1. sympozium federací C.E.B.

26.6.2018

Místo konání – Porto – Estádio do Dragão F.C. Porto
Datum konání – 9. června 2018
Účastnící: Rakousko, Belgie, Česká republika, Francie, Německo, Holandsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Turecko 

plus kompletní výbor Confédération Européenne de Billard

prezidentka Diane Wild (CH), viceprezident Gabrio Volante (IT), generální sekretář Pierre Reynaert (FR), pokladník Rainer Selgrath (DE), sportovní ředitel Jean-Pierre Guiraud (FR), ředitel mládeže Dietmar Schingten (LUX), přísedící Carlos Borrell (ES), Benny van Goethem (BE), office manager Johny Houtsch (LUX)

 

Cílem setkání bylo zejména nastartovat lepší komunikaci mezi CEB a jednotlivými federacemi a federacemi navzájem.

 

Informace od sportovního ředitele CEB pana Guirauda zejména k ME v Brandenburgu

 • termín konání – 26.4. – 5.5. 2019
 • konec přihlášek 24.2. 2019
 • aktualizace evropských žebříčků – prosinec 2018
 • změna harmonogramu – 3B ZS jednotlivci, národní týmy – posunuto až na druhý víkend. Přesný harmonogram bude znám nejpozději v říjnu 2018.
 • ženy – zpět v Brandenburgu. 3B – zvýšení počtu účastnic na 24
 • 4.5. 2019 proběhne CEB General Assembly
 • od sezony 19/20 je záměrem výboru CEB organizovat ME každoročně. Není jisté, zda dvouletý cyklus v Brandenburgu bude pokračovat. CEB hledá organizátory turnajů – ME 3B, ME 3B národní týmy, ME TD (nejspíše v jednom termínu)

 

Informace od pana Borrella, který má na starost rozhodcovský stav CEB

 • aktuální stav téměř 200 rozhodčích CEB, zapojeno však pouze 10 federací
 • CEB požaduje po federacích systém rozhodcovského stavu – regionální, národní a pak je možné se stát mezinárodním rozhodčím. My toto kritérium nesplňujeme. Ale ku příkladu také Portugalsko, kde se hrají největší světové turnaje
 • 15. září 2018 proběhne v Madridu školení rozhodčích – pouze pro zástupce federací disponující mezinárodními rozhodčími. Celkem pozváno cca 17 zástupců deseti federací. Dvoudenní školení. Zástupci pak musí provést školení ve své zemi
 • Vznesl jsem dotaz, zda je možné se zúčastnit za účelem zisku informací, zkušeností, jak samotné školení provádět ve své zemi. Bude řešeno.

 

Informace od pana Schingtena, ředitele mládeže

 • vznikla šestičlenná komise mládeže – Schingten (LUX), Edelin (FR), Ter Weele (NL), Jorgensen (DK), Alvarez (DE), Carrasco (ES)
 • realizování nápadu EURO YOUTH – společný turnaj pro všech mládežníky ve všech disciplínách na jednom místě. Termín konání Velikonoce 2018, místo konání Ronchin
 • turnaj byl vyhodnocen jako velice úspěšný – téměř 80 účastníků
 • CEB podpořil federace částkou 100€ za každého účastníka
 • stejný formát je v plánu v sezoně 19/20
 • změny od komise mládeže
  • počty účastníků – TD ze stávajících 16-ti na 12, 3B ze stávajících 16 na 24
  • zrušení soutěže klubových týmů VH
  • namísto toho klubové družstva v biatlonu – 3B + 5 pins
  • snaha o vytvoření sezonní soutěže (3B) a následného evropského žebříčku mládeže – body za národní mistrovství, Grand prix turnaje a ME
 • Ve spolupráci s UMB proběhne v srpnu ve španělské Murcii 14-ti denní kemp pod vedení trenérů Quetglase a Carrasca. Pouze pro 8 hráčů na základě posledního ME, kladen důraz na kvalitu tréninku.
 • CEB zašle na všechny federace dotazník ohledně tréninkových postupů trenérů s výchovou mládeže. Cílem je výměna informací napříč federacemi a dosažení jakéhosi sjednocení.
 • Kemp a sjednocení tréninku evropské mládeže reaguje na stoupají kvalitu asijských hráčů a stagnaci těch evropských.

