BC Ostrava popáté v řadě mistrem ČR v TD

19.5.2019

Družstvo Billiard clubu Ostrava ve složení Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček popáté v řadě získává mistrovský titul v soutěži družstev technických disciplín na malém stole. Ostravští favorité porazili v play-off hraném v českých klubech v semifinále v sobotu TJ Náchod a ve finále TJ Start Újezdeček. Třetí místo obsadil BC Bohumín a to až díky vyššímu GPD po remíze 9:9 s Náchodem.
První dvě družstva tabulky Extraligy české a moravské části soutěže družstev v technických disciplínách se kvalifikovaly do play-off. Pořadatelství závěrečné části této soutěže se ujaly české týmy. A to konkrétně suverénní vítěz soutěže  Újezdeček a druhý tým Náchod. Boj o první dvě postupové místa do play-off byl v moravské části soutěže o dost napínavější. Třetí Havířov ztratil na druhý Bohumín pouhý bod. Vítězem soutěže se stalo družstvo Ostravy.

SEMIFINÁLE

Křížem se tak družstva utkaly v sobotním semifinále play-off. Újezdeček hostil Bohumín. Stabilní domácí hráči Radek Březina a Marek Hejlík hráli s posilou Adamem Kozákem. Bohumínští přijeli rovněž v nejsilnějším složení s Miroslavem Andrejovským, Milanem Ráčkem a Václavem Majewskim. Formát utkání byl stejný jako v dlouhodobé soutěže a tak se v prvním kole hrál kádr 52/2 do 200 bodů. Stav po této disciplíně byl nerozhodný 3:3. Kozák porazil Andrejovského na 4 náběhy v poměru 200:81. Stav srovnal Ráček, který porazil na osm náběhů Březinu. Remízu na 12 náběhů sehrál Hejlík s Majewskim.  Ve druhém kole domácí rázně vykročili za postupem do finále. Skvěle zahráli kádr 52/1 do 150-ti bodů Kozák s Březinou. Adam díky sérii 101 bodů dohrál ve 4. náběhu a porazil Andrejovského. Pouze o náběh horší byl Radek Březina a po pěkném průběhu porazil Ráčka o 16 bodů. Ve volné hře porazil Hejlík Majewského 250: 59 na 4 náběhy. Domácí se tak ujali vedení 9:3 a byl pouhou remízu od postupu. V závěrečném jednobandovém kole o postupu domácích rozhodl Kozák, když za nepříznivého stavu zahrál sérii 60-ti bodů, zápas otočil a nad Ráčkem zvítězil 100:64 na 7 náběhů. Další dva body posléze přidal Hejlík, který na limit náběhů porazil Majewského. Konečný stav 13:5 pak stanovila jednoznačná výhra Andrejovského nad Březinou.
TJ Start Újezdeček vs BC Bohumín 13:5

Druhý semifinálový zápas měl velkého favorita v podobě obhájce titulu Ostravy. Hráčům domácímu Náchodu se nepovedlo zachytit úvod utkání. V prvním kole totiž všechny partie prohráli. Skvěle zahrál Onderka, který limit 200 bodů dohrál díky dvěma sériím 99 ve 3. náběhu. Dvořáček poté přidal výhru nad Řehůřkem na 6 náběhů. Na posledním stole se sehrála více jak dvě a půl hodiny trvající partie mezi Friedou a Hájkem. Hájek vyhrál o 6 bodů na 7 náběhů. Doporučuju se podívat na zápis zápasu :) Ve druhém kole hosté definitivně stvrdili své celkové vítězství. Dvořáček zahrál volnou hru na dva náběhy. Onderka porazil v kádru 52/1 jasně Friedu. No a Hájek neměl vypjatých zápasů dost a tak tentokrát o jeden bod na 11 náběhů porazil Řehůřka. Díky dlouhým partiím se dohrávalo až po sedmé hodině. Hostům již víceméně o nic nešlo a tak i výkony tomu byly odpovídající. Závěrečné kolo skončilo znovu v poměru 6:0, tentokrát ale pro domácí. Ti tak alespoň upravili konečný stav na 6:12.
TJ Náchod vs BC Ostrava 6:12

