BC Vítkov obhájil titul Mistrů Evropy – Praha

26.4.2016

Je možné si vysnít něco lepšího ? Vyhrát titul mistrů Evropy v domácím prostředí je vždy nezapomenutelný zážitek. A přesně to se povedlo našemu týmu BC Vítkov o uplynulém víkendu, kdy se v Praze na Žižkově konalo letošní finále Mistrovství Evropy týmů v technických disciplínách. Domácí poté, co postoupili ze skupiny A ze druhého místa, dokázali v semifinále porazit pětinásobného šampiona holandský Etikon a ve finále francouzské Chartres. Sestavě Marek Faus, Eddy Leppens a Wolfgang Zenkner se tak povedlo za velké radosti pana Jiřího Vítka obhájit titul z minulé sezony z holandského Rosmalenu.
Nádherně připravené dejiště, skvěle připravené zázemí a perfektní stoly čekaly na celkem šest nejlepších týmů v boji o titul mistrů Evropy. První týmy přijíždělli již ve čtvrtek, v pátek od 12:30 si v rámci tréninku měli hráči možnost se seznámit s nově potaženými stoly Simonisem 300. O půl čtvrté proběhlo oficiální zahájení šampionátu, ve čtyři hodiny turnaj začal prvním zápasem.
Týmy byli rozděleny do dvou skupin po třech. První dva si zajistili postup do semifinále. Turnaj začal zápasem skupiny A mezi francouzskými týmy Ronchin a Andernos. Utkání to bylo otevřené. Spektakulární byl obzvláště návrat legendy franouzského kulečníku Francise Connessona k technickým disciplínám. Tento šedesátisedmi letý čtyřnásobný mistr světa ukázal hned ve svém prvním zápase proč patřil v 80. a 90 letech k absolutní světové špičce. Pestrost a uvolněnost zdobily jeho hru. Connesson porazil Florenta jednoznačně 200:28 na 9 náběhů. Vyrovnaný byl zápas v kádru 47/2 mezi Djoubrim a Gerassimopoulosem. Nakonec se z výhry radoval hráč týmu Ronchin Djoubri a bylo srovnáno na 2:2. O konečném výsledku utkání tak rozhodla bitva v jednobandu mezi Villiersem a Baudoinem. Villiers dohrál zápas jako první. Baudoin musel udělat 47 na remízu. A ku podivu se dostal do krátké hry a vše vypadalo, že zápas zremizuje. Zhruba při 40 karambolu se mu ale koule postavily do obtížné situace a musel jít do pole. 46 bod vynechal a z vítězství se radoval tým Ronchin.
V pátek večer byl na programu zápas mezi německou Bochumí a holandským Etikonem. Byla to repríza minulého semifinále, kde vyhrála k nelibosti domácího Etikonu Bochum. Zápas to byl krásný. Tilleman nedal šanci mladému van Ettenovi a kádr 47/2 zahrál na 3 náběhy. Nockemann dohrál Niessenovi zápas v kádru 71/2 sérí 173 ve 4. náběhu. Niessen měl dohrávku a potřeboval 140 karambolů. Chybou ve třetině zhruba při 120 karambolu si rozbil dobrou pozici a udělal pouze 124, čímž mu 16 karambolů chybělo k remíze. Překvapení se událo na druhém stole. Favorita de Bruijna zaskočil Němec Havlik, který v partii zahrál sérii 75 a porazil Holanďana 120:95 na 10 náběhů.
V sobotu v 10:00 se představil v prvním zápase domácí BC Vítkov. A začátek to byl neočekávaně špatný. Domácí hráli s Ronchinem, který měl výhru k dobru, hráči byli rozehraní a to se dost možná hodně podepsalo na tom, že Leppens i Zenkner proti svým soupeřům padli. Pouze Faus dokázal porazit Florenta na 8 náběhů v kádru 71/2.