 

Informace od pana Volanteho, který má na starost 5-pins

 • Ukázka vývoje 5-pins v Evropě od začátku nového tisíciletí až po tuto sezonu
 • Nárust počtu federací hrajících 5-pins. Dnes jich je 10. A také nárust počtu turnajů.
 • Cílem je snaha o zainteresování více federací. Narážejí ale na fakt, že se kolky, figurky hrají i v jiných zemích, ale podle jiných pravidel. Problém sjednocení. Navíc CEB dočasně uznal disciplínu EURO KEGEL – jiné pravidla oproti 5-pins, navíc se hraje na MS. Průkopníci EURO KEGEL dostali za cíl oslovit více federací a ideálně uspořádat ME. Nutná účast minimálně 6 federací. Pak by se uvažovalo o dvou úrovních – EURO KEGEL a pak 5-pins. Něco jako 3B MS a 3B ZS
 • V Itálii je 70 tisíc registrovaných hráčů, z toho 95% hraje 5-pins. 20 tisíc velkých stolů.
 • V Itálii je zhruba stovka profesionálních trenérů 5-pins. Rakušani odehrají v září první ročník domácího mistrovství ve 5-pins. Proběhl tréninkový kemp s italským trenérem.

 

Prezidentka CEB Diane Wild prezentovala téma kulečník a ženy

 • Jedna ze zásadních podmínek Mezinárodního olympijského výboru (IOC), aby se kulečník mohl objevit na OH je výkaz ženských soutěží/turnajů ve všech kulečníkových disciplínách.
 • CEB proto přišel s motivačním programem. Federace, která vymyslí/uskuteční úspěšný program na to, jak dostat ženy ke kulečníku bude oceněna finanční odměnou.
 • Cílem by mělo být dostat ženy v 3B na nejbližší světové hryv roce 2021 v americkém Birminghamu.

 

Zmíněno bylo téma kulečník a handicapovaní

 • v Brandenburgu by měla proběhnout ukázka hry handicapovaných hráčů

 

Posledním zato ale velice zajímavým tématem byl kulečník na OH v Paříži 2024

 • Vznikl početní organizační tým, který je složen ze zástupců CEB, FFB (francouzské kulečníkové federace), představitelů velkých kulečníkových firem, hráčů, grafika, marketéra, propagátora, historika.
 • Dne 21. března byla Světovou konfederací kulečníkových sportů (střešní organizace všech kulečníkových odvětví – wcbs-billiards.org) podána Mezinárodnímu olympijskému výboru oficiální kandidatura kulečníku jako dalšího sportu na Olympijských hrách v Paříži v roce 2024. Vše plně v kooperaci s Francouzským olympijským výborem a Francouzskou kulečníkovou federací.
 • Bude následovat spuštění kampaně
 • Spuštěn web http://billiards2024.paris/
 • Web bude postupně rozšiřován, ukázky všech druhů sportu atd.
 • O propagaci se bude také starat s Florian „Venom“ Kohler (Francouz) – bude se podílet na propagaci skrze jeho sociální kanály. Jeho videa mají více jak 1 miliardu zhlédnutí.
 • Online petice za kulečník na OH 2024 na webu Change.org
 • https://www.change.org/p/bringing-billiards-to-the-olympic-games-2024 – prosíme, aby všichni hráči, podporovatelé kulečníkového sportu podepsali tuto petici a co možná nejvíce sdíleli a rozšiřovali tuto petici
 • Připraveny propagační materiály – hlavním symbolem je Eiffelova věž. Ve špičce znázorňující kůži tága. Vše v olympijských barvách.
 • Cílem je dostat tyto propagační materiály na všechny možné turnaje napříč světem.
 • Zatím se však nepovedlo vyřešit zásadní problém a to je nejednota ve snookerových mezinárodních organizacích. Nedaří se sjednotit amatérskou a profesionální snookerovou organizaci. Problém se snaží řešit výbor WCBS. Více o problematice na https://www.wcbs-billiards.org/wcbs-official-statement-march-15-2018-2/
 • Nicméně celá akce je pojata tak, že i když se kulečník na OH 2024 nedostane, tak se bude jednat o hodnotnou propagaci kulečníkového sportu
 • Více bude následovat