ZÁPAS O TŘETÍ MÍSTO

V Náchodě se odehrál zápas o konečné třetí místo. Zápas domácích proti Bohumínu sliboval vyrovnaný zápas. Po prvním kole se vedení ujali hosté z Bohumína. Andrejovský porazil Řehůřka na 6 náběhů. Ráček na stejný počet náběhů otočil nepříznivě se vyvíjející zápas s Barešem. Ten vedl 88:147. Ráček však zápas ukončil sérií 112-ti bodů. Bareš z dohrávky minul zahajovací pozici. Naději pro domácí udržel Frieda, který v těsném zápase porazil o 18 bodů Majewského. Ve druhém kole nejprve stav srovnal Bareš. Ten zahrál volnou hru na 3 náběhy a jasně porazil Majewského. V kádru 52/1 byly k vidění vyrovnané partie. Andrejovský dohrál Řehůřkovi partii 25-ti body v 10. náběhu za stavu 127:125. Bohumín mohl jít do vedení 4:8. Ráček totiž dohrál partii s Friedou ve 14. náběhu. Domácímu hráči se ale povedlo zápas zremizovat sérií 30-ti bodů a tak hosté vedli pouze 5:7. V jednobandu se nedařilo domácímu Barešovi. Ten prohrál s Majewskim 95:49 a to v konečném účtování rozhodlo. Řehůřek s Friedou sice dokázali své soupeře porazit a srovnat na konečných 9:9. Při remízovém stavu ale rozhoduje průměr družstva a ten zejména díky nízkému počtu odehraných karambolů Bareše v jednobandu lépe vyzněl pro hosty z Bohumína.  Družstvo Bohumína ve složení Majewski, Andrejovský a Ráček získává bronzové medaile.
TJ Náchod vs BC Bohumín 9:9 

FINÁLE
Finálový zápas hraný v Újezdečku rozhodlo zejména první kolo. Kozák poslal domácí do vedení po výhře nad Hájkem na 4 náběhy. Hosté ale stav zápasu otočili na svoji stranu. Zápasy to však byly velmi těsné. Dvořáček porazil o 26 bodů na 4 náběhy Březinu. A o 33 bodů na 9 náběhů zvítězil Onderka nad Hejlíkem. Ve druhém kole hosté neprohráli a velmi se přiblížili k celkovému triumfu. Onderka jako první o tomto víkendu porazil Kozáka v kádru 52/1 v poměru 150:95 na 8 náběhů. Ve stejné disciplíně zvítězil Hájek nad Březinou. No a Dvořáček remizoval s Hejlíkem ve volné hře na 3 náběhy. Stav 3:9 nevěstil pro domácí nic dobrého. Znamenitě zahrál v jednobandu Jan Dvořáček a rozhodl o celkovém triumfu svého týmu. Kozáka porazil na 6 náběhů v poměru 100:56. Výhru potvrdil Hájek. který na osm náběhů porazil Hejlíka. Za domácí stav zkorigoval výhrou nad Onderkou 100:73 Březina.
TJ Start Újezdeček vs BC Ostrava 5:13

Ostravské družstvo Heřman Onderka, Radovan Hájek a Jan Dvořáček tak natahuje svou šňůru mistrovských triumfů v této soutěži na pět ! Pro ostravské ale sezona ještě nekončí. Ve Fulneku totiž budou na jubilejním 10. ročníku obhajovat titul na Dunajském poháru. Přesný termín turnaje zatím není znám, ale měl by se odehrát buď o víkendu 8. – 9. nebo 15. – 16. června.

Medailonek ze semifinálové zápasu Náchod vs Ostrava

 

Další top zprávy

Životní úspěch pro Javiera Palazóna

26.6.2019

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.

Juniorský tréninkový kemp

16.6.2019

Ve výborné atmosféře se v Chlumci nad Cidlinou uskutečnilo třídenní soustředění našich juniorských hráčů. Kluci byli vedeni našimi veleúspěšnými hráči z juniorské kategorie Adamem Kozákem, Ondřejem Hoškem a Adamem Bačou. Byly probírány základy kulečníkové hry, zejména s velkým důrazem na postoj a provedení úderu. Bylo krásně vidět, že pod dobrým vedením kluci velmi záhy odstraňovali zlozvyky a dokázali zahrát pozice požadovaným způsobem. Nejpodstatnější pro další rozvoj jejich hry je neustálá práce v klubech a snad se rovněž povede pro kluky navázat častější kontakt s našimi špičkovými hráči.  

