BC Vítkov obhájil titul Mistrů Evropy – Praha

26.4.2016

Je možné si vysnít něco lepšího ? Vyhrát titul mistrů Evropy v domácím prostředí je vždy nezapomenutelný zážitek. A přesně to se povedlo našemu týmu BC Vítkov o uplynulém víkendu, kdy se v Praze na Žižkově konalo letošní finále Mistrovství Evropy týmů v technických disciplínách. Domácí poté, co postoupili ze skupiny A ze druhého místa, dokázali v semifinále porazit pětinásobného šampiona holandský Etikon a ve finále francouzské Chartres. Sestavě Marek Faus, Eddy Leppens a Wolfgang Zenkner se tak povedlo za velké radosti pana Jiřího Vítka obhájit titul z minulé sezony z holandského Rosmalenu.
Nádherně připravené dejiště, skvěle připravené zázemí a perfektní stoly čekaly na celkem šest nejlepších týmů v boji o titul mistrů Evropy. První týmy přijíždělli již ve čtvrtek, v pátek od 12:30 si v rámci tréninku měli hráči možnost se seznámit s nově potaženými stoly Simonisem 300. O půl čtvrté proběhlo oficiální zahájení šampionátu, ve čtyři hodiny turnaj začal prvním zápasem.
Týmy byli rozděleny do dvou skupin po třech. První dva si zajistili postup do semifinále. Turnaj začal zápasem skupiny A mezi francouzskými týmy Ronchin a Andernos. Utkání to bylo otevřené. Spektakulární byl obzvláště návrat legendy franouzského kulečníku Francise Connessona k technickým disciplínám. Tento šedesátisedmi letý čtyřnásobný mistr světa ukázal hned ve svém prvním zápase proč patřil v 80. a 90 letech k absolutní světové špičce. Pestrost a uvolněnost zdobily jeho hru. Connesson porazil Florenta jednoznačně 200:28 na 9 náběhů. Vyrovnaný byl zápas v kádru 47/2 mezi Djoubrim a Gerassimopoulosem. Nakonec se z výhry radoval hráč týmu Ronchin Djoubri a bylo srovnáno na 2:2. O konečném výsledku utkání tak rozhodla bitva v jednobandu mezi Villiersem a Baudoinem. Villiers dohrál zápas jako první. Baudoin musel udělat 47 na remízu. A ku podivu se dostal do krátké hry a vše vypadalo, že zápas zremizuje. Zhruba při 40 karambolu se mu ale koule postavily do obtížné situace a musel jít do pole. 46 bod vynechal a z vítězství se radoval tým Ronchin.
V pátek večer byl na programu zápas mezi německou Bochumí a holandským Etikonem. Byla to repríza minulého semifinále, kde vyhrála k nelibosti domácího Etikonu Bochum. Zápas to byl krásný. Tilleman nedal šanci mladému van Ettenovi a kádr 47/2 zahrál na 3 náběhy. Nockemann dohrál Niessenovi zápas v kádru 71/2 sérí 173 ve 4. náběhu. Niessen měl dohrávku a potřeboval 140 karambolů. Chybou ve třetině zhruba při 120 karambolu si rozbil dobrou pozici a udělal pouze 124, čímž mu 16 karambolů chybělo k remíze. Překvapení se událo na druhém stole. Favorita de Bruijna zaskočil Němec Havlik, který v partii zahrál sérii 75 a porazil Holanďana 120:95 na 10 náběhů.
V sobotu v 10:00 se představil v prvním zápase domácí BC Vítkov. A začátek to byl neočekávaně špatný. Domácí hráli s Ronchinem, který měl výhru k dobru, hráči byli rozehraní a to se dost možná hodně podepsalo na tom, že Leppens i Zenkner proti svým soupeřům padli. Pouze Faus dokázal porazit Florenta na 8 náběhů v kádru 71/2.