 

Na závěr musím zmínit, že tato schůzka byla velice podnětná a vše probíhalo ve velmi přátelském duchu. V příštím roce se setkání uskuteční znovu.
Všichni zástupci federací na závěr bouřlivým potleskem vyjádřili vděk za skvělé roční počínání nového výboru Confédération Européenne de Billard.

1. Sympozia federací CEB se za ČMBS účastnil
Libor Bača
V Praze dne 26. 6. 2018

Další top zprávy

Mistrovství Evropy 2019 – Brandenburg an der Havel (DE)

19.3.2019

Čtvrtá edice Mistrovství Evropy všech disciplín v německém městě Brandenburg an der Havel se již pomalu blíží ! Více jak 500 sportovců z celkem 21 zemí bude od čtvrtku 25. dubna do neděle 5. května v tamní víceúčelové hale Stahlpalast bojovat o celkem 19 titulů mistrů Evropy, 13 na závodním stole, 6 na stole malém v sedmi různých karambolových disciplínách napříč věkovými kategoriemi.

Irena Hambálková obhájila republikový titul

18.3.2019

Historicky druhý republikový šampionát ženy v trojbandu na závodním stole přinesl stejné vyústění jako tomu bylo loni. Ve finále se za přítomnosti prezidenta ČMBS Aleše Šlambora utkaly dvě papírově nejsilnější hráčky Irena Hambálková reprezentující TJ Sokol Žižkov a Veronika Krausová hrající za klub BK Ekvita Kladno. Irena ve finálovém zápase těžila zejména z velmi dobrého začátku, kdy měla v 11. náběhu celkem 10 bodů. V druhé polovině se jí přestalo dařit, nicméně Veronice se na svoji sokyni nepovedlo dotáhnout a prohrála v poměru 14:11 na 30 náběhů. Turnaj proběhl za účasti šesti hráček za příjemné atmosféry v krásné herně pana Vítka v Řevnicích nedaleko Prahy.

Přirozený talent Dion Nelin

18.3.2019

Celý uplynulý týden strávil mnohonásobný dánský šampion a vicemistr Evropy a světa Dion Nelin v České republice konkrétně tedy na Kladně a pražském Žižkově, kde se věnoval našim hráčům. Povedlo se tak navázat na tréninkové kempy s Belgičanem Eddy Leppesem a zejména nahlédnout do mysli hráče, který vyznává velice odlišný přístup ke hře než Eddy.  

Milan Ráček vyhrává po jednobandu i kádr 52/2

10.3.2019

Na měsíc starý titul v jednobandu navázal Milan Ráček o tomto víkendu v Hodoníně na 65. republikovém šampionátu v kádru 52/2. Ve finále se střetli kluboví kolegové z Bohumína a po nesmírně vyrovnaném průběhu porazil Ráček Andrejovského 250:231 na 8 náběhů. Pro Milana Ráčka je to jeho třetí mistrovský titul v této disciplíně.

Třetí finále Novák vs Gazdoš ze tří možných

4.3.2019

o posledního turnaje série Velkých cen v trojbandu, jehož pořadatelem byl oddíl sportovního kulečníku TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou, se přihlásilo 31 hráčů. Z tohoto počtu účastníků tak vyplynulo, že se první zápasy odehrávaly už od čtvrtečního odpoledne. 28.2., čtvrtek, před-před-kvalifikace, 20 karambolů na 25 náběhů.

