodů na 63 náběhů, což se rovná průměru 1,587. V součtu se sobotní kvalifikací a hlavní soutěží Ivoš turnaj zakončil s GP 1,271! Jeden z jeho nejlepších turnajů vůbec.

Marek Faus získává 60. titul na velkém stole

7.1.2024

Třináctý mistrovský titul v disciplíně jednoband, celkově již šedesátý v pěti různých disciplínách na velkém stole v dospělé kategorii. To je highlight uplynulého víkendu v podání Marka Fause. Marek nenašel v průběhu 32. Mistrovství České republiky v jednobadu přemožitele. Ve finále porazil Milana Ráčka 88:71 na 25 náběhů. 3. místo obsadili Marián Kubiš a Vladimír Hambálek.

OBL | Novoroční turnaj

3.1.2024

Na přelomu roku – konkrétně 29.12.2023 – se konal již 12. ročník „Novoročního turnaje“ v Čermné nad Orlicí v disciplíně trojband.

Novinky z ostatních sekcí