Heřman Onderka republikovým mistrem v trojboji

3.6.2019

Historicky druhý republikový šampionát v trojboji na malém stole ovládl hráč Billiard clubu Ostrava Heřman Onderka. Ve finále porazil svého týmového kolegu Radovana Hájka 4:2. Hájek skore zkorigoval až v trojbandu, kdy již bylo o titulu Onderky rozhodnuto. Turnaj se za účasti 12-ti hráčů odehrál ve fulnecké herně. 

Martin Bálek přeborníkem v trojbandu

3.6.2019

O uplynulém víkendu se v našem klubu na Žižkově odehrál třetí kvalifikační a závěrečný turnaj seriálu Velkých cen středočeského, severočeského a západočeského regionu. Do nedělního finálového turnaje se kvalifikovalo prvních 12 hráčů celkového žebříčku tří kvalifikačních turnajů. Historicky prvním vítězem tohoto seriálu se stal hráč BC LakoPlastu Trmice Martin Bálek. Martin ve finále porazil domácího Rudolfa Bílka 24:22 na 30 náběhů. Třetí místo obsadil kladenský Jaroslav Korec a domácí Fouad Sibai.

21. World cup pro Caudrona

27.5.2019

Jednapadesátiletý fenomén kulečníkové hry Belgičan Frédéric Caudron vyhrál letošní druhý World cup, který se odehrál v Ho Či minově městě. Při pohledu na podiovou fotku to na první pohled může vypadat, že se Vietnamu hrálo otevřené belgické mistrovství. Caudron totiž v semifinále porazil Eddy Merckxe a ve finále Rolanda Forthomma. Turnaj se odehrál ve fantastické atmosféře. Vietnamci kulečník milují a všechny zápasy neuvěřitelně prožívají. Hráči si proto Vietnam doslova zamilovali a možná i proto se zde odehrály co do výkonnosti dva nejlepší World cupy historie.
Tři World cupy v průběhu měsíce a půl jsou naplánovány do kalendáře světové federace. Tuto nabitou periodu odstartoval již pátý World cup v řadě ve vietnamském Ho Či minově městě. Domácí fanoušci byli po minulém ročníku velmi namlsáni. Z výhry v roce 2018 se totiž radoval Tran, který ve finále porazil Ngo. Na podium domácí finalisty doplnil Nquyen Quoc. Jediný mimo vietnamský hráč na podium byl Frédéric Caudron. 

Kladno obhájilo titul tříčlenných družstev v 3B

26.5.2019

Kladenská sestava Jan Aleš, Štěpán Kohout a Marek Váša obhájila republikový titul tříčlenných družstev v trojbandu na malém stole. Ze zisku titulu se kladenští hráči radovali až na vyšší generální průměr družstva po remízovém stavu ve finálové zápase s Havířovem. Finálový zápas se pro kladenské nevyvíjel vůbec dobře a dlouho to vypadalo na triumf pro havířovské hráče. Aleš s Kohoutem se však mocně vrátili do zápasu a vývoj finálového zápasu zvrátili na svou stranu. Třetí místo obsadilo Béčko Kladna a brněnské AKK. 

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Martin Boháč vítězí v Ponětovicích s GP 2,013

13.5.2019

Po skvělém výkonu se Martin Boháč, hráč brněnského klubu AKK, stal zaslouženě vítězem čtvrtého ročníku Ponětovického trojbandu. V turnaji pro pozvané hráče nenašel Martin v poli 15 soupeřů přemožitele a navíc se mu povedlo zahrát generální průměr z turnaje 2,013. Což je na více než 300 odehraných kvart skvělým výsledkem. Martin rozhodnul finále proti Radkovi Novákovi za stavu 36:38 sérií deseti bodů. Zápas skončil výsledkem 41:50 na 21 náběhů. Obhájce titulu z dvou předešlých ročníků Ivo Gazdoš tentokrát obsadil třetí místo. Jeho soupeř Jan Hudák zápas dokonale zdramatizoval, když z vyrovnávacího náběhu zremizoval sérií osmi bodů. V rozstřelu však jablonecký hráč prohrál 3:2.