Adam Kozák mistrem ČR v kádru 52/1

24.2.2019

Stejně jako v loňské sezoně triumfoval Adam Kozák v domácím prostředí na republikovém šampionátu na malých stolech. Loni zvítězil v kádru 52/2, letos v kádru 52/1. Adam na turnaji nenašel přemožitele a ve finále porazil hráče ze žižkovského klubu Otu Truksu v poměru 200:104 na 14 náběhů.
Turnaj, který se díky osmi přihlášeným hráčům odehrál pouze v sobotu, měl již dopředu tři jasné favority. Ve skupině A to byl Otakar Truksa, ve skupině B domácí hráči Martin Vedral a Adam Kozák. Ve skupinách se hrálo do 150-ti bodů.

Tréninkový kemp s Dionem Nelinem

21.2.2019

V březnu proběhně šestidenní tréninkový kemp s dánským hráčem Dionem Nelinem, současným 41. hráčem světového žebříčku. Trénink je zaměřen na trojband. Od úterý do pátku bude Dion trénovat naše hráče na Kladně. O víkendu se pak bude věnovat Martinovi Boháčovi a Radovanu Hájkovi v Praze na Žižkově. V neděli s nimi sehraje přátelské tréninkové partie.

Název akce: Tréninkový kemp reprezentace ČMBS pod vedením Diona Nelina
Termín konání: 12. – 17. března
Místo konání: BK Ekvita Kladno – Havlíčkova 3084 Kladno, TJ Sokol Žižkov – Koněvova 19, Praha 3
Disciplína: Trojband
Tréninkové hodiny: Dva bloky denně – 11:00 – 14:00, 16:00 – 19:00 (± 30 min)
Účastníci: reprezentanti doplněni o zájemce – 12 hráčů – Boháč, Hájek, Kohout, Hudák, Aleš, Kozák, Bača A, Ferahli, Markup, Korec, Dvořáček, Hambálková
Akce je volně přístupná, vstup pro ostatní hráče / diváky: 150 Kč / tréninkový blok

Přesný harmonogram kempu najdete v propozicích

Pořadatem akce je ČMBS za podpory klubů BK Ekvita Kladno a TJ Sokol Žižkov   

PROPOZICE KEMPU

Tayfun Tasdemir vítězí v domácím prostředí

19.2.2019

Třiačtyřicetiletý Tayfun Tasdemir získal o uplynulém víkendu svůj druhý titul ze série World cup turnajů. V domácím prostředí v letovisku Antalya se Tayfunovi povedlo ve finále porazit korejského hráče Jae-Ho Cho v poměru 40:21 na 21 náběhů. Tasdemir se z vítězství na mezinárodní scéně radoval téměř po čtyřech letech. V roce 2015 turecký hráč triumfoval v Ho Či minově městě. Nevedlo se absolutní světové špičce. Caudron, Jaspers, Merckx prohráli mezi posledními šestnácti hráči.

Předposlední kolo Extraligy v trojbandu

18.2.2019

Předposlední kolo Extraligy v trojbandu nepřineslo žádné překvapení v boji o první příčku. Jak Poruba, který hrála dva zápasy, tak ani Kladno zvítězily v poměru 8:0 a o titulu tedy rozhodne poslední březnový víkend. Porubě stačí díky lepšímu skore jakákoliv výhra nad Prostějovem. Kladno musí porazit Trmice a čekat na zaváhání Poruby.
Toto kole ozdobily perfektní výkony. Radek Hájek se v sobotním zápase postaral o druhý nejlepší výkon sezony, Ziogase porazil na 20 náběhů. Martin Boháč dohrál Pavlovi Škopovi zápas ve 25. náběhu sérií 11. Ivo Gazdoš byl v neděli proti Ferahlimu ještě o jeden náběh lepší. Zdeněk Galíček si v neděli vytvořil sezonní maximum. Soupeř Pavel Škop dostal k dispozici stejně jako v sobotu pouze 25 náběhů. A Radek Novák v závěrečném zápase kola porazil Ondru Hoška na 30 náběhů.