Opačný vývoj měl zápas skupiny B mezi Bochumí a Chartres. Rozehranost hráčů Bochumi nehrála žádnou roli. Francouz Gérimont porazil van Etten v kádru 47/2 250:189 na 8 náběhů, Gretillat po pěkné partii Nockemanna těsně 200:178 na čtyři náběhy a Havlik úplně vyhořel s Justicem a podlehl mu 120:55 na 18 náběhů. Výhra 6:0 pro Chartres jim už s jistou zajišťovala postup do semifinále. Za to Bochum si postup velmi zkomplikovala a neměla ho ve svým rukou. V případě jakékoliv výhry Etikonu nad Chartres v posledním zápase skupiny se totiž německý tým s turnajem loučí.
V posledním zápase skupiny A musel domácí Vítkov bezpodmínečně porazit Andernos, aby si zasjitil postup do semifinálového zápasu. Leppensovi s Fausem vyšly kádrové zápasy. Eddy zahrál 47/2 na 4 náběhy, Marek 71/2 na tři náběhy a postup by stvrzen. Zenkner se znovu trápil v jednobandu.
Tajenku skupiny B rozlouskl po skvělém výkonu Etikon. Tilleman dohrál Gérimontovi zápas sérií 228 ve třetím náběhu. De Bruijn ukázal svoji propracovanou mantinelovou hru a zápas dohrál v šestém náběhu sérií 98. Niessen vše dokonal, když Gretillata porazil 200:168 na pět náběhů. Výhra 6:0 znamenala pro Etikon posun první místo tabulky se skore 8:4. Druhé Chartres mělo skore 6:6, Třetí Bochum 4:8. Všechny týmy měli po dvou bodech.
To znamenalo, že nedělní semifinálové dvojice byly Ronchin vs. Chartres a Etikon vs. Vítkov.
Ráno od 9:30 proti sobě nastoupily francouzské týmy. Špatně hrající Florent prohrál i svůj třetí zápas na turnaji. Na Gretillata nestačil v poměru 200:65 na 9 náběhů. Radost týmu Chartres mohla naplno propuknout, když Gérimont dohrál Djoubrimu zápas v kádru 47/2 sérií 141 ve čtvrtém náběhu. A i když v jednobandu vedl Villiers nad Justicem, o vítězi zápasu bylo rozhodnuto a jejich zápas byl ukončen. Chartres se tak premiérově probojovalo do finále tohoto šampionátu.
Nejtěžší možný soupeř čekal na domácí Vítkov od 12:30 v boji o finálové místo. Holandský Etikon, který přijel do Prahy s podporou zhruba 20-ti fanoušků, chtěl získat zpět titul mistrů Evropy na svou stranu. Minulý rok v domácím prostředí prohráli s Bochumí a za sedm ročníku tohoto šampionátu se jednalo o jejich nejhorší umístění. Zápas stejně jako ve skupině rozhodla domácí dvojice Faus a Leppens. Skvěle hrající Faus nedal absolutně žádnou šanci Niessenovi a Vítkov šel do vedení. Na druhém stole to byla vyrovaná bitva mezi Zenknerem a de Bruijnem. V kádru 47/2 ale Leppens po špatném začátku se v šestém náběhu dostal do série a 217-ti body Tillemanovi zápas dohrál. De Bruijn sice porazil Zenknera v poměru 120:93 na 7 náběhů, ale to již Etikonu nebylo nic platné. Holandský tým tak již dvě sezony čeká na svůj šestý evropský titul.