Ivo Gazdoš si z ME veze dvě bronzové medaile

9.5.2019

Hráč havířovského klubu Ivo Gazdoš na uplynulém evropském šampionátu potvrdil svůj nesmírný um v trojbandu na malém stole a po bronzové medaili v týmech přidal také stejně cenný kov v turnaji jednotlivců. Ivoš v turnaji podával skvělé výkony. Bohužel však nejhůře mu vyšel právě semifinálový zápas s Belgičanem Stevenem van Ackerem, ve kterém i přes sérii 12-ti bodů, prohrál 40:25 na 25 náběhů. Pro Ivoše je to tak zopakování výkonu z roku 2008, kdy rovněž v Brandenburgu obsadil třetí místo. Celkem je to již jeho šestá evropská medaile. Zbylé čtyři získal v týmech společně s Miroslavem Bačou, Štěpánem Kohoutem a naposled s Vladimírem Starečkem.

Irena Hambálková slaví historický bronz

8.5.2019

Skvělý úspěch zaznamenala Irena Hambálková, hráčka pražského klubu TJ Sokol Žižkov, na evropském šampionátu žen v trojbandu na závodním stole. Irena se dokázala v novém systému turnaje, kdy hrálo celkem 24 hráček, probojovat až do semifinále. V něm podlehla turecké hráčce Karakasli. Nicméně konečné třetí místo a tedy zisk bronzové medaile je historickým úspěchem pro karambolovou sekci. Irena tak v ženské kategorii navázala na Veroniku Hubrtovou, která v poolbilliardu dokázala přivézt z mezinárodní scény již několik cenných kovů. Turnaj dle očekávání ovládla Holanďanka Klompehouwer. Therese své soupeřky o třídu převyšuje, o čemž svědčí i generální průměr přes jedna. 

Další zpravodajství

Životní úspěch pro Javiera Palazóna

26.6.2019

Jednatřicetiletý Javier Palazón, rodák ze španělské Valencie, se o uplynulém víkendu dočkal svého největšího vítězství v dosavadní kariéře. Javier vyhrál letošní třetí World cup, který se uskutečnil v belgickém Blankenberge. Ve finále porazil před více jako 400 diváky Němce Martina Horna v poměru 40:26 na 23 náběhů. Trojnásobný juniorský mistr světa a dvojnásobný bronzový medailista ze seniorského mistrovství světa se stal teprve druhým Španělem, kterému se povedlo turnaj světové série vyhrát. Tím prvním není nikdo jiný než Dani Sanchez a to se ziskem dvanácti titulů.

BC Kladno 5-pins Event2019

25.6.2019

Přijměte pozvání na historicky první mezinárodní turnaj na našem území v disciplíně 5-pins.

Turnaje se účastní celkem 40 hráčů z devíti evropských států.

Sledujte živý přenos na Youtube kanálu pořádajícího kladenského klubu. Stůl 1stůl 2

Krátké video se seznámením s pravidly disciplíny 5-pins

Turnaj začíná ve čtvrtek v 9:30

Harmonogram a výsledky

Juniorský tréninkový kemp

16.6.2019

Ve výborné atmosféře se v Chlumci nad Cidlinou uskutečnilo třídenní soustředění našich juniorských hráčů. Kluci byli vedeni našimi veleúspěšnými hráči z juniorské kategorie Adamem Kozákem, Ondřejem Hoškem a Adamem Bačou. Byly probírány základy kulečníkové hry, zejména s velkým důrazem na postoj a provedení úderu. Bylo krásně vidět, že pod dobrým vedením kluci velmi záhy odstraňovali zlozvyky a dokázali zahrát pozice požadovaným způsobem. Nejpodstatnější pro další rozvoj jejich hry je neustálá práce v klubech a snad se rovněž povede pro kluky navázat častější kontakt s našimi špičkovými hráči.  