Milan Ráček vítězí na republikovém šampionátu v jednobandu

11.2.2019

Jubilejní desátý titul mistra republiky získal o uplynulém víkendu hráč klubu BC Bohumín Milan Ráček. V ostravském klubu Vital sports porazil Ráček ve finále 26. republikového šampionátu v jednobandu na malém stole havířovského hráče Pavla Starečka v poměru 92:78 na 15 náběhů.

Další zpravodajství

Mistrovství Evropy 2019 – Brandenburg an der Havel (DE)

19.3.2019

Čtvrtá edice Mistrovství Evropy všech disciplín v německém městě Brandenburg an der Havel se již pomalu blíží ! Více jak 500 sportovců z celkem 21 zemí bude od čtvrtku 25. dubna do neděle 5. května v tamní víceúčelové hale Stahlpalast bojovat o celkem 19 titulů mistrů Evropy, 13 na závodním stole, 6 na stole malém v sedmi různých karambolových disciplínách napříč věkovými kategoriemi.

Irena Hambálková obhájila republikový titul

18.3.2019

Historicky druhý republikový šampionát ženy v trojbandu na závodním stole přinesl stejné vyústění jako tomu bylo loni. Ve finále se za přítomnosti prezidenta ČMBS Aleše Šlambora utkaly dvě papírově nejsilnější hráčky Irena Hambálková reprezentující TJ Sokol Žižkov a Veronika Krausová hrající za klub BK Ekvita Kladno. Irena ve finálovém zápase těžila zejména z velmi dobrého začátku, kdy měla v 11. náběhu celkem 10 bodů. V druhé polovině se jí přestalo dařit, nicméně Veronice se na svoji sokyni nepovedlo dotáhnout a prohrála v poměru 14:11 na 30 náběhů. Turnaj proběhl za účasti šesti hráček za příjemné atmosféry v krásné herně pana Vítka v Řevnicích nedaleko Prahy.

Přirozený talent Dion Nelin

18.3.2019

Celý uplynulý týden strávil mnohonásobný dánský šampion a vicemistr Evropy a světa Dion Nelin v České republice konkrétně tedy na Kladně a pražském Žižkově, kde se věnoval našim hráčům. Povedlo se tak navázat na tréninkové kempy s Belgičanem Eddy Leppesem a zejména nahlédnout do mysli hráče, který vyznává velice odlišný přístup ke hře než Eddy.  

MČR 3B scotch double

15.3.2019

Přijměte pozvání na historicky 2. republikový šampionát v trojbandu dvojic hraný systémem scotch double.

12. – 14. dubna 2019 – TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou

Vítěz získá na víkend automobil Škoda Kodiaq RS

Přihlášky končí v neděli 31. března.

Milan Ráček vyhrává po jednobandu i kádr 52/2

10.3.2019

Na měsíc starý titul v jednobandu navázal Milan Ráček o tomto víkendu v Hodoníně na 65. republikovém šampionátu v kádru 52/2. Ve finále se střetli kluboví kolegové z Bohumína a po nesmírně vyrovnaném průběhu porazil Ráček Andrejovského 250:231 na 8 náběhů. Pro Milana Ráčka je to jeho třetí mistrovský titul v této disciplíně.

Třetí finále Novák vs Gazdoš ze tří možných

4.3.2019

o posledního turnaje série Velkých cen v trojbandu, jehož pořadatelem byl oddíl sportovního kulečníku TJ Bižuterie Jablonec nad Nisou, se přihlásilo 31 hráčů. Z tohoto počtu účastníků tak vyplynulo, že se první zápasy odehrávaly už od čtvrtečního odpoledne. 28.2., čtvrtek, před-před-kvalifikace, 20 karambolů na 25 náběhů.