Opačný vývoj měl zápas skupiny B mezi Bochumí a Chartres. Rozehranost hráčů Bochumi nehrála žádnou roli. Francouz Gérimont porazil van Etten v kádru 47/2 250:189 na 8 náběhů, Gretillat po pěkné partii Nockemanna těsně 200:178 na čtyři náběhy a Havlik úplně vyhořel s Justicem a podlehl mu 120:55 na 18 náběhů. Výhra 6:0 pro Chartres jim už s jistou zajišťovala postup do semifinále. Za to Bochum si postup velmi zkomplikovala a neměla ho ve svým rukou. V případě jakékoliv výhry Etikonu nad Chartres v posledním zápase skupiny se totiž německý tým s turnajem loučí.
V posledním zápase skupiny A musel domácí Vítkov bezpodmínečně porazit Andernos, aby si zasjitil postup do semifinálového zápasu. Leppensovi s Fausem vyšly kádrové zápasy. Eddy zahrál 47/2 na 4 náběhy, Marek 71/2 na tři náběhy a postup by stvrzen. Zenkner se znovu trápil v jednobandu.
Tajenku skupiny B rozlouskl po skvělém výkonu Etikon. Tilleman dohrál Gérimontovi zápas sérií 228 ve třetím náběhu. De Bruijn ukázal svoji propracovanou mantinelovou hru a zápas dohrál v šestém náběhu sérií 98. Niessen vše dokonal, když Gretillata porazil 200:168 na pět náběhů. Výhra 6:0 znamenala pro Etikon posun první místo tabulky se skore 8:4. Druhé Chartres mělo skore 6:6, Třetí Bochum 4:8. Všechny týmy měli po dvou bodech.
To znamenalo, že nedělní semifinálové dvojice byly Ronchin vs. Chartres a Etikon vs. Vítkov.
Ráno od 9:30 proti sobě nastoupily francouzské týmy. Špatně hrající Florent prohrál i svůj třetí zápas na turnaji. Na Gretillata nestačil v poměru 200:65 na 9 náběhů. Radost týmu Chartres mohla naplno propuknout, když Gérimont dohrál Djoubrimu zápas v kádru 47/2 sérií 141 ve čtvrtém náběhu. A i když v jednobandu vedl Villiers nad Justicem, o vítězi zápasu bylo rozhodnuto a jejich zápas byl ukončen. Chartres se tak premiérově probojovalo do finále tohoto šampionátu.
Nejtěžší možný soupeř čekal na domácí Vítkov od 12:30 v boji o finálové místo. Holandský Etikon, který přijel do Prahy s podporou zhruba 20-ti fanoušků, chtěl získat zpět titul mistrů Evropy na svou stranu. Minulý rok v domácím prostředí prohráli s Bochumí a za sedm ročníku tohoto šampionátu se jednalo o jejich nejhorší umístění. Zápas stejně jako ve skupině rozhodla domácí dvojice Faus a Leppens. Skvěle hrající Faus nedal absolutně žádnou šanci Niessenovi a Vítkov šel do vedení. Na druhém stole to byla vyrovaná bitva mezi Zenknerem a de Bruijnem. V kádru 47/2 ale Leppens po špatném začátku se v šestém náběhu dostal do série a 217-ti body Tillemanovi zápas dohrál. De Bruijn sice porazil Zenknera v poměru 120:93 na 7 náběhů, ale to již Etikonu nebylo nic platné. Holandský tým tak již dvě sezony čeká na svůj šestý evropský titul.