Papírově měl být Vítkov jasným favoritem finálového zápasu. Roli hráli větší zkušenosti s takovými zápasy. Nicméně byla to bitva jak se patří. Pouze zápas mezi Fausem a Gretillatem byl jednoznačný. Dle mě nejlepší turnaj své kariéry v Praze odehrál Faus. Hrál s obrovskou jistotou a nervozní Gretillat byl úplně bez šance. Faus Gretillat 200:7 na 3 náběhy. Vývoj na zbylých dvou stolech nebyl pro Vítkov moc příznivý. Leppens prohrával s Gérimontem a vypadalo to, že Franouz partii dohraje. Zenkner se sice tahal s Justicem v jednobandu, ale Němec dělal trestuhodné chyby, které dostávaly Francouze ihned do krátké hry. Justice zápas dohrál, Zenkner udělal z dohrávky pouze pár bodů. Skore srovnáno. Vtom momentu ale Gérimont vynechává 34 karambolů před koncem a dává velkou šanci Leppensovi. Eddy udělal pouze tři, Gérimont vynechává. Eddy se následně dostal do série, hrál na čáře a rychle mu přibývaly body. Potřeboval zápas dohrát sérii 189. 13 bodů před koncem ale kiksnul u delšího táháku zpět do třetiny a pustil ke stolu Gérimonta. Ten se dostává do třetiny, ale je viditelně nervozní. Willy má 26 bodů na svém kontě, ale hraje nepříjemné double, které vynechává. Eddy má dobrou pozici. Koule má před sebou. Bod sice nezahrál precizně, následně musel vytáhnout obtížné karamboly, ale zápas se mu daří dohrát sérií 13. Gérimont měl sice dohrávku, ale ani případná remíza by Chartres nestačila. Rozhodoval by totiž počet odehraných karambolů a ten byl jednoznačně vyšší na straně Vítkova díky výsledku v kádru 71/2.
V Divadelním sále Sokola Žižkov tak můžou naplno propuknout oslavy domácího týmu. Byla to neskutečná bitva a domácí si titul jednoznačně zasloužili.
Dá se říci, že v podstatě ve dvou hráčích se povedlo titul obhájit. Wolfgang Zenkner nebyl na turnaji ve své kůži. Výkonu nepřidá na faktu, že poslední jednobandový zápas hrál před necelým rokem právě ve finále v holandském Rosmalenu. Na této úrovni nejde jen tak přijet si zahrát. Jeho výsledný generální průměr 4,50 je velmi podprůměrný. Eddy Leppens odvedl znovu velmi kvalitní práci. I když nezahrál obzvláště vysoký generální průměr byl to z jeho strany velmi bojovný výkon podpořený třemi výhrami. Marek Faus byl největší oporou svého týmu. Na turnaji neprohrál a své soupeře doslova drtil. Výsledný generální průměr 44,44 hovoří za vše. Za zmínku jistě stojí výkon Jean-Paula de Bruijna. Generální průměr 14,56 z turnaje ještě nikdo v historii na českém území nezahrál. De Bruijn nám ukázal proč jsou spolu s Caudronem v jednobandové hře úplně nkde jinde. Na jistotu s jakou hraje je radost pohledět.
Byla to nádherná kulečníková událost. Zajímavá je kombinace tří disciplín díky čemuž má divák na výběr. Někdy si říkám, že je škoda, že takové turnaje netrvají delší dobu. Pozorovat ty nejlepší je pro českého hráče potažmo diváka neuvěřitelné rozšíření kulečníkového obzoru. Více takových turnajů ! Smutné je, že se znovu nepovedlo na Žižkov dostat více českých diváků. Nezájem hráčů z blízkého okolí je až zarážející. Uvědomte si, že vaše účast na takových akcích je vyjádření podpory, úcty a zájmu pořadetelům. Možná právě ten zájem je největší problém.
Závěrem patří obrovské poděkování a gratulace panu Jiřímu Vítkovi. Za těch pět let se povedlo díky němu vybudovat strašně moc. Evropský titul v domácím prostředí je třešnička na kulečníkovém dortu !
Výslekdy skupin
Výsledky finálového dne
Konečné pořadí
Statistiky hráčů
Videogalerie turnaje