Adam Kozák mistrem ČR v kádru 52/1

24.2.2019

Stejně jako v loňské sezoně triumfoval Adam Kozák v domácím prostředí na republikovém šampionátu na malých stolech. Loni zvítězil v kádru 52/2, letos v kádru 52/1. Adam na turnaji nenašel přemožitele a ve finále porazil hráče ze žižkovského klubu Otu Truksu v poměru 200:104 na 14 náběhů.
Turnaj, který se díky osmi přihlášeným hráčům odehrál pouze v sobotu, měl již dopředu tři jasné favority. Ve skupině A to byl Otakar Truksa, ve skupině B domácí hráči Martin Vedral a Adam Kozák. Ve skupinách se hrálo do 150-ti bodů.

Tréninkový kemp s Dionem Nelinem

21.2.2019

V březnu proběhně šestidenní tréninkový kemp s dánským hráčem Dionem Nelinem, současným 41. hráčem světového žebříčku. Trénink je zaměřen na trojband. Od úterý do pátku bude Dion trénovat naše hráče na Kladně. O víkendu se pak bude věnovat Martinovi Boháčovi a Radovanu Hájkovi v Praze na Žižkově. V neděli s nimi sehraje přátelské tréninkové partie.

Název akce: Tréninkový kemp reprezentace ČMBS pod vedením Diona Nelina
Termín konání: 12. – 17. března
Místo konání: BK Ekvita Kladno – Havlíčkova 3084 Kladno, TJ Sokol Žižkov – Koněvova 19, Praha 3
Disciplína: Trojband
Tréninkové hodiny: Dva bloky denně – 11:00 – 14:00, 16:00 – 19:00 (± 30 min)
Účastníci: reprezentanti doplněni o zájemce – 12 hráčů – Boháč, Hájek, Kohout, Hudák, Aleš, Kozák, Bača A, Ferahli, Markup, Korec, Dvořáček, Hambálková
Akce je volně přístupná, vstup pro ostatní hráče / diváky: 150 Kč / tréninkový blok

Přesný harmonogram kempu najdete v propozicích

Pořadatem akce je ČMBS za podpory klubů BK Ekvita Kladno a TJ Sokol Žižkov   

PROPOZICE KEMPU

Tayfun Tasdemir vítězí v domácím prostředí

19.2.2019

Třiačtyřicetiletý Tayfun Tasdemir získal o uplynulém víkendu svůj druhý titul ze série World cup turnajů. V domácím prostředí v letovisku Antalya se Tayfunovi povedlo ve finále porazit korejského hráče Jae-Ho Cho v poměru 40:21 na 21 náběhů. Tasdemir se z vítězství na mezinárodní scéně radoval téměř po čtyřech letech. V roce 2015 turecký hráč triumfoval v Ho Či minově městě. Nevedlo se absolutní světové špičce. Caudron, Jaspers, Merckx prohráli mezi posledními šestnácti hráči.

Předposlední kolo Extraligy v trojbandu

18.2.2019

Předposlední kolo Extraligy v trojbandu nepřineslo žádné překvapení v boji o první příčku. Jak Poruba, který hrála dva zápasy, tak ani Kladno zvítězily v poměru 8:0 a o titulu tedy rozhodne poslední březnový víkend. Porubě stačí díky lepšímu skore jakákoliv výhra nad Prostějovem. Kladno musí porazit Trmice a čekat na zaváhání Poruby.
Toto kole ozdobily perfektní výkony. Radek Hájek se v sobotním zápase postaral o druhý nejlepší výkon sezony, Ziogase porazil na 20 náběhů. Martin Boháč dohrál Pavlovi Škopovi zápas ve 25. náběhu sérií 11. Ivo Gazdoš byl v neděli proti Ferahlimu ještě o jeden náběh lepší. Zdeněk Galíček si v neděli vytvořil sezonní maximum. Soupeř Pavel Škop dostal k dispozici stejně jako v sobotu pouze 25 náběhů. A Radek Novák v závěrečném zápase kola porazil Ondru Hoška na 30 náběhů.