Papírově měl být Vítkov jasným favoritem finálového zápasu. Roli hráli větší zkušenosti s takovými zápasy. Nicméně byla to bitva jak se patří. Pouze zápas mezi Fausem a Gretillatem byl jednoznačný. Dle mě nejlepší turnaj své kariéry v Praze odehrál Faus. Hrál s obrovskou jistotou a nervozní Gretillat byl úplně bez šance. Faus Gretillat 200:7 na 3 náběhy. Vývoj na zbylých dvou stolech nebyl pro Vítkov moc příznivý. Leppens prohrával s Gérimontem a vypadalo to, že Franouz partii dohraje. Zenkner se sice tahal s Justicem v jednobandu, ale Němec dělal trestuhodné chyby, které dostávaly Francouze ihned do krátké hry. Justice zápas dohrál, Zenkner udělal z dohrávky pouze pár bodů. Skore srovnáno. Vtom momentu ale Gérimont vynechává 34 karambolů před koncem a dává velkou šanci Leppensovi. Eddy udělal pouze tři, Gérimont vynechává. Eddy se následně dostal do série, hrál na čáře a rychle mu přibývaly body. Potřeboval zápas dohrát sérii 189. 13 bodů před koncem ale kiksnul u delšího táháku zpět do třetiny a pustil ke stolu Gérimonta. Ten se dostává do třetiny, ale je viditelně nervozní. Willy má 26 bodů na svém kontě, ale hraje nepříjemné double, které vynechává. Eddy má dobrou pozici. Koule má před sebou. Bod sice nezahrál precizně, následně musel vytáhnout obtížné karamboly, ale zápas se mu daří dohrát sérií 13. Gérimont měl sice dohrávku, ale ani případná remíza by Chartres nestačila. Rozhodoval by totiž počet odehraných karambolů a ten byl jednoznačně vyšší na straně Vítkova díky výsledku v kádru 71/2.
V Divadelním sále Sokola Žižkov tak můžou naplno propuknout oslavy domácího týmu. Byla to neskutečná bitva a domácí si titul jednoznačně zasloužili.
Dá se říci, že v podstatě ve dvou hráčích se povedlo titul obhájit. Wolfgang Zenkner nebyl na turnaji ve své kůži. Výkonu nepřidá na faktu, že poslední jednobandový zápas hrál před necelým rokem právě ve finále v holandském Rosmalenu. Na této úrovni nejde jen tak přijet si zahrát. Jeho výsledný generální průměr 4,50 je velmi podprůměrný. Eddy Leppens odvedl znovu velmi kvalitní práci. I když nezahrál obzvláště vysoký generální průměr byl to z jeho strany velmi bojovný výkon podpořený třemi výhrami. Marek Faus byl největší oporou svého týmu. Na turnaji neprohrál a své soupeře doslova drtil. Výsledný generální průměr 44,44 hovoří za vše. Za zmínku jistě stojí výkon Jean-Paula de Bruijna. Generální průměr 14,56 z turnaje ještě nikdo v historii na českém území nezahrál. De Bruijn nám ukázal proč jsou spolu s Caudronem v jednobandové hře úplně nkde jinde. Na jistotu s jakou hraje je radost pohledět.
Byla to nádherná kulečníková událost. Zajímavá je kombinace tří disciplín díky čemuž má divák na výběr. Někdy si říkám, že je škoda, že takové turnaje netrvají delší dobu. Pozorovat ty nejlepší je pro českého hráče potažmo diváka neuvěřitelné rozšíření kulečníkového obzoru. Více takových turnajů ! Smutné je, že se znovu nepovedlo na Žižkov dostat více českých diváků. Nezájem hráčů z blízkého okolí je až zarážející. Uvědomte si, že vaše účast na takových akcích je vyjádření podpory, úcty a zájmu pořadetelům. Možná právě ten zájem je největší problém.
Závěrem patří obrovské poděkování a gratulace panu Jiřímu Vítkovi. Za těch pět let se povedlo díky němu vybudovat strašně moc. Evropský titul v domácím prostředí je třešnička na kulečníkovém dortu !
Výslekdy skupin
Výsledky finálového dne
Konečné pořadí
Statistiky hráčů
Videogalerie turnaje

REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE O ŠAMPIONÁTU

Další top zprávy

Domácí dvojice Hudák-Škop slaví republikový titul

17.4.2019

Ve dnech 12.4-14.4 se uskutečnilo v jablonecké herně Mistrovství České republiky, turnaj klubových dvoučlenných družstev v trojbandu na závodním stole systémem „Scotch Double“. Tato relativně mladá disciplína přilákala do Jablonce nad Nisou celkem jedenáct týmů, včetně domácích.
Hlavní cenu pro vítěze turnaje, zapůjčení vozu Škody Kodiaq RS na víkend pro oba hráče vítězného týmu, věnovala společnost Autokomplex Menčík. Na dalších cenách se pak podíleli Víno Hruška, pivovar Svijany, Ponyexpres a Řeznictví v zatáčce.

Ivo Gazdoš potvrdil svoji dominanci

7.4.2019

Suverénně, stejně jako v loňské sezoně, odehrál hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš v pořadí již 29. ročník republikového šampionátu v trojbandu na malém stole. Ivoš ve finále porazil prostějovského Zdenka Galíčka 40:27 na 22 náběhů. Ze zmíněných 29. ročníků je to pro Ivoše již 19 výhra a stejně jako loni odehrál Ivoš turnaj na úrovní přes dva průměr. Finálový zápas byl v Ivošově podání „nejhorší“ a asi ho bude ještě chvíli mrzet poslední kvarta v 17. náběhu, která by znamenala vylepšení českého rekordu v generálním průměru z turnaje. Ivoš turnaj zakončil na součtu 160 kvart na 71 náběhů, což znamená průměr 2,253 !

BC Poruba novým mistrem Extraligy v trojbandu

1.4.2019

Pětiletou hegemonii kladenského týmu v soutěži čtyřčlenných družstev v trojbandu na závodním stole v letošní sezoně přerušil tým Poruby. Karty byly před posledním osmým hracím víkendem Extraligové soutěže rozdány jasně. Poruba měla nad Kladnem výhodu lepšího skore. A tak jakákoliv výhra nad Prostějovem stačila k zisku extraligového titulu. A jelikož prostějovští přijeli bez Dostála a navíc po prvním kole vedla Poruba 4:0, tak bylo pro domácí vše na dobré cestě. Triumf Poruby korunoval skvostným výkonem Ivo Gazdoš, který porazil Petra Adámka v poměru 40:9 na 21 náběhů. Kladno tak i přes výhru v poměru 8:0 nad Trmicemi končí v konečném součtu druhé za Porubou. Obhájci titulu by potřebovali navíc o pět vyhraných partií, aby měli lepší skore než Poruba. Za vítězné ostravské družstvo nastoupilo v průběhu sezony celkem devět hráčů, kteří se postarali o velmi slušný generální průměr týmu 0,957 ! Stejně jako v loňské sezoně nás budou tyto dva zmíněné týmy reprezentovat na evropském šampionátu družstev, které je na programu na konci června v Portu.

Přebor VČO 3B ZS

28.3.2019

Zdravíme Vás z Jablonce.

V neděli 17. 3. 2019 se u nás odehrálo letošní finále přeboru VČO 3B ZS.

Mistrovství Evropy 2019 – Brandenburg an der Havel (DE)

19.3.2019

Čtvrtá edice Mistrovství Evropy všech disciplín v německém městě Brandenburg an der Havel se již pomalu blíží ! Více jak 500 sportovců z celkem 21 zemí bude od čtvrtku 25. dubna do neděle 5. května v tamní víceúčelové hale Stahlpalast bojovat o celkem 19 titulů mistrů Evropy, 13 na závodním stole, 6 na stole malém v sedmi různých karambolových disciplínách napříč věkovými kategoriemi.

Irena Hambálková obhájila republikový titul

18.3.2019

Historicky druhý republikový šampionát ženy v trojbandu na závodním stole přinesl stejné vyústění jako tomu bylo loni. Ve finále se za přítomnosti prezidenta ČMBS Aleše Šlambora utkaly dvě papírově nejsilnější hráčky Irena Hambálková reprezentující TJ Sokol Žižkov a Veronika Krausová hrající za klub BK Ekvita Kladno. Irena ve finálovém zápase těžila zejména z velmi dobrého začátku, kdy měla v 11. náběhu celkem 10 bodů. V druhé polovině se jí přestalo dařit, nicméně Veronice se na svoji sokyni nepovedlo dotáhnout a prohrála v poměru 14:11 na 30 náběhů. Turnaj proběhl za účasti šesti hráček za příjemné atmosféry v krásné herně pana Vítka v Řevnicích nedaleko Prahy.