REPORTÁŽ ČESKÉ TELEVIZE O ŠAMPIONÁTU

Další top zprávy

Předposlední kolo Extraligy v trojbandu

18.2.2019

Předposlední kolo Extraligy v trojbandu nepřineslo žádné překvapení v boji o první příčku. Jak Poruba, který hrála dva zápasy, tak ani Kladno zvítězily v poměru 8:0 a o titulu tedy rozhodne poslední březnový víkend. Porubě stačí díky lepšímu skore jakákoliv výhra nad Prostějovem. Kladno musí porazit Trmice a čekat na zaváhání Poruby.
Toto kole ozdobily perfektní výkony. Radek Hájek se v sobotním zápase postaral o druhý nejlepší výkon sezony, Ziogase porazil na 20 náběhů. Martin Boháč dohrál Pavlovi Škopovi zápas ve 25. náběhu sérií 11. Ivo Gazdoš byl v neděli proti Ferahlimu ještě o jeden náběh lepší. Zdeněk Galíček si v neděli vytvořil sezonní maximum. Soupeř Pavel Škop dostal k dispozici stejně jako v sobotu pouze 25 náběhů. A Radek Novák v závěrečném zápase kola porazil Ondru Hoška na 30 náběhů.

Milan Ráček vítězí na republikovém šampionátu v jednobandu

11.2.2019

Jubilejní desátý titul mistra republiky získal o uplynulém víkendu hráč klubu BC Bohumín Milan Ráček. V ostravském klubu Vital sports porazil Ráček ve finále 26. republikového šampionátu v jednobandu na malém stole havířovského hráče Pavla Starečka v poměru 92:78 na 15 náběhů.

Milan Ettel dvojnásobným juniorským mistrem ČR

10.2.2019

Osmnáctiletý Milan Ettel, hráč klubu TJ Sokol Chlumec nad Cidlinou, se dle očekávání stal juniorským mistrem České republiky v disciplínách volná hra a trojband na malém stole. Coby jasně nejzkušenější hráč v poli účastníků neměl sebemenší problém ani v jednom zápase. Ve finále porazil jak v sobotu, tak v neděli Matěje Nápravníka reprezentujícího klub z Čermné nad Orlicí. Pěkným předvedeným výkonem se prezentoval nejmladší účastník turnaje Theodor Krajčí z Nýřan a ze Žižkova si odvezl dvě třetí místa.

Zajímavý víkend Extraligy v trojbandu

4.2.2019

Šesté hrací kolo Extraligy v trojbandu čtyřčlenných družstev mělo velkou měrou rozluštit tajenku konečného pořadí letošního ročníku této soutěže. Do boje o první dvě příčky a možnosti reprezentovat naši federaci na ME klubových týmů v Portu sice A tým ze Žižkova nezasahuje. Nicméně vlivem faktu, že si žižkovští předehrávali zápasy následující hracího víkendu s týmy Trmic a zejména vedoucího Kladna se v sobotu upírala pozornost právě na Žižkov, protože domácí hostili od 10:00 Kladno a od 14:00 Porubu. Tedy první dva týmy extraligové tabulky. Druhá Poruba v boji o titul nutně potřebovala kladenské zaváhání. A jak vše dopadlo si projdeme v následujícím přehledu tohoto kola. K vidění byla spousta kvalitních výkonů. Hned v úvodu je nutné zmínit nejlepší partii této sezony. Radek Novák v sobotním zápase proti Vláďovi Hambálkovi zahrál 40 bodů na 19 náběhů !

Přebor StČ, ZČ a SČ ve volné hře

27.1.2019

Přebor oblastí ve volné hře letos uspořádal klub TJ Dioss Nýřany. Přihlášeno bylo celkem 14 hráčů s různou výkoností, takže se turnaj hrál handicapovým způsobem.

Alešovo vybojované havířovské vítězství

21.1.2019

Čistě kladenské finále bylo k vidění o uplynulém víkendu při události čtvrté Velké ceny v trojbandu na závodním stole. A tento rozhodující zápas měl velmi slušné parametry. V 10. náběhu po sérii osmi bodů vedl Štěpán Kohout 17:20 nad Honzou Alešem. Po 23. náběhu již vedl Kohout 23:33. Ale zápas do vítězného konce nedotáhnul a nakonec odešel jako poražený, když z dohrávky namísto dvou potřebných bodů na remízu zahrál pouze jeden.

Dudák Cup

16.1.2019

Dne 28.12.2018 byl odehrán třetí  ročník Dudák Cupu.