Heřman Onderka republikovým mistrem v trojboji

3.6.2019

Historicky druhý republikový šampionát v trojboji na malém stole ovládl hráč Billiard clubu Ostrava Heřman Onderka. Ve finále porazil svého týmového kolegu Radovana Hájka 4:2. Hájek skore zkorigoval až v trojbandu, kdy již bylo o titulu Onderky rozhodnuto. Turnaj se za účasti 12-ti hráčů odehrál ve fulnecké herně. 

Martin Bálek přeborníkem v trojbandu

3.6.2019

O uplynulém víkendu se v našem klubu na Žižkově odehrál třetí kvalifikační a závěrečný turnaj seriálu Velkých cen středočeského, severočeského a západočeského regionu. Do nedělního finálového turnaje se kvalifikovalo prvních 12 hráčů celkového žebříčku tří kvalifikačních turnajů. Historicky prvním vítězem tohoto seriálu se stal hráč BC LakoPlastu Trmice Martin Bálek. Martin ve finále porazil domácího Rudolfa Bílka 24:22 na 30 náběhů. Třetí místo obsadil kladenský Jaroslav Korec a domácí Fouad Sibai.

21. World cup pro Caudrona

27.5.2019

Jednapadesátiletý fenomén kulečníkové hry Belgičan Frédéric Caudron vyhrál letošní druhý World cup, který se odehrál v Ho Či minově městě. Při pohledu na podiovou fotku to na první pohled může vypadat, že se Vietnamu hrálo otevřené belgické mistrovství. Caudron totiž v semifinále porazil Eddy Merckxe a ve finále Rolanda Forthomma. Turnaj se odehrál ve fantastické atmosféře. Vietnamci kulečník milují a všechny zápasy neuvěřitelně prožívají. Hráči si proto Vietnam doslova zamilovali a možná i proto se zde odehrály co do výkonnosti dva nejlepší World cupy historie.
Tři World cupy v průběhu měsíce a půl jsou naplánovány do kalendáře světové federace. Tuto nabitou periodu odstartoval již pátý World cup v řadě ve vietnamském Ho Či minově městě. Domácí fanoušci byli po minulém ročníku velmi namlsáni. Z výhry v roce 2018 se totiž radoval Tran, který ve finále porazil Ngo. Na podium domácí finalisty doplnil Nquyen Quoc. Jediný mimo vietnamský hráč na podium byl Frédéric Caudron. 

Kladno obhájilo titul tříčlenných družstev v 3B

26.5.2019

Kladenská sestava Jan Aleš, Štěpán Kohout a Marek Váša obhájila republikový titul tříčlenných družstev v trojbandu na malém stole. Ze zisku titulu se kladenští hráči radovali až na vyšší generální průměr družstva po remízovém stavu ve finálové zápase s Havířovem. Finálový zápas se pro kladenské nevyvíjel vůbec dobře a dlouho to vypadalo na triumf pro havířovské hráče. Aleš s Kohoutem se však mocně vrátili do zápasu a vývoj finálového zápasu zvrátili na svou stranu. Třetí místo obsadilo Béčko Kladna a brněnské AKK. 

MČR 3B D3 MS

20.5.2019

Přijměte pozvání na republikový šampionát tříčlenných družstev v trojbandu na malém stole.

Pořadatel BC Ponětovice

Propozice turnaje

Došťouch sezóny BC Řipská

18.5.2019

Přijměte pozvání na kvartový nebo 9 ball turnaj Došťouch sezóny do BC Řipská s finanční dotací 40 000 Kč!

Podrobnosti naleznete zde.

Rozhovor s prezidentem ČMBS

15.5.2019

PRAHA, KVĚTEN 2019 – Jsme téměř u konce sportovní sezony 2018/2019. Před více jak týdnem skončil 4. ročník evropského šampionátu všech disciplín v německém Brandenburgu, který pro náš kulečníkový svaz přinesl mnoho radostných okamžiků. Jak hodnotí končící sportovní sezonu, úspěchy reprezentace, práci vedení mezinárodních organizací či práci s mládeží prezident Českomoravského billiardového svazu a zároveň prezident sekce karambol Aleš Šlambor ?

Novinky z ostatních sekcí