Přirozený talent Dion Nelin

18.3.2019

Celý uplynulý týden strávil mnohonásobný dánský šampion a vicemistr Evropy a světa Dion Nelin v České republice konkrétně tedy na Kladně a pražském Žižkově, kde se věnoval našim hráčům. Povedlo se tak navázat na tréninkové kempy s Belgičanem Eddy Leppesem a zejména nahlédnout do mysli hráče, který vyznává velice odlišný přístup ke hře než Eddy.  

Milan Ráček vyhrává po jednobandu i kádr 52/2

10.3.2019

Na měsíc starý titul v jednobandu navázal Milan Ráček o tomto víkendu v Hodoníně na 65. republikovém šampionátu v kádru 52/2. Ve finále se střetli kluboví kolegové z Bohumína a po nesmírně vyrovnaném průběhu porazil Ráček Andrejovského 250:231 na 8 náběhů. Pro Milana Ráčka je to jeho třetí mistrovský titul v této disciplíně.

Třetí finále Novák vs Gazdoš ze tří možných

4.3.2019

o posledního turnaje série Velkých cen v trojbandu, jehož pořadatelem byl oddíl sportovního kulečníku TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou, se přihlásilo 31 hráčů. Z tohoto počtu účastníků tak vyplynulo, že se první zápasy odehrávaly už od čtvrtečního odpoledne. 28.2., čtvrtek, před-před-kvalifikace, 20 karambolů na 25 náběhů.

Adam Kozák mistrem ČR v kádru 52/1

24.2.2019

Stejně jako v loňské sezoně triumfoval Adam Kozák v domácím prostředí na republikovém šampionátu na malých stolech. Loni zvítězil v kádru 52/2, letos v kádru 52/1. Adam na turnaji nenašel přemožitele a ve finále porazil hráče ze žižkovského klubu Otu Truksu v poměru 200:104 na 14 náběhů.
Turnaj, který se díky osmi přihlášeným hráčům odehrál pouze v sobotu, měl již dopředu tři jasné favority. Ve skupině A to byl Otakar Truksa, ve skupině B domácí hráči Martin Vedral a Adam Kozák. Ve skupinách se hrálo do 150-ti bodů.

Další zpravodajství

Domácí dvojice Hudák-Škop slaví republikový titul

17.4.2019

Ve dnech 12.4-14.4 se uskutečnilo v jablonecké herně Mistrovství České republiky, turnaj klubových dvoučlenných družstev v trojbandu na závodním stole systémem „Scotch Double“. Tato relativně mladá disciplína přilákala do Jablonce nad Nisou celkem jedenáct týmů, včetně domácích.
Hlavní cenu pro vítěze turnaje, zapůjčení vozu Škody Kodiaq RS na víkend pro oba hráče vítězného týmu, věnovala společnost Autokomplex Menčík. Na dalších cenách se pak podíleli Víno Hruška, pivovar Svijany, Ponyexpres a Řeznictví v zatáčce.

Ivo Gazdoš potvrdil svoji dominanci

7.4.2019

Suverénně, stejně jako v loňské sezoně, odehrál hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš v pořadí již 29. ročník republikového šampionátu v trojbandu na malém stole. Ivoš ve finále porazil prostějovského Zdenka Galíčka 40:27 na 22 náběhů. Ze zmíněných 29. ročníků je to pro Ivoše již 19 výhra a stejně jako loni odehrál Ivoš turnaj na úrovní přes dva průměr. Finálový zápas byl v Ivošově podání „nejhorší“ a asi ho bude ještě chvíli mrzet poslední kvarta v 17. náběhu, která by znamenala vylepšení českého rekordu v generálním průměru z turnaje. Ivoš turnaj zakončil na součtu 160 kvart na 71 náběhů, což znamená průměr 2,253 !