Skvělý výkon týmu Poruby

14.1.2019

Do jarní části soutěže Extraligy v trojbandu perfektním způsobem vykročilo družstvo Poruby. Porubští, posilněni o brněnského Martina Boháče, hostili o pátém hracím víkendu vedoucí tým z Kladna a Trmice. A právě v sobotním šlágru tohoto kola předvedl ostravský tým nejlepší výkon sezony. Vedoucí Kladno přijeli 8:0 a zahráli generální průměr družstva 1,106 ! Pro kladenské to byl černý víkend. V neděli totiž remizovali s Prostějovem a jejich náskok na čele tabulky se ze čtyř bodů smrsknul na pouhý bod. 

Reportáž ČT o historii kulečníku v Praze

12.1.2019

Tvůrci pořadu Z metropole České televize zpracovali hezkou reportáž o historii kulečníku v Praze. Nedílnou součástí této historie je i žižkovský klub, který slaví v tomto roce 50. výročí působnosti v prostorech Tělocvičné jednoty Sokola Žižkov I.
První část reportáže začíná v čase 9:00. Druhá část věnovaná žižkovskému klubu v čase 21:10.
https://www.ceskatelevize.cz/porady/10116288835-z-metropole/219411058230002/

Velké poděkování panu Sojkovi a jeho týmu za zpracování reportáže a panu Pencovi, který sepisuje knížku o historii kulečníku. Jak zaznělo v reportáži, tak případné materiály týkající se historie kulečníku zasílejte na jeho adresu info@ceskykulecnik.cz

Jaspers prvně v kariéře vítězí v Hurghadě

10.12.2018

Dva nejlepší hráči sezony se střetli ve finále posledního World cupu roku 2018. Světová jednička, vítěz dvou World cupů, vítěz celkového seriálu World cupů již před posledním turnajem v Hurghadě čelil aktuálnímu mistru světa, vítězi jednoho World cupu a nového světového rekordmana, který jako první zahrál deset průměr v oficiálním zápase trojbandu do 40-ti bodů. To byl finálový zápas sedmého World cupu sezony mezi Frédéricem Caudronem a Dickem Jaspersem. Jako vítěz odešel o tři roky starší Holanďan Dick Jaspers. Vystřídal tak po téměř 13-ti měsících svého finálového protivníka na pozici číslo jedna světového žebříčku.

Další zpravodajství

Předposlední kolo Extraligy v trojbandu

18.2.2019

Předposlední kolo Extraligy v trojbandu nepřineslo žádné překvapení v boji o první příčku. Jak Poruba, který hrála dva zápasy, tak ani Kladno zvítězily v poměru 8:0 a o titulu tedy rozhodne poslední březnový víkend. Porubě stačí díky lepšímu skore jakákoliv výhra nad Prostějovem. Kladno musí porazit Trmice a čekat na zaváhání Poruby.
Toto kole ozdobily perfektní výkony. Radek Hájek se v sobotním zápase postaral o druhý nejlepší výkon sezony, Ziogase porazil na 20 náběhů. Martin Boháč dohrál Pavlovi Škopovi zápas ve 25. náběhu sérií 11. Ivo Gazdoš byl v neděli proti Ferahlimu ještě o jeden náběh lepší. Zdeněk Galíček si v neděli vytvořil sezonní maximum. Soupeř Pavel Škop dostal k dispozici stejně jako v sobotu pouze 25 náběhů. A Radek Novák v závěrečném zápase kola porazil Ondru Hoška na 30 náběhů.

Milan Ráček vítězí na republikovém šampionátu v jednobandu

11.2.2019

Jubilejní desátý titul mistra republiky získal o uplynulém víkendu hráč klubu BC Bohumín Milan Ráček. V ostravském klubu Vital sports porazil Ráček ve finále 26. republikového šampionátu v jednobandu na malém stole havířovského hráče Pavla Starečka v poměru 92:78 na 15 náběhů.

Milan Ettel dvojnásobným juniorským mistrem ČR

10.2.2019

Osmnáctiletý Milan Ettel, hráč klubu TJ Sokol Chlumec nad Cidlinou, se dle očekávání stal juniorským mistrem České republiky v disciplínách volná hra a trojband na malém stole. Coby jasně nejzkušenější hráč v poli účastníků neměl sebemenší problém ani v jednom zápase. Ve finále porazil jak v sobotu, tak v neděli Matěje Nápravníka reprezentujícího klub z Čermné nad Orlicí. Pěkným předvedeným výkonem se prezentoval nejmladší účastník turnaje Theodor Krajčí z Nýřan a ze Žižkova si odvezl dvě třetí místa.

6. MČR KÁDR 52/1

4.2.2019

Přijměte pozvání na MČR v kádru 52/1 na malých stolech konané 23-24.02.2019 v BC LakoPlast Trmice spolek.

Přihlášky končí v neděli 10. února.

Zajímavý víkend Extraligy v trojbandu

4.2.2019

Šesté hrací kolo Extraligy v trojbandu čtyřčlenných družstev mělo velkou měrou rozluštit tajenku konečného pořadí letošního ročníku této soutěže. Do boje o první dvě příčky a možnosti reprezentovat naši federaci na ME klubových týmů v Portu sice A tým ze Žižkova nezasahuje. Nicméně vlivem faktu, že si žižkovští předehrávali zápasy následující hracího víkendu s týmy Trmic a zejména vedoucího Kladna se v sobotu upírala pozornost právě na Žižkov, protože domácí hostili od 10:00 Kladno a od 14:00 Porubu. Tedy první dva týmy extraligové tabulky. Druhá Poruba v boji o titul nutně potřebovala kladenské zaváhání. A jak vše dopadlo si projdeme v následujícím přehledu tohoto kola. K vidění byla spousta kvalitních výkonů. Hned v úvodu je nutné zmínit nejlepší partii této sezony. Radek Novák v sobotním zápase proti Vláďovi Hambálkovi zahrál 40 bodů na 19 náběhů !

Přebor StČ, ZČ a SČ ve volné hře

27.1.2019

Přebor oblastí ve volné hře letos uspořádal klub TJ Dioss Nýřany. Přihlášeno bylo celkem 14 hráčů s různou výkoností, takže se turnaj hrál handicapovým způsobem.

Alešovo vybojované havířovské vítězství

21.1.2019

Čistě kladenské finále bylo k vidění o uplynulém víkendu při události čtvrté Velké ceny v trojbandu na závodním stole. A tento rozhodující zápas měl velmi slušné parametry. V 10. náběhu po sérii osmi bodů vedl Štěpán Kohout 17:20 nad Honzou Alešem. Po 23. náběhu již vedl Kohout 23:33. Ale zápas do vítězného konce nedotáhnul a nakonec odešel jako poražený, když z dohrávky namísto dvou potřebných bodů na remízu zahrál pouze jeden.

MČR jednoband MS

16.1.2019

Přijměte pozvání na 26. Mistrovství České republiky v jednobandu na malém stole.

Termín konání 8. – 10. února v klubu Vital Sports z.s.

Turnaj je kvalifikační na republikový šampionát v trojboji.

Dudák Cup

16.1.2019

Dne 28.12.2018 byl odehrán třetí  ročník Dudák Cupu.

Skvělý výkon týmu Poruby

14.1.2019

Do jarní části soutěže Extraligy v trojbandu perfektním způsobem vykročilo družstvo Poruby. Porubští, posilněni o brněnského Martina Boháče, hostili o pátém hracím víkendu vedoucí tým z Kladna a Trmice. A právě v sobotním šlágru tohoto kola předvedl ostravský tým nejlepší výkon sezony. Vedoucí Kladno přijeli 8:0 a zahráli generální průměr družstva 1,106 ! Pro kladenské to byl černý víkend. V neděli totiž remizovali s Prostějovem a jejich náskok na čele tabulky se ze čtyř bodů smrsknul na pouhý bod.