BC Poruba novým mistrem Extraligy v trojbandu

1.4.2019

Pětiletou hegemonii kladenského týmu v soutěži čtyřčlenných družstev v trojbandu na závodním stole v letošní sezoně přerušil tým Poruby. Karty byly před posledním osmým hracím víkendem Extraligové soutěže rozdány jasně. Poruba měla nad Kladnem výhodu lepšího skore. A tak jakákoliv výhra nad Prostějovem stačila k zisku extraligového titulu. A jelikož prostějovští přijeli bez Dostála a navíc po prvním kole vedla Poruba 4:0, tak bylo pro domácí vše na dobré cestě. Triumf Poruby korunoval skvostným výkonem Ivo Gazdoš, který porazil Petra Adámka v poměru 40:9 na 21 náběhů. Kladno tak i přes výhru v poměru 8:0 nad Trmicemi končí v konečném součtu druhé za Porubou. Obhájci titulu by potřebovali navíc o pět vyhraných partií, aby měli lepší skore než Poruba. Za vítězné ostravské družstvo nastoupilo v průběhu sezony celkem devět hráčů, kteří se postarali o velmi slušný generální průměr týmu 0,957 ! Stejně jako v loňské sezoně nás budou tyto dva zmíněné týmy reprezentovat na evropském šampionátu družstev, které je na programu na konci června v Portu.

Přebor VČO 3B ZS

28.3.2019

Zdravíme Vás z Jablonce.

V neděli 17. 3. 2019 se u nás odehrálo letošní finále přeboru VČO 3B ZS.

4. Ponětovický trojband

27.3.2019
Přijměte pozvání na 4. ročník Ponětovického trojbandu
 
Termín konání: 11. – 12. května

34. MČR v trojbandu ZS

25.3.2019

Přijměte pozvání na letošní 34. Mistrovství České republiky v trojbandu za účasti 16-ti nejlepších hráče této sportovní sezony.

Obhájcem titulu z loňské sezony je domácí hráč Radovan Hájek.
Turnaj je nominační na Mistrovství Evropy a světa.

Mistrovství Evropy 2019 – Brandenburg an der Havel (DE)

19.3.2019

Čtvrtá edice Mistrovství Evropy všech disciplín v německém městě Brandenburg an der Havel se již pomalu blíží ! Více jak 500 sportovců z celkem 21 zemí bude od čtvrtku 25. dubna do neděle 5. května v tamní víceúčelové hale Stahlpalast bojovat o celkem 19 titulů mistrů Evropy, 13 na závodním stole, 6 na stole malém v sedmi různých karambolových disciplínách napříč věkovými kategoriemi.

Irena Hambálková obhájila republikový titul

18.3.2019

Historicky druhý republikový šampionát ženy v trojbandu na závodním stole přinesl stejné vyústění jako tomu bylo loni. Ve finále se za přítomnosti prezidenta ČMBS Aleše Šlambora utkaly dvě papírově nejsilnější hráčky Irena Hambálková reprezentující TJ Sokol Žižkov a Veronika Krausová hrající za klub BK Ekvita Kladno. Irena ve finálovém zápase těžila zejména z velmi dobrého začátku, kdy měla v 11. náběhu celkem 10 bodů. V druhé polovině se jí přestalo dařit, nicméně Veronice se na svoji sokyni nepovedlo dotáhnout a prohrála v poměru 14:11 na 30 náběhů. Turnaj proběhl za účasti šesti hráček za příjemné atmosféry v krásné herně pana Vítka v Řevnicích nedaleko Prahy.

Přirozený talent Dion Nelin

18.3.2019

Celý uplynulý týden strávil mnohonásobný dánský šampion a vicemistr Evropy a světa Dion Nelin v České republice konkrétně tedy na Kladně a pražském Žižkově, kde se věnoval našim hráčům. Povedlo se tak navázat na tréninkové kempy s Belgičanem Eddy Leppesem a zejména nahlédnout do mysli hráče, který vyznává velice odlišný přístup ke hře než Eddy.  

MČR 3B scotch double

15.3.2019

Přijměte pozvání na historicky 2. republikový šampionát v trojbandu dvojic hraný systémem scotch double.

12. – 14. dubna 2019 – TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou

Vítěz získá na víkend automobil Škoda Kodiaq RS

Propozice turnaje